Big Dinghy Saturday 2009
Richmond Yacht Club | March 28, 2009

Byte (6 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, March 28, 2009 6:55:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
2218   0      Trish Sudell    RYC   1   1   2  
1  
2  
1120   0   PS2000 Byte   Michele Logan    RYC   3   2   5T  
2  
3  
1115   0   PERFORMANCE 2000 BYTE C-II   DAN OUELLET    ENCINAL YACHT CLUB   2   3   5T  
3  
4  
2198   0   Performance 2000 Byte CII   Laurie Davis    Inverness   4   4   8  
4  
5  
1566   0   Byte Byte   Kristy Lugert    TIYC   5   5   10  
5  
6  
1515   0      Bill Tieman    n/a   7/DNC   7/DNC   14  
6  
 



El Toro (16 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, March 28, 2009 6:55:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
11649   0   Moore El Toro   Fred Paxton    RYC   1   1   2  
1  
2  
11914   0   Moore's Boat Works El Toro   Hill Blackett, III    Richmond Yacht Club   3   2   5  
2  
3  
11767   0   Moore El Toro   Skip Shapiro    Richmond   5   6   11  
3  
4  
11760   0   Moore's sailboat shop El toro   Chris Straub    Richmond Y C   2   11   13  
4  
5  
11821   0   Moore    Dan Cook    SCYC   4   10   14T  
5  
6  
11714   0   Moore Red Super Fast   Vickie Gilmour    Lake Merritt SC, Richmond YC   6   8   14T  
6  
7  
11858   0   one moore   butch michel    s.s.c.   11   4   15T  
7  
8  
11746   0   Moore Red Head   Bruce Bradfute    RYC   10   5   15T  
8  
9  
11674   0   Moore El Toro   JV Gilmour    richmond yc   8   7   15T  
9  
10  
11391   0   Moore El Toro   Robert Hrubes    SOBYC   9   9   18  
10  
11  
11711   0   Moore    Mackenzie Cook    SCYC   7   12   19  
11  
12  
11500   0   El Toro El Toro   Gordon Nash    Californai   17/DNF   3   20  
12  
13  
11666   0   Composite Concepts El Toro   John Amen    Richmond Yacht Club   12   13   25  
13  
14  
11416   0   Moore El Toro   Haydon Stapleton    RYC   13   14   27  
14  
15  
10253   0   Caballero El Toro   Matt Erb    Anarchist   14   15   29  
15  
16  
11   0   Moore Cindy Crawford   John Dukat    RYC   17/DNC   17/DNS   34  
16  
 



FD (7 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, March 28, 2009 6:12:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   4  Total Pos
1  
1   0   Lindsay Flying Dutchman   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff    Santa Cruz YC + BVBC   1   1   2   4  
1  
2  
1444   0   Mader    Buzz Ballenger    SCYC   2   2   1   5  
2  
3  
88   0   Hoare/Meszaros Flying Dutchman   Mike Meszaros    Inverness Yacht Club   3   3   3   9  
3  
4  
1451   79   Mader Flying Dutchman   JJ Jimenez    richmond yc   4   8/DNS   8/DNS   20  
4  
5  
96   0   Bianchi and Cechi flying dutchman   saul schumsky    CSC   8/DNC   8/DNC   8/DNC   24T  
5  
5  
1449   0   Mader Flying Dutchman   Douglas McWilliams    Lake Washington SC   8/DNC   8/DNC   8/DNC   24T  
5  
5  
1359   0   FLying Dutchman   Paul Tavenier    CalFD   8/DNC   8/DNC   8/DNC   24T  
5  
 



Laser (14 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, March 28, 2009 6:43:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
3021   0   Vanguard Laser   Chris Boome    St. Francis Yacht Club   2   1   1   4  
1  
2  
0483   0   Laser   david lapier    none   1   4   2   7  
2  
3  
3670   0      James Vernon    TISC   3   3   4   10  
3  
4  
3687   0   Geezer Laser Master   Tom Burden    Scuttlebutt SC   4   2   5   11  
4  
5  
8204   0   Laser Master   Simon Bell    RYC   6   5   3   14  
5  
6  
2201   0      John-Bernard Duler    St. Francis YC   7   6   8   21  
6  
7  
1638   0   Laser   Nick Burke    RYC   10   7   6   23  
7  
8  
10103   0   Laser   jim bewley    Richmond YC   9   11   7   27T  
8  
9  
5880   0   plastic fantastic   patrick grey    ryc   8   9   10   27T  
9  
10  
3844   0   Laser   Joe Carter    Richmond Yacht Club   11   8   9   28  
10  
11  
0139   0   Laser Grand Master   Murray McLeod    Scuttlebutt SC   5   10   15/DNS   30  
11  
12  
5090   0   Laser Laser   Steven Hartman    none   12   12   15/DNF   39  
12  
13  
3808   0   Laser   Rick Eppenstiner    RYC   13   15/DNS   15/DNS   43  
13  
14  
4041   0      Mark Halman    RYC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   45  
14  
 



Wylie Wabbit (9 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, March 28, 2009 6:12:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
8426   0   North Coast Yachts Wylie wabbit   Kim Desenberg    RYC   1   1   5   2   9  
1  
2  
35   126   Kim Wabbit   Erik Menzel    RYC   5   2   3   1   11  
2  
3  
11   0      Tim Russell    sfyc   3   3   1   6   13  
3  
4  
16   126   North Coast Yachts wabbit   Jim Malloy    RYC   4   5   6   3   18  
4  
5  
26   126   North Coast Yachts Wabbit   Colin Moore    Richmond   10/OCS   4   4   4   22  
5  
6  
62   0   North Coast Wylie Wabbit   Stanton Morris    RYC   6   6   2   9   23  
6  
7  
12   126   Wylie Wabbit   Ron Tostenson    RYC   2   8   7   7   24  
7  
8  
47   126   Wabbit   Ethan Petersen    none   7   7   8   8   30  
8  
9  
1968   126   North Coast Yachts Wabbit   Attila Plasch    tisc   10/OCS   10/OCS   10/DNS   5   35  
9  
 



Keller Cove Open Class (12 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, April 07, 2009 1:52:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
30652   90   Snipe   Doug Howson    SRSC   1   3   4T  
1  
2  
28215   90   snipe   Packy Davis    St Francis YC   2   2   4T  
2  
3  
28856   90   Jybetech Snipe   Vincent Casalaina    Richmond Yacht Club   4   1   5  
3  
4  
26669   90   McLaughlin Snipe   Shawn C Grassman    Encinal   3   6   9T  
4  
5  
2772   90   O'Day Daysailer   Michael Gillum    Lake Washington Sailing Club   5   4   9T  
5  
6  
316   90   Oday Day Saier   Dave Keran    Fresno Yacht Club   6   7   13  
6  
7  
307   90   Oday Day Sailer   Steve Lowry    RYC   10   5   15  
7  
8  
31191   94.7   Sunfish   Robert Cronin    UASC   7   9   16  
8  
9  
3288   98   IFJ   Neil van der Plas    Fremont Sailing Club   8   10   18  
9  
10  
57707   94.7   AMF/Alcort Sunfish   Roy Jordan    Fremont Sailing Club   11   8   19  
10  
11  
3935   94.7   Sunfish   George Wilson    Mooredale   9   11   20  
11  
12  
4245   98   FJ   Keith OHara    Fremont   13/DNC   13/DNC   26  
12  
 



Southampton Open Class (27 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, April 07, 2009 2:03:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
1111   66   Int. 14   Lawrence Henderson    RYC   13   2   1   3   19  
1  
2  
162   84   Johnson 18   Mark Darley    Inverness Yacht Club   6   9   4   2   21  
2  
3  
277   80   Performance Skiff Musto   Pieter Versavel    -   2   11   6   7   26T  
3  
4  
1   79.1   International Canoe   Mikey Radziejowski    RYC   4   3   7   12   26T  
4  
5  
152   79   Weta   Gregory Mitchell    Richmond YC   11   8   5   5   29  
5  
6  
13938   87.1   Lightning   Wayne Clough    Encinal   5   10   12   10   37T  
6  
7  
14305   87.1   Lightning   Mike Molina    RYC   7   13   8   9   37T  
7  
8  
2126   90.1   Contender   Jerry White    St. F.Y.C.   28/DNC   4   2   6   40T  
8  
9  
136   86.4   Johnson18 Modified   Mark Briner    RYC   3   6   3   28/DNC   40T  
9  
10  
243   77   Olsen-Chase IC   Del Olsen    Richmond YC   1   1   11   28/DNC   41T  
10  
11  
050   90.7   Megabyte   David Anderson    --   8   12   13   8   41T  
11  
12  
1222   84.8   Osprey   Nick Mockridge    Hickling Broad SC   28/DNC   5   9   4   46  
12  
13  
150   90.9   Wing Dinghy   Steve Cameron    sss   10   19   14   11   54  
13  
14  
7   95.4   Force 5   John Barrere    Fresno YC   9   15   15   28/DNC   67  
14  
15  
1   90.9   Hoot   Doug Kidder    RYC   28/DNC   7   10   28/DNC   73  
15  
16  
153   79   Wetta   James Beninghaus    RYC   28/DNC   17   20   13   78  
16  
17  
2117   90.1   Contender   Gil Woolley    Santa Cruz Yacht Club   28/DNC   28/DNC   28/DNC   1   85  
17  
18  
1143   66   Int. 14   Rand Arnold    Richmond YC   28/DNC   28/DNC   17   14   87  
18  
19  
172   90.7   Megabyte   Mack Bishop    LWSC   28/DNC   20   18   28/DNF   94  
19  
20  
13475   87.1   Lightning   Lindsey Watters    RYC   12   28/DNF   28/DNC   28/DNC   96T  
20  
21  
230   79.1   IC   daniel roberts    richmond yc   28/DNC   21   19   28/DNC   96T  
21  
22  
148   79   Weta 4.4   Christopher Harvey    BAMA   28/DNC   14   28/DNC   28/DNC   98  
22  
23  
202   79   Wetta   Dave Bernsten    Richmond Yacht Club   28/DNC   28/OCS   16   28/DNC   100T  
23  
24  
1176   66   Int 14   Christoph Rutz    Richmond YC   28/DNC   16   28/DNF   28/DNC   100T  
24  
25  
7110   79.8   505   Ryan Nelson    West Marine   28/DNC   18   28/DNC   28/DNC   102  
25  
26  
153   79   WETA Weta   Dean Anderson    richmond yc   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   112T  
26  
26  
192   90.1   Contender   Brad Cameron    SSS   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   112T  
26  
 



Multihull (5 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, April 07, 2009 2:59:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
111   65   Hobie Miracle 20   Tim Parsons    San Francisco YC   1   1   1   3  
1  
2  
451   64.4   Prindle 19 MX   Phil DeGaa    RYC   2   3   2   7  
2  
3  
935   65   Hobie 20   Mark Zimmer    NA   4   2   4   10T  
3  
4  
14   66.6   Nacra 5.8   Jason Smith    MHRA   3   4   3   10T  
4  
5  
203   64.5   A-Class Catamaran   Eric Poulsen    Fresno Yacht Club   6/DNF   5   5   16  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network