CRA Race Your Household 2
Cortez Racing Association | June 06, 2020

Single (9 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, June 19, 2020 1:24:14 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
4   Zealot   107   Don Garber    SWYC   01:55:42   1   1  
1  
2  
67123   Kudzu 2   198   Jerry Lewis    SWYC/CRA/GCYC   02:19:15   2   2  
2  
3  
32217   Rhumb Runner   111   Chuck Bowers    CRA   02:21:55   3   3  
3  
4  
218   J-Rabbit Slim   84   William Quealy
William H Quealy  
CRA   02:23:11   4   4  
4  
5  
46025   Voracious   192   Roderick Messinger    Cra   02:30:55   5   5  
5  
6  
57435   Allure   117   Dennis Frost    CRA   02:31:34   6   6  
6  
7  
83   Last Call !   144   Rich Chambers    SGYC/SDCatA   02:37:49   7   7  
7  
8  
7181   Viva La Vida   80   Walter Noss    CRA   02:52:58   8   8  
8  
9  
77520   HolyToledo West   81   Timothy Forderer    CRA/SWYC/JRSC/NCYC   NO TIME   10/DNC   10  
9  
 



Double RLC 150 or greater (14 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, June 19, 2020 1:24:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
60   American Girl   171   Lisa Leweck
Craig Leweck  
SDYC   01:57:25   1   1  
1  
2  
971   Is this a JOK   180   James Dorsey    SDYC   01:58:44   2   2  
2  
3  
1037   Fun Sized   180   Kirsten Zillmann    SDYC   02:04:26   3   3  
3  
4  
8096   Janis   192   David Basham
Robin Basham  
CRA   02:08:56   4   4  
4  
5  
2   Mini Mad Men   180   Jeffrey Shinn    SDYC   02:19:46   5   5  
5  
6  
7502   Pelican   192   Dale Greaney    CRA   02:20:30   6   6  
6  
7  
12   Lyjah   210   Kyle Hirsh
Keenan Hirsh  
MBYC   02:21:50   7   7  
7  
8  
013   Sacrum   180   billy dubbs    sdyc   02:22:44   8   8  
8  
9  
46351   SOJOURN   198   Cleve Hardaker    CRA/SGYC   02:27:19   9   9  
9  
10  
#1   Adalee   210   Charles Campbell    CRA   02:27:29   10   10  
10  
11  
61246   Nauti Cal   159   John Klitsner
Tina Ordway  
CRA   02:48:27   11   11  
11  
12  
57717   Rumlined   174   Tim Sanders    CRA/PLYC   NO TIME   15/DNC   15T  
12  
12  
212   Bambini   222   Scot Tempesta    SDYC/CRA   NO TIME   15/DNC   15T  
12  
12  
None   Elan   168   Glenn Haddick
Elizabeth Adams  
SGYC   NO TIME   15/DNC   15T  
12  
 



Double RLC less than 150 (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, June 19, 2020 1:24:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
7209   Trillian   144   Ian Trotter
Summer Greene  
SWYC   01:58:37   1   1  
1  
2  
23801   ruffian   138   tim lynch    sdyc   02:10:49   2   2  
2  
3  
SUI 30   Ran   75   John Downing    SDYC / CRA   02:11:06   3   3  
3  
4  
97012   Buttercup   69   Justin Mendam    MBYC   02:11:28   4   4  
4  
5  
37600   Masquerade   120   Mick Moore    PLYC / SGYC / CRA   02:12:37   5   5  
5  
6  
385   Eluna   84   Mat Bryant    None   02:13:18   6   6  
6  
7  
56046   Playa Grande   54   Tyler Babcock    SDYC   02:16:30   7   7  
7  
8  
32636   Fiasco III   120   Joe Saad    CRA   02:19:07   8   8  
8  
9  
97661   A Wisp of Wind   129   Marc Northover    CRA   02:20:21   9   9  
9  
10  
9   Shishito   45   George Karris    SWYC   02:20:23   10   10  
10  
11  
46705   Twister   18   Jay Sorensen    CRA   02:43:30   11   11  
11  
 



3 or More (15 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, June 19, 2020 1:24:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
93145   Palaemon   -15   Rudolph Hasl    SDYC   02:00:57   1   1  
1  
2  
648   Liberator   274   Sandy Leon    CRA / CSC   02:06:45   2   2  
2  
3  
97670   Echo   75   Alice Schmid    SDYC / CRA   02:08:05   3   3  
3  
4  
7031   Kea   80   Chick Pyle    SDYC   02:10:47   4   4  
4  
5  
46447   Sea Maiden   120   Carolyn Sherman    SWYC   02:13:07   5   5  
5  
6  
52170   An Dara Claddagh   132   Ken Henehan    CRA   02:14:55   6   6  
6  
7  
87268   Blind Squirrel   120   Mike Schrager    CRA   02:17:57   7   7  
7  
8  
97001   Al Na'ir   87   Enrique Mereles    SDYC   02:18:47   8   8  
8  
9  
7096   Scenic   99   Dan Bunce    CRA   02:21:29   9   9  
9  
10  
61204   Audeamus   149   WILLIAM POSNER    CRA   02:25:17   10   10  
10  
11  
40969   Runaway   156   Courtney Thompson    SWYC   02:28:51   11   11  
11  
12  
46409   Syrena   63   Jacques Naviaux    SWYC   02:39:12   12   12  
12  
13  
28   Invisible Hand   36   Johannes Neuendorf    CRA   02:45:52   13   13  
13  
14  
77500   Sonrisa   135   Paul Scott
Rosalba Prieto  
CRA   02:46:52   16/OCS   16T  
14  
14  
47200   Bolero   150   Roy Mumma    SDYC   NO TIME   16/DNC   16T  
14  
 



Multi-hull (1 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, June 19, 2020 1:24:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
709   Sizzle catamaran   0   Bill Hardesty    Sdyc   01:59:35   1   1  
1  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network