2020 Sail in Place Regatta
SCYC | June 14, 2020

PHRF (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, June 22, 2020 12:39:33 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Division+2 (18 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
8111   Kasatka   141   Mark Voropayev
Rachel Cherry [Division 2]  
SCYC   01:12:04   5   01:12:04   5  
1  
01:12:04
2  
306   Motley Crew   114   Jim Crowley [Division 2]   SCYC   01:13:33   7   01:13:33   7  
2  
01:13:33
3  
18243   Medusa   141   Evan Diola
Evan Diola [Division 2]  
Scyc   01:14:20   9   01:14:20   9  
3  
01:14:20
4  
18038   Sagittarius   120   Mike Murphey
Steve Murphey [Division 2]  
SCYC   01:15:49   10   01:15:49   10  
4  
01:15:49
5  
57337   Rio   141   Thomas Faraola
Thomas J Faraola [Division 2]  
SCYC   01:15:54   11   01:15:54   11  
5  
01:15:54
6  
28207   Katzenjammer   135   Dan Mills
Wendy Molin [Division 2]  
Santa Cruz Yacht Club   01:17:48   13   01:17:48   13  
6  
01:17:48
7  
67994   Don Quixote   141   Craig Smith [Division 2]   SCYC   01:18:19   14   01:18:19   14  
7  
01:18:19
8  
641   Odonata   243   Chris Hofmann [Division 2]   SCYC   01:19:05   16   01:19:05   16  
8  
01:19:05
9  
453   AZOR   243   Ross Clark
Ross Clark [Division 2]  
SCYC   01:21:51   18   01:21:51   18  
9  
01:21:51
10  
69710   Avatar   132   Douglas Mahone [Division 2]   SCYC   01:23:47   19   01:23:47   19  
10  
01:23:47
11  
8314291970   Makani   147   Stuart Pearce
Stuart’s Pearce [Division 2]  
Santa Cruz #1957   01:25:27   23   01:25:27   23  
11  
01:25:27
12  
897   Just Us   114   John Robison [Division 2]   SCYC   01:32:42   27   01:32:42   27  
12  
01:32:42
13  
244   Rosie   222   Joseph Altmann [Division 2]   SCYC   01:42:30   28   01:42:30   28  
13  
01:42:30
14  
665   OETNB   243   James Savattone
James Savattone [Division 2]  
SCYC   NO TIME   37/DNF   01:43:30   37T  
14  
01:43:30
14  
None   Kaethe   234   Mark Merritt [Division 2]   SCYC   NO TIME   37/DNF   01:43:30   37T  
14  
01:43:30
14  
299   Shanman   243   Tom Manheim [Division 2]   SCYC   NO TIME   37/DNF   01:43:30   37T  
14  
01:43:30
14  
18722   Good Timin’   141   Gary Mirfield
Alexander Mirfield [Division 2]  
SCYC   NO TIME   37/DNF   01:43:30   37T  
14  
01:43:30
14  
1192935   Vance Landis-Carey   114   Vance Landis-Carey [Division 2]   Vance Landis-Carey   NO TIME   37/DNF   01:43:30   37T  
14  
01:43:30
 



Division: Multihull (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
114527   Covfefe   72   Adam Borcherding [Multihull]   SCYC   01:00:02   1   01:00:02   1  
1  
01:00:02
2  
114915      72   Dafna Brown [Multihull]   Hobie Fleet 240   01:00:24   2   01:00:24   2  
2  
01:00:24
3  
17      0   Ben Brown [Multihull]   Hobie Division 3   01:02:40   3   01:02:40   3  
3  
01:02:40
4  
916   Alter Cup 2000   3   Dwight Mannning [Multihull]   Hobie Fleet 240 / Div 3   01:11:30   4   01:11:30   4  
4  
01:11:30
5  
114110   Hobie 16   72   Steven Klein [Multihull]   Hobie Div 3   01:14:10   8   01:14:10   8  
5  
01:14:10
6  
85695   Hobo Cat   126   Hannah Droesbeke
Seth Weil [Multihull]  
Brady's Yacht Club   01:18:30   15   01:18:30   15  
6  
01:18:30
7  
112090   Pussy Footin   72   Laura Lynn Rabb-Jancola [Multihull]   Santa Cruz   01:31:25   26   01:31:25   26  
7  
01:31:25
8  
8   Coast is Clear   3   Paul Allen
Paul Allen [Multihull]  
SCYC   NO TIME   37/DNC   01:43:30   37  
8  
01:43:30
 



Division: Division+1 (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Corrected Time Total Pos Total Corrected
1  
147/46630   Hijinx   51   brad Sampson
brad Sampson [Division 1]  
SCYC   01:12:51   6   01:12:51   6  
1  
01:12:51
2  
394   Javelin   81   Sergei Podshivalov [Division 1]   NoYC   01:17:15   12   01:17:15   12  
2  
01:17:15
3  
1   Pacific High   96   Susie Snyder
Don Snyder [Division 1]  
Santa Cruz Yacht Club   01:21:49   17   01:21:49   17  
3  
01:21:49
4  
15141   Geronimo   87   Niels Kisling [Division 1]   SCYC   01:23:58   20   01:23:58   20  
4  
01:23:58
5  
69448   Patricia J   99   Jason Lauer
Royce Fletcher [Division 1]  
SCYC   01:24:26   21   01:24:26   21  
5  
01:24:26
6  
31000   Tusitala   90   Jim Weaver
John Nugent [Division 1]  
SCYC   01:25:19   22   01:25:19   22  
6  
01:25:19
7  
7218   Amor Fati   78   Geoff Boraston
Geoff Boraston [Division 1]  
SCYC   01:25:33   24   01:25:33   24  
7  
01:25:33
8  
28776   Coyote   81   Scott Smith
Mary Culley [Division 1]  
SCYC   01:30:15   25   01:30:15   25  
8  
01:30:15
9  
28474   ELYXIR   -18   Skip Ely
Stacey Ely [Division 1]  
SCYC   NO TIME   37/DNC   01:43:30   37T  
9  
01:43:30
9  
28910   Calonectris   -27   Nick Halmos
Nick Halmos [Division 1]  
SCYC   NO TIME   37/DNC   01:43:30   37T  
9  
01:43:30
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network