2020 FBYC Annual Junior Regatta
Fishing Bay Yacht Club | June 27-28, 2020

Opti Green (17 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 28, 2020 11:48:59 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
9550   Will Rosenthal    Annapolis Yacht Club   1   [2]   1   [2]   1   2   1   1   1   1   9  
1  
2  
19821   Will Mohler    Annapolis Yacht Club   [2]   1   2   1   2   1   2   [10]   2   2   13  
2  
3  
15618   Daphne Walsh    Annapolis Yacht Club   3   3   4   4   4   4   [5]   2   [13]   3   27  
3  
4  
21747   Jackson Martin    Norfolk Yacht and Country Club   5   [6]   3   3   3   5   [10]   3   4   5   31  
4  
5  
12119   Will Chapman    HYC   [8]   5   [8]   6   6   3   4   6   8   4   42  
5  
6  
13790   Henry MacDonald    annapolis yc   [9]   4   5   5   7   9   3   [12]   5   6   44  
6  
7  
15146   Alex Baker    Annapolis Yacht Club   4   9   6   7   [11]   7   7   4   6   [10]   50  
7  
8  
8465   Charlotte MacDonald    annapolis yc   7   7   [11]   10   8   8   [12]   9   7   9   65  
8  
9  
9818   Claire Ballard    NYCC   [10]   8   10   8   5   10   8   8   10   [12]   67  
9  
10  
8   Kieran Mason    HYC   11   [14]   7   11   9   6   14   5   [15]   7   70  
10  
11  
10802   Jac Clary    FBYC & Southern YC   [12]   10   [12]   12   10   11   6   7   9   11   76  
11  
12  
ANT 3   Arthur Pattison    Itchenor Sailing Club   13   11   9   9   [18/DNS]   [18/DNS]   13   13   3   13   84  
12  
13  
00   Aidan Ministri    FBYC   6   12   14   [18/DNS]   [18/DNS]   18/DNS   11   11   12   8   92  
13  
14  
20007   Andrew Allgeier    NYCC   [14]   13   13   13   12   12   9   [14]   11   14   97  
14  
15  
9645   Evan Clary    FBYC & Southern YC   15   15   [18/DNS]   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   15   15   14   15   125  
15  
16  
22229   Caroline Perkins    SSA   [18/DNS]   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   144T  
16  
16  
0   Amelia Tatelbaum    SSA   [18/DNS]   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   144T  
16  
 



Opti (35 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 28, 2020 10:26:16 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
22181   Elliott Lipp [Blue]   Carolina Yacht Club - SC   1   4   4   [8]   3   6   1   19  
1  
2  
21073   Luca DeSimone [Red]   Annapolis Yacht Club   3   5   1   6   4   [11]   10   29  
2  
3  
22562   Bo Angus [Red]   FBYC   [36/OCS]   2   5   11   1   2   9   30  
3  
4  
22739   Justinas Petkauskas [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   4   [16]   6   1   7   10   5   33T  
4  
5  
7444   James Allgeier [Blue]   NYCC   2   3   3   4   [36/OCS]   19   2   33T  
5  
6  
22667   Christopher Draper [Red]   Annapolis Yacht Club   9   1   [36/OCS]   10   6   1   11   38  
6  
7  
15512   Leila Pfrang [Red]   Hampton YC   [13]   11   12   3   2   5   8   41  
7  
8  
USA22233   Parker Moore [Red]   Hampton Yacht Club   10   10   2   5   [36/OCS]   4   16   47  
8  
9  
20662   Amelon Rule [Blue]   HRRT   12   6   7   14   [36/OCS]   3   15   57  
9  
10  
20380   Teddy Bower [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   14   8   8   [21]   14   12   7   63  
10  
11  
20367   Conor Mastromarco [Red]   Annapolis Yacht Club   6   14   15   [17]   8   15   6   64  
11  
12  
20616   Ava Arepally [Red]   AYC/TAYC   [36/OCS]   7   9   13   11   7   20   67  
12  
13  
16186   Jake Beaver [Blue]   SSA   15   [36/OCS]   16   2   16   17   4   70  
13  
14  
18948   Owen MacWilliams [Red]   Annapolis Yacht Club   5   15   14   7   12   [18]   18   71  
14  
15  
21323   Alders Kulynych Irvin [Red]   Annapolis Yacht Club   8   [22]   19   15   5   9   17   73  
15  
16  
18485   Samuel De Los Reyes [Red]   Annapolis Yatch club   19   18   10   [22]   13   14   14   88  
16  
17  
19147   Cal King [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   17   19   17   9   [25]   16   12   90  
17  
18  
20252   Petra Humphrey [Red]   CYC1853   21   17   18   19   9   8   [27]   92  
18  
19  
18363   Madeleine Garrett [Blue]   FBYC   7   9   11   [36/OCS]   10   36/DNF   22   95  
19  
20  
23030   Daniel Draper [Blue]   Annapolis Yacht Club   11   13   [36/OCS]   16   20   25   21   106  
20  
21  
17990   charlie moore [Blue]   Hampton YC   24   12   13   12   26   [36/DNS]   23   110  
21  
22  
18459   Clarke Garrett [White]   FBYC   20   23   25   20   [36/DNF]   23   13   124  
22  
23  
21782   Kayla Roper [Red]   FBYC   25   21   [27]   25   19   13   25   128  
23  
24  
20775   Sofia Forsberg [Blue]   Annapolis Yacht Club   22   24   20   27   15   22   [30]   130  
24  
25  
19416   Ashton Perkins [White]   AYC   16   [36/OCS]   21   36/OCS   21   36/DNF   3   133  
25  
26  
15783   Sarah moore [White]   Jane Moore   23   25   22   26   [27]   21   19   136  
26  
27  
21762   Wyatt Lipp [White]   Carolina Yacht Club - SC   18   [36/OCS]   36/OCS   18   18   20   29   139  
27  
28  
USA 21629   Ben Gendell [Blue]   Annapolis YC   27   20   23   24   22   26   [28]   142  
28  
29  
2038   Riley Clary [Red]   FBYC & Southern YC   26   [36/OCS]   24   23   17   36/DNF   32   158  
29  
30  
9927   Gracie Goodwin [Red]   HRRT   28   26   26   28   [36/OCS]   36/DNS   24   168  
30  
31  
14101   Josephine Brindley [Blue]   HRRT   32   28   30   29   23   28   [36/DNS]   170T  
31  
32  
12181   Mary Calvert Patterson [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   30   27   [31]   31   24   27   31   170T  
32  
33  
22995   Charlotte Hugo [Blue]   Annapolis Yacht Club   31   [36/OCS]   28   30   28   24   33   174  
33  
34  
11880   Sebastian Angus [White]   FBYC   29   30   29   32   [36/DNS]   36/DNS   26   182  
34  
35  
16293   Devin Roper [White]   FBYC   33   29   [36/DNS]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   34   204  
35  
 



Laser Radial (35 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 28, 2020 10:13:51 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
212604   Benjamin Smith [Junior]   CYC-NC   1   2   7   1   1   [36/OCS]   12  
1  
2  
200404   Robby Meek [Junior]   Severn Sailing Association   [6]   1   6   2   2   4   15  
2  
3  
216696   Kyle Pfrang [Junior]   Hampton YC   2   4   2   7   6   [15]   21  
3  
4  
216725   andrew Ciszewski [Open]   Fishing Bay Yacht Club   [25]   3   10   10   3   1   27  
4  
5  
180050   Xavier Shattuck [Open]   Severn Sailing Association   7   [13]   4   3   11   3   28  
5  
6  
215478   Joshua Bendura [Junior]   FBYC   10   9   8   5   4   [12]   36  
6  
7  
187327   Sean Trudell [Junior]   NYCC   5   6   [14]   13   5   10   39  
7  
8  
208758   Reed McAllister [Junior]   FBYC   9   7   11   11   [16]   5   43  
8  
9  
170331   Magnus Weissenberger [Open]   GIYS   22   5   3   [24]   7   8   45  
9  
10  
192060   Chase Conway [Junior]   Annapolis Yacht club   17   8   1   6   14   [25]   46  
10  
11  
169655   Willem DeSimone [Junior]   Annapolis Yacht Club   3   14   5   17   [22]   18   57  
11  
12  
187206   Katherine Weaver [Open]   SSA   4   11   13   [36/OCS]   10   22   60  
12  
13  
197129   Logan Hayes [Junior]   FBYC   [24]   18   12   8   12   11   61  
13  
14  
191980   Joshua Almany [Junior]   Fishing Bay Yacht Club   13   [15]   15   15   13   6   62  
14  
15  
2   Baylor Goldthwaite [Red]   FBYC   15   21   [26]   18   20   2   76  
15  
16  
180566   Ben Usher [Junior]   CYC NC   18   [23]   9   12   23   17   79  
16  
17  
166915   Henry Ciszewski [Junior]   Fishing Bay Yacht Club   20   10   16   [22]   15   19   80  
17  
18  
16   Pierce Brindley [Junior]   Hampton Yacht Club   [30]   12   18   27/ZFP   17   7   81  
18  
19  
163980   Tavia Smith [Junior]   Carolina Yacht Club-NC   11   16   22   14   19   [27]   82  
19  
20  
203629   Morey Levy [Open]   FBYC   [29]   25   25   4   8   21   83  
20  
21  
189792   Nicholas Savage [Junior]   GIYS   26   20   20   9   [28]   9   84  
21  
22  
188871   Audrey Permenter [Junior]   HYC   8   22   17   [36/RET]   26   13   86  
22  
23  
215727   Paul Trudell [Junior]   NYCC   14   [24]   23   16   18   24   95  
23  
24  
201217   Jennifer Permenter [Open]   HYC   19   [27]   19   19   25   26   108  
24  
25  
203962   Jack McDonnell [Open]   GIYS   16   [31]   24   25   30   14   109  
25  
26  
197618   Blake Goodwin [Junior]   HYC   12   26/ZFP   30   23   [36/DNS]   23   114  
26  
27  
189792   Griffin Richardson [Open]   SSA   21   [32]   28   28   9   30   116  
27  
28  
171075   Ryan Tatelbaum [Open]   SSA   [33]   17   29   30   27   20   123  
28  
29  
12995   (Mac) Francis Humphrey [Junior]   CYC1853   23   [29]   27   26   21   28   125  
29  
30  
32   Olivia Gilmore [Junior]   Hampton Yacht Club   28   30   21   21   31   [32]   131  
30  
31  
6   Rebecca Schill [Junior]   NYCC   27   26   [31]   27   24   29   133  
31  
32  
157851   SarahGrace Clifton [Open]   SSA   32   28   [36/DNF]   36/DNC   36/DNC   16   148  
32  
33  
149879   Jack Butler [Junior]   Hampton YC   31   [33]   32   29   29   31   152  
33  
34  
USA 184454   Jon Jon Weed [Junior]   Annapolis Yacht Club   [36/DNS]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   180T  
34  
34  
184618   Charles Anderson [Open]   SSA   [36/DNS]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   180T  
34  
 



C420 (16 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 28, 2020 10:18:18 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
8579   Nick Budington    Annapolis Yacht Club   2   2   1   1   [3]   2   8  
1  
2  
8064   Ava Cornell    Annapolis Yacht Club   3   [8]   2   2   1   7   15  
2  
3  
8580   Matthew Budington    Annapolis Yacht Club   [18/OCS]   6   4   4   2   1   17  
3  
4  
8853   George Carty    Annapolis Yacht Club   1   5   [9]   6   4   3   19  
4  
5  
8832   Walker Angus    FBYC   4   1   5   3   7   [10]   20  
5  
6  
3196   Mae Wallace Angus    FBYC   6   4   3   [7]   6   5   24  
6  
7  
8104   Zander King    Annapolis Yacht Club   7   3   [14]   5   5   6   26  
7  
8  
6461   Tyler Brown    Hampton Yacht Club   10   7   6   11   8   [12]   42  
8  
9  
AYC   Will Donald    Annapolis Yacht Club   12   9   [13]   10   9   4   44  
9  
10  
8669   A. Felix Cutler    Annapolis YC   8   10   8   [18/DNF]   10   11   47  
10  
11  
7056   Kyle Reinecke    Annapolis Yacht Club   11   [13]   10   8   11   8   48  
11  
12  
8923   Georgia Wensell    Fishing Bay Yacht Club   5   11   12   12   [18/RET]   9   49  
12  
13  
AYC 6   Corbin Voorhees    Annapolis YC   [13]   12   7   9   13   13   54  
13  
14  
8090   Harrison Thomson    Norfolk Yacht & Country Club   9   [14]   11   13   12   14   59  
14  
15  
196   Anne-Kinsey Wash    FBYC   14   15   16   14   [18/DNS]   15   74  
15  
16  
8010   Lauren Messerschmidt    Hampton Yacht Club   15   16   15   15   [18/DNS]   16   77  
16  
 



Laser Development (Green Course) (2 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, June 28, 2020 10:18:18 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network