CRA Race Your Household 3
Cortez Racing Association | June 20, 2020

Single Non-Spin (10 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, June 20, 2020 5:48:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
4   Zealot   107   Don Garber    SWYC   01:44:53   1   1  
1  
2  
648   Liberator   274   Sandy Leon    CRA / CSC   01:50:08   2   2  
2  
3  
32217   Rhumb Runner   111   Chuck Bowers    CRA   01:52:17   3   3  
3  
4  
57435   Allure   117   Dennis Frost    CRA   01:54:00   4   4  
4  
5  
67123   Kudzu 2   198   Jerry Lewis    SWYC/CRA/GCYC   01:57:10   5   5  
5  
6  
46025   Voracious   192   Roderick Messinger    CRA   01:57:22   6   6  
6  
7  
77520   HolyToledo West   81   Timothy Forderer    CRA/SWYC/JRSC/NCYC   02:02:25   7   7  
7  
8  
83   Last Call !   144   Rich Chambers    SGYC/SDCatA   NO TIME   12/DNS   12T  
8  
8  
7181   Viva La Vida   80   Walter Noss    CRA   NO TIME   12/DNC   12T  
8  
8  
700   Running with Scissors   230   Steve Dechant    SDYC   NO TIME   12/DNC   12T  
8  
 



Double Non-Spin (13 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, June 20, 2020 5:48:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
93145   Palaemon   -15   Rudolph Hasl    SDYC   01:43:49   1   1  
1  
2  
1037   Fun Sized   180   Kris Zillmann    SDYC   01:45:34   2   2  
2  
3  
77855   Sizzle   72   Bill Hardesty    San Diego   01:47:06   3   3  
3  
4  
7209   Trillian   144   Ian Trotter
Summer Greene  
SWYC   01:47:58   4   4  
4  
5  
9   Mini Mad Men   180   Jeffrey Shinn    SDYC   01:48:31   5   5  
5  
6  
46705   Twister   18   Jay Sorensen    Cortez Racing Association   01:50:32   6   6  
6  
7  
7502   Pelican   192   Dale Greaney    CRA   01:51:19   7   7  
7  
8  
46351   Sojourn   198   Cleve Hardaker
Sandy Hardaker  
SGYC/CRA   01:59:26   8   8  
8  
9  
61246   Nauti Cal   159   John Klitsner    CRA   02:08:27   9   9  
9  
10  
46965   Saoirse   192   F Stuart Seymour    SGYC   02:08:33   10   10  
10  
11  
40969   Runaway   156   Courtney Thompson    SWYC   02:12:16   11   11  
11  
12  
971   Jim Dorsey   180   Jim Dorsey    CRA   NO TIME   14/DNC   14T  
12  
12  
9   Shishito   45   George Karris    SWYC/CRA   NO TIME   14/DNC   14T  
12  
 



3 or More Non-Spin (9 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, June 20, 2020 5:48:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
97012   Buttercup   69   Justin Mendam    MBYC   01:46:34   1   1  
1  
2  
46447   Sea Maiden   120   Carolyn/Sandra Sherman    SWYC   01:46:54   2   2  
2  
3  
77500   Sonrisa   138   Paul Scott
Rosalba Prieto  
CRA   01:49:01   3   3  
3  
4  
46307   El Sueño   18   Brad Alberts    CRA   01:49:33   4   4  
4  
5  
7209   Akamai   109   Christopher Barclay    MBYC   01:55:00   5   5  
5  
6  
47200   Bolero   150   Roy Mumma    SDYC   01:55:13   6   6  
6  
7  
61357   Saga (formerly Synergy)   36   John Brynjolfsson    Sunroad Resort Marina   02:18:36   7   7  
7  
8  
28   Invisible Hand   36   Johannes Neuendorf
Jadon Neuendorf  
CRA   NO TIME   10/DNC   10T  
8  
8  
TBD   Easy Goer   211   Doug Phillipson    CRA; HIYC   NO TIME   10/DNF   10T  
8  
 



Spinnaker (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, June 20, 2020 5:50:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
23801   ruffian   138   tim lynch    sdyc   01:45:27   1   1  
1  
2  
97670   Echo   75   Calvin Schmid
Paula Schmid  
SDYC / CRA   01:46:28   2   2  
2  
3  
52170   An Dara Claddagh   132   Ken Henehan    CRA   01:48:15   3   3  
3  
4  
87268   Blind Squirrel   120   Mike Schrager    CRA   01:48:23   4   4  
4  
5  
SUI 30   Ran   75   John Downing    SDYC / CRA   01:50:54   5   5  
5  
6  
8096   Janis   192   David Basham    CRA   01:51:47   6   6  
6  
7  
218   J Rabbit Slim   84   Bill Quealy    CRA   01:58:17   7   7  
7  
 



Multi-hull (1 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, June 20, 2020 5:48:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
23   UnEven Keel   51   Mark Berdan    SGYC   01:42:56   1   1  
1  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network