Oxford Regatta One Design - Optimist, Jr. 420 & Jr. Laser Radial
Tred Avon Yacht Club | August 01-02, 2020in

Opti (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, August 01, 2020 3:29:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (14 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
20662      Amelon Rule [Blue]   HRRT   1   3   4   3   3   [10]   14  
1  
2  
23030      Daniel Draper [Blue]   Annapolis Yacht Club   7   6   3   2   4   [19]   22  
2  
3  
19821   Sailfish   Will Mohler [Blue]   Annapolis Yacht Club   6   [11]   2   5   6   6   25  
3  
4  
16186   Lil Bang Bang   Jake Beaver [Blue]   SSA   9   1   8   9   5   [11]   32  
4  
5  
23062   Little Catch   William Rosenthal [Blue]/
William Rosenthal  
Annapolis Yacht Club/    [14]   12   9   1   8   3   33  
5  
6  
19470      Mason Bothner [Blue]   NA   5   14   15   16   12   [20]   62  
6  
7  
11630      Thomas Christiansen [Blue]   Miles River   19   16   21   [31/DNS]   13   15   84  
7  
8  
22995      Charlotte Hugo [Blue]   Annapolis Yacht Club   17   19   20   [23]   10   23   89  
8  
9  
14702   Arrowhead   Andrew Shingledeker [Blue]   Severn Sailing Association   18   17   16   22   19   [24]   92  
9  
10  
15618   Eat My Wake   Daphne Walsh [Blue]   Annapolis Yacht Club   21   [25]   22   17   22   22   104  
10  
11  
9477   Mavrick   Charles Dyke [Blue]   Severn Sailing Association   25   [28]   19   24   11   27   106  
11  
12  
21629      Ben Gendell [Blue]   Annapolis Yacht Club   23   [27]   24   20   21   25   113  
12  
13  
11218   Storm   Louisa Kalinski [Blue]/
Louisa Kalinski  
TAYC/    [29]   26   26   27   25   16   120  
13  
14  
15765      Marcus Kozlowskl [Blue]   BCSC   26   22   [27]   21   26   26   121  
14  
 



Division: Red (11 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
18948      Owen MacWilliams [Red]   Annapolis Yacht Club   8   2   10   [11]   1   2   23  
1  
2  
15512      Leila Pfrang [Red]   HRRT   4   4   11   6   [31/OCS]   1   26  
2  
3  
22667      Christopher Draper [Red]   Annapolis Yacht Club   3   7   5   [12]   2   12   29T  
3  
4  
9550   Gael Force   Conor Mastromarco [Red]   Annapolis Yacht Club   2   5   6   8   [14]   8   29T  
4  
5  
21360      Michael Yost [Red]   MRYC   [15]   15   12   7   9   4   47  
5  
6  
18485      Samuel De Los Reyes [Red]   Ayc   11   9   [17]   4   17   9   50T  
6  
7  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Red]   TAYC   13   10   7   13   7   [18]   50T  
7  
8  
21323      Alders Kulynych-Irvin [Red]   Annapolis Yacht Club   16   8   13   14   [31/OCS]   5   56  
8  
9  
20770      Trey Burman [Red]   SSA   12   [18]   18   15   15   14   74  
9  
10  
20775   Hellroaring   Sofia Forsberg [Red]   Annapolis Yacht Club   [20]   20   14   18   16   17   85  
10  
11  
1615      Jaxon Yeagy [Red]/
Jaxon Yeagy  
NA/    28   [29]   28   26   24   28   134  
11  
 



Division: White (5 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
19416   Fast Cat   Ashton Perkins [White]   Annapolis YC   10   13   1   10   [31/OCS]   7   41  
1  
2  
17273      Casey Burman [White]   SSA   22   21   [25]   19   18   21   101  
2  
3  
15446      Flora Cole [White]   Severn Sailing Association   24   23   23   25   [31/OCS]   13   108  
3  
4  
16361      Bryce Herfel [White]   Baltimore county sailing center   27   30   29   28   20   [31/DNF]   134  
4  
5  
19067   Skur Jr.   Dawson Cooper [White]   Tred Avon YC   30   24   30   [31/DNS]   23   31/DNS   138  
5  
 



Jr. 420 (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 02, 2020 1:53:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
7289   n/a   skylor sweet /
isabella Webb  
NERYC/    1   2   1   1   1   [3]   6  
1  
2  
8094      Groszkowski Anna /
Addison Lisziewski  
SSA/    [10]   1   2   3   4   2   12  
2  
3  
6461      Tyler Brown /
Ellie Hasbrouck  
Hampton Yacht Club/    7   [8]   6   2   2   1   18  
3  
4  
4719      Ava Farley /
Will Harding  
SSA/    2   5   3   [6]   3   6   19  
4  
5  
6987      Tad Clifton    SSA/    [11]   10   4   4   5   5   28T  
5  
6  
111      Jonathan Stevenson /
Sterling Maggard  
SCC/    4   6   8   [9]   6   4   28T  
6  
7  
5      Edward Herman    Severn Sailing   3   4   9   7   [10]   9   32  
7  
8  
5825      Rob Shand    North East River Yacht Club   6   7   10   5   7   [17/OCS]   35  
8  
9  
7791      Katie Yost /
Ellie Hasenburg  
MRYC/    8   3   7   [15]   9   10   37  
9  
10  
2      Gavin Fretz /
Gavin Fretz  
SSA/    [13]   13   5   8   8   12   46  
10  
11  
4467      Lilliana webb /
Jake Crandall  
NERYC/    9   9   11   11   [15]   8   48  
11  
12  
6      Nat Bonham /
Molly Bonham  
SSA/    5   [12]   12   10   11   11   49  
12  
13  
2879      Paul Dyer, Jr. /
Nelson Devries  
Miles River Yacht Club/    14   [15]   13   12   12   7   58  
13  
14  
4143      Eli Leopold /
Daniel Aaron  
Sailing Center Chesapeake/    [15]   14   14   13   13   13   67  
14  
15  
6914      Isabela Hillmann /
Vincent Dyer  
Miles River Yacht Club/    12   11   [17/DNS]   17/DNS   17/DNS   17/DNS   74T  
15  
16  
6681      Jonathan Sieg /
Kieran Robinson  
Severn Sailing Association/    [17/DNF]   17/DNF   15   14   14   14   74T  
16  
 



Jr. Laser Radial (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 02, 2020 2:26:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (26 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
200404      Robby Meek    Severn Sailing Association   1   1   [3]   1   1   1   5  
1  
2  
216696      Kyle Pfrang    Hampton Yacht Club   2   2   1   3   [4]   3   11T  
2  
3  
158770      Alex Adams    Severn Sailing Association/Annapolis Yacht Club   [4]   3   2   2   2   2   11T  
3  
4  
170331      Magnus Weissenberger    GIYS   3   5   [7]   6   3   4   21  
4  
5  
187173      Ian Ronald    NERYC   [8]   7   4   8   5   5   29  
5  
6  
189792      Griffin Richardson    SSA   9   8   8   4   11   [27/DNS]   40T  
6  
7  
205406      Jack O'Donnell    TAYC   5   [13]   9   5   8   13   40T  
7  
8  
162201   Moore   Parker Moore    HYC   [27/DNF]   4   5   9   14   10   42  
8  
9  
16      Pierce Brindley    Hampton Yacht Club   10   10   6   [19]   7   11   44T  
9  
10  
216504      Luca webb    NERYC/AYC   7   9   [12]   10   9   9   44T  
10  
11  
162171      Nicholas Kellogg    TAYC   12   [27/DNF]   18   7   6   6   49  
11  
12  
204425      Tate Bothner    NA   15   6   17   [18]   12   7   57  
12  
13  
212124      Izzy Wu-Karr    n/a   6   14   [16]   14   10   14   58  
13  
14  
215441      Brooke Bogdan    NERYC   16   12   10   11   13   [17]   62  
14  
15  
157851      SarahGrace Clifton    SSA   14   [15]   14   13   15   8   64  
15  
16  
149879      Jack Butler    HYC   13   11   11   15   [18]   15   65  
16  
17  
32      Olivia Gilmore    Hampton Yacht Club   18   16   [19]   12   16   12   74  
17  
18  
190383      James Cottage    North East River Yacht Club   19   [22]   13   17   20   19   88  
18  
19  
166045   Gator Jr.   Hartley Cooper    Tred Avon YC   17   17   [21]   20   17   18   89  
19  
20  
170757      Reuben Danyali    Baltimore County Sailing Center   [27/OCS]   19   22   16   19   16   92  
20  
21  
197111      Michael Hinrichs    Severn Sailing Association   11   18   15   [27/DNF]   27/DNS   27/DNS   98  
21  
22  
184617   Montana Banana   Robert Herzog /
Robert Herzog  
TAYC/    22   [23]   23   21   21   20   107  
22  
23  
01      Coard Benson    TAYC   21   20   24   22   22   [27/DNS]   109  
23  
24  
143980      Chiara Kalinski /
Chiara Kalinski  
TAYC/    20   21   20   [27/OCS]   27/DNS   27/DNS   115  
24  
25  
184454      Jon Jon Weed    Annapolis Yacht Club   [27/DNC]   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   135T  
25  
25  
7   Sunflower   Juliet Tuton    Tred Avon YC   [27/DNC]   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   135T  
25  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network