2020 MYC Junior Regatta
Maryland Yacht Club | July 23, 2020

Opti Green (13 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 23, 2020 1:31:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
20686   Dylan Cook    Severn Sailing Association   [6]   2   1   1   4   4   12  
1  
2  
7884   Johnny Mautz    MRYC   1   1   2   4   [8]   5   13  
2  
3  
14370   Conor Traxel    Severn Sailing Association   2   [9]   9   6   1   1   19T  
3  
4  
14992   Ethan Hartford    Severn Sailing Association   [7]   4   7   2   3   3   19T  
4  
5  
22212   Daniel skutch Tyson    Severn Sailing Association   3   [6]   5   3   2   6   19T  
5  
6  
12930   Kathryn Orendorff    Severn Sailing Association   4   3   6   7   [9]   9   29  
6  
7  
20502   Taylor Hainey    Miles River Yacht Club   5   7   [11]   9   10   2   33  
7  
8  
16361   Bryce Herfel    BCSC   10   11   4   5   5   [12]   35  
8  
9  
16237   Sofia Cole    Severn Sailing Association   12   5   3   10   [13]   7   37  
9  
10  
16680   Evelyn Mautz    MRYC   [8]   8   8   8   6   8   38  
10  
11  
21860   Saoirse Taylor    Mike River Yacht Club   9   10   10   [12]   12   10   51  
11  
12  
261   Zak Kozlowski    BCSC   [14/DNF]   13   13   13   7   11   57T  
12  
13  
12947   Peter Marcic    Maryland Yacht Club   11   12   12   11   11   [14/DSQ]   57T  
13  
 



Optimist (9 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 23, 2020 1:31:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
21360   Michael Yost [Red]   MRYC   1   2   [3]   2   1   1   7  
1  
2  
19470   Mason Bothner [Blue]   n/a   3   3   1   [4]   3   3   13  
2  
3  
17630   Spencer Bruning [Blue]   BCSC   2   [7]   4   7   2   2   17  
3  
4  
17273   Casey Burman [White]   SSA   [8]   4   2   5   7   5   23  
4  
5  
15446   Flora Cole [White]   Severn Sailing Association   5   5   5   [6]   4   6   25  
5  
6  
20770   Trey Burman [Red]   SSA   6   6   [7]   1   6   7   26  
6  
7  
15765   Marcus Kozlowski [Blue]   BCSC   4   8   6   [9]   5   4   27  
7  
8  
8040   Anna Makovich [Blue]   BCSC   [9]   1   9   3   9   9   31  
8  
9  
20891   Tatiana Marcic [Blue]   Maryland Yacht Club   7   [9]   8   8   8   8   39  
9  
 



Laser Radial (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 23, 2020 1:56:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
187173   Ian Ronald    NERYC   1   1   1   3  
1  
2  
216504   luca webb    NERYC/AYC   2   2   2   6  
2  
3  
215441   Brooke Bogdan    NERYC   6   3   3   12  
3  
4  
190383   James Cottage    North East River Yacht Club   4   7   4   15  
4  
5  
98451   Tate Bothner    n/a   5   6   5   16  
5  
6  
187763   Benedict Dyer    Miles River Yacht Club   7   4   6   17  
6  
7  
212124   Izzy Wu-Karr    BCSC   3   5   11/DSQ   19  
7  
8  
170757   Reuben Danyali    Baltimore County Sailing Center   8   8   7   23  
8  
9  
71591   Jared Cohen    BCSC   9   9   8   26  
9  
10  
170331   magnus weissenberger    GIYS   10   11/DNC   11/DNC   32  
10  
 



C420 (11 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 23, 2020 11:38:07 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
7289   skylor sweet /
isabella Webb  
NERYC/ NERYC   1   1   2   4  
1  
2  
5825   Rob Shand /
Bizzy Cottage  
North East River Yacht Club/ North East River Yacht Club   2   4   1   7  
2  
3  
6   Nat Bonham /
Molly Bonham  
SSA/ SSA   4   2   5   11  
3  
4  
6914   Isabela Hillmann /
Vincent Dyer  
Miles River Yacht Club/ MRYC   3   7   3   13  
4  
5  
2   Tyler Hughes /
Nash Bailey  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   6   9   4   19T  
5  
6  
4467   Lilliana webb /
Jake Crandall  
NERYC/ NERYC   5   8   6   19T  
6  
7  
414   David Abbott /
Kyle Engel  
Sailing Center Chesapeake/ Sailing Center Chesapeake   7   3   10   20  
7  
8  
6681   William Lindsley /
Jack Sieg  
SSA/ SSA   8   6   7   21  
8  
9  
1   Cecilia Hartford /
Matt   
Severn Sailing Association/    11   5   11   27  
9  
10  
4143   Douglass Abbott /
Timothy Berman  
Sailing Center Chesapeake/ Sailing Center Chesapeake   9   11   8   28  
10  
11  
5571   Leah MacQuilliam /
Claire Sullivan  
Sailing Center Chesapeake/ Sailing Center Chesapeake   10   10   9   29  
11  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network