2020 Labor Day Night Race
Davis Island Yacht Club | September 04-05, 2020

Spinnaker (15 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, September 04, 2020 11:00:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
241   Tenacity   132   Performance Sailcraft Laser 28   Kenneth Hardy [C]   DIYC   1   1  
1  
2  
97925   Fully Involved   135   B Boats B25   Steve Vincent [C]   DIYC   2   2  
2  
3  
41186   Junior   123   JBoats J27   Frank Selph Jr [C]   DIYC   3   3  
3  
4  
93   Breezin Bayou   72   Jboat 105   Stephen Mitcham [B]   DIYC   4   4  
4  
5  
46453   Chip's All In   54   B Boats B32   Chip Merlin [A]   DIYC   5   5  
5  
6  
180   Volpe   12   Melges Melges 32   George Haynie [A]   DIYC   6   6  
6  
7  
48   Rocket   72   J35 J35   Tarry Grimsdale
Dale Nelson [B]  
DIYC   7   7  
7  
8  
42341   Warrior   57   Mark Lindsay Tripp 38   Grant Dumas [A]   SPYC   8   8  
8  
9  
83198   Fire & Ice   81   J boats J-105   George Cussins [B]   DIYC   9   9  
9  
10  
151   Long Shot   12   Melges Melges 32   John Poulson [A]   DIYC   10   10  
10  
11  
83170   ALPHADOG   54   Henderson SR33   Gordon Latrobe [A]   DIYC   11   11  
11  
12  
40688   Yard Goat   84   Soverel 33   Jamie Myers [B]   DIYC   12   12  
12  
13  
169   Shambhala   12   MELGES MELGES 32   J A Booker [A]   DIYC   13   13  
13  
14  
39511   Wired   42   Carroll Marine Farr 395   Stefan Achilles
Siggi Brocks [A]  
DIYC   14   14  
14  
15  
7170   Volcano   111   Carrol Marine Tripp 26   Donald Rychel
Lisa Rychel [B]  
DIYC   16/DNF   16  
15  
 



Racer-Cruiser (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, September 04, 2020 11:00:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
8484   Liquid Time   108   Beneteau Oceanis 40   Gail Heausler
Ed & Penny Ruark  
DIYC   1   1  
1  
2  
60740   Sacred Cow   81   Beneteau Oceanis 473   Dave German    DIYC   2   2  
2  
3  
39031   Tangeaux   87   Wauquiez Centurion 40S   Alan Capellin    DIYC   3   3  
3  
4  
53311   Ruby   90   Morgan Nelson Marek 36-5   Christopher Chow    DIYC   4   4  
4  
5  
42696   No Way José   72   Jboats J35   Jose Suarezhoyos    DIYC   5   5  
5  
6  
43620   Wing-it   126   Irwin Citation 39 CB   Mike Doyle
Lesa Doyle  
DIYC   6   6  
6  
7  
23556   Therapy   138   JBOAT J30   Rene Ben-Avraham    DIYC   7   7  
7  
8  
005   REVENGE   132   Dufour 34   Lee Burstiner    DIYC and TSS   8   8  
8  
 



Cruising (5 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, September 08, 2020 9:23:20 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
4951   First Wind   195   CSY CSY44   Art Cupps    DIYC   1   1  
1  
2  
007   Esperanza   163   C&C 33   Dragos Zanchi
Ralph Stoddart  
DIYC   2   2  
2  
3  
21   Satori   134   Catalina 425   Bill Van Emburg    DIYC   3   3  
3  
4  
244   Chamamé   181   C&C 36-1   Tim Rutherford    DIYC   6/DNC   6T  
4  
5  
5226   El Regalo   266   Catalinan27    Kristina Renaud    DIYC   6/DNS   6T  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network