2020 CGSC Annual One Design Regatta & BBYRA OD #2 + Flying Scot Fall Series #2
Coconut Grove Sailing Club | September 26-27, 2020

Etchells (2 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 27, 2020 4:35:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
1202   JeremIAH   Jonah Pruitt    CRYC   1   1   1   2   5  
1  
2  
928   Something Good   Bill Mauk    Coral Reef Yacht Club   2   2   2   1   7  
2  
 



J24s (5 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 27, 2020 4:38:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
4591   Jibaro   Alfredo Sambolin    CRYC/USSC   1   6/DNS   6/DNS   6/DNS   19  
1  
2  
4862   VICTORIA   Alexander Birukoff    USSC   2   6/DNS   6/DNS   6/DNS   20  
2  
3  
5333   Team Exit Strategy   Rick Jarchow    US Sailing Miami   3   6/DNS   6/DNS   6/DNS   21  
3  
4  
1758   Andele Andele   oliver waite    None   4   6/DNS   6/DNS   6/DNS   22  
4  
5  
3696   Main Squeeze   EAMONN DELISSER    CRYC   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNS   24  
5  
 



J70s (3 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 27, 2020 4:35:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
677   VICTORY   VICTOR CRIBB    CRYC   1   1   1   1   4  
1  
2  
310   Lil White Magic   Joey Kolisch    CRYC   3   3   2   2   10  
2  
3  
1154      Zachary Segal    Coral Reef   2   2   3   4/DNF   11  
3  
 



Flying Scots (17 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 27, 2020 4:35:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
6163      Matthew Sanford    BBYC   3   2   1   2   8  
1  
2  
5982   Cool Change   Jim Signor    Upper Keys Sailing Club   7   1   3   1   12T  
2  
3  
6138   Nolo ContendrĂ©   Dave Martin    CGSC   1   3   4   4   12T  
3  
4  
6088      Charlie Rahn    Coconut Grove Sailing Club   2   5   7   3   17  
4  
5  
6220   Bionic   Charles Price    CGSC   8   7   2   5   22T  
5  
6  
5179   HopScotch   Scott Marriott    Lake Monroe Sailing Assoication   4   6   5   7   22T  
6  
7  
6075   beija flor   ryan alexander    cgsc   6   4   6   6   22T  
7  
8  
6109   i gone   Obie Smith    Coconut Grove Sailing Club   9   8   11   9   37  
8  
9  
49   Dida   Philippe Dusser    CGSC   10   12   8   8   38  
9  
10  
5246   Culpable   Oliver Buckwell    CGSC   13   9   9   18/DNF   49  
10  
11  
2760   Two Docs   Andy Buys , Evan Duffy, Jim Nubiola    CGSC   12   10   10   18/DNF   50T  
11  
12  
607   HellCat   Ahcene iddir    cgsc   14   13   13   10   50T  
12  
13  
5220   AIR AMERICA   sachin & Eileen Kross ramchandani    NONE   18/RET-AF   15   12   11   56  
13  
14  
2760   Lucky Dog   Basile Graz    CGSC   15   11   14   18/DNF   58T  
14  
15  
5790   Lillith   Shawn Beightol    Coconut Grove Sailing Club   11   14   15   18/DNF   58T  
15  
16  
6143   Scot Copter   David Helmick    Lake Eustis SC   5   18/DNS   18/DNS   18/DNS   59  
16  
17  
6099   M&M   Mark Taylor    Clinton Lake Sailing Association   18/DNS   18/DNC   18/DNC   18/DNC   72  
17  
 



Lasers (10 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 27, 2020 4:35:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
188738      Keith Davids    US Olympic Sailing Center   1   1   1   2   5  
1  
2  
209473   Laser Muppet   Roberto Porter    USSC Miami   3   3   2   4   12  
2  
3  
170673      James Liebl    Coconut Grove Sailing Club   5   2   5   1   13  
3  
4  
192015      Kurban Ali    ABYC   4   5   4   3   16  
4  
5  
188085   Cascais   Roberto Laub    USSC   7   4   3   5   19  
5  
6  
184385      Michael Kaufman    CGSC   6   6   6   6   24  
6  
7  
171880   Laser   Steven Schwartz    Coconut Grove Sailing Club   8   7   7   11/DNF   33  
7  
8  
208392      Rogelio Villanueva    USSC   2   11/DNS   11/DNS   11/DNS   35  
8  
9  
206611   Chamaco   Francis Hawley    KBYC   9   11/DNS   11/DNS   11/DNS   42  
9  
10  
191992      Kevin Merten    Coconut Grove Sailing Club   10   11/DNS   11/DNS   11/DNS   43  
10  
 



Sunfish (5 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 27, 2020 4:35:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
75057      LUIS OLIVEIRA    Gulfstream Sailing Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
2539      robert weinstein    Gulf Stream Sailing Club   2   2   2   2   8  
2  
3  
1   Marika de Nie   Marika de Nie    CGSC   3   3   3   5   14  
3  
4  
30   3   Enrique Guitart    Cgsc   4   4   4   3   15  
4  
5  
1964   Sunfish AMF   Hector Santini    CGSC   5   5   5   4   19  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network