2020 Laser Class Gulf Coast Championship - COMPETITOR REGISTRATION
Texas Corinthian Yacht Club | October 03-04, 2020

Laser Standard (13 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2020 12:24:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 190275, Griffin Orr, Corinthian Sailing Club, 1-[3]-1-1-1-2- ; 6   
2. 101, Raleigh Christman, Seabrook Sailing Club, 2-1-[4]-3-2-1- ; 9   
3. 123, Dave Ryden, Seabrook Sailing Club, 3-2-5-2-[6]-3- ; 15   
4. 100, Aston Atherton, GCYSA RCYC, [6]-4-2-5-3-5- ; 19   
5. 208382, David Morgan, Seabrook Sailing Club, 5-[14/OCS]-3-4-8-6- ; 26   
6. 199084, Jeff Beckwith, SSC, 4-6-8-6-5-[9]- ; 29   
7. 162007, Ben May, TCYC, 7-8-6-[14/OCS]-7-4- ; 32   
8. 102, Rodrigo Quiroga, California YC/ Bloodhound Racing, 8-5-9-9-[11]-8- ; 39   
9. 194078, Brant Carter, USC, 10-9-7-10-4-[11]- ; 40   
10. 178894, Craig Berleme, Lake Canyon Yacht Club, 9-10-[11]-7-9-7- ; 42   
11. 214502, Nuno Sousa, Seabrook Sailing Club, [11]-7-10-8-10-10- ; 45   
12. 176221, Guillermo Garcia-Manero, Seabrook, 12-[14/OCS]-12-11-12-14/DNS- ; 61   
13. 176237, Daniel Dalgleish, HYC/SSC, [14/DNS]-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS-14/DNS- ; 70   
 



Laser Radial (28 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2020 12:44:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 206116, Guthrie Braun, Saint Petersburg Yacht Club, [30/OCS]-3-1-4-1-1- ; 10   
2. 200384, Tony Slowik III, Austin Yacht Club / GCYSA, [30/OCS]-1-2-1-4-3- ; 11   
3. 215480, Taft Buckley, SFYC/KBYC, 4-2-4-2-7-[29/DSQ]- ; 19   
4. 211599, Katharine Doble, California YC/Bloodhound Racing, 1-9-5-5-6-[12]- ; 26   
5. 195888, Scott Mather, Lakewood Yacht Club, 6-6-8-[11]-3-5- ; 28   
6. 215014, Aidan Dennis, GCYSA, 13-[30/OCS]-3-3-9-2- ; 30   
7. 195494, Kate DANIELSON, SPYC, 2-10-[14]-8-10-6- ; 36T   
8. 215481, Kevin Gosselin, Lauderdale Yacht Club, 9-[30/OCS]-7-7-2-11- ; 36T   
9. 200396, Emma McInnis, Corpus Christi Yacht Club/GCYSA, 10-7-13-[21]-11-4- ; 45   
10. 210621, Thomas Kraak, California YC/ Bloodhound RT, 3-8-12-9-15-[29/OCS]- ; 47   
11. 217517, William Baker, GCYSA/lyc, 11-11-11-12-[22]-8- ; 53   
12. 195916, Sidney Moyer, spyc, 12-16-9-[17]-5-13- ; 55   
13. 197571, Emily Allen, SPYC, 5-[30/OCS]-17-18-12-9- ; 61T   
14. 205399, Lucija Ruzevic, DCYC/GCYSA, [30/OCS]-30/OCS-6-10-8-7- ; 61T   
15. 166054, Santiago Quiroga, California YC/Bloodhound Racing, [30/DSQ]-4-10-6-13-29/OCS- ; 62   
16. 203630, Sophia Sole, TCYC, 7-5-[30/OCS]-20-19-17- ; 68   
17. 217510, Jacob Brown, Lakewood Yacht Club, 19-17-[20]-16-14-10- ; 76   
18. 214576, Ethan Polsen, Lakewood Yacht Club, 16-19-16-15-[23]-14- ; 80   
19. 186510, Michael Morse, Lakewood Yacht Club, [20]-15-18-19-16-15- ; 83   
20. 185462, Tamsin Horne, USC, 18-12-15-23-[24]-16- ; 84   
21. 214600, Brindle Burt, FWBC, 8-[30/OCS]-30/OCS-13-17-20- ; 88   
22. 199982, Alex Horne, GCYSA/USC, [30/OCS]-13-19-14-20-29/OCS- ; 95   
23. 190289, Imad Mabsout, LYC, 14-20-24-22-18-[29/DNS]- ; 98   
24. 04110, Zachary Brown, Lakewood Yacht Club, 21-14-22-25-[26]-18- ; 100   
25. 213062, Matthew Dupuy, Pontchartrain Yacht Club, 15-21-25-[26]-21-19- ; 101   
26. 212125, Kelly McMurray, Ocean City Yacht Club, 17-22-21-24-[25]-21- ; 105   
27. 175020, Jessica Croyle, TCYC, 22-18-23-[28]-27-23- ; 113   
28. 214546, Christopher Johnson, FWBC/RYC, [30/OCS]-30/OCS-30/OCS-27-30/OCS-22- ; 139   
 



Laser 4.7 (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 04, 2020 1:01:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 195888, stephen Momeier, GCYSA/LYC, [15/DNF]-1-1-1-1-1- ; 5   
2. 173662, Lucas Tenrreiro, Austin Yacht Club, 3-6-2-[15/OCS]-2-2- ; 15   
3. 186548, Ava Anderson, LYC, 1-4-5-5-[7]-3- ; 18   
4. 216282, Tommy McCORMICK, Key Biscayne Yacht Club, 5-[15/OCS]-4-2-4-4- ; 19   
5. 215463, Parker Younger, GCYSA / FWBC, [15/RET]-3-6-3-3-5- ; 20   
6. CAN209339, Kate Dennis, LYC/GCYC/PCYC, 4-2-3-[15/OCS]-6-6- ; 21   
7. 214549, Hiraku Masumoto, Lakewood Yacht Club, 6-5-7-4-5-[12]- ; 27   
8. 162400, Mathieu Brown, Lakewood Yacht Club, 7-7-[8]-7-8-7- ; 36   
9. 214588, Drew Gourley, Lakewood Yacht Club, [15/DNF]-8-11-6-9-9- ; 43   
10. 194291, Kynes Cabrera, LYC, 2-[15/OCS]-9-15/OCS-12-8- ; 46T   
11. 164364, Garrett Masterson, Texas Corinthian, 8-9-[12]-8-11-10- ; 46T   
12. 194473, Nicholas Carew, AYC/FWBC, 9-[15/OCS]-10-15/OCS-10-11- ; 55   
13. 209299, Eli Pfarrer, FWBC, 10-10-13-[15/OCS]-13-13- ; 59   
14. 1141, Manuela Torres, guest, [15/DNS]-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 75   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network