The River Romp 2020 a US SAILING Junior Olympic Sailing Festival Regatta
Edison Sailing Center | October 17-18, 2020

Optimist Green (46 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 18, 2020 10:47:24 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
20409   Carly Exline    Florida yacht club   2   2   4   9   3   3   5   7   35  
1  
2  
22865   Natalie Hoffman    Sarasota Youth Sailing   4   3   2   5   2   7   6   12   41  
2  
3  
22155   Alexander Getzels    Sarasota Youth Sailing   9   22   1   3   4   2   2   2   45  
3  
4  
3   Emma Maroney    Saint Augustine Yacht Club   1   37   9   1   1   1   1   1   52  
4  
5  
2   Ella Levy    St Augustine Yacht Club   6   5   16   4   6   5   15   4   61  
5  
6  
21716   Oliver Osterman    Sarasota Yacht Club   5   4   12   7   5   12   9   9   63  
6  
7  
22511   Wesley Wrigley    Sarasota yacht club   17   9   3   2   8   8   3   15   65  
7  
8  
6   Brendan Leonard    St Augustine Yacht Club   3   1   5   18   19   4   11   23   84T  
8  
9  
4   Lucas Jacobs    SAYC   16   12   10   10   12   13   8   3   84T  
9  
10  
22095   Brynn DeJongh    Sarasota Yacht Club   10   35   6   13   11   9   4   5   93  
10  
11  
5   Jaclyn Grannis    SAYC   8   6   18   6   17   18   14   16   103  
11  
12  
13352   Mason Valdes    SDYS   15   13   17   16   7   16   7   18   109  
12  
13  
8979   Maylin Myers    FYC   20   7   11   24   9   10   23   14   118  
13  
14  
12714   Jake Andrews    ESC   18   11   26   17   24   6   13   6   121  
14  
15  
73   Andersen Mohre    SAYC   24   24   15   8   14   14   16   11   126  
15  
16  
9192   Matthew Sheppard    Englewood Sailing Association   13   8   19   26   26   15   24   8   139  
16  
17  
918   Jocelyn Sheppard    Englewood Sailing Association   19   15   13   15   13   21   21   24   141  
17  
18  
9136   Dean Strasser    Englewood Sailing Association   7   14   7   22   22   19   22   35   148  
18  
19  
15106   Jade Campbell    Sarasota Youth Sailing   27   21   29   20   10   20   19   10   156  
19  
20  
18175   Alexandria Broadwater    Edison Sailing Center   11   10   14   14   15   26   35   47/DNS   172  
20  
21  
22864   Ben Vaughan    Sarasota Youth Sailing   30   16   8   19   47/DNC   22   18   13   173T  
21  
22  
22564   Christopher Lynch    Venice Youth boating   21   17   22   31   29   23   10   20   173T  
22  
23  
117   Dylan Lopez    Sarasota Youth Sailing   26   28   21   29   25   11   26   17   183  
23  
24  
22998   Kohl Hoddinott    Sarasota Yacht Club   25   20   20   11   47/OCS   24   20   22   189  
24  
25  
12   Stefan Sultana    Sarasota Yacht Club   23   27   23   27   27   25   25   21   198  
25  
26  
121482   Tony Andrews    ESC   12   19   34   30   18   33   30   26   202T  
26  
27  
22303   Everett Perrin    Sarasota Yacht Club   47/DNC   18   24   25   16   27   17   28   202T  
27  
28  
21748   Cahan Raymond    Sarasota Youth Sailing   14   30   35   38   20   34   28   25   224  
28  
29  
16761   James Bohannon    Edison Sailing Center   22   23   25   23   32   29   38   33   225  
29  
30  
22538   Rachel Ady    Sarasota Youth Sailing   28   36   33   21   47/DNC   17   12   38/TLE   232  
30  
31  
9142   Sydney Hardy    Venice Yacht Club   32   26   31   28   21   32   31   32   233  
31  
32  
113   Sebastian Kirby    Sarasota Youth Sailing   31   29   30   34   36   28   27   19   234  
32  
33  
280   Dean Broadwater    Edison Sailing Center   35   25   27   32   30   39   32   47/DNS   267  
33  
34  
22308   Ethan Perrin    Sarasota Yacht Club   29   47/DNC   28   36   28   30   34   36   268  
34  
35  
112   Lauren-Taylor Nock    Sarasota Youth Sailing   36   31   36   35   34   35   33   30   270  
35  
36  
22325   Alyson Fernandez    Sarasota Youth Sailing   37   39   38   39   23   36   29   38/TLE   279  
36  
37  
114   Ethan Isaacs    Sarasota Youth Sailing   33   33   39   40   35   31   36   38/TLE   285  
37  
38  
9135   kate MCCARTHY    venice yacht club   47/DNC   38   32   37   31   40   40   31   296  
38  
39  
16586   Joshua Piles    Edison Sailing Center   34   34   47/DNF   47/DNS   33   47/DNS   44   27   313  
39  
40  
4820   Nicholas Gavini    Edison Sailing   47/DNC   47/DNC   37   33   47/DNC   38   41   29   319  
40  
41  
1702   Landon Bullard    Venice Yacht Club   47/DNC   47/DNC   40   12   47/DNC   47/DNC   37   47/DNF   324  
41  
42  
21959   Alex Infanti    Sarasota Youth Sailing   47/DNC   47/DNC   41   47/DNC   37   37   39   37   332  
42  
43  
18310   MORGAN WELLING    Sarasota Youth Sailing   47/DNC   47/DNC   47/DNS   41   38   41   42   38/TLE   341  
43  
44  
13387   Gwyneth Kurtz    Edison Sailing Center   39   39/TLE   47/DNF   47/DNC   47/DNC   47/DNC   43   34   343  
44  
45  
111   Oakley Frost    Sarasota Youth Sailing   38   32   47/DNC   47/DNS   47/DNS   47/DNC   47/DNC   47/DNC   352  
45  
46  
1   Maks Caudill    Saint Augustine Yacht Club   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/RET   47/DNC   47/DNC   376  
46  
 



Optimist (37 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 18, 2020 12:29:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
22969   Jason Folvig [Red]   Sarasota Yacht Club   1   4   3   3   1   4   1   10   1   1   29  
1  
2  
14898   Rosie Simpson [Red]   SPYC   3   1   1   1   2   14   5   2   2   3   34  
2  
3  
22968   Jake Hoddinott [Red]   Sarasota yacht club   4   7   9   11   7   1   16   13   11   2   81  
3  
4  
17772   Mina Bernthal [Blue]   SDYS   7   10   38/OCS   2   6   6   3   1   8   5   86  
4  
5  
22970   Danika Hoddinott [Blue]   Sarasota Yacht Club   5   6   7   17   9   16   2   7   3   20   92  
5  
6  
9710   Sophia Fuller [Red]   Fuller   10   9   4   10   5   2   19   17   14   8   98  
6  
7  
19717   Jan Mistak [Red]   SPYC   9   14   2   4   8   13   27   18   7   4   106  
7  
8  
22446   Jonah Sroka [Red]   Sarasota youth sailing   2   2   5   5   3   21   8   14   15   38/OCS   113  
8  
9  
22979   Wyatt Wrigley [Red]   Sarasota Yacht Club   11   17   8   7   25   3   15   19   9   7   121  
9  
10  
20398   Curt Wheeler [Red]   Sarasota Youth Sailing   8   5   10   13   19   31   4   9   19   11   129T  
10  
11  
14698   Oliver Woodbury [Blue]   Sarasota Youth Sailing   19   15   12   8   22   10   6   16   4   17   129T  
11  
12  
20280   Hollis Harding [Blue]   BBHYC   20   12   6   16   12   5   20   21   17   10   139  
12  
13  
22977   Nils Wheeler [Blue]   Sarasota Youth Sailing   12   11   11   38/OCS   11   8   11   3   25   12   142  
13  
14  
12785   McRae Busey [Red]   Florida Yacht Club   15   20   25   19   14   15   7   6   18   9   148  
14  
15  
23063   matthew RAY [Red]   Sarasota Youth Sailing   25   13   19   27   4   32   13   5   6   6   150  
15  
16  
10684   Ernie Plass [Red]   Sarasota youth sailing   6   23   13   9   16   7   21   20   22   14   151  
16  
17  
22997   Maks Hoddinott [White]   Sarasota Yacht Club   18   28   21   6   18   9   10   11   21   15   157  
17  
18  
20188   River Keysers [Red]   SDYS   14   3   38/OCS   24   17   11   12   8   10   21   158T  
18  
19  
13774   Nevie Collins [White]   Florida Yacht CLub   17   22   23   23   13   18   9   15   5   13   158T  
19  
20  
15784   Gwendolyn Woodbury [Blue]   Sarasota Youth Sailing   21   24   16   12   10   12   14   22   12   23   166  
20  
21  
14949   Stella Herford [Blue]   FYC   23   19   17   18   21   17   26   24   16   18   199  
21  
22  
10007   Collin Pirner [Red]   Florida Yacht Club   38/DNS   21   14   38/OCS   26   23   23   4   13   24   224  
22  
23  
20887   Dylan Recanatesi [Red]   Sarasota Youth Sailing   26   25   20   22   27   25   25   23   20   19   232  
23  
24  
20724   Finn Robinson [Red]   SDYS- Salty Dogs Youth Sailing   13   8   28   28   32   24   18   29   38/DNF   16   234  
24  
25  
18034   Caden Pirner [Blue]   Florida Yacht Club   24   26   22   14   24   20   17   38/RET   23   27   235  
25  
26  
22572   Nino Barbieri [Red]   ESC   16   29   18   20   30   22   24   12   38/DNS   28   237  
26  
27  
22568   Ashton Broadwater [Red]   Edison Sailing Center   38/DNS   18   15   15   20   33   29   27   27   25   247  
27  
28  
1810   Benjamin Dreyfuss [White]   Naples Community SC   22   16   38/DNS   21   15   26   22   28   38/DNS   38/DNS   264  
28  
29  
22564   Carson Dec [Blue]   VYBA   29   27   24   29   31   27   28   26   24   29   274  
29  
30  
19592   Keegan Skipper [White]   SDYS   27   33   26   26   23   19   32   25   38/RET   26   275T  
30  
31  
22569   Carter Kurtz [Red]   Edison Sailing Center   28   30   27   25   28   29   30   30   26   22   275T  
31  
32  
17701   Ella Diaz [White]   VYBA   32   38/DNF   38/DNF   38/DNF   29   28   33   31   38/RET   30   335T  
32  
33  
21680   Trey Piver [Blue]   Sarasota Yacht Club   30   31   29   30   33   30   38/DNS   38/DNS   38/DNS   38/DNS   335T  
33  
34  
18599   Kai Bernthal [White]   SDYS   31   32   30   38/DNS   38/RET   38/RET   31   38/RET   38/DNS   38/DNS   352  
34  
35  
1901   George Bouchard [White]   Venice Yacht Club   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   34   32   38/DNS   38/DNS   370  
35  
36  
32   Nina Wasluk [Red]   Englewood Sailing Association   38/RET-BF   38/RET   38/RET   38/RET   38/RET   38/RET   38/DNS   38/DNS   38/DNS   38/DNS   380T  
36  
36  
w/d   Peter Swanson [Red]   YSFIRC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   380T  
36  
 



Laser Radial (11 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 18, 2020 12:11:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
194546   Morgan Smith    Sarasota Youth Sailing   1   2   1   3   1   1   2   2   1   14  
1  
2  
192050   Patrick Kunz    FYC   3   3   2   1   2   4   3   3   4   25  
2  
3  
186598   Alex Liebel    Sarasota Youth Sailing   2   1   12/OCS   2   5   3   1   1   3   30  
3  
4  
206155   Will Weinbecker    FYC   4   4   4   12/DSQ   3   2   4   4   2   39  
4  
5  
177002   Nathaniel Meloro    Sarasota Yacht Club   6   6   6   4   4   6   5   5   5   47  
5  
6  
191997   paul strom    Sarasota Youth Sailing   7   5   5   5   6   7   8   6   6   55  
6  
7  
204419   Bridget Monahan    FYC   5   10   3   9   7   5   6   7   9   61  
7  
8  
199397   Luke Middaugh    Edison Sailing Center   11   7   7   6   10   8   7   8   8   72  
8  
9  
206154   Elyse Bernthal    SDYS   9   9   8   8   8   9   10   9   10   80  
9  
10  
184454   Ryan D Terski    ESC   10   8   12/DNF   7   11   10   9   10   7   84  
10  
11  
202589   Derek Jones    Edison Sailing Center   8   11   9   10   9   11   11   11   11   91  
11  
 



Laser 4.7 (13 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 18, 2020 12:13:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
216966   Maxwell Freeman    Sarasota Yacht Club   2   1   1   1   1   1   1   1   1   10  
1  
2  
739   Sophia Woodbury    Sarasota Youth Sailing   3   2   6   2   4   5   3   3   2   30  
2  
3  
4528   Scott Busey    Florida Yacht Club   4   5   2   9   7   3   2   2   3   37  
3  
4  
166918   Mary Monahan    FYC   5   4   14/OCS   3   2   2   4   4   6   44  
4  
5  
88920   Phillip Hulley-Buczny    ESC   7   3   4   5   5   4   6   7   5   46  
5  
6  
6153   Duncan Graham    SDYS   6   6   3   4   3   6   7   8   8   51  
6  
7  
208389   Taylor Pelchat    SDYS   8   7   5   6   8   7   5   5   4   55  
7  
8  
148581   Desmond Valdes    SDYS   1   9   7   7   6   8   8   6   7   59  
8  
9  
190474   Samantha Jones    Sarasota Youth Sailing   11   10   8   8   9   9   9   9   9   82  
9  
10  
23   Sutton Bohannon    Edison Sailing   12   12   9   11   11   11   11   10   11   98  
10  
11  
88153   KELLON ALBURY       9   8   14/DNS   10   10   10   14/DNF   14/DNC   14/DNC   103  
11  
12  
22   Mary Smith    Edison Sailing Center   14/DNF   13   11   12   12   12   10   11   10   105  
12  
13  
208574   Ayla Edwards    Sarasota Youth Sailing   10   11   10   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   115  
13  
 



C420 (13 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 18, 2020 12:14:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
25   Camden Sullivan /
Nicholas DeWitt  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   3   1   1   1   1   2   3   2   3   17  
1  
2  
1112   PATRICK IGOE /
Kay Brunsvold  
Sarasota Youth Sailing/ SYS   2   3   3   2   2   1   1   3   7   24  
2  
3  
8138   Aden Anderson /
Jesse Anderson  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   1   2   2   14/OCS   4   3   2   1   1   30  
3  
4  
7902   Patrick Walke    ESC   4   4   4   5   3   6   5   4   2   37  
4  
5  
8132   Millie French /
Cooper Delbridge  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   5   14/OCS   6   4   5   4   6   7   5   56  
5  
6  
8188   Lauren Connell /
Maia Musial  
Sarasota Youth Sailing/ SYS   6   5   10   3   6   7   7   6   8   58  
6  
7  
4190   Mason Sullivan /
Kaitlyn Liebel  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   7   6   5   14/OCS   9   5   4   5   4   59  
7  
8  
4   Claire Macaluso /
Luke King  
Sarasota Youth Sailing/    8   7   7   6   7   8   8   8   9   68  
8  
9  
778   Peyton Dec /
Conrad Whitehead  
VYBA/ VYBA   9   8   9   14/DNC   14/DNC   9   9   9   6   87  
9  
10  
04   Luca Moschini /
Chloe Macaluso  
Sarasota youth sailing/ Sarasota Youth Sailing   14/DNF   9   8   14/DNC   8   10   10   10   10   93  
10  
11  
131   Erinne Fenton /
Melodie Sexton  
VYBA/ VYBA   10   10   14/RET   14/DNF   10   14/DNS   11   14/RET   14/DNC   111  
11  
12  
8139   Campbell Addis /
Kyleigh Gordon  
Venice Youth Boating Association/    14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   126T  
12  
12  
7900   Bo Dwyer /
Morgan Gahan  
Edison Sailing Center/ ESC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   126T  
12  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network