2021 Laser Masters Midwinters East
US Sailing Center - Martin County | February 23-26, 2021

Laser Radial (19 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, February 26, 2021 12:58:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   3   3   2   2   3   2   5   2   5   1   [7]   28   48  
1  
2  
214620   David Waiting [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   1   1   1   3   1   3   1   1   1   10   [20/OCS]   23   63  
2  
3  
217641   Chad Coberly [Master]   Grand Rapids YC   7   2   4   5   6   [11]   8   5   2   3   4   46   76  
3  
4  
206154   Monica Wilson [Master]   Usscmc   6   4   [10]   4   2   5   4   9   6   4   3   47   77  
4  
5  
195125   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   1   4   1   3   4   3   2   1   59   79  
5  
6  
217586   David Hartman [Legends]   NOMAD   10   10   8   [20/UFD]   9   10   6   7   8   8   10   86   86  
6  
7  
212132   Rob Hodson [Great Grand Master]   WSC   [13]   8   5   6   11   13   12   3   10   5   6   79   89  
7  
8  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   Sailfish Point YC   12   14   6   7   [20/UFD]   4   7   8   13   9   5   85   95  
8  
9  
217574   Finn Hassing [Legends]   ODC   4   12   14   9   5   [16]   11   13   11   7   13   99   99  
9  
10  
177667   Dixon Pearce [Grand Master]   Surf City YC   11   7   7   10   8   12   9   6   4   [20/OCS]   11   85   105  
10  
11  
185917   Leigh Savage [Grand Master]   Crescent Sail YC   9   9   9   8   10   9   14   11   9   15   [20/OCS]   103   123  
11  
12  
217740   Matt White [Grand Master]   SSA   5   13   13   [20/DNF]   20/DNF   20/DNF   2   10   7   12   2   104   124  
12  
13  
170313   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   8   6   11   13   12   14   [16]   15   14   16   12   121   141  
13  
14  
215737   Ornel Cotera [Apprentice Master]   Hillsboro Inlet Sailing Club   [15]   15   15   12   7   8   13   14   12   14   8   118   158  
14  
15  
122928   Katherine Martin [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   14   [17]   16   14   14   7   10   12   15   11   9   122   162  
15  
16  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   2   5   3   [20/DNF]   20/DNF   20/DNF   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   150   180  
16  
17  
186519   Christine Potts [Apprentice Master]   SSA/BTYC   16   16   [17]   11   13   15   15   16   16   13   14   145   185  
17  
18  
206135   Natalie Burls [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   [20/DNF]   11   12   20/DNS   20/UFD   6   20/DNC   20/DNC   20/DNC   6   20/OCS   155   195  
18  
19  
ARG 203193   Hector David [Grand Master]   Club Nautico Cordoba   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   200   220  
19  
 



Laser (27 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, February 26, 2021 12:15:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
204098   Scott Ferguson [Grand Master]   Newport Fleet 413   1   2   3   1   [5]   3   1   2   2   2   2   19   39  
1  
2  
210690   Rob Hallawell [Grand Master]   USSCMC   2   1   1   [28/OCS]   1   4   4   3   1   6   1   24   44  
2  
3  
215009   Peter Vessella [Great Grand Master]   St Francis YC   4   3   4   3   4   2   [17]   5   6   8   7   46   56  
3  
4  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   3   4   2   4   7   9   6   1   4   [12]   4   44   64  
4  
5  
217351   David Hiebert [Master]   USSCMC   5   6   5   2   3   1   2   [7]   3   3   5   35   65  
5  
6  
214306   Roman Plutenko [Master]   Chicago   7   5   7   [28/OCS]   6   8   5   4   7   1   6   56   86  
6  
7  
217593   James Jacob [Grand Master]   SSA   11   7   9   12   2   [18]   11   12   11   7   8   90   110  
7  
8  
217505   Dave Penfield [Great Grand Master]   Hyannis Yacht Club   12   10   10   6   16   10   9   6   17   10   [20]   106   116  
8  
9  
212116   William Dickey [Master]   PBSC   8   14   11   5   12   [15]   13   11   5   4   9   92   122  
9  
10  
205472   Lawrence McGrath [Master]   CPYC   6   9   6   7   14   [28/UFD]   8   10   8   11   15   94   124  
10  
11  
215737   Scott Williamson [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   13   13   8   8   8   5   15   9   [16]   9   11   99   139  
11  
12  
178894   Craig Berleme [Grand Master]   Lake Canyon Yacht Club   16   8   19   9   9   6   18   8   13   16   [24]   122   142  
12  
13  
214922   Rick Wood [Grand Master]   USSC-MC   9   16   [28/DNF]   10   10   12   12   13   9   14   21   126   146  
13  
14  
213661   Chris Henkel [Master]   Austin Yacht Club   10   12   13   11   [21]   11   14   16   10   18   10   125   155  
14  
15  
217354   Wayne Colahan [Grand Master]   USSCMC   19   11   12   [20]   18   17   16   15   14   5   13   140   160  
15  
16  
50005   Henry Amthor [Grand Master]   Hampton YC   20   15   [28/DNF]   16   13   7   7   22   20   15   12   147   167  
16  
17  
217591   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   14   17   15   14   20   13   19   19   18   21   [22]   170   180  
17  
18  
148392   Erik Langendal [Apprentice Master]   Shelter Island Yacht Club   17   20   16   17   15   14   3   17   19   [24]   3   141   181  
18  
19  
199804   Jeff Beckwith [Grand Master]   Seabrook Sailing Club   15   19   18   13   11   20   21   18   12   [23]   19   166   186  
19  
20  
209744   George Slook [Grand Master]   NYC   21   21   14   18   [23]   16   22   14   15   19   16   176   196  
20  
21  
216254   Rob Emmet [Grand Master]   Storm Trysail   22   18   17   21   22   22   [24]   20   22   22   23   209   229  
21  
22  
210113   Carey Jones [Master]   michigan sailing club   24   23   20   15   17   19   20   [28/DNF]   28/DNC   17   17   200   230  
22  
23  
210876   Brian Gilcher [Grand Master]   NOMAD   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   10   21   24   13   14   222   242  
23  
24  
126613   Lloyd Leonard [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   [28/DNF]   28/DNF   28/DNF   19   25   21   23   23   21   28/UFD   28/UFD   244   254  
24  
25  
199916   Michael Hartman [Master]   Atlanta   18   24   21   22   19   [28/DNF]   28/DNC   28/DNC   28/DNC   20   18   226   256  
25  
26  
209387   Mitch Polgar [Apprentice Master]   Chicago Corinthian YC   23   22   [28/DNF]   23   24   23   25   24   23   28/RET   28/DNC   243   283  
26  
27  
211609   Rory Maher [Master]   SPYC   [28/RET]   28/DNF   28/DNF   28/DNF   28/DNF   28/DNF   28/DNF   25   25   25   25   268   298  
27  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network