2021 Sunfish US Nationals Championships at Midwinters
Davis Island Yacht Club | March 12-14, 2021

Sunfish (61 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 14, 2021 10:32:43 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
7   Sunfish   Jose Hernandez    Asovela   2   1   8   11  
1  
2  
111      Ricky Welch    Bay Waveland Yacht Club   4   5   9   18  
2  
3  
76443   BWYC4Lyfe   Eugene Schmitt    Bay Waveland Yacht Club   6   14   1   21  
3  
4  
4      Conner Blouin    COCYC   1   10   14   25  
4  
5  
41916      Amanda Callahan [Female]   Bristol Yacht Club   15   15   3   33T  
5  
6  
59541      Richard Chapman [Master]   Lake Bluff Yacht Club   7   16   10   33T  
6  
7  
2929      Gustavo Alayon Rosario    PYFC   12   20   2   34  
7  
8  
11      Doug Kaukeinen [Master]   Rochester Canoe Club   26   4   5   35T  
8  
9  
81559   81559   Mike Ingham [Master]   RCC/ SSS   14   8   13   35T  
9  
10  
6      Javier Silvestre    ASOVELA   5   13   26   44  
10  
11  
271   Sunfish   Joe Blouin [Master]   DIYC   9   32/TLE   4   45  
11  
12  
77028   Slapshot   Sydney Karnovsky [Female]   Menemsha Pond   13   7   27   47  
12  
13  
86772   Thanks Mom   Ezra Zankel    CHYC/CofCYC   22   11   16   49  
13  
14  
77030   Sunrise   Nick Karnovsky    Menemsha Pond   27   6   17   50  
14  
15  
4752      Jim Knab [Master]   Rehoboth Bay SA   39   9   6   54  
15  
16  
82634   Kind Of Blue   lee montes [Master]   Menantic YC/Wet Pants SA/ Connetquot River Dinghy Club   8   30   22   60  
16  
17  
5785      Lee Parks [Master][Female]   Sarasota Sailing Squadron & Newport Yacht Club   16   32/TLE   15   63  
17  
18  
77029   Sunset   Dan Karnovsky [Master]   Menemsha Pond   29   2   33   64T  
18  
19  
81334      Griffin Sisk    Westhampton Yacht Squadron   25   32/TLE   7   64T  
19  
20  
76356      RONALD MCHENRY [Master]   Pymatuntng Sailing Club   30   12   24   66  
20  
21  
4429      Caroline Young [Female]   DIYC   11   25   31   67  
21  
22  
79320      david mendelblatt [Master]   SPYC   3   3   62/UFD   68  
22  
23  
10164   Lisa Brown Ehrhart   Lisa Brown Ehrhart [Master][Female]   Sarasota Sailing Squadron   37   22   11   70T  
23  
24  
81405      Mike Brown [Master]   RUSH CREEK YACHT CLUB   19   19   32   70T  
24  
25  
80361      Gretchen Seymour [Master][Female]   Lake Bluff Yacht Club   21   32/TLE   21   74  
25  
26  
34   Bayrat   Clinton Edwards [Master]   Bay-Waveland Yacht Club   34   29   12   75  
26  
27  
1955      Arthur Haggerty [Master]   Lake Bluff Yacht Club   24   32/TLE   20   76  
27  
28  
81135      Mary Ellen Brown [Master][Female]   Rochester Canoe Club, Sarasota Sailing Squadron   18   27   34   79  
28  
29  
55   SailAmander   Amanda Hus [Master][Female]   DIYC   42   21   18   81  
29  
30  
81568   Regnad II   Betsy Davis [Master][Female]   Lavallette   17   28   37   82T  
30  
31  
75417      Tom Katterheinrich [Master]   St. Marys Boat Club   35   18   29   82T  
31  
32  
78829      Dan Norton [Master]   DLYC   23   32/TLE   28   83  
32  
33  
81607      Roy Ingham    Rochester Canoe Club   10   32/TLE   48   90  
33  
34  
60858   Gail Warnings   Gail Heausler [Master][Female]   DIYC   20   32/TLE   39   91  
34  
35  
35440      kate mitsch [Female]   no affiliation   31   17   45   93  
35  
36  
81522 or 444      Emily Wagner [Female]   Davis Island Yacht Club   33   24   38   95  
36  
37  
88450   Pucker Up   Clay Smith [Master]   Spyc/SSS   49   32/TLE   19   100  
37  
38  
78394      David Michals [Master]   Lake BLuff Yacht Club   40   32/TLE   30   102  
38  
39  
348   Chris   Christine Kelly [Master][Female]   Dunedin Boat Club   46   32/TLE   25   103  
39  
40  
81492   MaryRae   Scott Elliott [Master]   Carolina Sailing Club/Lake Gaston Sailing   28   32/TLE   44   104  
40  
41  
808      Robert (Bob) Findlay [Master]   Lake Bluff Yacht Club-LBYC   62/DNF   23   23   108  
41  
42  
81406   Salty Girl   Beth Owens [Master][Female]   Davis Islands Yacht Club   32   32/TLE   46   110  
42  
43  
81602   1, 2, many   George Braddon [Master]   Canandaigua Yacht Club   44   26   43   113  
43  
44  
110      Louis Gordon [Master]   Lake Bluff Yacht Club   41   32/TLE   41   114  
44  
45  
81498      Joy Sheets [Master][Female]   Dunedin Boat Club   47   32/TLE   36   115  
45  
46  
78020      Doug Warren [Master]   Lake Bluff Yacht Club   50   32/TLE   35   117T  
46  
47  
81574   GailB   Ed Ruark [Master]   DIYC   36   32/TLE   49   117T  
47  
48  
8      James Edwards II [Junior]   Bay-Waveland Yacht Club   38   32/TLE   47   117T  
48  
49  
88552   Sunfish   ROSEMARY MCMULLEN [Master]   Sarasota Sailing Squadron   43   32/TLE   42   117T  
49  
50  
79407   Recalculating   DONALD FRITZ [Master]   Jolly Roger Sailing Club   48   32/TLE   40   120  
50  
51  
81044   Goldilocks   Susan Davidson [Master][Female]   Spyc/SSS   45   32/TLE   62/DNC   139  
51  
52  
81443   SusieQ   Susan St.John [Master][Female]   Sarasota Sailing Squadron   62/UFD   32/TLE   62/DNC   156  
52  
53  
81606      Carey Jones [Master]   Michigan Sailing Club   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
81610      Roy Case [Master]   Rochester Canoe Club, Sarasota Sailing Squadron   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
4875   Portents of fun   Paul Dierze [Master]   Topsfield Yacht Club   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
7   Sea Hammer   Dom Simonetti [Master]   Sarasota sailing squadron   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
77518      Todd Edwards [Master]   BWYC   62/DNF   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
13911   Electric Pickle   Mike Schroff    Chicago Corinthian Yacht Club   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
20026      David Miller [Master]   Brigantine Yacht Club   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
51      Diego fernando castro coc [Junior]   Asovela   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
53  
81479      Jennifer Means [Master][Female]   Sarasota Sailing Squadron   62/DNC   62/DNC   62/DNC   186T  
53  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network