98th Annual Regatta - Keelboat
Edgartown Yacht Club | July 08-10, 2021

Herreshoff 12.5 (13 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 10, 2021 1:57:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
489   Fair Tide   Penn Edmonds    Wianno Yacht Club   1   2   4   7T  
1  
2  
599   Back Porch   Larry Band    EYC   3   1   3   7T  
2  
3  
487   Four at Play   Don McLagan    EYC   5   4   1   10  
3  
4  
367   Bella Macrina   Andrew Houlahan    Edgartown Yacht Club   4   5   2   11  
4  
5  
135   June Bug   Deborah Orazem    EYC   2   6   5   13  
5  
6  
336   Sunbeam   Dianne Durawa    EYC   6   3   6   15  
6  
7  
294   POGUE ABOUT   Ann Jacobus Kordahl    EYC   8   8   7   23  
7  
8  
450   Friend Ship   Jennifer Blum    EYC   7   10   8   25  
8  
9  
479   LITTLE DIPPER   Barbara & Michael Weinblatt    EYC   9   7   10   26  
9  
10  
622   Silver Cloud   Robert Mason    EYC   10   9   9   28  
10  
11  
375   Rub a Dub Dub   Anne Kelly    EYC   11   11   11   33  
11  
12  
221`   Eau Dear   Sigrid Tiedtke    Edgartown Yacht Club   14/DNC   14/DNC   14/DNC   42T  
12  
12  
24   ROCKET   Doug Halbert    EYC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   42T  
12  
 



Rhodes 19 (1 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 10, 2021 2:38:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
15   Jouster   jeffrey randall    eyc   1   1   2  
1  
 



Shields (8 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 10, 2021 1:24:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
237   Bit~O~Honey   Ken Deyett    BYC   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
58   UNDERTAKER II   Stephen Potter    EYC   3   4   2   4   3   16  
2  
3  
251   AMUSING   Paul Mitchell    EYC   7   2   3   3   2   17  
3  
4  
128   MYSTIC   Jason Majane    EYC   5   3   7   2   4   21  
4  
5  
238   White Rabbit   Richard Robbins    Beverly   2   6   4   6   6   24  
5  
6  
223   Aileen   Clare Evans    Beverly YC   6   5   5   5   5   26  
6  
7  
219   DEJA VU   Stephen Mettler    EYC   4   7   6   7   8   32  
7  
8  
230   BOLERO II   Ian Smith    EYC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   8   7   42  
8  
 



J70 (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 10, 2021 2:24:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
611   Artemis   Michael Eberstadt    Edgartown   1   1   1   3  
1  
2  
35   Rhumb Rules   Noel Johnson    Edgartown Yacht Club   5   2   2   9T  
2  
3  
186   Q   Howie Powers    EYC   3   3   3   9T  
3  
4  
589   Lynx   Crawford Phillips    Edgartown Yacht Club   2   4   4   10  
4  
5  
1354   Seahawk   J.P. Bretl    Edgartown Yacht Club   4   5   5   14  
5  
6  
340   Venona   Colin Keogh    EYC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   21  
6  
 



Wianno Senior (16 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 10, 2021 5:14:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
214   SMOKE   Jack Howard    Charleston   1   1  
1  
2  
220   Scout   Fraser Pesek    Wianno YC   2   2  
2  
3  
225   Kerplunk   kent plunkett    hyannis port   3   3  
3  
4  
209   Shenanegans   Bradford Egan    Hyannis Yacht Club   4   4  
4  
5  
200   Aurora   Michael Benoit    Wianno YC   5   5  
5  
6  
213   Aria   Todd Kittredge    WYC   6   6  
6  
7  
174   SEALYON   Charles Lyons    HPYC   7   7  
7  
8  
199   Heritage   Anthony Shriver    Hyannis Port Yacht Club   8   8  
8  
9  
206   MAD JACK   Jack Hamilton    HYC   9   9  
9  
10  
226   Foxy   Matthew Tracy    Hyannis Yacht Club   10   10  
10  
11  
179   PATIENCE   Benjamin Blum    Bass River   11   11  
11  
12  
210   Roscommon   David Kelly    Wianno   12   12  
12  
13  
191   Novanglus   Gregory Dempsey    HPYC   13   13  
13  
14  
196   Aegir   William Lawrence    West Dennis   14   14  
14  
15  
201   Shadowfax   Toby Hynes    Wianno yacht club   15   15  
15  
16  
212   Three Sticks   John OConnor    Wianno   17/DNC   17  
16  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network