2021 Laser Masters' North American Championship Regatta
Hyannis Yacht Club | September 09-12, 2021in

Laser Standard (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, September 11, 2021 3:03:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (2 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
2   Gord Welsh [Apprentice Master]   SLYC / Water Rat Dogs   6/RDG   1   1   5   [11]   1   5   6   6   31   63  
1  
2  
200210   Matthew Sexton [Apprentice Master]   Hyannis Yacht Club   10   20   22   14   19   18   15   [23]   17   135   167  
2  
 



Division: Grand+Master (19 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
218659   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   1/RDG   [12]   7   1   3   6   3   2   5   28   44  
1  
2  
204098   Scott Ferguson [Grand Master]   Conanicut Yacht Club   2   [9]   2   7   7   4   1   7   4   34   50  
2  
3  
210690   Robert Hallawell [Grand Master]   USSCMC   14   [16]   3   3   4   2   2   3   3   34   50  
3  
4  
206051   Charles Buckingham [Grand Master]   NHYC   4   7   4   8   8   7   [27]   1   2   41   57  
4  
5  
217585   Mark Bear [Grand Master]   NBYC   5   [15]   15   10   10   12   9   14   12   87   103  
5  
6  
194228   Lynne Shore [Grand Master]   Plymouth Yacht Club   9   11   13   6   [25]   14   17   11   15   96   112  
6  
7  
208838   Mike Matan [Grand Master]   Michael Matan   19   5   12   [27]   24   13   6   9   9   97   113  
7  
8  
214515   Peter Mark [Grand Master]   Rocky Point Club   13/RDG   19   14   9   [20]   11   12   19   20   117   133  
8  
9  
218129   Jeff Beckwith [Grand Master]   KYC   18   14   8   15   [28]   15   18   12   23   123   139  
9  
10  
217623   Stewart Roach [Grand Master]   Wianno Yacht Club   11   22   18   [26]   12   22   13   20   11   129   145  
10  
11  
216320   Charles Hagedorn [Grand Master]   NBYC   15   17   17   22   17   17   11   18   [33/RET]   134   150  
11  
12  
217354   Wayne Colahan [Grand Master]   USSCMC   12   23   19   20   13   [26]   21   16   19   143   159  
12  
13  
218491   Rob Emmet [Grand Master]   Storm Trysail   22   [28]   23   16   14   19   22   26   21   163   179  
13  
14  
187756   Drew Carlson [Grand Master]   Stage Harbor Yacht Club   17   21   24   24   18   21   24   24   [25]   173   189  
14  
15  
214921   Steve Jones [Grand Master]   Grand Rapids Yacht Club   25   24   25   23   16   30   26   27   [33/RET]   196   212  
15  
16  
217724   Scott Clark [Grand Master]   AYC   20   [29]   27   29   26   27   23   28   22   202   218  
16  
17  
186508   Carleton Wheeler [Grand Master]   HHYC   24   26   28   [30]   29   25   28   30   26   216   232  
17  
18  
36   Seth Gottlieb [Grand Master]   None   26   30   30   28   31   28   30   31   [33/RET]   234   250  
18  
19  
156631   Eric Johnson [Grand Master]   Severn Sailing Association   [33/DNC]   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   33/DNC   31   33/DNC   33/DNC   262   278  
19  
 



Division: Great+Grand+Master (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
215009   Peter Vessella [Great Grand Master]   St Francis   1   4   5   [13]   6   5   4   4   1   30   38  
1  
2  
217505   Dave Penfield [Great Grand Master]   Hyannis Yacht Club   21   8   [33/DNS]   12   2   16   10   17   18   104   112  
2  
3  
199921   Tim Landt [Great Grand Master]   St Petersburg Yacht Club   6   [25]   11   18   21   23   16   13   14   122   130  
3  
4  
217591   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   [23]   18   20   21   23   20   19   15   16   152   160  
4  
5  
218480   Niels Heemskerk [Great Grand Master]   Chicago Corinthian Yacht Club   13   31   26   25   22   31   25   25   [33/DNC]   198   206  
5  
 



Division: Master (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
218766   Roman Plutenko [Master]   Chicago   2/RDG   2   10   2   15   3   [33/DSQ]   8   8   50   74  
1  
2  
212867   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   8   3   6   4   5   [10]   8   10   10   54   78  
2  
3  
216299   Patrick Wachholz [Master]   Barrie Yacht Club/WRSC   3   10   9   [11]   9   8   7   5   7   58   82  
3  
4  
154265   Brian Neubauer [Master]   Rochester Yacht Club   7   6   16   19   1   9   14   [21]   13   85   109  
4  
5  
210865   Brian Hughes [Master]   Cooper river yacht club   16   13   21   17   [30]   24   20   22   24   157   181  
5  
6  
183904   Jeffrey Hart [Master]   PBY   27   27   29   31   27   29   29   29   [33/RET]   228   252  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network