2021 Tampa to Ft. Myers Race
Davis Island Yacht Club | May 28-June 29, 2021

Multihull (2 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 29, 2021 5:08:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
430   Endangered Species   156   Voyage Norseman 430   Robin/Rick Willstein/Walker    DIYC   18:07:11   1   1  
1  
2  
12   Triple Threat   -33   Multihulls Direct Farrier F33RX   John Novak    Sarasota Sailing Squadron   18:52:57   2   2  
2  
 



Spinnaker (12 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, June 02, 2021 8:21:08 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
40037   Pendragon   -21   Carroll marine Farr 40   Mike Kayusa [A]   St. Petersburg Yacht Club   14:35:47   1   1  
1  
2  
9354   shark rider   33   aerodyne 38   robert harkrider [A]   augusta sailing club   15:26:09   2   2  
2  
3  
46453   Chip's All In   57   B Boats B32   Chip Merlin [A]   DIYC   16:40:04   3   3  
3  
4  
Usa7   Silver Surfer   60   Jboats J-112e   Harvey Ford [B]   Spyc   17:04:31   4   4  
4  
5  
93   Breezin Bayou   72   Jboat 105   Stephen Mitcham [B]   DIYC   17:07:32   5   5  
5  
6  
169   Shambhala   12   MELGES MELGES 32   J A Booker [A]   Diyc   17:27:35   6   6  
6  
7  
83198   Fire & Ice   81   J boats J-105   George Cussins [B]   DIYC   17:39:19   7   7  
7  
8  
42341   Warrior   57   Mark Lindsay Tripp 38   Grant Dumas [A]   St. Petersburg Yacht Club   17:42:11   8   8  
8  
9  
40980   Back Off   84   Tarten Soverel 33   Tony Barrett [B]   SPSA   17:57:10   9   9  
9  
10  
IRL 3600   Abeona   45   Carroll Marine Mumm 36   Joseph Toth [A]   SPYC   18:52:59   10   10  
10  
11  
48   Rocket   72   J35    Grimsdale / Nelson [B]   DIYC   18:59:25   11   11  
11  
12  
40688   Yard Goat   84   Soverel 33   Jamie Myers [B]   DIYC   19:09:42   12   12  
12  
 



Racer Cruiser (5 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 29, 2021 5:08:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
53311   Ruby   90   Morgan 36-5   Christopher Chow    DIYC   19:48:14   1   1  
1  
2  
60740   Sacred Cow   81   Beneteau Oceanis 473   Dave German    DIYC   20:22:17   2   2  
2  
3  
005   Revenge   132   Dufour 34 Fractionally rigged sloop   Lee Burstiner    DIYC and TSS   NO TIME   6/DNF   6T  
3  
3  
8484   Liquid Time   108   Beneteau Beneteau 40   Gail Heausler    DIYC   NO TIME   6/DNF   6T  
3  
3  
10890   Vagabond   186   Islander I30 MKII   Dan Spence    GCSC   NO TIME   6/DNF   6T  
3  
 



Cruiser (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 29, 2021 5:08:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
5310   Dragon Fly Plus   48   Nautor Swan 53   Ulrich Rohde * [A]   GCSC   19:29:18   1   1  
1  
2  
1110   Wicked   222   Custom Cutter   Roger Horton [B]   CMCS   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
809   No Name   179   Beneteau Beneteau 37   Dan Cornacchia [A]   Gulf Coast Sailing Club   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
206   KOINONIA II   210   Tartan Yachts Tartan 33   Garth L Reynolds [B]   Saint Petersburg Sailing Association   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
None   ANGEL ROSE   222   KadeyKrogen Cutter 38’   Chris Toro [B]   DIYC   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
H100   Another Road   178   Heritage West Indies 36   Tim Ruman * [A]   DIYC   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
737   Castaways   156   Hunter 430 Sloop   JOHN FINNEGAN [A]   CMCS GCSC FMSC   NO TIME   12/DNS   12T  
2  
2  
007   Esperanza   172   C&C C&Cmk2cb   Ralph Stoddard [A]   Davis Island Yacht Club   NO TIME   12/DNS   12T  
2  
2  
53275   Wings   213   C&C 30 MK1   Mike Danielson * [B]   DIYC   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
4951   First Wind   195   CSY 44   Art Cupps * [A]   DIYC   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
2  
1457   Hula Girl II   201   Catalina 36 mkII   Steve Shortt [B]   SPSA   NO TIME   12/DNF   12T  
2  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network