AYC Junior Annual
Annapolis Yacht Club | July 06, 2021

Opti Green (24 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 06, 2021 2:42:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
22212      Daniel skutch Tyson    Severn sailing association   1   1   1   3   2   1   2   4   15  
1  
2  
13798      Henri MacDonald    Annapolis yacht club   2   2   2   2   1   2   3   2   16  
2  
3  
8465      Charlotte MacDonald    Annapolis yacht club   6   4   3   1   3   3   1   3   24  
3  
4  
12118      Finley Webster    Hampton Yacht Club   3   3   4   4   15   5   6   1   41  
4  
5  
1956   RHYC   Charlie Ingis    Rock Hall Yacht Club   4   13   8   13   4   12   7   6   67  
5  
6  
14931      Peter Shingledecker    Severn Sailing Association   11   9   14   5   13   13   4   10   79  
6  
7  
19067   Sea Dog   Adam Butz    Bcsc   9   8   6   11   5   21   10   11   81  
7  
8  
9550   Captain Morgan   Morgan Rosenthal    Annapolis Yacht Club   25/DNS   16   12   9   8   4   5   5   84  
8  
9  
9503   Nocho Boat   James Biles    Annapolis Yatch Club   8   7   20   6   9   9   11   16   86  
9  
10  
8847   Sea Monkey   Thomas Wood    SSA   16   11   16   14   6   8   8   9   88  
10  
11  
12778      Alex Julian    Annapolis Yacht Club   7   5   25/OCS   7   19   10   9   7   89  
11  
12  
16237   Kracken   Sofia Cole    Severn Sailing Association   14   6   7   21   14   7   15   8   92  
12  
13  
11      Kaia Deane    The Chesapeake Experience   18   22   5   8   7   15   19   13   107  
13  
14  
15512   Sophisticated   Sophia Lopez    HYC   15   12   18   19   10   6   13   15   108  
14  
15  
15575   Double Trouble   Byrne Olson    Annapolis Yacht Club   13   14   10   16   16   17   14   14   114  
15  
16  
13176      Emily Julian    Annapolis Yacht Club   19   10   9   10   25/DNC   14   16   12   115  
16  
17  
SWE 4412   Boomerang   Alden Durrell    Annapolis Yacht Club / PYC   10   15   13   12   17   11   18   21   117  
17  
18  
AYC4      Bryson Lang    AYC   5   18   17   18   12   20   12   22   124  
18  
19  
BR2      Jamie Smit    SSA   17   17   15   15   11   16   20   18   129  
19  
20  
2      Charlie Smit    SSA   22   21   19   17   18   18   17   19   151  
20  
21  
8714   hydra   Mateo Cole    Severn Sailing Association   21   20   11   20   21   19   23   24   159  
21  
22  
9607   Summer Skool   Liam Donaldson    SSA   12   25/OCS   25/OCS   22   20   23   21   17   165  
22  
23  
261      Jackson Hammock    BCSC   20   23   22   23   23   22   22   23   178  
23  
24  
14590   n/a   ryan mills    annapolis yacht club   25/OCS   19   21   25/DNS   22   24   24   20   180  
24  
 



Opti Red (10 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 06, 2021 3:24:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
23101      Conor Mastromarco [Red]   Severn Sailing Association   2   1   1   2   1   7  
1  
2  
22776      Nathan Finkelstein [Red]   SSA   1   2   2   1   2   8  
2  
3  
23030      Daniel Draper [Red]   Severn Sailing Association   6   3   3   3   3   18  
3  
4  
18363   Running Wild   Madeleine Garrett [Red]   FBYC   3   4   4   4   4   19  
4  
5  
12463   Cool Dude   Amelia Tatelbaum [Red]   SSA   5   5   6   5   5   26  
5  
6  
22777   N/A   Alex Baker [Red]   Annapolis Yacht Club   4   6   5   6   6   27  
6  
7  
16064      Halsey Carter [Red]   Annapolis Yacht Club   7   8   8   7   7   37  
7  
8  
14888      Michael Groszkowski [Red]   SSA   8   7   7   8   9   39  
8  
9  
16361   Opti   Anna Makovich [Red]   BCSC   9   9   9   9   8   44  
9  
10  
22995      Charlotte Hugo [Red]   Annapolis Yacht Club   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   55  
10  
 



Opti White (5 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 06, 2021 3:24:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
21747      Jackson Martin [White]   Hampton Yacht Club   1   1   2   3   1   8  
1  
2  
17273   The Cute Otter   Casey Burman [White]   SSA   2   2   1   2   2   9  
2  
3  
20007      Andrew Allgeier [White]   Hampton Yacht Club   3   3   3   1   3   13  
3  
4  
18662      Caroline Corson [White]   TAYC   5   5   4   4   4   22  
4  
5  
20686   Wave Hopper   Dylan Cook [White]   Severn Sailing Association   4   4   6/DNC   6/DNC   6/DNC   26  
5  
 



Opti Blue (20 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 06, 2021 3:24:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
7444      James Allgeier [Blue]   Hampton Yacht Club   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
23104   Fast Cat   Ashton Perkins [Blue]   SSA   2   2   2   3   4   13  
2  
3  
23071      Jake Beaver [Blue]   Severn Sailing Association   3   4   4   2   3   16  
3  
4  
19147   Wild Hare   Cal King [Blue]   HYC / FBYC   4   5   3   5   2   19  
4  
5  
23062   Little Catch   William Rosenthal [Blue]   Annapolis Yacht Club   5   3   5   4   5   22  
5  
6  
22237      Daphne Walsh [Blue]   Annapolis Yacht Club   7   9   6   7   7   36  
6  
7  
19821      Will Mohler [Blue]   Annapolis Yacht club   6   8   7   9   9   39  
7  
8  
23254      Spencer Bruning [Blue]   SSA   12   6   16   6   8   48  
8  
9  
12119   Something Stupid   Will Chapman [Blue]   Hampton Yacht Club   8   13   9   14   6   50T  
9  
10  
13186   Arrowhead   Andrew Shingledecker [Blue]   Severn Sailing Association   10   7   13   8   12   50T  
10  
11  
17065      Aaron Griffith [Blue]   Rochester Yacht Club   11   11   8   11   10   51  
11  
12  
19552   Honey Badger   Robert Carey Jr. [Blue]   TAYC   13   12   10   13   11   59  
12  
13  
18459   Dragon Run   Clarke Garrett [Blue]   FBYC   9   14   11   10   16   60  
13  
14  
USA 21437      Flora Cole [Blue]   AYC   14   10   12   12   13   61  
14  
15  
18996   C-Monster   Caroline Carey [Blue]   TAYC   15   16   15   15   14   75  
15  
16  
12215   Zoo Jr   Alden Gibbons-Neff [Blue]   TAYC   18   17   17   16   15   83  
16  
17  
19350      Alex Fallon [Blue]   Baltimore County Sailing Center   16   15   14   21/DNF   21/DNC   87  
17  
18  
20685      Bryce Herfel [Blue]   Baltimore county sailing center   21/DNS   18   18   17   21/DNF   95  
18  
19  
17412      Parker Corson [Blue]   TAYC   17   19   21/DNF   21/DNC   21/DNC   99  
19  
20  
19552   Poseidon   Robert Herzog [Blue]   Severn Sailing Association   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   105  
20  
 



C420 (40 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 06, 2021 5:57:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8832      Walker Angus /
Mason Chapman Jr.  
FBYC/ FBYC   1   2   2   4   1   10  
1  
2  
8064      Ava Cornell /
Lilly Baker  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   4   1   1   3   2   11  
2  
3  
8853      George Carty /
Ty Ryan  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis YC   2   3   4   1   3   13  
3  
4  
7838      Kyle Reinecke /
Scarlett Harris  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   3   4   3   2   4   16  
4  
5  
3196      Luca DeSimone /
Sofia Forsberg  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   7   10   5   5   5   32  
5  
6  
5889   Jimmy'nOwen   Jimmy Flake /
Owen MacWilliams  
Annapolis Yacht Club/ AYC   5   6   8   8   7   34  
6  
7  
6987      Tad Clifton /
Raam Fox  
Annapolis Yacht Club/ AYC   10   5   10   6   8   39  
7  
8  
4719      Will Harding /
Ava Farley  
Severn Sailing Assocation/ Severn Sailing Assocation   6   8   6   13   9   42T  
8  
9  
7289   seaglass   Skylor Sweet /
Ava Arepally  
NERYC/ NERYC/TAYC/AYC   8   7   7   14   6   42T  
9  
10  
AYC 2      Will Donald /
Campbell Conway  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   9   9   11   11   11   51  
10  
11  
3   SSA1   Maddison Carew /
Aden Keithley  
Severn Sailing Association/ SSA   13   18   12   10   14   67  
11  
12  
4467   n/a   Lilliana Webb /
Jake Crandall  
NERYC/ NERYC   12   14   14   16   15   71  
12  
13  
111      Sterling Maggard /
Jack DeVito  
Sailing Center Chesapeake/ Sailing Center Chesapeake   11   16   21   15   10   73  
13  
14  
5825      Robbie Shand /
Lachlan Hooper  
North East River Yacht Club/ North East River Yacht Club   32   12   9   9   12   74  
14  
15  
1      William Lindsley /
Katherine Castleberry  
SSA/ SSA   18   24   13   12   21   88  
15  
16  
7169      Parker Herman /
Gavin Fretz  
Severn Sailing Association/ Severn Sailing Associates   41/DSQ   17   16   7   17   98  
16  
17  
4      Jack Powers    Severn Sailing Association   41/DNC   13   17   17   16   104T  
17  
18  
8088      Hartley Cooper /
Abby Nolan  
TAYC/ TAYC   20   23   26   22   13   104T  
18  
19  
AYC 1      Marco Welch    AYC   26   19   23   19   23   110  
19  
20  
AYC 5      Christopher McCollum    Annapolis Yacht Club   17   15   15   26   41/DNF   114  
20  
21  
7783   MaGoo   John Mahan /
Gracie Goodwin  
Hampton Yacht Club/ HRRT   16   41/DNF   19   18   24   118  
21  
22  
7054      Trey Burman /
Ben Gendell  
AYC/ AYC   21   26   24   29   19   119  
22  
23  
7791      Michael Yost /
Johnny Mautz  
MRYC/ MRYC   19   22   18   20   41/DNF   120  
23  
24  
AYC 4      Wilson Von Rohr    AYC   23   29   25   23   22   122  
24  
25  
4769      Hudson Stewart /
Juliet Tuton  
Tred Avon Yacht Club/ Tred Avon Yacht Club   14   28   31/TLE   30   26/TLE   129  
25  
26  
2889      Antigua Steward    Baltimore County sailing Center   27   27   31/TLE   28   20   133T  
26  
27  
3738      Malia Deane /
Carter Robbins  
The Chesapeake Experience/ The Chesapeake Experience   24   21   22   25   41/NSC   133T  
27  
28  
8075      Beylen Gode /
Wynne Williams  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   15   11   41/DNC   41/DNC   41/DNC   149T  
28  
29  
8091      Chiara Kalinski /
Louisa Kalinski  
Tried Avon yacht club/ Tred Avon Yacht club   25   25   37   21   41/DNF   149T  
29  
30  
15      Tessa DeLuca /
Claire Rowland  
Baltimore County Sailing Center/ Baltimore County Sailing Center   29   41/DNF   29   27   25   151  
30  
31  
Ayc 3   13   Wyeth Duffy /
Anna Howell  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   33   41/DNF   20   41/NSC   18   153  
31  
32  
7294   No Name   Anne-Kinsey Wash /
Charlotte Staas  
FBYC/ FBYC   22   20   36   41/DNC   41/DNC   160  
32  
33  
7054      Clare Kammeier    Annapolis Yacht Club   28   41/DNC   27   24   41/DNF   161  
33  
34  
4769      Owen Bott /
Lucy Sunderland  
Baltimore County Sailing Center/ bcsc   31   31/TLE   34   41/DNC   26/TLE   163  
34  
35  
8086      Charlotte Brody /
Anastasia Wrightson  
TAYC/ TAYC   30   41/DNF   28   41/DNF   26/TLE   166  
35  
36  
8104      Libby Gode /
Natalie King  
Annapolis Yacht Club/ Annapolis Yacht Club   41/DNF   31/TLE   31/TLE   41/DNF   41/DNC   185  
36  
37  
TBD#      Wills Montague    Annapolis Yacht Club   41/DNC   41/DNC   33   41/DNC   41/DNC   197  
37  
38  
69      Olivia West    Severn Sailing Association   34/TLE   41/DNF   41/DNC   41/DNC   41/DNC   198  
38  
39  
6681      Jack Sieg    SSA   41/DNC   41/DNC   35   41/DNC   41/DNC   199  
39  
40  
8094      Anna Groszkowski /
Addison Lisiewski  
AYC/ AYC   41/DNC   41/DNC   38   41/DNC   41/DNC   202  
40  
 



Laser Radial (34 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 06, 2021 5:57:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
216696      Kyle Pfrang    Hampton Yacht Club   1   2   1   2   2   8  
1  
2  
151006      Henry Allgeier    Hampton Yacht Club   2   3   7   1   3   16  
2  
3  
200404      Robby Meek    SSA   3   1   2   12   1   19  
3  
4  
215478   none   Joshua bendura    FBYC   4   5   3   4   4   20  
4  
5  
208758      Reed McAllister    FBYC   8   4   5   6   6   29  
5  
6  
216725      Henry Ciszewski    Fishing Bay Yacht Club   7   6   6   7   8   34  
6  
7  
15877      Alex Adams    Severn Sailing Association/Annapolis Yacht Club   5   14   8   3   7   37T  
7  
8  
185864      Pierce Brindley    BBSA/HYC   10   8   9   5   5   37T  
8  
9  
20040      Orion Adelman    SSA   6   12   4   15   9   46T  
9  
10  
207155      Rebecca Schill    NYCC   9   9   10   8   10   46T  
10  
11  
197129      Logan Hayes    FBYC   12   11   14   9   11   57  
11  
12  
192060      Chase Conway    Annapolis Yacht club   13   10   11   16   18   68  
12  
13  
210869      Cole Canuel    SSA/AYC   16   13   18   10   12   69  
13  
14  
216504      Luca webb    NERYC   17   16   13   11   15   72  
14  
15  
212615      Christopher Draper    Severn Sailing Association   14   17   12   14   23   80  
15  
16  
197618      Blake Goodwin    Hampton Yacht Club   15   19   20   17   13   84  
16  
17  
191980      Joshua Almany    FBYC   11   7   15   21   35/DNF   89T  
17  
18  
216503      Leila Pfrang    Hampton Yacht Club   18   15   17   19   20   89T  
18  
19  
215441      Brooke Bogdan    SSA   24   18   27   13   14   96  
19  
20  
214517      Olivia Gilmore    Hampton yacht club   19   20   21   22   17   99  
20  
21  
188841      Baylor Goldthwaite    Fishing Bay Yacht Club   20   24   16   23   19   102T  
21  
22  
200403      Hayden Gibbons-Neff    TAYC   21   22   23   20   16   102T  
22  
23  
208752      Alders Kulynych-Irvin    SSA   22   23   19   18   21   103  
23  
24  
153375      noah macielag    RHYC   23   25   26   24   27   125  
24  
25  
217366      Nathan Jensen    NERYC   25   26   25   26   26   128  
25  
26  
168468      John Thomas Mason    Fishing Bay Yacht Club   26   21   22   25   35/DNF   129  
26  
27  
218478      Sam De Los Reyes    SSA/AYC   27   28   24   28   24   131  
27  
28  
200368      Noah Wensell    FBYC   28   29   29   27   22   135  
28  
29  
149879      Jack Butler    HYC   29   27   28   30   28   142  
29  
30  
190383      James Cottage    North East River Yacht Club   30   30   30   29   25   144  
30  
31  
48888      Finlay Proud    NERYC   31   31   32   32   29   155  
31  
32  
164214   RHYC   Walter Ingis    Rock Hall Yacht Club   32   32/TLE   31   31   35/DNF   161  
32  
33  
RH1      Jack Armstrong    Rock Hall Yacht Club   35/DNF   35/DNC   32/TLE   32/TLE   30   164  
33  
34  
187763      Victor Kleppinger    MRYC   35/NSC   35/DNF   33   35/DNF   35/DNF   173  
34  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network