2021 Summer Classic
Ocean Gate Yacht Club | August 06, 2021

Opti Red (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 2:50:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
16245      Michael Ferlise    LYC   1   1   1   1   4  
1  
2  
5148      James McCarthy    NBYC   2   2   2   2   8  
2  
3  
9929      Anthony Feliciano    Pine Beach Yacht Club   3   3   6/RET   6/DNC   18  
3  
4  
9693      Adrianna DAgati    Bay Head YC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   24T  
4  
4  
20713      Avery Hoffman    Bay Head Yacht Club   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   24T  
4  
 



Opti White (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 3:13:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (30 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
20929   Orange Crush   Henry Drapeau    Lavallette Yacht Club   1   1   2   2   6  
1  
2  
13139      Carter Stefanacci    IHYC   2   2   4   1   9  
2  
3  
19781      Henry Hull    Toms River YC   3   7   1   10   21  
3  
4  
16475   Shamrock   Ella Angelbeck    Bay Head Yacht Club   9   3   3   13   28  
4  
5  
8639      Alexander Pistolakis    Metedeconk River Yacht Club   7   5   10   8   30  
5  
6  
4178      Harrison Wasik    OGYC   19   4   7   5   35T  
6  
7  
11770   Wild Willy   William Burns    Lavallette Yacht Club   8   9   12   6   35T  
7  
8  
3685   Let it Be   Ethan Beneciuk    Pine Beach Yacht Club   14   11   5   9   39  
8  
9  
16055   Graham Slam   Graham Soell    TRYC   15   8   6   11   40  
9  
10  
12483   Roll Tide   Kalsin Beavis    Manasquan River Yacht Club   10   23   8   3   44  
10  
11  
13345      Mason Lin    Island Heights   13   16   15   4   48  
11  
12  
21172      Johnny Clark    Pine Beach Yacht Club   6   10   32/RET   7   55  
12  
13  
15641      James Gangeri    BHYC   5   20   19   16   60  
13  
14  
11223      Connor Bornebusch    IHYC   16   6   9   32/RET   63T  
14  
15  
7852   A1 Fortuna   Cecilia Pasqualicchio    Ogyc   17   15   14   17   63T  
15  
16  
9013      Adam Pacheco-Guerrero    Ocean gate   18   17   17   15   67  
16  
17  
14923   Shark Bite   Dennis Morgan    IHYC   11   12   13   32/RET   68  
17  
18  
18388      AUBREE RODRIGUEZ    SAYC   32/DNF   22   11   12   77  
18  
19  
5302   Poseidon   Sadie Cavanaugh    IHYC   21   13   16   32/RET   82  
19  
20  
14972      Owen Marcell    Pine Beach Yacht Club   25   24   18   18   85  
20  
21  
11826      Luke Caggiano    member   22   18   32/RET   14   86  
21  
22  
10621   Joe Cool's Cruiser   Joseph McCann    TRYC   12   19   32/RET   32/RET   95  
22  
23  
8626      June Hagan    IHYC   20   14   32/DNC   32/DNC   98  
23  
24  
17001      Declan Jones    BHYC   4   31/DNC   32/DNC   32/DNC   99  
24  
25  
11636   Gaileforce   Gaile McNally    IHYC   24   21   32/RET   32/DNC   109  
25  
26  
6467   lil devil   Isaac Anama    OGYC   23   25   32/RET   32/DNC   112  
26  
27  
3889   Opti   Miles Seegert    OGYC   32/DNF   26   32/DNC   32/DNC   122  
27  
28  
21178   Jawsome   Byron Brisby, III    Lavallette Yacht Club   32/DNC   31/DNC   32/DNC   32/DNC   127T  
28  
28  
14453      Jack Paccione    Toms River   32/DNC   31/DNC   32/DNC   32/DNC   127T  
28  
28  
13245      Lilly Schlenker    BHYC   32/DNC   31/DNC   32/DNC   32/DNC   127T  
28  
 



Opti Blue (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 3:17:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (34 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
14855      Cole Buczkowski    Metedeconk River Yacht Club   2   2   1   1   6  
1  
2  
17220      John O'Leary    Pine Beach Yacht Club   1   3   3   2   9  
2  
3  
18063   Aquaholic   Jonas Reader    TRYC   3   6   2   4   15  
3  
4  
19597      Maryn Demand    Tryc, sayc, mcyc   5   5   4   7   21  
4  
5  
19626      Alexis Schilling    TRYC   7   8   6   3   24  
5  
6  
21257   Salty Girl   Charlie Caffray    BHYC   4   1   12   8   25  
6  
7  
21296   Sea Fuel   RYLIE MCGOWAN    Toms River Yacht Club   10   7   9   6   32  
7  
8  
17003      Shane Hughes    TRYC   14   11   5   9   39  
8  
9  
1000      CARLEIGH FEENEY    X   8   19   11   5   43  
9  
10  
12880      Patrick Kennedy    MCYC   6   9   20   15   50T  
10  
11  
20171      Jack O’Leary    PBYC   9   13   10   18   50T  
11  
12  
8092      Madeline Brisby    Lavallette Yacht Club   12   10   8   21   51  
12  
13  
21711      Ryan Hannaford    Pine beach yacht club   11   20   13   10   54  
13  
14  
4417   Wild Cat   Catherine Dunn    Metedeconk River Yacht Club   15   16   7   25   63  
14  
15  
7432   Sweet Caroline   Caroline Soell    TRYC   16   4   27   20   67  
15  
16  
6558      Lilly Keenan    PBYC   21   21   14   12   68  
16  
17  
8670      Joseph Kiley    Shore Acres Yacht Club   13   12   35/DNC   13   73  
17  
18  
CAN1563      Ava Foerster    PBYC   17   15   28   14   74  
18  
19  
19531      Jack McAteer    NBYC   22   18   16   24   80  
19  
20  
15675   Wicked   Amelia Scuorzo    LYC   18   14   15   35/RET   82  
20  
21  
14248      Nicholas Drake    Shore Acres Yacht Club   28   26   17   16   87  
21  
22  
16437      TYLER APPLEGATE    OCEAN GATE YACHT CLUB   20   17   19   35/RET   91T  
22  
23  
22661      Grant Smith    Bay Head Yacht Club   26   27   21   17   91T  
23  
24  
22106      Max Heizler    IHYC   25   25   22   19   91T  
24  
25  
11750   Wild Wahoo   Margaret Burns    Lavallette Yacht Club   23   23   24   22   92  
25  
26  
21142      Chase Mabie    Pine Beach Yacht Club   35/DNC   28   23   11   97  
26  
27  
18452      Brayden Eagan    TRYC   24   22   18   35/RET   99T  
27  
28  
7656   Mayhem   Anna Hnatt    Metedeconk   27   24   25   23   99T  
28  
29  
4680   Sail la V   Vivienne Rios    Pine Beach Yacht Club   29   29   26   35/RET   119  
29  
30  
6151      Alexandra Kuzloski    Metedeconk River Yacht Club   19   35/DNF   35/RET   35/DNC   124  
30  
31  
10426   Ski-pper   Sean Caswell    TRYC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   140T  
31  
31  
21947      Blythe Hoffman    Bay Head Yacht Club   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   140T  
31  
31  
21939      Claire Hoffman    Bay Head Yacht Club   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   140T  
31  
31  
18028      Mae Schlenker    BHYC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   35/DNC   140T  
31  
 



Opti Green (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 2:25:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (15 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8598   Opti   Hudson West    OGYC   [8]   2   2   1   2   7  
1  
2  
15503      Jack Brisby    Lavallette Yacht Club   1   1   3   [4]   3   8  
2  
3  
7074      Harper O'Leary    Pine Beach Yacht Club   2   3   [8]   2   5   12  
3  
4  
11223   Sea Monkey   Bryce Judge    Pine Beach Yacht Club   4   7   1   [8]   4   16  
4  
5  
9627      Finnian Keenan    PBYC   3   6   4   6   [7]   19T  
5  
6  
11177   Pacifico   Leini Beavis    Manasquan River Yacht Club   [7]   5   5   3   6   19T  
6  
7  
7927      Theodore Hutler IV    Beachwood Yacht Club   5   8   [16/DNS]   9   1   23T  
7  
8  
17250      Gavin Mabie    Pine Beach Yacht Club   [17/DNS]   4   6   5   8   23T  
8  
9  
5988      Max Silvis    Beachwood   6   10   [13]   10   10   36  
9  
10  
9734   Rock n Roll   Anna Buttacavoli    TRYC   10   [14]   7   12   11   40  
10  
11  
19633      Caroline Hull    Toms River Yacht Club   12   [13]   9   11   9   41  
11  
12  
5415      Sophie Wildner    Beachwood   9   9   11   [14]   14   43  
12  
13  
5145   Lucky Love   Bryn Phelps    Beachwood Yacht Club   [13]   12   12   7   13   44T  
13  
14  
14403      Randy Scarborough    IHYC   11   11   10   [13]   12   44T  
14  
15  
9750      Keylee Dunn    IHYC   14   15   14   15   [16/DNS]   58  
15  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 2:06:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (15 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
204775      Madeline Dolan    LYC   2   2   1   [3]   3   8  
1  
2  
199576      Meghan Sharpe    OGYC   3   3   2   [6]   1   9  
2  
3  
148009      Ella Demand    TRYC   [4]   4   4   1   2   11  
3  
4  
179159      DD Dittenhofer    Toms River Yacht Club   1   1   [7]   5   6   13  
4  
5  
190209      Samuel Santos    Metedeconk River Yacht Club   [10]   5   5   4   4   18  
5  
6  
200186      William Meade    SAYC   [8]   6   8   2   5   21  
6  
7  
194148      Alex Lambie    Lavallette Yacht Club   [11]   10   3   9   7   29  
7  
8  
166173      Jacob Palombo    Beachwood   [9]   9   6   7   8   30  
8  
9  
177010      Iliana Vasslides    TRYC   6   7   11   [12]   9   33  
9  
10  
105374      Matteo Pasqualicchio    Ogyc   5   8   10   [11]   11   34  
10  
11  
177210      Gunnar Schwartz    TRYC   [12]   12   9   10   10   41  
11  
12  
181805      Aidan Risk    OGYC   7   11   12   [13]   12   42  
12  
13  
13673      Logan Connolly    Toms River Yacht Club   [15]   14   14   8   14   50  
13  
14  
1219      Claudia Weber    Ocean Gate   13   13   13   [14]   13   52  
14  
15  
176011      Matthew Rodemann    Beachwood Yacht Club   14   [15]   15   15   15   59  
15  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 2:00:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (22 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
192000      James Kopack    Toms River YC   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
215464   No Name   Jack Pentony    BYC   [10]   4   2   4   2   12  
2  
3  
173928      Kelly Robinson    Pine Beach Yacht Club   3   3   [22]   3   7   16  
3  
4  
207152      Reagan Leahy    Ocean Gate Yacht Club   [6]   5   4   5   4   18  
4  
5  
206136      Brady Parkes    Bay Head Yacht Club   2   11   5   [23/DNC]   3   21  
5  
6  
208584      Isabel Bright    OGYC   5   6   8   [13]   6   25  
6  
7  
145628      Hudson DePaul    Metedeconk River YC   [18]   8   7   6   5   26  
7  
8  
164232      Ryan Lomer    BYC   9   [15]   9   2   8   28  
8  
9  
199141      Liam Marcell    Pine Beach Yacht Club   7   2   10   11   [15]   30  
9  
10  
671      Addison Dunn    IHYC   4   9   [11]   10   9   32  
10  
11  
172971      Matthew Chen    TRYC   8   16   3   [23/DSQ]   14   41  
11  
12  
162460      Joseph Krajewski    PBYC   [17]   14   14   8   12   48  
12  
13  
177378      Jack Tonzola    Bay Head Yacht Club   14   21   6   [23/DNF]   10   51  
13  
14  
193338      Chase Corbett    IHYC   16   [20]   16   7   13   52  
14  
15  
196181      Emma Paccione    Toms River   12   12   12   [23/DNF]   17   53  
15  
16  
199773      Grayson Sinnett    IHYC   11   10   18   16   [19]   55  
16  
17  
167292      Sam Puleio    FHSC   15   17   15   9   [18]   56T  
17  
18  
212618      Dailey Totams    NBYC   [19]   18   13   14   11   56T  
18  
19  
94614      Reid Lomer    BYC   13   13   [20]   15   16   57  
19  
20  
177203      Jack Wasik    OGYC   20   7   21   17   [22]   65  
20  
21  
187854   laser   Deklan McLaughlin    Island Heights Yacht Club   [22]   19   19   12   20   70  
21  
22  
165118      Aiden Bernal    Beachwood yacht club   21   [22]   17   18   21   77  
22  
 



Feva (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 1:38:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6426      Richard Pokorny    Metedeconk River   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
6895      Sydney Mihalko    Metedeconk River YC   [5]   2   4   3   2   11T  
2  
3  
6356      corey dooren    Metedeconk   3   4   2   2   [6]   11T  
3  
4  
6343      Amelia Kuzloski    Metedeconk River Yacht Club   2   5   3   4   [8]   14  
4  
5  
6340      Grace Hummel    IHYC   [9/DNF]   3   7   5   5   20T  
5  
6  
6341      Jules Buczkowski    Metedeconk   6   6   5   [9/DNF]   3   20T  
6  
7  
87      Will Pringle    BHYC   4   [7]   6   6   4   20T  
7  
8  
5757      Seth Santos    Metedeconk River Yacht   [9/DNF]   8   8   7   7   30  
8  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 2:18:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (17 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
0601      Robbie Wingender    S.A.Y.C.   2   2   [3]   1   1   6  
1  
2  
80390      Owen Beneciuk    Pine Beach Yacht Club   [7]   1   1   2   7   11  
2  
3  
78496      Mollie Smith    PBYC   4   3   2   3   [9]   12  
3  
4  
64      Caroline Ritacco    OGYC   8   [9]   6   4   2   20  
4  
5  
4178      Luca Canzoneri    Beachwood YachtClub   [9]   8   7   5   3   23T  
5  
6  
75173      Alison Sharpe    OGYC   5   5   [10]   7   6   23T  
6  
7  
79378      Daniel Maresca    Pine Beach Yacht Club   3   4   4   [18/RET-BF]   18/DNC   29  
7  
8  
0409      Timmy Wingender    S.A.Y.C.   1   6   5   [18/RET-BF]   18/DNC   30T  
8  
9  
2560      RICHARD MCGOWAN    Toms River Yacht Club   11   [18/NSC]   8   6   5   30T  
9  
10  
1429      Scott Tedeschi    SAYC   10   [11]   9   8   4   31  
10  
11  
61      Oliver Roske    TRYC   6   [18/NSC]   11   9   8   34  
11  
12  
7878      Giana Demasi    Ogyc   [12]   10   12   10   11   43  
12  
13  
1971   Siren song   Chloe Tucker    Ogyc   14   7   13   [18/DNC]   18/DNC   52  
13  
14  
1001      Maggie Grafas    PBYC   [18/DNF]   18/NSC   15   11   10   54  
14  
15  
4473   Sunfish   Katelyn Ayres    OGYC   13   [18/DNC]   18/RET   18/DNC   18/DNC   67  
15  
16  
27   Elerfish   Julia Eler    Normandy Beach   [18/DNF]   18/DNC   14   18/DNC   18/DNC   68  
16  
17  
17      Emily Bell    Beachwood   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   18/DNC   72  
17  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 06, 2021 1:44:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
4133      Caroline Felser    Metedeconk River YC   1   [3]   2   1   2   6  
1  
2  
3681      Reese Auth    Metedeconk River Yacht Club   [3]   2   3   2   1   8  
2  
3  
7582      Matthew Laufer    Manasquan River Yacht Club   4   5   1   [10/DNC]   3   13  
3  
4  
2594      Kip Rand    Bay Head Yacht Club   2   1   9   [10/DNC]   4   16  
4  
5  
1819      Courtney Ayres    Ocean Gate   [7]   7   4   3   6   20  
5  
6  
5974      Edward Huneke    BHYC   6   4   7   [10/DNC]   5   22T  
6  
7  
2626      Brynn Penque    LYC   [8]   6   5   4   7   22T  
7  
8  
4545      Lucia Sylva    BHYC   5   8   8   [10/DNC]   10/DNC   31  
8  
9  
2426      Hadley Rand    Bay Head Yacht Club   9   9   6   [10/DNC]   8   32  
9  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network