34th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta®
Lakewood Yacht Club | October 21-24, 2021in

Withdrew Prior to Start (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Division: (9 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Division: B (2 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Multihull A (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 140, Far Reach, Mike Beuerlein, Austin Yacht Club, 1- ; 1   
2. 009, Nelda Ray, Peter Pattullo, Longview Yacht Club, 2- ; 2   
3. 148, Try Me, Gregory Way, HYC, 3- ; 3   
4. USA 3, Byzantine, Jordan Van ZylBruce C Gates, None, 4- ; 4   
 



Multihull C (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 04, Rhythm, Carrie JonesJeff Jones, LYC, 1- ; 1   
2. 853, Vivace, Scott Weaver, Galveston Yacht Basin, 2- ; 2   
3. 201A, JEWEL, CLAUS PEDERSEN, WATERGATE, 3- ; 3   
4. 151A, Mayan Mystress, Thomas SovulewskiPattie Sovulewski, TMCA, 4- ; 4   
5. 213, Delta Tango, Deneen Taylor, LYC, 5- ; 5   
6. 107A, TrainingWheels, drake borer, Lakewood Yacht Club, 6- ; 6   
7. 204A, Reality Check, Lucy Newman, South Coast Sailing Adventures, 9/RET-BF- ; 9T   
7. 394, Yachtcations, Chris BlockYachtcations, Inc., Independent, 9/DNF- ; 9T   
 



PHRF Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 8, Greek Fire, Eric Baggerman, None, 1- ; 1   
2. 1152, SEUTE DEERN, HANS KNICKREHMJIMMIE BUCHANAN, LYC, 2- ; 2   
3. 007, Parrot Tales, Robert Moore, Lakewood Yacht Club, 3- ; 3   
4. 001, Other Woman, BRANTLY MINORBrantly Minor, GBCA, 5/RET-BF- ; 5   
 



Cruising Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 10312, Danelaw, Roy OlsenLeslie[A], LYC, 2- ; 2   
2. A122, Easy does it, Uzi Ozeri[A], lyc, 3- ; 3   
3. 415, Bev 'n Jo, Charles HerpichKevin co[A], Lakewood, 4- ; 4   
4. 1145, Nachtwacht, Ken WomackTom Caskey[A], TCYC/LYC, 6- ; 6   
5. 657610, Sirly, Rob Freas[A], Sea Scouts, Bsa, 7- ; 7   
6. 108A, Sagowag, Michael Keever[A], GBCA, 10- ; 10   
 



Division: B (5 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 135, HAPPY ENDING, Rod NicholsAmy Dewbre[B], Transpacific Yacht Club, GBCA, 1- ; 1   
2. 11, Skalawag, Doug Cagle[B], GBCA, 5- ; 5   
3. 14, Jubilee, Thomas Keenan[B], HYC, 8- ; 8   
4. 4720, THIRD WISH, Robert Morrison[B], TMCA, 9- ; 9   
5. 33, Fiddler, Taylor SmithWayne Smith[B], Lakewood Yacht Club, 12/RET-BF- ; 12   
 



Cruising Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 281, Solstice, David Cathcart[A], Watergate, 3- ; 3   
2. 356, L'Attitude Adjustment, Russel TreatChester Jachimec[A], Waterford Yacht Club, 4- ; 4   
3. 109A, Estuary One, Daniel KnierienElliott Bouillion[A], Optima Marine, Waterford Yacht Club, 5- ; 5   
4. 500, Mystic Maiden, Troy Marrs[A], Watergate, 7- ; 7   
5. 131, Second Wind, Lonny Doss[A], Lake Charles Yacht Club, 8- ; 8   
6. 21, Loremar, Ernest Lykissa[A], St. Croix, 13/DNF- ; 13   
 



Division: B (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 398, Flyer, Ben Miller[B], GBCA / TMCA, 1- ; 1   
2. 4398, Renaissance, James Miller[B], GBCA, 2- ; 2   
3. 22, Magic, Robert Hooper[B], NA, 6- ; 6   
4. h336, Snipe's Nest, Timothy HartlebenRichard Vaughn[B], Island Moorings Yacht Club and Marina, 9- ; 9   
5. 191, It'll Do, Brian Levack[B], GBCA, 13/RET-BF- ; 13T   
5. 203, SEA GLASS, DAVID HAJDUK[B], NONE, 13/RET-BF- ; 13T   
 



Cruising Non-Spin Classic Canvas (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, October 25, 2021 7:52:20 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 21335, Firewater, Walter Horton[A], LYC / GBCA, 1- ; 1   
2. 155, Sanity, Gary Peterson[A], GBCA/TMCA, 2- ; 2   
3. 53, Astarte, Cheryl Morvillo[A], TASS, GBCA, Waterford, 3- ; 3   
4. 306, Josephine, Joe Powers[A], HYC, 4- ; 4   
5. USA 60183, Joy, Charles AustinLisa Austin[A], Watergate Marina, 5- ; 5   
6. 157, Irish Mist, Robert Crosby[A], LYC, 6- ; 6   
7. 101A, Good Juju, Doug Jaworski[A], TMCA, 11- ; 11   
8. 102A, It's All Good, Evan Macaluso[A], SailTime Houston, 15- ; 15   
 



Division: B (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 106A, Gallivant, Paul Britton[B], SailTime Houston, 9/CPT-ocs- ; 9   
2. 104A, LunaSea, Dale Stokes[B], SailTime Houston, 10- ; 10   
3. 105A, Bella Vita, Jon Maxey[B], SailTime Houston, 14- ; 14   
4. 38109, Wandering Star, Rob SherrillSteven Sherrill[B], GBCA, 21/DNF- ; 21T   
4. 52846, Susanne B, Steve Slack[B], Houston Yacht Club, 21/RET-BF- ; 21T   
4. 103A, Kemah Therapy, Orlando Cruz[B], SailTime Houston, 21/RET-BF- ; 21T   
 



Division: C (6 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 163, Nymeria, Justin EricksonShannon Erickson[C], none, 7- ; 7   
2. 13, Alegria, Mike Baker[C], Watergate, 8- ; 8   
3. 3371, Sea Gypsy, Bill Jenko[C], GBCA, 12- ; 12   
4. 472, Breezing Up, William HowzeNick Stepp & Laura Mayo[C], Nonsuch Owners, 13- ; 13   
5. 202A, Querida, Ricardo Arguelles[C], Ghetto Yacht Club, 16- ; 16   
6. 16, LILA JEAN, Joe Moore[C], LYC, 21/RET-BF- ; 21   
 



Cruising Non-Spin Cutter (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 7, Lauren II, Ian HancockTrip Jacks, GBCA, 1- ; 1   
2. 8680, Hoboat, Nick Harrell, n/a, 2- ; 2   
3. 41, Homers’ Odyssey, Jason Anderson, Gbca, 3- ; 3   
4. 24, Cimboco, Phil Pierce, None, 5/RET-BF- ; 5   
 



Cruising Non-Spin Ketch (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1068, Liberty, David Gohlke, None, 1- ; 1   
2. Y50, Mermaid III, William Young, Seabrook Shipyard, 2- ; 2   
3. 68, Chulita, Ramon Sanchez, Galveston Yacht Basin, 4/RET-BF- ; 4   
 



ORC TOT - Spinnaker Bacardi Fleet (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (10 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 74, Leading Edge, Tom Sutton[A], LYC, HYC, GBCA, BYC, 1- ; 1   
2. 61241, Bear, Forbes Durdin[A], LYC, 2- ; 2   
3. 35008, Deja Vu, Jay Livingston[A], GBCA, 6- ; 6   
4. 455, Edelweiss, Ted Greak[A], LYC, GBCA, 8- ; 8   
5. 25363, Scout, Rob Epstein[A], GBCA, 10- ; 10   
6. 77932, LickitySplit, Corey Harding[A], BYC, 12- ; 12   
7. 12039, Outrageous 2, Ken Humphries[A], HYC, 13- ; 13   
8. USA 16, Soap Opera, Daniel Malak[A], Chandlers Landing Yacht Club, 14- ; 14   
9. 83, Karma, Jay Johnson[A], Lakewood, 15- ; 15   
10. 44766, Athena, Cameron Albin[A], American Odysseus Sailing Foundation, 16- ; 16   
 



Division: B (8 boats) Pos,Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 183, T-Rex, Fred Soward[B], LCYC, 3- ; 3   
2. 7288, Encore, Sawnie McEntireJohn McEntire[B], Lakewood Yacht Club, 4- ; 4   
3. 584, Big D, Jim Foster[B], GBCA, 5- ; 5   
4. 124, Blue Flash, Matthew Arno[B], FWBC, 7- ; 7   
5. 430, Kinderspel², John Bell[B], CCYC, 9- ; 9   
6. 30957, Wings / Bahama Rigging, Alex CrowellBahama Rigging[B], GBCA, 11- ; 11   
7. 168, Osprey, Walter BarnettGail Barnett[B], Lakewood, 17- ; 17   
8. 185, Wiki Wiki V, Albert79 Shannon[B], Galveston Yacht Basin, 19/RET-BF- ; 19   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network