75th Mercury Class National Championship
Stillwater Yacht Club | August 27-29, 2021

Mercury (22 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, August 29, 2021 4:35:46 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
508   AXON   Doug Baird [Gold]/
Tarasa Davis  
HLBC/ Atlanta Yacht Club, MPYC   4   2   5   3   10   24  
1  
2  
472   Jade   Mike Burch [Gold]/
Greg Dair  
CBYC/ CBYC   3   1   10   6   6   26  
2  
3  
471   Nihui   Russ Silvestri [Gold]/
Ryan Treais  
StFYC/ StFYC   1   4   23/DNC   1   2   31  
3  
4  
548   David Bacci   David Bacci [Gold]/
Natasha Bacci  
Richmond Yacht Club/ Richmond Yacht Club   5   5   13   8   5   36  
4  
5  
537   Fortran   John Ravizza [Gold]/
Chris Boome  
St Francis YC/ St Francis YC   10   3   14   9   1   37T  
5  
6  
541   Checkerboard Lounge   Lyn Hines [Gold]/
Eric Strassevich  
Richmond YC/ Inverness YC   7   14   2   11   3   37T  
6  
7  
562   Magic   John Hansen [Gold]/
Tony Basso  
Encinal Yacht Club/ Encinal   9   8   11   5   4   37T  
7  
8  
429   Space Invader   David West [Gold]/
Chris Krueger  
RYC/ RYC   8   12   12   4   8   44  
8  
9  
570   Carbon Offset   RAAB / DAIR [Gold]   CBYC / ABYC   14   9   1   2   23/DNF   49T  
9  
10  
463   2020   Shaum Sinawi [Gold]/
Gerard Sheridan  
St Francis Yacht Club/ St Francis Yacht Club   11   7   3   15   13   49T  
10  
11  
468   Miss Behavin'   Thomas Priest [Gold]/
Damon Guizot  
TPYC/ Los Angeles Yacht Club   17   6   8   14   9   54  
11  
12  
563   It's a Rental   Erik Menzel [Gold]/
Bren Meyers  
RYC/ Richmond YC   2   18   6   10   23/DNC   59  
12  
13  
475      W. Greg Clark [Gold]/
Peter Clark  
CBYC/ Diego Garcia YC   12   11   19   7   11   60  
13  
14  
553   Stars   Jim Bradley [Gold]/
Kathy Bradley  
St Francis Yacth Club/ StFYC   6   13   15   12   15   61  
14  
15  
431   Tsunami   Bill Worden [Gold]/
Katie Worden  
Richmond/ Richmond   18   23/RET   4   16   7   68  
15  
16  
529   Makani   John Davis [Gold]/
Karissa Peth  
Encinal Yacht Club/ Encinal Yacht Club   13   15   17   13   12   70  
16  
17  
580   Pacer   Ben Bradley [Silver]/
Brendan Bradley  
None/ St. Francis   19   10   7   18   23/DNF   77  
17  
18  
498   none   James McGuinness [Silver]   none   20   16   16   19   14   85  
18  
19  
572   P.A.W.   Park Densmore [Gold]/
Cody Kim  
Sloop Tavern Yacht Club/ RYC   15   19   9   23/DNC   23/DNC   89  
19  
20  
584   Gator   Steve Jeppesen [Gold]/
Ken Maring  
Stfyc/ Stfyc   16   17   18   17   23/RET   91  
20  
21  
554   Melba   Steve Kraft [Gold]/
Michael Kraft  
MPYC/ MPYC   21   20   23/DNF   20   23/DNF   107  
21  
22  
552   Paper Tiger   Steve Gould [Gold]/
Nate Gould  
St Francis/ N/A   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   115  
22  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network