2021 Lewes Yacht Club Junior Regatta
Lewes Yacht Club | August 11, 2021

Optimist Green (17 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 11, 2021 3:32:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
9550   Morgan Rosenthal    Annapolis Yacht Club   1   [3]   2   2   5T  
1  
2  
8049   Sophia Buckler    Severn sailing association   2   2   1   [3]   5T  
2  
3  
16237   Sofia Cole    Severn Sailing Association   5   1   [8]   1   7  
3  
4  
22563   Delphia Greeley    SSA   3   [6]   3   4   10  
4  
5  
14272   Nathaniel Wyman    NERYC   4   4   [7]   5   13  
5  
6  
16039   Finn Erickson    SSA   [10]   5   4   7   16  
6  
7  
20615   Gracie Crespin    Severn Sailing Association   6   9   5   [12]   20  
7  
8  
22382   Phebe Greeley    SSA   9   8   6   [10]   23T  
8  
9  
15146   Trey Waters    Annapolis Yacht Club   8   7   [10]   8   23T  
9  
10  
BCSC 7   Kellen Herfel    BCSC   7   10   [14]   9   26  
10  
11  
6735   Jed Cohen    RHYC/CYRC   [13]   13   11   6   30  
11  
12  
8714   Mateo Cole    Severn Sailing Association   12   11   9   [13]   32  
12  
13  
7580   Zane Barone    Severn Sailing Association   11   12   12   [15]   35  
13  
14  
16804   Jamison Jones    Annapolis Yacht Club   [14]   14   13   11   38  
14  
15  
302   Andrew Burke    Lewes Yacht Club   [15]   15   15   14   44  
15  
16  
18085   Dorsey Owings    Rock Hall Yacht Club   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   54T  
16  
16  
17089   Eleanor Owings    Rock Hall Yacht Club   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   54T  
16  
 



Optimist (15 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 11, 2021 3:55:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  2   3   4   5  Total Pos
1  
19320   Robert Herzog [Blue]   Severn Sailing Association   2   [9]   1   2   5  
1  
2  
22212   Daniel Skutch Tyson [White]   Severn Sailing Association   3   1   [6]   4   8T  
2  
3  
19701   Marcus Kozlowski [Red]   BCSC   [4]   2   3   3   8T  
3  
4  
20685   Bryce Herfel [Blue]   BCSC   6   6   [8]   1   13  
4  
5  
19552   Robert Carey [Blue]   MRYC/TAYC   1   12   4   [16/DSQ]   17T  
5  
6  
18996   Caroline Carey [Blue]   MRYC/TAYC   5   [8]   7   5   17T  
6  
7  
8847   Thomas Wood [White]   Severn Sailing Association   9   [10]   2   7   18T  
7  
8  
20686   Dylan Cook [White]   Severn Sailing Association   8   5   5   [9]   18T  
8  
9  
19067   Adam Butz [White]   BCSC   [12]   3   9   8   20  
9  
10  
20502   Taylor Hainey [White]   MRYC   7   4   [10]   10   21  
10  
11  
3131   Henry Cummins [White]   Lewes Yacht Club   [11]   7   11   6   24  
11  
12  
17347   Isabella Ford [White]   MRYC   10   11   [12]   11   32  
12  
13  
1   Grant Cummins [Blue]   Lewes Yacht Club   14   [16/DNC]   13   12   39  
13  
14  
31   Hedgie Swier [White]   Race Team   13   13   14   [16/DNS]   40  
14  
15  
21860   Saoirse Taylor [Blue]   MRYC   [16/DNC]   16/DNC   16/DNC   16/DNC   48  
15  
 



Laser Radial (16 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 25, 2021 11:12:10 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
216725   Henry Ciszewski    Fishing Bay Yacht Club   2   1   [6]   1   4  
1  
2  
169655   Willem DeSimone    Severn Sailing Association   3   2   1   [5]   6  
2  
3  
212633   Jack Grace    SSA   5   7   2   [18/UFD]   14T  
3  
4  
215441   Brooke Bogdan    Severn Sailing Association   4   [10]   7   3   14T  
4  
5  
208758   Reed McAllister    FBYC   1   [12]   12   2   15  
5  
6  
153375   noah macielag    RHYC   6   3   [11]   7   16  
6  
7  
218478   Sam De Los Reyes    SSA   [13]   5   8   4   17T  
7  
8  
217366   Nathan Jensen    NERYC   7   6   4   [9]   17T  
8  
9  
212615   Christopher Draper    Severn Sailing Association   8   9   3   [18/UFD]   20T  
9  
10  
216504   Luca Webb    NERYC   11   4   5   [18/UFD]   20T  
10  
11  
196168   Hartley Cooper    Tayc   9   [18/OCS]   9   6   24  
11  
12  
190383   James Cottage    North East River Yacht Club   10   8   10   [18/DNC]   28  
12  
13  
168   Vincent Dyer    MRYC   12   11   [14]   8   31  
13  
14  
187763   Henry Mullikin    MRYC   [14]   13   13   10   36  
14  
15  
48888   Finlay Proud    NERYC   [18/DNC]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   54T  
15  
15  
1   Ben O'Nell    Lewes Yacht Club   [18/DNF]   18/DNC   18/DNC   18/DNC   54T  
15  
 



Club 420 (spinnaker). (18 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, August 11, 2021 4:16:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
7289   Skylor Sweet    NERYC/TAYC   1   [4]   3   1   5  
1  
2  
4719   Will Harding    Severn Sailing Association   3   1   2   [5]   6  
2  
3  
7791   Michael Yost    MRYC   4   2   1   [19/UFD]   7  
3  
4  
7169   Parker Herman    Severn Sailing Association   [12]   5   5   2   12  
4  
5  
89   Michael Grube    Severn Sailing Association   2   3   [12]   11   16T  
5  
6  
3196   Luca DeSimone    Annapolis Yacht Club   9   [11]   4   3   16T  
6  
7  
4769   Patrick Tis    BCSC   5   7   [9]   7   19  
7  
8  
AYC5   Christopher McCollum    Annapolis Yacht Club   6   10   [13]   6   22  
8  
9  
5790   Will Donald    Annapolis Yacht Club   13   8   [14]   4   25T  
9  
10  
8104   Jack Powers    Severn Sailing Association   11   6   8   [19/UFD]   25T  
10  
11  
6040   Eric Johnson    Severn Sailing Association   7   9   10   [19/UFD]   26  
11  
12  
2889   Antigua Steward    Baltimore county sailing center   [16]   12   6   9   27T  
12  
13  
111   Sterling Maggard    Sailing Center Chesapeake   8   [14]   11   8   27T  
13  
14  
4467   Lilliana webb    NERYC   10   [13]   7   13   30  
14  
15  
AYC1   Nate Long    AYC   [19/UFD]   16   15   10   41T  
15  
16  
3021   Bailey Fletcher    LYC   14   15   [17]   12   41T  
16  
17  
5361   William Burke    Lewes Yacht Club   15   [17]   16   14   45  
17  
18  
8790   Mina Swier    Race Team   17   [18]   18   15   50  
18  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network