2022 Laser Masters Midwinters East
US Sailing Center - Martin County | March 01-04, 2022

Laser Radial (30 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, March 04, 2022 12:56:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   4   5   5   [9]   8   7   2   6   6   2   2   1   48   70  
1  
2  
191567   Chris Boome [Legends]   St. Francis YC   2   8   9   5   2   15   7   14   [19]   4   8   14   88   88  
2  
3  
215609   Monica Wilson [Grand Master]   Usscmc   11   2   [15]   15   14   6   3   7   1   1   5   2   67   89  
3  
4  
211596   Bob Tan [Grand Master]   Severn Sailing Association   6   9   10   8   10   10   4   2   5   6   1   [31/BFD]   71   93  
4  
5  
209073   Britt Hughes [Grand Master]   Housatonic Boat Club   7   1   1   2   6   1   [31/BFD]   1   12   3   7   31/BFD   72   94  
5  
6  
218334   Robert Koci [Great Grand Master]   St. James Town   12   4   3   4   3   17   [31/BFD]   5   2   31/BFD   3   3   87   98  
6  
7  
218662   Sean Guinness [Grand Master]   KYC   1   10   13   3   1   2   6   3   14   9   15   [31/BFD]   77   99  
7  
8  
218476   Chad Coberly [Master]   GRYC   3   7   12   10   5   3   1   15   7   [31/BFD]   4   8   75   108  
8  
9  
218477   Peter Seidenberg [Legends]   Sail Newport   14   3   6   1   9   13   9   8   16   8   23   [31/BFD]   110   110  
9  
10  
121384   Mike Schmidt [Grand Master]   Magothy River Sailing Association   10   11   2   12   4   12   12   10   3   [31/BFD]   6   12   94   116  
10  
11  
174236   Jacques Kerrest [Legends]   SFPYC/USSCMC   9   6   7   13   11   4   11   [22]   17   5   22   13   118   118  
11  
12  
200573   Martin Willard [Grand Master]   Carolina Yacht Club   5   [14]   4   11   12   8   10   12   13   7   11   9   102   124  
12  
13  
195125   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   15   15   11   7   13   9   [31/BFD]   4   9   11   10   4   108   130  
13  
14  
212132   Rob Hodson [Great Grand Master]   WSC   8   13   8   6   [19]   5   13   16   8   18   16   10   121   132  
14  
15  
177667   Dixon Pearce [Grand Master]   Surf City   13   [17]   14   14   7   11   5   9   10   14   12   7   116   138  
15  
16  
160257   Rocky Geyer [Great Grand Master]   Falmouth Yacht Club   16   12   16   16   17   20   [22]   11   15   10   9   5   147   158  
16  
17  
218486   Matt White [Grand Master]   SSA   19   20   [22]   19   16   19   8   13   4   16   18   6   158   180  
17  
18  
185917   Leigh Savage [Grand Master]   Crescent Sail YC   17   16   18   17   15   16   16   18   11   [31/BFD]   17   11   172   194  
18  
19  
217574   Finn Hassing [Legends]   ODC   [23]   23   20   23   20   14   17   20   22   13   20   17   209   209  
19  
20  
170313   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   18   24   19   22   18   21   18   [26]   23   15   14   15   207   229  
20  
21  
214625   Steven Cofer [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   20   18   17   18   23   22   21   23   [25]   22   21   20   225   236  
21  
22  
176120   Denis Bell [Master]   Weir River Yacht Club   [24]   22   21   21   22   18   24   24   21   12   13   16   214   247  
22  
23  
194610   Keith Barron [Great Grand Master]   Ocala Sailing Club   [26]   26   25   26   25   26   20   17   18   19   24   22   248   259  
23  
24  
1   James Knape [Great Grand Master]   Marquette Yacht Club   21   19   [31/DNS]   24   31/DNF   25   19   21   24   21   25   18   248   259  
24  
25  
216592   Christine Potts [Apprentice Master]   CHRISTINE POTTS   22   21   24   20   21   24   15   19   20   17   [26]   19   222   266  
25  
26  
217624   Alexander Settles [Master]   St Petersburg Yacht Club   25   25   23   25   24   23   14   25   [26]   20   19   21   244   277  
26  
27  
36426   Howard Fassnacht [Grand Master]   Waukegan YC   [31/DNS]   31/DNS   31/DNS   27   26   27   25   28   28   24   31/DNS   31/DNS   309   331  
27  
28  
194249   Suki Muller [Grand Master]   Clearwater Community Sailing Center   [31/DNS]   31/DNS   31/DNS   31/DNS   31/DNS   31/DNS   23   27   27   23   31/DNS   31/DNS   317   339  
28  
29  
170686   Christa Ann Georgeson [Master]   Chicago Corinthian Yacht Club   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   341   374  
29  
30  
176002   Justin Bolton [Apprentice Master]   Naples Community Sailing Center   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   341   385  
30  
 



Laser (53 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, March 04, 2022 12:56:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
175948   Allan Clark [Grand Master]   jericho   6   2   2   3   1   3   3   1   5   12   5   [54/BFD]   43   65  
1  
2  
2   Gord Welsh [Apprentice Master]   Stony Lake YC, Water Rat Dogs   1   1   3   1   3   1   [13]   4   2   4   2   1   23   67  
2  
3  
210690   Robert Hallawell [Grand Master]   USSCMC   7   3   1   [54/UFD]   5   2   1   2   9   1   3   13   47   69  
3  
4  
217575   Peter Hurley [Master]   Mantoloking   2   [54/DNS]   4   5   2   8   4   5   10   7   6   6   59   92  
4  
5  
216299   Patrick Wachholz [Master]   BYC   4   5   5   2   13   9   2   9   [20]   2   8   2   61   94  
5  
6  
215009   Peter Vessella [Great Grand Master]   StFYC   14   8   6   [54/UFD]   8   6   5   11   15   6   4   22   105   116  
6  
7  
193348   Dave Wells [Grand Master]   Rothesay Yacht Club   8   4   21   4   10   4   6   13   4   13   11   [54/BFD]   98   120  
7  
8  
218888   Andrew Holdsworth [Grand Master]   StFYC   3   11   10   [54/UFD]   7   5   17   10   1   3   1   54/BFD   122   144  
8  
9  
217585   Mark Bear [Grand Master]   New Bedford Yacht Club   16   13   17   [54/UFD]   6   18   7   6   12   15   12   15   137   159  
9  
10  
209265   Michael Hicks [Great Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   17   20   15   13   15   16   11   15   6   [27]   10   12   150   161  
10  
11  
205472   Lawrence McGrath [Grand Master]   SYC   19   17   13   10   16   [54/BFD]   12   8   13   8   20   3   139   161  
11  
12  
217592   Scott Pakenham [Master]   Sail Newport/Laser Fleet 413   11   12   16   8   11   12   19   [54/BFD]   8   9   13   11   130   163  
12  
13  
217505   Dave Penfield [Great Grand Master]   Hyannis Yacht Club   21   19   20   12   12   21   27   18   [29]   5   16   5   176   187  
13  
14  
208838   Mike Matan [Grand Master]   RYA   5   10   8   14   9   11   35   26   27   [54/BFD]   9   16   170   192  
14  
15  
217593   James Jacob [Grand Master]   Severn Sailing Association   [25]   21   19   15   18   22   15   7   18   23   7   10   175   197  
15  
16  
212116   William Dickey [Grand Master]   PBSC   12   15   18   19   21   17   [28]   20   7   22   18   20   189   211  
16  
17  
214415   Chris Ellyatt [Grand Master]   Queen Mary SC   10   7   11   [54/UFD]   19   7   30   12   54/BFD   20   15   7   192   214  
17  
18  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   13   6   9   6   4   [54/BFD]   54/BFD   3   28   10   54/BFD   8   195   217  
18  
19  
214620   David Waiting [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   [28]   18   14   7   28   14   8   16   11   14   22   23   175   219  
19  
20  
217354   Wayne Colahan [Grand Master]   USSCMC   15   24   22   24   14   [31]   16   23   22   16   21   26   223   245  
20  
21  
194540   Buzzy Heausler [Great Grand Master]   BWYC   [39]   22   38   25   22   26   23   21   17   11   14   25   244   255  
21  
22  
195649   Scott Jones [Master]   USSCMC   23   27   28   22   [34]   24   25   28   3   19   19   14   232   265  
22  
23  
178894   Craig Berleme [Grand Master]   Tamaki Yacht Club   31   16   12   9   24   15   21   [43]   32   36   34   17   247   269  
23  
24  
216332   Philippe Dormoy [Great Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club (BYC)   27   [54/DNS]   24   11   25   38   10   19   14   54/BFD   17   27   266   277  
24  
25  
217425   Eddy Martin [Grand Master]   CVSYC   20   14   25   23   27   20   18   [54/BFD]   38   25   27   19   256   278  
25  
26  
217591   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   [36]   26   33   21   30   30   14   35   24   29   26   9   277   288  
26  
27  
177281   Robert Robinson [Master]   Severn Sailing Association   24   25   [37]   17   23   13   20   27   26   21   28   34   258   291  
27  
28  
215737   Scott Williamson [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   18   28   27   16   20   19   31   14   [54/BFD]   17   54/BFD   18   262   306  
28  
29  
205386   Phil Paxton [Great Grand Master]   cyc   22   23   26   20   [37]   37   37   34   25   26   33   32   315   326  
29  
30  
217478   Mike Moore [Great Grand Master]   Diego Garcia YC   45   [54/DNS]   41   27   36   32   22   25   21   24   37   29   339   350  
30  
31  
196141   Ken Mangano [Master]   Eastport Yacht Club   37   31   [45]   33   29   27   26   31   41   28   35   4   322   355  
31  
32  
218538   Steve Phillips [Grand Master]   USSCMC; SMSC/ Muskoka; TYC/ Thornbury   26   40   23   18   32   25   [41]   38   35   35   29   37   338   360  
32  
33  
175529   Giorgio Primiceri [Master]   Chicago Corinthian Yacht Club   34   34   35   28   35   34   32   [37]   19   31   30   30   342   375  
33  
34  
210113   Carey Jones [Grand Master]   Mich Sailing Club   41   29   40   31   [44]   39   34   24   16   33   36   31   354   376  
34  
35  
186508   Colley Wheeler [Grand Master]   HHYC   33   36   29   30   33   29   9   17   37   [54/DNS]   54/DNS   54/DNS   361   383  
35  
36  
213965   Michael Colbert [Grand Master]   Severn Sailing Association   30   35   39   38   [42]   28   33   36   36   32   31   28   366   388  
36  
37  
148392   Erik Langendal [Apprentice Master]   Shelter Island Yacht Club   38   39   31   [54/DNS]   54/DNS   54/DNS   24   22   23   30   25   21   361   405  
37  
38  
158670   Ron Thompson [Grand Master]   hRLF   29   33   30   29   26   33   44   42   [54/DNS]   34   32   54/DNS   386   408  
38  
39  
218766   Roman Plutenko [Master]   CCYC   9   9   7   [54/UFD]   17   10   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   376   409  
39  
40  
218129   Jeff Beckwith [Grand Master]   KYC   40   37   34   [54/DNS]   54/DNS   54/DNS   43   32   31   18   24   24   391   413  
40  
41  
210865   Brian Hughes [Master]   Cooper river yacht club   [54/DNS]   38   42   26   38   23   40   30   33   54/BFD   23   33   380   413  
41  
42  
217456   Michael Parramore [Grand Master]   CGSC   32   30   32   [54/UFD]   40   35   36   29   30   37   38   54/BFD   393   415  
42  
43  
218491   Rob Emmet [Grand Master]   Storm Trysail   35   32   43   32   31   36   39   46   34   41   [54/BFD]   35   404   426  
43  
44  
216553   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   42   42   36   34   41   40   38   41   39   38   39   [54/BFD]   430   441  
44  
45  
126613   Lloyd Leonard [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   46   41   47   39   [54/RET]   54/DNS   42   39   40   39   41   38   466   477  
45  
46  
187356   Andrea Budano [Master]   Chicago Corinthian Yacht Club   [54/DNS]   43   46   35   48   43   47   33   44   40   40   36   455   488  
46  
47  
218740   Robert Camp [Great Grand Master]   Charlevoix Yacht Club   44   44   [54/DNS]   54/DNS   45   42   29   40   42   43   42   54/DNS   479   490  
47  
48  
200405   Edward John [Great Grand Master]   Severnj Sailing Assoc   [54/DNS]   54/DNS   54/DNS   40   47   44   49   48   46   44   43   39   508   519  
48  
49  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   pbsc   43   45   [54/DNS]   41   46   54/DNS   45   47   45   54/BFD   54/DNS   54/DNS   528   539  
49  
50  
218310   Kevin Reid [Master]   Thornbury Yacht Club   [54/DNF]   54/DNF   44   36   39   54/DNS   46   44   43   54/DNS   54/DNS   54/DNS   522   555  
50  
51  
218629   Mitch Polgar [Apprentice Master]   Chicago Corinthian YC   [54/DNS]   54/DNS   54/DNS   37   43   41   48   45   47   42   54/DNS   54/DNS   519   563  
51  
52  
218480   Niels Heemskerk [Great Grand Master]   Chicago Corinthian Yacht Club   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   594   605  
52  
53  
194324   Greg Waghorne [Grand Master]   BYC   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   54/DNC   594   616  
53  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network