Galloway Regatta
Gulfport Yacht Club | August 15-December 31, 1969

Laser (16 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, August 17, 2009 1:10:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
185955   Paul Kleinschrodt   Open   BucYC   4   3   2   1   10  
1  
2  
BUC1   Karl Kleinschrodt   Open   Buccaneer   8   1   1   4   14  
2  
3  
151007   Rob Garrison   Open   Bucaneer   3   2   3   7   15  
3  
4  
158692   Brian Wynne   Open   Southern Yacht Club   5   4   5   2   16  
4  
5  
162035   Stuart Grulke   Open   Oswego Yacht Club   1   10   4   3   18  
5  
6  
168349   David Taylor   Open   PCYC   2   6   6   5   19  
6  
7  
156552   Bill Ross   Apprentice Master   PontYC   7   7   7   6   27  
7  
8  
169513   Andrew Phillips   Junior   BSC   9   5   10   8   32  
8  
9  
1706888   Eric Alber   Junior   SYC   10   8   11   10   39  
9  
10  
148881   Bartlett Hayes   Master   Kollegewidgwok Yacht cLUB   12   11   8   9   40  
10  
11  
137848   Juby Wynne Taylor   Open   PCYC   11   9   9   12   41  
11  
12  
131631   Matthew Bernard   Open   PYC   6   17/DNS   13   13   49  
12  
13  
185956   Johnny Wacker   Apprentice Master   Buccaneer Yacht Club   15   12   12   11   50  
13  
14  
151056   Joe Comer   Open   Fairhope Yacht Club   13   17/DNS   17/DNS   17/DNS   64  
14  
15  
175125   Bo Harris   Open   NOYC   14   17/DNS   17/DNS   17/DNS   65  
15  
16  
188645   furman terry richardson   Master   lbyc   16   17/DNS   17/DNS   17/DNS   67  
16  
 



Laser Radial (18 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, August 18, 2009 10:29:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
194084   Dodge Rees   Junior   Pensacola Yacht Club   1   2   1   2   6  
1  
2  
194058   Brandon Addison   Junior   PYC   2   1   3   1   7  
2  
3  
162502   Benjamin Herman   Junior   Southern Yacht Club   3   4   2   5   14  
3  
4  
182809   Jacob Seicshnaydre   Junior   GYC   6   5   7   4   22  
4  
5  
Buc 2   Dylon Wachker   Junior   BucYC   4   6   10   6   26  
5  
6  
154516   Alex Johnson   Junior   N/A   7   8   5   8   28  
6  
7  
181836   Sam Hopkins   Junior   Gulfport   5   3   4   19/OCS   31T  
7  
8  
79   William Alber   Junior   SYC   10   10   8   3   31T  
8  
9  
210428   Erin Keefer   Junior   LBYC   8   9   6   10   33  
9  
10  
171598   Brent French   Open   GYC   11   7   11   9   38  
10  
11  
3   Zeke Stevens   Junior   PontYC   13   12   9   7   41  
11  
12  
8   Jack Wacker   Junior   Buccaneer   9   11   14   13   47  
12  
13  
39   Raemie Ladner   Junior   Gulfport   12   16   13   12   53  
13  
14  
7   Skip Webster   Junior   PontYC   15   13   12   14   54  
14  
15  
17   Quentin Whitsitt   Junior   Long Beach Yacht Club   14   14   15   15   58  
15  
16  
133801   Devin Keister   Junior   Pontchartrain YC   17   17   16   11   61  
16  
17  
154516   Hugh Hawkins   Junior   GYC   16   15   17   16   64  
17  
18  
11   Alex Denette   Junior   Long BEach Yacht Club   19/DNF   19/DNS   19/DNS   19/DNS   76  
18  
 



finn (10 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 16, 2009 4:32:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
69   John F. Dane      PCYC   1   1   1   1   4  
1  
2  
100   Jose M. Oti      Texas Corinthian Y.C.   2   4   2   3   11  
2  
3  
USA 13   MACHO SLAVICH      NOYC, CSA,   3   5   3   4   15  
3  
4  
23   Jim Hunter      Buccaneer   6   2   5   5   18  
4  
5  
1150   david beyers      seabrook   7   6   4   2   19  
5  
6  
37   Joey Stokes      LBYC   5   3   6   7   21  
6  
7  
42   Jay Williams      PCYC   4   7   7   6   24  
7  
8  
31   Michael Seicshnaydre      GYC   8   8   8   11/OCS   35  
8  
9  
1   Skipper Sheldon      LBYC   9   11/DNS   11/DNS   11/DNS   42  
9  
10  
26   David Herrera      NOYC   11/DNS   11/DNS   11/DNS   11/DNS   44  
10  
 



optimist (18 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, August 18, 2009 10:32:23 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
16007   Kohl Killeen   Red   Southern Yacht Club   [2]   1   1   1   1   2   6  
1  
2  
16720   Jonathan Pottharst   Blue   Southern Yacht Club   1   [2]   2   2   2   1   8  
2  
3  
16710   NEIL GAHAGAN   Red   syc   3   3   3   3   3   [4]   15  
3  
4  
16625   Alexander Ergun   Blue   Southern Yacht Club   4   4   4   4   [19/OCS]   3   19  
4  
5  
14006   Boyd Housey   White   SYC   5   [6]   5   5   5   5   25  
5  
6  
13899   Tomas Braly   Blue   PCYC   7   5   6   [10]   6   7   31  
6  
7  
10007   Kale Killeen   Blue   Southern Yacht Club   8   [10]   9   8   4   6   35  
7  
8  
8441   Margaret Ollinger   Blue   FYC   [19/DNS]   9   7   6   7   8   37  
8  
9  
13568   Davis Friend   White   Southern Yacht Club   6   8   [15]   9   8   9   40  
9  
10  
14107   Luke Seicshnaydre   White   GYC   10   7   11   7   9   [12]   44  
10  
11  
10067   Jacob Stevens   Blue   PontYC   9   12   [14]   11   12   10   54  
11  
12  
10839   Thomas Weber   White   Pass Christian Yacht Club   [19/DNS]   14   12   12   10   13   61  
12  
13  
1066   Barrow Hawkins   Blue   GYC   [19/DNS]   15   10   13   13   11   62  
13  
14  
8430   JM Haupt   White   SYC   [19/DNS]   13   13   15   11   14   66  
14  
15  
12034   Desiree Goodfellow   Blue   gulfport yacht club   [19/DNS]   11   8   14   19/DNS   19/DNS   71  
15  
16  
9851   Louis P. Doucet   White   Gulfport Yacht Club   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   16   14   15   83  
16  
17  
15165   JAMES Lipscomb   White   PontYC   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   95T  
17  
17  
14015   Tripp Doolittle   White   PYC   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   95T  
17  
 



green fleet (18 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, August 17, 2009 10:17:02 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
10007   Scott Guy      Gulfport Yacht club   3   2   4   4   3   1   [5]   3   1   1   2   24  
1  
2  
1275   Philip Dobbins      fyc   2   4   1   2   2   5   [6]   4   2   4   3   29  
2  
3  
10414   Ellie Grace Stevens      PontYC   4   1   2   1   6   10   1   2   4   6   [19/DNS]   37  
3  
4  
12   Ricky Welch      LBYC   [7]   6   7   5   1   4   3   1   3   5   5   40  
4  
5  
15147   Calet Bernard      PYC   5   3   3   7   4   6   [10]   9   7   2   1   47  
5  
6  
10088   Reed Menszer      SYC   1   8   [11]   8   7   2   9   5   5   3   4   52  
6  
7  
2989   John Samson      PCYC   6   5   5   6   [8]   3   2   6   6   8   7   54  
7  
8  
3   Caroline Samson      PCYC   [11]   11   8   10   9   7   4   8   8   7   6   78  
8  
9  
11611   Christy Charbonnet      PCYC   8   7   [19/DNS]   3   10   8   8   19/DNS   10   11   9   93T  
9  
10  
14107   Jay Warren      Gulfport Yacht Club   13   10   9   9   5   9   11   10   [14]   9   8   93T  
10  
11  
11   Chris Hoppe      Gulfport Yacht Club   9   9   10   11   [12]   11   7   7   9   10   11   94  
11  
12  
5386   Mary Catherine Kalil      Gulfport Yacht Club   10   12   6   13   11   12   12   11   11   [19/DNS]   10   108  
12  
13  
1   Mallory Edwards      BWYC   14   15   14   14   [19/DNS]   13   13   12   12   19/DNS   12   138  
13  
14  
88   Tristan French   White   Fairhope Yacht Club   12   13   12   12   13   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   13   19/DNS   13   145  
14  
15  
blank   Mary Ellis Ollinger      FYC   15   14   13   15   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNF   19/DNS   19/DNS   171  
15  
16  
15   Kate Weatherly      GULFPORT   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   190T  
16  
16  
36   Piper Whitsitt      Long Beach Yacht Club   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNF   19/DNS   19/DNS   190T  
16  
16  
1   Robert Culpepper      Pcyc   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/DNF   19/DNS   19/DNS   190T  
16  
 



sunfish (18 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 16, 2009 6:34:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
76453   Todd Edwards      BWYC   1   2   1   3   7  
1  
2  
2005   Clinton Edwards      BWYC   8   4   2   1   15  
2  
3  
12   Kevin Northrop      Pass Christian YC   2   6   9   2   19  
3  
4  
53243   Chris Friend      Pontchartrain Y. C.   6   3   6   7   22  
4  
5  
80243   brent evans      Pelican   4   9   4   6   23  
5  
6  
8689   Tom Whitehurst      PBYC   15   1   3   5   24  
6  
7  
87460   Peter Wuescher      none   9   5   5   8   27  
7  
8  
80561   bob patterson      SABYC   5   8   8   10   31  
8  
9  
80534   Lee Creekmore      MYC   7   7   10   9   33  
9  
10  
76   Ellis Ollinger      FYC   19/DNS   10   7   4   40  
10  
11  
11   Thomas Phares   Junior   PCYC   10   11   11   11   43  
11  
12  
77893   John Harrison Doucet   Junior   Gulfport Yacht Club   11   14   14   15   54T  
12  
13  
80763 (us fl   Mason Sheen   Junior   PontYC   13   13   15   13   54T  
13  
14  
43681   Christopher Trapani   Junior   Bay Waveland Yacht Club   19/DNS   12   12   12   55  
14  
15  
87777   Andrew Trapani   Junior   BWYC   12   16   16   14   58T  
15  
16  
3269   Luke Rosetti   Junior   Bay Waveland Yacht Club   14   15   13   16   58T  
16  
17  
75200   Hank Saurage      Pelican Yacht Club   3   19/DNS   19/DNS   19/DNS   60  
17  
18  
79   Luc Jackson   Junior   BWYC   19/DNS   19/DNS   19/DNS   19/OCS   76  
18  
 



open bic (7 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 16, 2009 4:36:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
80193   Avery Sollberger      PYC   1   1   [2]   1   1   2   6  
1  
2  
7   Dawson T. Doucet      Gulfport Yacht Club   3   [5]   1   2   2   1   9  
2  
3  
2823   Miia Newman      Biloxi Yacht Club   2   2   [8/DSQ]   3   3   4   14  
3  
4  
71   Grant Kalil      GYC   [4]   3   3   4   4   3   17  
4  
5  
8   Maddy Murray      Long Beach   [5]   4   5   5   5   5   24  
5  
6  
11   Baylor Johnson      GYC   [8/DNS]   8/DNS   4   8/DNF   8/DNS   8/DNS   36  
6  
7  
91   James Ernst      PYC   [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNF   8/DNS   40  
7  
 



A-Cat (8 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 16, 2009 4:35:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
1230   Matt Strube      none   1   1   1   1   4  
1  
2  
US-112   Randy Smyth      FWYC   3   2   3   2   10  
2  
3  
USA265   Bob Webbon      Houston Yacht Club   5   3   2   3   13  
3  
4  
USA 230   Bob Hodges      Pontchartrain   2   4   4   4   14  
4  
5  
US 212   Kevin Grice      Houston Yacht Club   8   5   5   5   23  
5  
6  
USA-235   Joe Sparks      None   7   6   6   6   25  
6  
7  
USA 291   BOB CURRY      FORT WALTON YACHT CLUB   4   9/DNS   9/DNS   9/DNS   31  
7  
8  
285   Jim Leonard      BSC   6   9/DNS   9/DNS   9/DNS   33  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network