Melges 15 Winter Series Event 2
Sarasota Sailing Squadron | February 26-27, 2022

Melges 15 (64 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, March 03, 2022 12:50:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
66   Eddie Cox [Open]   Lake Geneva Yacht Club   6   2   1/RDG   3   2   14  
1  
2  
176   Richard “Turner” Ryon [Youth]   Little Egg Harbor YC   4   7   7   4   10   32  
2  
3  
158   Emily Haig [Open - Female]   LEHYC   10   14   12   2   1   39  
3  
4  
171   Scott Barbano and Liz Heller [Open]   Brant Beach Yacht Club   5   8   10   18   3   44  
4  
5  
289   Walker Angus [Youth]   Fishing Bay Yacht Club   14   4   9   11   9   47  
5  
6  
86   Dana Haig
John Haig [Open - Female]  
Little Egg Harbor Yacht Club   7   9   6   9   21   52  
6  
7  
116   Brian Savery [Open]   Community Boating Center Bellingham   39   6   3   7   8   63  
7  
8  
143   James O'Gwen and Aiden Cunningham [Youth]   Seaside Park Yacht Club   12   3   14   25   13   67T  
8  
9  
219   Mike Schroff
Emily Shandley Roberts [Open]  
Chicago Corinthian Yacht Club   13   16   5   16   17   67T  
9  
10  
232   Will Van Cleef [Master]   BYSC   29   11   16   6   7   69  
10  
11  
4   Harry Melges [Open]   Lake Geneva Yacht Club   1   1   61   5   4   72  
11  
12  
261   Clayton Johnson [Open]   TRYC/LEHYC   2   65/OCS   2   1   5   75T  
12  
13  
146   Toby Sullivan and Peter Sullivan [Open]   White Bear Yacht Club   15   12   4   30   14   75T  
13  
14  
257   Michael Faugust [Master]   SSS/Ephraim YC   18   10   17   15   15   75T  
14  
15  
144   George Sipel [Master]   North Cape Yacht Club   9   19   11   21   20   80  
15  
16  
276   Brian Simkins
Allison [Master]  
Centerport Yacht Club   24   5   20   13   25   87  
16  
17  
I 52   Joshua Lacroix
Will Huerth [Open]  
LGYC   8   23   27   8   28   94  
17  
18  
134   Xavier Stoldt
Teddy Stoldt [Youth]  
Little Egg Harbor YC   20   35   23   10   11   99  
18  
19  
300   Kelly McGlynn [Open - Female]   LEHYC   3   65/OCS   8   20   6   102  
19  
20  
281   Hartmut Peters
Hartmut Asbjorn Peters [Master]  
East Coast Sailboats   28   13   19   12   36   108T  
20  
21  
147   Andy Camarda
Andy Camarda [Open]  
Chicago Corinthian YC   17   29   25   14   23   108T  
21  
22  
297   Rob Britts [Open]   DIYC   25   20   21   33   16   115  
22  
23  
85   Oliver Gray
Jordan Gray [Youth]  
Lake Geneva   11   15   35   29   32   122  
23  
24  
59   James and Ashley Byrne [Open]   Shore Acres Yacht Club / Lake Hopatcong Yacht Club   19   31   30   23   34   137  
24  
25  
262   John Amendola
Nick Amendola [Master]  
Sarasota Sailing Squadron   31   33   22   17   37   140  
25  
26  
8   Rudy Arntson
RUDI ARNTSON [Open]  
Tahoe Yacht Club   21   24   32   40   24   141  
26  
27  
159   Tim Regan [Master]   Minnetonka Yacht Club   16   22   31   27   47   143  
27  
28  
88   Mark Sigel [Master]   Minnetonka Yacht Club   22   32   15   32   44   145  
28  
29  
15   Katty Hanley
Katie Hanley [Youth - female]  
Minnetonka Yacht Club   23   59   13   22   29   146T  
29  
30  
202   Aaron Housten
Niah Ford [Master]  
Chicago Corinthian Yacht Club   34   18   26   42   26   146T  
30  
31  
155   Dave and Donna Hillmyer [Open]   Sarasota Sailing Squadron   46   37   18   31   18   150  
31  
32  
152   David Kiss [Youth]   Pewaukee Yacht Club   30   39   48   24   12   153  
32  
33  
145   Conor Hayes
Dan Jolda [Open]  
Winnipesaukee Yacht Club   49   17   28   43   22   159  
33  
34  
236   Anna Andert
Chris Andert [Youth - Female]  
SPYC   27   30   37   26   40   160  
34  
35  
167   Mark Gorman [Master]   SSS   32   21   45   19   51   168  
35  
36  
148   Kevin Alcock [Grand Master]   LGYC   26   36   24   39   45   170  
36  
37  
215   John Schellenbach
Marci Grunert [Open]  
Chicago Corinthian Yacht Club   33   25   36   41   38   173  
37  
38  
252   Tyler Amspacher [Open]   Brant Beach Yacht Club   43   34   54   35   19   185  
38  
39  
286   Robert Wheler
Margie Wheler [Master]  
Ojibway Club, Pointe au Baril   38   40   42   37   31   188  
39  
40  
288   Kevin Meier [Open]   None   36   41   44   34   35   190  
40  
41  
13   Lance and Alyssa Thomas [Open]   Sarasota Sailing Squadron   52   46   39   28   27   192  
41  
42  
295   David Lubchenco [Master]   Grand Lake   51   27   29   48   39   194  
42  
43  
25   Maria Castle
Tom Castle [Youth - Female]  
OYC   35   38   51   50   33   207  
43  
44  
141   Rich Horton
Amanda Horton [Open]  
Columbia Sailing Club   59   28   43   36   42   208  
44  
45  
3   Jeff Nicholas [Grand Master]   Clear Lake Yacht Club   45   26   40   56   50   217T  
45  
46  
119   Richard Elsishans [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   42   50   34   45   46   217T  
46  
47  
259   William Misenheimer and Jennifer Cregar [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   37   44   38   52   48   219  
47  
48  
11   Marie McKee and Michelle Lee [Mega Master]   SSS   50   53   52   38   30   223  
48  
49  
242   Carrie Camarda
Nate Webb [Open - Female]  
Chicago Corinthian Yacht Club   44   47   33   44   65/DNS   233T  
49  
50  
95   John Lieber [Youth]   Pewaukee Yacht Club   53   43   41   47   49   233T  
50  
51  
260   John Brigden [Master]   St Francis YC   40   42   50   54   54   240  
51  
52  
266   Rob Hudson de Tarnowsky [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   47   49   47   49   55   247  
52  
53  
100   Leonard Wells [Grand Master]   Asheville Sailing Club   41   52   46   60   53   252  
53  
54  
140   Richard Wagner
Walt Lenhard [Grand Master]  
Little Egg Harbor   56   45   49   51   52   253  
54  
55  
120   Ted Weihe [Mega Master]   Sarasota Sailing Squadron   55   55   53   53   41   257  
55  
56  
287   Mark Wensell [Master]   Fishing Bay Yacht Club   54   65/DNS   57   46   43   265  
56  
57  
291   John VanZee
Patrick Latchana, Luke Latchana [Grand Master]  
Sarasota Sailing Squadron   60   54   56   55   56   281  
57  
58  
243   Rene Ward [Master]   LLSC   61   51   55   59   58   284  
58  
59  
292   Steve Quiriconi [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   57   57   58   58   57   287  
59  
60  
22   Joshua Bone
Becky Furry [Open]  
Sarasota Sailing Squadron   48   48   65/DNC   65/DNC   65/DNC   291  
60  
61  
150   Piper Laing
Craig Laing [Youth - Female]  
Minnetonka Yacht Club   58   56   60   61   59   294  
61  
62  
154   Herb Larrabee [Mega Master]   Sarasota Sailing Squadron   62   58   59   57   60   296  
62  
63  
45   Finn Burdick [Youth]   Lake Geneva Yacht Club   65/DNC   65/DNC   65/DNC   65/DNC   65/DNC   325T  
63  
63  
169   Marlene Plumley
Marlene B Plumley [Open - Female]  
Eastport Yacht Club   65/DNC   65/DNC   65/DNC   65/DNC   65/DNC   325T  
63  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network