Sailfest 34th Annual Regatta
Sarasota Youth Sailing | April 09-10, 2022in

Optimist Green (top)
- Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 10, 2022 12:23:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (64 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 20912, Ryan Lee, Davis Island Youth Sailing, 2-1-1-13-[32]-1-5-2- ; 25   
2. 8402, Frederick Nooij, Coconut Grove Sailing Club, 5-12-5-3-11-[20]-3-3- ; 42   
3. 22996, Jonas Schechter, Sarasota Yacht Club, [27]-2-4-17-6-2-8-6- ; 45   
4. 19032, Henry Bolz, Coconut Grove Sailing Club, 1-10-2-12-9-3-11-[21]- ; 48   
5. 3141, Kira Simmer, St. Augustine Yacht Club, [22]-16-8-1-1-12-1-13- ; 52   
6. 22756, Silvia de Andrade, Coconut Grove Sailing Club, 9-[23]-7-15-8-13-2-5- ; 59   
7. 22581, Dylan Thomley, Davis Island Youth Sailing, 8-[21]-6-7-18-6-12-7- ; 64   
8. 22293, Gioia de luca, Coconut Grove Sailing Club, 3-11-10-19-3-19-[21]-1- ; 66   
9. 11397, Raphael Norman, Naples Community Sailing Center, 7-3-14-22-7-9-14-[23]- ; 76   
10. 174041, Tristan Lovell, Davis Island Youth Sailing, 20-20-11-[21]-4-4-9-10- ; 78   
11. 9257, John Lawson, Tampa Yacht Country Club, 19-14-[38]-4-13-5-16-8- ; 79   
12. 23313, Cecilia de Andrade, Coconut Grove Sailing Club, 12-24-23-6-12-[30]-4-11- ; 92   
13. 20958, Anouk Theurillat, Coconut Grove Sailing Club, 21-5-15-18-2-17-[22]-15- ; 93   
14. 14698, Grant Campbell, Sarasota Yacht Club, 32-13-3-20-19-7-17-[33]- ; 111   
15. 1474, Maxwell Jones, USSCMC / Leland Yacht Club, 16-[48]-26-14-5-21-15-20- ; 117   
16. 16138, Tucker Gowens, St Petersburg Yacht Club, [43]-8-24-26-14-26-18-18- ; 134   
17. 22316, Coco Claypoole, Sarasota Youth Sailing, 11-[36]-20-16-21-24-26-24- ; 142   
18. 12793, Paige Shoukry, Tampa Yacht & Country Club, 15-18-[32]-24-22-16-28-22- ; 145   
19. 61, Margaux Hooks, Saint Augustine Yacht Club, 31-29-[65/DNC]-2-24-36-10-19- ; 151T   
20. 23161, Greyson Milligan, Sarasota Yacht Club, 6-26-16-[45]-26-10-39-28- ; 151T   
21. 18588, William Weidner, St. Petersburg Yacht Club, 14-40-[45]-5-37-32-27-4- ; 159   
22. 17077, Zachary Osman, St. Petersburg Yacht Club, 4-17-[44]-35-16-34-20-34- ; 160T   
23. 15630, Liam McFadden-Stewart, St Petersburg Yacht Club, 10-33-29-[37]-35-31-6-16- ; 160T   
24. 5826, Jacob Hamilton, Davis Island Yacht Club, 26-4-18-44-31-14-[46]-25- ; 162   
25. 116, Edward Novak, Sarasota Youth Sailing, 29-9-35-[42]-23-40-23-9- ; 168T   
26. 15531, Jasper Singleton, Naples Community Sailing Center, [42]-19-30-27-28-11-13-40- ; 168T   
27. 20467, Melissa Wahba, Clearwater Community Sailing Center, 13-42-40-[50]-17-18-24-27- ; 181   
28. 1975, Weston Bowie, St Petersburg Yacht Club, 17-34-34-23-[36]-29-33-14- ; 184   
29. 6636, Kamila Murray, Naples Community Sailing Center, 35-37-25-10-20-27-[47]-31- ; 185   
30. 12644, Grace Shoukry, Tampa Yacht & Country Club, 23-35-[43]-25-15-25-36-37- ; 196   
31. 27, Pedro Grubissich, Coconut Grove Sailing Club, [65/OCS]-65/OCS-31-8-29-45-7-12- ; 197   
32. 80, Lucas Loretta, Coconut Grove Sailing Club, 18-[44]-12-33-25-37-38-36- ; 199   
33. 9274, Amelia Graham, Saint Augustine Yacht Club, 24-6-33-30-[65/DNF]-48-31-29- ; 201   
34. 2275, Louise Puyana, Coconut Grove Sailing Club, 36-25-17-34-42-22-[44]-35- ; 211   
35. 52, Piper Roberts, Sarasota Yacht Club, 34-7-9-39-41-44-45-[56]- ; 219   
36. 11437, Adeline Dozark, St Petersburg Yacht Club, 41-31-13-41-[65/DNS]-15-34-47- ; 222   
37. 22163, Jonathon Keisacker, Sarasota Youth Sailing (SYS), 46-46-[53]-9-10-39-41-43- ; 234   
38. 20878, Dylan Ruback, SYC, 54-15-37-11-30-42-53-[55]- ; 242   
39. 55, Finn Bayliss, St Augustine Yacht Club, 52-27-[54]-40-38-28-43-17- ; 245T   
40. 9335, Chase Lubert, Naples Community Sailing Center, 39-22-39-[48]-46-38-35-26- ; 245T   
41. 23079, Nico Sansone, St Petersburg Yacht Club, 25-49-19-36-33-50-[58]-38- ; 250   
42. 10218, Pippa Dougan, Davis Island Youth Sailing, [56]-38-42-52-45-8-30-42- ; 257   
43. 14748, Marlee Jones, USSCMC / Leland Yacht Club, 49-[52]-46-29-34-43-32-30- ; 263   
44. 11881, Lucie Norman, Naples Community Sailing Center, [58]-54-41-32-27-46-19-45- ; 264   
45. 5589, Roman Janopoulos, Naples Community Sailing Center, 37-28-36-31-43-[54]-51-53- ; 279   
46. 7336, Eleanor Moore, Naples Community Sailing Center, [55]-51-21-38-50-41-37-52- ; 290   
47. 17693, William Moore, Naples Community Sailing Center, 44-39-[52]-46-39-35-49-41- ; 293   
48. 9717, Julia Mistak, St. Petersburg Yacht Club, 30-32-[65/RET]-65/DNC-65/DNC-33-25-49- ; 299   
49. 8298, Everett Perkins, St Petersburg Yacht Club, 28-[53]-50-51-48-51-42-32- ; 302T   
50. 1404, Everett Vaughan, Sarasota Youth Sailing, 40-45-47-28-47-47-48-[54]- ; 302T   
51. 20498, Grayson Phillips, Davis Island Youth Sailing, 47-30-28-49-[65/DNC]-53-52-44- ; 303   
52. 5, Chloe Jonas, Davis Island Yacht Club, 33-47-22-47-40-[65/RET]-65/DNC-65/DNC- ; 319   
53. 84, Daniela Mayor, Coconut Grove Sailing Club, 45-41-49-43-49-52-[56]-48- ; 327   
54. 21419, Victoria Nooij, Coconut Grove Sailing Club, 53-[65/OCS]-27-55-65/DNF-23-50-57- ; 330   
55. 144, Riley Eidman, St Augustine Yacht Club, 51-50-48-53-[65/DNF]-49-29-51- ; 331   
56. 14255, Gabrielle (Gabbie) Groff, Naples Community Sailing Center, 48-43-[65/DNC]-65/DNC-44-55-55-50- ; 360   
57. 10009, Natee Parke, Clearwater Community Sailing Center, 57-56-55-56-[65/DNS]-56-54-39- ; 373   
58. 17777, Smith Nelson, St Petersburg Yacht Club, 50-55-51-54-[65/DNC]-65/DNF-57-58- ; 390   
59. 13091, Finnegan Foht, Naples, [65/DNC]-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-57-40-46- ; 403   
60. 10150, Morgan Bacon, Davis Island Yacht Club, 38-[65/DNF]-65/DNS-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC- ; 428   
61. 777, Caroline Mullinax, Davis Island Yacht Club, [65/DNC]-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC- ; 455T   
62. 18087, Connor Heckman, Clearwater Community Sailing Center, [65/DNC]-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC- ; 455T   
63. 21959, Alex Infanti, Sarasota Yacht Club, [65/DNC]-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC- ; 455T   
64. T32, Caitlin Stratton, hyc, [65/DNC]-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC-65/DNC- ; 455T   
 



ILCA 6 (top)
- Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 10, 2022 12:49:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (23 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 194546, Morgan Smith, Sarasota Youth Sailing, [6]-3-1-3-2-1-1-1- ; 12   
2. 143964, Sebastian Spinelli-Sax, Sarasota Youth Sailing, 4-[5]-3-1-1-3-2-3- ; 17   
3. 216972, Alex Liebel, Sarasota Youth Sailing, [5]-4-5-4-3-2-3-2- ; 23   
4. 187816, Callen Burnett, St Petersburg Yacht Club, 2-1-2-5-7-[10]-4-4- ; 25   
5. 204115, Preston Weaver, SPYC, 1-7-4-2-6-[9]-5-5- ; 30   
6. 218547, Anthony Smart, St Petersburg Yacht Club, [24/OCS]-8-9-10-4-8-6-7- ; 52   
7. 176820, Nick Crull, Eau Gallie Yacht Club, 8-6-8-11-8-6-[24/OCS]-9- ; 56   
8. 191582, Daniela Dreyfuss, Sarasota Youth Sailing, 3-2-[16]-14-10-11-11-8- ; 59   
9. 219322, Jack Carter, St Petersburg Yacht Club, [24/OCS]-14-7-6-9-4-24/OCS-6- ; 70   
10. 211828, Wyatt Wrigley, Sarasota yacht club, 10-15-10-8-[18]-5-10-15- ; 73   
11. 208396, Peyton Weaver, St. Petersburg Yacht Club, [24/OCS]-10-6-7-15-15-14-10- ; 77   
12. 197585, Jackson Lee, St Petersburg Yacht Club, 7-17-18-16-11-[20]-9-13- ; 91   
13. 213409, Desmond Valdes, St Augustine Yacht Club, [16]-16-15-13-13-14-7-14- ; 92   
14. 202589, Phillip Hulley-Buczny, Edison Sailing Center, 13-[18]-17-17-12-13-12-11- ; 95   
15. 204424, Harrison Jachec, Eau Gallie Yacht Club, 11-12-12-15-17-[19]-15-16- ; 98   
16. 177002, Nathaniel Meloro, Sarasota Yacht Club, 9-[20]-11-9-19-17-16-18- ; 99   
17. 216966, Maxwell Freeman, Sarasota Yacht Club, [24/DNC]-24/DNC-24/DNC-24/DNC-5-7-8-12- ; 104   
18. 213423, Claire Miller, St Petersburg Yacht Club, 12-13-20-18-16-12-[24/OCS]-17- ; 108   
19. 214508, Ethan Perrin, Sarasota Yacht Club, 15-11-19-19-[20]-18-13-19- ; 114   
20. 065, Justin Tribou, Eau Gallie Yacht Club, 17-19-14-[20]-14-16-17-20- ; 117   
21. 210460, Luke Middaugh, Edison Sailing Center, 14-9-13-12-[24/DNC]-24/DNC-24/DNC-24/DNC- ; 120   
22. 6, Elliott Benson, Venice Yacht Club, 18-21-21-[24/DNC]-21-21-18-24/DNC- ; 144   
23. 104DAYS, Peter Vinogradov, Eau Gallie Yacht Club, [24/DNC]-24/DNC-24/DNC-24/DNC-24/DNC-24/DNC-24/DNC-24/DNC- ; 168   
 



ILCA 4 (top)
- Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 10, 2022 1:02:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (25 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 218742, Fernando Figueroa, Coconut Grove Sailing Club, 1-1-1-5-[7]-1-1- ; 10   
2. 218595, Louise Martin, Carolina Yacht Club/SYS, 4-2-5-1-[8]-2-2- ; 16   
3. 170739, Sophia Woodbury, Sarasota Youth Sailing, 2-6-[8]-4-2-3-5- ; 22   
4. 204710, Marina Wardlaw, Coconut Grove Sailing Club, 6-4-3-[9]-1-8-3- ; 25   
5. 208104, Sebastian Druck, Coconut Grove Sailing Club, 7-[18]-4-2-3-4-7- ; 27T   
6. 216668, Conner Brandon, Coconut Grove Sail Club, 5-3-[6]-6-4-5-4- ; 27T   
7. 166162, Jackson Bjorklund, EGYS, [9]-8-2-3-6-6-8- ; 33   
8. 209614, Sophia Fuller, St Petersburg Yacht Club, 3-12-[18]-7-10-7-6- ; 45   
9. 7, Alyssa Jongsma, Venice Yacht Club, 11-7-14-[26/DNC]-5-11-11- ; 59   
10. 8 Her, Stella Herford, Florida Yacht Club, 14-5-9-16-[19]-9-9- ; 62   
11. 208389, Taylor Pelchat, St. Augustine Yacht Club, 10-13-7-8-[15]-10-15- ; 63   
12. 209348, Reese Ellis, St Petersburg Yacht Club, 8-11-[16]-11-14-12-13- ; 69T   
13. 206119, Myles Holt, Coconut Grove Sailing Club, 12-10-10-13-11-13-[16]- ; 69T   
14. 24, Keegan Skipper, Florida Yacht Club, 16-15-[26/DNF]-10-12-15-10- ; 78   
15. 212568, Sutton Bohannon, Edison Sailing Center, [26/DNF]-9-11-17-9-21-17- ; 84   
16. 190474, Samantha Jones, Sarasota Youth Sailing, 13-14-15-12-[22]-18-14- ; 86   
17. 206614, Aden Weinberg, Coconut Grove Sailing Club, [26/DNC]-16-13-26/DNC-13-14-12- ; 94   
18. 4, Sienna Fakiri, Coconut Grove Sailing Club, 18-[26/DNF]-12-19-16-17-19- ; 101   
19. 214531, Bradley Barnum, St Petersburg Yacht Club, 15-[22]-17-18-20-20-22- ; 112   
20. 2, Christopher Lynch, Venice Youth Boating Assc, 20-[23]-22-20-18-16-18- ; 114   
21. 1, Wyatt Furman, Venice Youth Boating Assc, 17-19-[26/DNC]-14-21-24-23- ; 118T   
22. 1 Lud, Ludvig Fellstrom, Coconut Grove Sailing Club, [26/NSC]-20-21-15-23-19-20- ; 118T   
23. 4, Alejandro Vides, Coconut Grove Sailing Club, 19-21-19-21-17-[22]-21- ; 118T   
24. 3, Liliana Loretta, Coconut Grove Sailing Club, 21-17-20-[26/DNC]-26/DNF-23-26/OCS- ; 133   
25. 157922, Dorothy Mendelblatt, St Petersburg Yacht Club, [26/DNC]-26/DNS-26/DNC-26/DNC-26/DNC-26/DNC-26/DNC- ; 156   
 



C420 (top)
- Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 10, 2022 12:49:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (21 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1112, Patrick Igoe/Kaitlyn Liebel, Sarasota Youth Sailing, 3-1-2-2-1-1-6-[22/RET]- ; 16   
2. 9047, Jake Hoddinott/Danika Hoddinott, Sarasota Yacht Club, [7]-5-3-3-5-3-1-1- ; 21   
3. 13, Nicholas DeWitt/Jesse Anderson, Sarasota Youth Sailing, 9-[12]-1-1-3-2-5-2- ; 23   
4. 9172, Curt Wheeler/Brynn DeJongh, Sarasota Yacht Club, 2-4-7-8-[12]-4-4-7- ; 36   
5. 904, Grace Jones/Jack Allen, Eau Gallie Yacht Club, 1-3-11-4-7-5-[12]-6- ; 37   
6. 101, David Vinogradov/Ethan Youngsma, Eau Gallie Yacht Club, 4-2-9-5-2-8-[15]-8- ; 38   
7. 1801, Ian Richardson/Ava Cohen, Davis Island Yacht Club, 6-7-4-6-[11]-7-8-5- ; 43   
8. 9174, Ernie Plass/Jonah Sroka, Sarasota yacht club, 5-10-6-11-[22/DSQ]-12-3-4- ; 51   
9. 7988, Blake March/Katylyn Daniel, St Augustine Yacht Club, [15]-9-8-9-8-6-13-12- ; 65   
10. 9173, Cahan Raymond/Alexander Getzels, Sarasota yacht club, 17-6-17-[22/DNS]-6-10-7-3- ; 66   
11. 20, Millie French/Claire Macaluso, Sarasota Youth Sailing, [20]-13-13-7-10-9-11-13- ; 76   
12. 8947, Charles McGucken/Kate Arthur, Tampa Yacht & Country Club, 8-19-16-[22/DNS]-13-13-2-9- ; 80   
13. 8833, Benjamin Mohrman/William Stricklan, Eau Gallie Yacht Club, 10-15-5-12-18-[20]-18-11- ; 89   
14. 8946, Skip Eckhard/Julian Alvarez, Tampa Yacht Club, 11-18-18-[22/DNS]-4-17-9-17- ; 94   
15. 1, Ozzie DeLeon/McKay Chmielewski, Admiral Farragut Academy, 18-20-10-10-16-15-[21]-10- ; 99   
16. 10, Gwendolyn Woodbury/Ellie Jeanes, Sarasota Youth Sailing, 14-17-12-15-14-14-[19]-14- ; 100   
17. 8, Nicholas Papazian/Jade Campbell, Sarasota Youth Sailing, [19]-8-14-13-17-18-16-15- ; 101   
18. 7987, Zachary Mason/Riley Johnson, St Augustine Yacht Club, 12-11-15-16-[19]-16-14-18- ; 102   
19. 7985, Dylan Cook/Maddie Ferretti, St Augustine yacht club, 13-14-[19]-14-15-11-17-19- ; 103   
20. 9153, Cole Wall/Amelia Larosa, Sarasota Youth Sailing, 16-16-[22/DNF]-22/DNS-9-22/OCS-10-16- ; 111   
21. 2, Noah Davis/Robert Rosa, Admiral Farragut Academy, 21-[22/DNF]-20-22/DNS-20-19-20-20- ; 142   
 



ZZOther (top)
- Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 10, 2022 12:49:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network