2022 Skamania Coves Invitational Regatta
Columbia Gorge Racing Assoc. | August 05-07, 2022

Laser (11 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, August 08, 2022 4:22:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
218888   Andrew Holdsworth [Grand Master]   StFYC and YDSC   [1]   1   1   1   1   1   1   6   18  
1  
2  
218891   Tracy Usher [Great Grand Master]   St Francis Yacht Club   4   6   3   2   [12/DNS]   2   2   19   25  
2  
3  
213878   Frank Hart [Grand Master]   WSC   [5]   4   2   3   2   5   3   19   31  
3  
4  
216515   Joby Easton [Master]   WSC   2   5   5   4   [12/DNS]   3   6   25   43  
4  
5  
220811   John Droege [Grand Master]   VLSC   [7]   3   7   7   6/SCP   6   4   33   45  
5  
6  
130317   Chris Simenstad [Master]   Richmond YC   6   2   6   5   4   [7]   5   28   46  
6  
7  
196080   Steven Schmidt [Grand Master]   Vancouver SC   3   7   4   6   5   [12/DNF]   12/DNS   37   49  
7  
8  
210696   John Manix [Grand Master]   VLSC   9   [10]   10   9   7   8   7   50   62  
8  
9  
194598   Dave Jursik [Great Grand Master]   Willamette Sailing Club/CGRA   8   8   9   10   [12/DNS]   12/DNS   12/DNS   59   65  
9  
10  
182022   John Hodges [Apprentice Master]   Milwaukee YC, SLF   [10]   9   8   8   6   4   8   43   67  
10  
11  
116880   Tom Hazelton [Great Grand Master]   Grand Traverse Yacht Club, Leland Yacht Club   [12/DNC]   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   72   78  
11  
 



Laser Radial (15 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 07, 2022 4:03:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
212594   Bill Symes [Legends]   WSC/NHYC   1   2   1   1   1   2   [16/DNS]   8   8  
1  
2  
218890   Jon Andron [Legends]   St francis yc   6   3   [9]   3   4   6   2   24   24  
2  
3  
208831   Rob Hodson [Great Grand Master]   WSC   3   [9]   2   5   2   1   5   18   24  
3  
4  
208040   GREG JACKSON [Great Grand Master]   Port Madison Yacht Club   8   4   4   [9]   9   3   3   31   37  
4  
5  
216613   David LaPier [Great Grand Master]   ACSC   2   7   [16/DNF]   8   8   5   4   34   40  
5  
6  
195943   David Anthes [Master]   SSC   5   5   [10]   4   3   4   1   22   40  
6  
7  
216288   Bob Ennenberg [Great Grand Master]   West Vancouver Yacht Club/Jericho Sailing Centre   9   10   3   7   7   [11]   7   43   49  
7  
8  
204824   Matt Doherty [Grand Master]   CPYC   4   [8]   8   6   6   7   6   37   49  
8  
9  
188111   John Sturman [Master]   Willamette Sailing Club   [10]   6   6   2   5   9   9/TIE   37   55.018  
9  
10  
220804   Paul Swan [Great Grand Master]   PCSA   7   1   5   [16/DNF]   16/DNS   16/DNS   16/DNS   61   67  
10  
11  
194481   Charles Thomas [Great Grand Master]   PCS/MBYC   [12]   12   7   10   10   12   10   61   67  
11  
12  
202677   David Wyllie [Legends]   LWSC   11   13   13   13   [16/DNS]   10   9/TIE   69   69  
12  
13  
218017   pablo rodriguez bertorello [Master]   CGRA   [14]   11   11   11   11   8   11   63   81  
13  
14  
162391   Eduardo Cunha [Apprentice Master]   JSCA   13   14   12   12   12   [16/DNS]   12   75   99  
14  
15  
182098   Julie Larson [Master]   VLSC   [17/DNF]   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   96   114  
15  
 



Tasar (17 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 07, 2022 3:30:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
2690   Dalton Bergan    Seattle YC   3   1   3   1   1   [4]   2   11   11  
1  
2  
2982   Jay Renehan    Seattle Yacht Club   1   2   2   3   [6]   1   5   14   14  
2  
3  
2981   Jonathan McKee    Seattle YC/Corinthian YC   5   5   1   4   3   [9]   1   19   19  
3  
4  
505   Anthony Boscolo    SYC   2   [9]   4   7   4   3   7   27   27  
4  
5  
2597   Alyosha Strum-Palerm    SYC   9   6   5   [13]   5   2   3   30   30  
5  
6  
2399   Philip Gordon    CGRA   8   4   8   2   8   [18/OCS]   4   34   34  
6  
7  
2398   Stasi Burzycki    CYC Seattle   4   [11]   10   5   2   6   8   35   35  
7  
8  
2983   Michael Karas    SYC   6   7   9   6   [12]   5   6   39   39  
8  
9  
2916   Chris Lanzinger    SYC   10   3   6   8   7   [18/DNF]   9   43   43  
9  
10  
2918   Andy Mack    SYC/HRYC   7   8   7   9   9   10   [13]   50   50  
10  
11  
2755   Grant Gridley    WSC   [13]   12   11   12   10   8   11   64   64  
11  
12  
2984   Derek Bottles    SYC   11   [13]   13   10   13   11   10   68   68  
12  
13  
2394   Francois Hebert    Whistler Sailing Association   [15]   10   14   14   14   7   12   71   71  
13  
14  
1601   Miles Williams    Royal Rainier   12   16   [17]   15   11   13   14   81   81  
14  
15  
2278   Casey Pruitt    Olympia   [16]   14   12   11   16   14   15   82   82  
15  
16  
2271   Audrey Jacobs    SYC   14   15   16   [17]   15   12   17   89   89  
16  
17  
801   Jack Holbrook    SYC   17   17   15   16   17   [18/DNS]   16   98   98  
17  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network