ISSA HIGH SCHOOL SINGLEHANDED CHAMPIONSHIP For the CRESSY TROPHY
CORPUS CHRISTI YACHT CLUB AND SEISA | October 30-December 31, 1969

Laser (18 boats) (top)
Series Standing - 18 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 01, 2009 12:46:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper School  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18  Total Pos
1  
24   Max Nickbarg    Antilles School   8   11   15   3   2   1   2   8   1   1   2   8   7   9   1   1   3   2   85  
1  
2  
16   Trey Hartman    Bellaire High School   7   8   7   1   8   9   3   19/OCS   16   7   13   1   1   2   4   10   7   8   131  
2  
3  
15   Matthew Gowell    East Greenwich High School   5   7   9   18   9   8   15   7   11   16   1   7   4   5   2   2   4   6   136  
3  
4  
19   Max Hutcheson    Francis Parker   3   3   16   4   6   2   7   14   5   8   10   6   11   8   10   14   6   5   138  
4  
5  
22   Philip Lozier    Coronado High School   2   1   1   2   1   5   5   11   18   6   3   17   18   3   13   5   15   13   139  
5  
6  
27   Viktor Wettergren    Riverview HS   6   5   6   16   4   10   4   19/OCS   8   3   7   3   2   17   14   6   11   4   145  
6  
7  
18   Will Howard    Lake Forest HS   10   9   5   5   7   6   11   2   14   9   14   4   3   10   6   7   12   12   146  
7  
8  
25   Paul Perry    Tampa Jesuit   13   2   2   7   11   7   10/RDG   3   10/RDG   4   10/RDG   11   5   12   11   9   10   10   147  
8  
9  
23   Patrick Mignon    Morristown-Beard School   1   14   11   13   13   4   9   5   7   10   5   9   14   1   8   3   8   14   149  
9  
10  
21   Peter Jesberg    Redwood High School   11   16   3   6   16   3   10   12   9   11   4   2   6   13   3   16   5   7   153  
10  
11  
20   Drake Jensen    De Anza High   4   19/OCS   8   12   14   12   8   4   12   2   9   18   10   11   9   4   1   1   158  
11  
12  
11   Ryan Bailey    Toms River South   9   4   14   10   15   13   6   1   3   12   8   12   12   14   17   8   9   11   178  
12  
13  
17   Scott Houck    The Severn School   12   6   4   9   10   14   1   19/OCS   2   17   11   14   16   7   7   11   13   9   182  
13  
14  
26   Gabriel Salk    Providence Country Day School   16   10   12   8   5   15   17   19/OCS   4   5   17   5   15   6   5   12   14   15   200  
14  
15  
13   James Barry    Brunswick School   14   15   10   17   3   11   19/OCS   13   6   15   16   13   13   4   12   17   2   3   203  
15  
16  
12   Matthew Declercq    Grosse POint South High School   15   13   13   15   18   16   14   9   10   14   15   10   8   18   16   15   17   17   253  
16  
17  
10   Christopher Aitken    Tabor Academy   18   12   18   11   12   18   13   10   15   13   18   16   17   16   15   13   16   16   267  
17  
18  
14   Paul Foley    Curtis High School   17   17   17   14   17   17   16   6   13   18   6   15   9   15   18   18   18   18   269  
18  
 



Laser Radial (18 boats) (top)
Series Standing - 18 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, November 01, 2009 1:28:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper School  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18  Total Pos
1  
41   Nevin Snow    Cathedral Catholic   5   4   2   2   2   3   5   3   3   12   16   5   5   6   7   3   3   6   92  
1  
2  
42   Christopher Stocke    Sarasota HS   1   12   6   5   1   1   2   1   2   4   4   1   10   13   6   13   14   5   101  
2  
3  
36   Max Lopez    Middletown HS South   3   10   17   1   3   9   13   4   6   7   11   2   7   4   2   10   1   2   112  
3  
4  
31   Edgar Diminich    St. Edward's School   15   7   8   3   4   13   3   12   4   3   8   3   1   9   12   1   4   3   113  
4  
5  
38   Erika Reineke    Saint Thomas Aquinas   6   3   10   4   6   10   12   5   15   2   13   4   2   8   4   4   2   4   114  
5  
6  
44   Oliver Toole    Santa Barbara High School   7   5   1   7   7   6   14   8   11   5   5   9   6   2   3   12   6   8   122  
6  
7  
43   Jack Swikart    Rumson Fair-Haven Regional High School   2   2   9   14   5   4   6   2   1   17   3   15   3   12   8   8   10   11   132  
7  
8  
29   Carson Crain    St. John's School   12   6   3   9   10   5   1   7   12   8   18   8   8   5   10   6   8   1   137  
8  
9  
40   Drew Shea    New Trier High School   4   9   11   13   8   2   4   6   7   13   14   10   11   1   1   2   9   16   141  
9  
10  
39   Chris Segerblom    Newport Harbor High School   10   11   4   15   16   11   16   9   5   1   1   12   4   11   5   11   7   9   158  
10  
11  
37   Pearson Potts    St. George's School   8   1   5   10   9   7   8   13   16   6   10   11   15   3   9   17   17   10   175  
11  
12  
34   Mitchell Kiss    Black River   9   8   7   11   15   14   7   19/DSQ   8   15   6   13   12   7   11   7   13   19/OCS   201  
12  
13  
33   Nick Johnstone    Tabor Academy   13   13   14   6   13   15   9   10   17   14   2   7   14   16   13   15   11   14   216  
13  
14  
28   Domenic Bove    Stevenson School   11   17   16   12   11   8   18   11   9   9   7   17   16   15   15   9   12   7   220  
14  
15  
45   Teddy Weaver    Gig Harbor High School   16   14   18   8   12   17   10   14   18   11   17   6   13   14   16   5   15   19/OCS   243T  
15  
16  
30   Daniel DelBello    Fox Lane High School   17   15   15   16   17   12   17   15   13   16   12   14   9   10   14   14   5   12   243T  
16  
17  
35   Oriane Longerstaey    International School of Boston   14   16   12   17   14   16   11   16   10   10   9   16   17   18   17   16   18   13   260  
17  
18  
32   Elizabeth Dubovik    Portsmouth Abbey School   18   18   13   18   18   18   15   17   14   18   15   18   19/OCS   17   18   18   16   15   303  
18  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network