35th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta®
Lakewood Yacht Club | October 06-09, 2022in

Cruising Non-Spin Classic Canvas (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 08, 2022 8:45:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
53   Astarte   145   Cal-Jenson Cal 40   Cheryl E Morvillo [A]/
Jose Santin
Russell Pollock
Urs Rathgeb
Terry Bechtel
Vickers Cunningham  
TASS, GBCA, Waterford/
/
/
/
/   
21:52:52   1   1  
1  
2  
306   Josephine   128   Jeanneau Sun Odyssey 45.2   Joe Powers [A]   HYC/
/
/
/
/
/
/   
22:11:25   3   3  
2  
3  
A106   It's About Time   143   Beneteau Oceanis 45   Evan Macaluso [A]/
Amanda Macaluso
Dean Zenoni
Lorri Zenoni
Rick Senn
Amanda McCintosh  
SailTime Houston/
/
/
/
/   
22:12:00   4   4  
3  
4  
777A   Gitana   115   Beneteau Oceanis 523   Rob Runnels
Jennifer Runnels [A]/
Jennifer Runnels
Michael Wilkinson
Telva Wallace
Floyd Hodges  
Lavon Yacht Club/
/
/
/   
22:16:50   5   5  
4  
5  
USA 60183   SV Joy   91   Beneteau Oceanis 523   Charles Austin
Lisa Austin [A]/
Lisa Austin
Joshua Austin
Brittany Austin
Alexandrea Austin
Leah Hernandez
Christopher Hernandez
Bailey Hernandez  
Watergate Marina/
/
/
/
/
/
/   
22:35:38   6   6  
5  
6  
114   PiSeas   143   Catalina 470   David McCann [A]/
Deneen Taylor
Susan Winnitoy
Nick Pehr
Dennis Luvin  
Lakewood Yacht Club/
/
/
/   
22:52:06   9   9  
6  
7  
A105   Good Juju   140   Jeanneau Sun Odyssey 440   Doug Jaworski [A]   Wicked Juju Sailing Club/
/
/   
23:51:51   11   11  
7  
8  
A205   Topo Time   148   Beneteau Oceanis 40.1   Matt Baker [A]/
Jim Bell
Nick Bigney
Fabien Lagoutte  
SailTime Houston/
/
/   
25:02:19   15   15  
8  
 



Division: B (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A203   Sapphire   174   Migrator Yachts Block Island 40 Yawl   ron acierno [B]/
Greg Johnson
Mike Marzluff
Alan Prossin
David Loev
jeff temple  
none/
/
/
/
/   
22:47:51   8   8  
1  
2  
A104   Gallivant   160   Beneteau Oceanis 40.1   Brad Brown [B]/
Bruce Brown
Rebecca New
Asa Potter
Perry Barboza  
SailTime Houston/
/
/
/   
24:17:09   12   12  
2  
3  
612   LunaSea   160   Beneteau Oceanis 38.1   Dale Stokes [B]/
Amber Vice
Paul Kaler
Susan Kaler
Eric Bechtel
Glenn Kimball  
SailTime Houston/
/
/
/
/   
25:26:11   17   17  
3  
4  
A101   Bella vita   168   Beneteau Oceanis   Jay Medlin [B]/
Thomas Bellar
Taylor Grieger
Ash Lawless
Leslie Farmer  
SailTime Houston/
/
/
/   
26:30:45   18   18  
4  
5  
A301   The Teitel Wave   156   Beneteau 423   Edward Teitel [B]/
Cynthia Teitel
Edward Teitel
Dick Morton
Lamy Chopin  
TMCA/
/
/
/   
27:14:11   20   20  
5  
6  
A11   Sophie Scott   181   Dufour 360 Grand Large   Christopher Ring [B]/
David Embry
Colin Caughran
Kevin Grey  
Lakewood Yacht Club/
/
/   
27:48:43   21   21  
6  
7  
A107   Kemah Therapy   151   Beneteau Oceanis 41.1   Michael Clark [B]/
Chandler Self
Maggie Sheridan
Matthew Tinley
Rick Stegner  
SailTime Houston/
/
/
/   
28:10:33   22   22  
7  
 



Division: C (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
4398   Renaissance   199   Catalina 30   Jim Miller [C]/
Barry Brewer
Brent Walker
Daniel Mangum
Vlad Yushakov
Larry Brown  
GBCA/
/
/
/
/   
22:07:46   2   2  
1  
2  
1068   Liberty   226   Morgan Out Island 416   David Gohlke
David Gohlke [C]/
Joshua Gohlke
Andrew Macoit
David Passarelli
Patrick Scales
Dmitry Rachuk  
None/
/
/
/
/   
22:43:20   7   7  
2  
3  
409-422-9757   Querida   186   Dresport Furia 32   Ricardo Arguelles [C]/
Travis Lee
Chris Kemp
Dan Duepner
John Durban  
Ghetto Yacht Club/
/
/
/   
23:29:20   10   10  
3  
4  
472   Breezing Up   195   Hinterhoeller Nonsuch Shallow Draft catboat   William Howze
Nick Stepp [C]/
Nick Stepp
Laura Mayo
Ann Stout
Danielle Wilson
Greg Bayles  
Nonsuch Owners/
/
/
/
/   
24:52:11   13   13  
4  
5  
A16   Rafiki   233   Rafiki 37   ryan young [C]/
shalia roberts
jared roberts
richard McKee  
GYB/
/
/   
24:54:45   14   14  
5  
6  
260   SANCTUARY   191   Catalina C320   kenneth womack [C]/
William Turner
Paul Sparkman
Jay Mcmurrey  
TCYC/
/
/   
25:15:52   16   16  
6  
7  
163   Nymeria   218   Valiant 32   Justin Erickson [C]/
SHANNON ERICKSON
DARBY BYRD
MARLEE BYRD  
None/
/
/   
26:39:49   19   19  
7  
8  
272   Stella Maris   200   Catalina Sloop   Bartholomew Timm
Marc Vital [C]/
Marc Vital
Graham Pettinga
Adam Lerner
Lonny Masterson  
Waterford Yachting Center/
/
/
/   
32:12:11   24/RET   24  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2023 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network