Beachwood Blast Junior Regatta
Beachwood Yacht Club | July 22, 2022

Optimist Green (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 22, 2022 3:27:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (36 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
18585      Frances Smith    BHYC   1   [9]   1   1   1   4  
1  
2  
15503      Jack Brisby    Lavallette Yacht Club   [8]   1   2   2   4   9  
2  
3  
8149   Ninja   Christian Bruhn    BHYC   6   3   [7]   3   2   14  
3  
4  
8096      Christos Lambrou    Manasquan River Yacht Club   [23]   2   3   5   5   15  
4  
5  
23519      Colin Curry    Metedeconk River Yacht Club   [26]   6   6   6   6   24  
5  
6  
17698   Tonka   Liam Glowacki    Metedeconk River Yacht Club   3   4   10   [12]   11   28T  
6  
7  
20661      Levi Hinton    Bay head   5   8   5   10   [37/DNS]   28T  
7  
8  
14755      Owen Scully    Mantoloking Yacht Club   [15]   7   12   9   3   31T  
8  
9  
7445   Storm Runner   Jeremy Kokes    Metedeconk River Yacht Club   [25]   12   8   4   7   31T  
9  
10  
1978   Mac Attack   Mac Hurley    MYC   2   [35]   13   7   10   32  
10  
11  
17298      Gunnar Goethert    Mantoloking YC   [16]   13   4   11   12   40  
11  
12  
3173      Colton Deblinger    myc   7   [15]   11   15   8   41  
12  
13  
9576   water lilly   Raegan Hunnewell    metedeconk river yacht club   13   10   [18]   8   15   46  
13  
14  
12104      Christian Magee    Pine Beach Yacht Club   18   5   16   [22]   20   59  
14  
15  
21486   Black pearl   Logan Spamer    Mantoloking yacht club   [27]   21   9   13   17   60  
15  
16  
6958      Finley Storz    MYC   11   18   21   [23]   13   63  
16  
17  
15336   SunKing   Finn Pallen    Toms River Yacht Club   14   19   14   [20]   19   66  
17  
18  
3004   Irish   Brendan Lee    Lavallette Yacht Club   [21]   14   19   14   21   68  
18  
19  
15489      Molly Mallon    Metedeconk River Yacht Club   [33]   22   22   16   9   69  
19  
20  
22888   Optimizm   Cole Buchanan    Metedeconk River   10   [30]   20   28   16   74  
20  
21  
11412      Jake Rickmers    PBYC   [31]   28   17   18   14   77  
21  
22  
11624      Georgi Palechev    Manasquan River Yacht Club   12   [27]   26   26   18   82T  
22  
23  
19185   Aloha Makani   McKenna Fitzgerald    MYC   [30]   24   15   19   24   82T  
23  
24  
14545   Shore Beats Boxers   Charlotte Brooks    OGYC   [29]   16   23   21   23   83  
24  
25  
2543      Nora Eagan    TRYC   17   20   [28]   24   25   86  
25  
26  
6959      Lachlan Curry    Metedeconk River Yacht Club   24   25   [31]   17   22   88  
26  
27  
8073      James Wilson    Mantoloking Yacht Club   4   11   [37/RET]   37/DNS   37/DNS   89  
27  
28  
21379   The Black Pearl   Jack Monaghan-Morris    MYC   9   [34]   29   30   26   94  
28  
29  
13245      Lorenzo Marotta    Bay Head Yacht Club   20   [29]   27   25   28   100  
29  
30  
3160      Travis Maxwell    Beachwood   19   17   [37/RET]   37/DNF   31   104  
30  
31  
9678      Ethan Anderson    Beachwood Yacht Club   22   26   30   29   [32]   107T  
31  
32  
14240   Narwhal   Alessia Greco    Ocean Gate Yacht Club   [32]   23   24   31   29   107T  
32  
33  
21172      Mack Clark    Pine Beach Yacht Club   28   [31]   25   27   27   107T  
33  
34  
5145      Liam Maxwell    Beachwood   35   32   [37/RET]   37/DNF   30   134  
34  
35  
4171      Zachary Maxwell    Beachwood   34   33   [37/RET]   37/DNF   37/RET-BF   141  
35  
36  
NA   NA   Benjamin "Bud" O'Donovan    Bay Head Yatch Club   [37/DNS]   37/DNS   37/DNS   37/DNS   37/DNS   148  
36  
 



Optimist (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 22, 2022 3:28:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (29 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
18028      Mae Schlenker [Blue]   BHYC   1   2   2   [6]   1   6  
1  
2  
21947      Blythe Hoffman [Blue]   BHYC   [13]   3   1   13   4   21  
2  
3  
13319      Liam McManus [Blue]   Lavallette Yacht Club   2   11   9   7   [17]   29  
3  
4  
14453      Jack Paccione [Blue]   Toms River   9   9   7   [60/DNS]   14   39  
4  
5  
9735   Wicked   Amelia Scuorzo [Blue]   Lavallette Yacht Club   [30]   14   15   5   6   40  
5  
6  
6695      Kaitlyn Poskay [Blue]   Toms River YC   5   16   [35]   18   8   47  
6  
7  
8670   Sunny Daze   Emily Kiley [Blue]   Shore Acres Yacht Club   20   5   13   [33]   13   51  
7  
8  
4670   Let it Be   Ethan Beneciuk [Blue]   Pine Beach Yacht Club   6   7   32   11   [39]   56  
8  
9  
22102   SeaYa   Annabel Mantone [Blue]   BHYC   [24]   15   3   24   20   62  
9  
10  
13177      Julianna Brooksbank [Blue]   toms river yacht club   18   26   16   [41]   9   69  
10  
11  
11223      Connor Bornebusch [Blue]   IHYC   8   33   [36]   9   22   72  
11  
12  
CAN1563      Ava Foerster [Blue]   PBYC   21   23   18   [36]   12   74T  
12  
13  
2503      Ava Deblinger [Blue]   MYC   14   [37]   19   26   15   74T  
13  
14  
8302   Cartwheeling starfish   Gavin Sramowicz [Blue]   LYC   7   [41]   24   34   16   81  
14  
15  
21178   Jawsome   Byron ("B.T.") Brisby, III [Blue]   Lavallette Yacht Club   [38]   21   21   29   11   82  
15  
16  
13345      Mason Lin [blue]   Island Hieghts   27   19   14   [37]   24   84  
16  
17  
16437   None   TYLER APPLEGATE [Blue]   OCEAN GATE YACHT CLUB   33   25   12   15   [36]   85  
17  
18  
18452      Brayden Eagan [Blue]   TRYC   19   30   28   17   [34]   94  
18  
19  
12483   Roll Tide   Kalsin Beavis [Blue]   Manasquan River Yacht Club   [52]   29   30   22   31   112  
19  
20  
4178      Harrison Wasik [Blue]   OGYC   [39]   34   37   14   28   113T  
20  
21  
112233   Sea Monkey   Bryce Judge [Blue]   PBYC   26   [40]   31   21   35   113T  
21  
22  
7132      Addison Garnett [Blue]   TRYC   [50]   31   20   40   23   114  
22  
23  
7218   Shark Bait   Campbell Duffield [Blue]   TRYC   31   6   [50]   47   47   131  
23  
24  
14453      Jack Paccione [Blue]   Toms River   10   [60/DNS]   60/DNS   3   60/DNS   133  
24  
25  
11747      Gavin Garnett [Blue]   TRYC   34   45   [46]   46   30   155  
25  
26  
6467   Lil Devil   Isaac Anama [Blue]   OGYC   35   36   42   43   [52]   156  
26  
27  
13153      Zackary Rohmeyer [Blue]   Toms River Yacht Club   37   [48]   41   42   48   168  
27  
28  
11747   Seas the Day   Kylie Hummer [Blue]   TRYC   [54]   43   43   50   49   185  
28  
29  
16475   Shamrock   Ella Angelbeck [Blue]   Bay Head Yacht Club   [60/DNS]   60/DNS   60/DNS   60/DNS   60/DNS   240  
29  
 



Division: Red (4 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
20713      Claire Hoffman [Red]   BHYC   3   1   [8]   1   3   8  
1  
2  
21296   Sea Fuel   Rylie McGowan [Red]   Toms River Yacht Club   11   [24]   6   8   2   27  
2  
3  
23521      Maddy Brisby [Red]   Lavallette Yacht Club   17   4   22   [35]   5   48  
3  
4  
22661      Grant Smith [Red]   BHYC   [42]   22   25   25   26   98  
4  
 



Division: White (26 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8058   Shooting starfish   Clara Wetzel [White]   Mantoloking   [12]   8   4   2   10   24  
1  
2  
11770      William Burns [White]   Lavallette Yacht Club   [22]   18   5   12   7   42  
2  
3  
17220      Harper O'Leary [White]   Pine Beach   15   17   10   16   [19]   58  
3  
4  
15846      Minna Goethert [White]   Mantoloking YC   25   [35]   17   10   18   70  
4  
5  
9627      Finnian Keenan [White]   PBYC   4   20   26   [28]   21   71  
5  
6  
17001   The Irish Jib ☘️   Declan Jones [White]   BHYC   [32]   13   11   23   27   74  
6  
7  
9300   Chico   Bryce Anderson [White]   LYC   29   [38]   34   4   33   100  
7  
8  
15677   Shore Breaker   Ryan Miller [White]   Metedeconk River Yacht Club   28   10   33   32   [38]   103  
8  
9  
21441   Roasted   Colin Karmen [White]   BHYC   41   12   23   30   [45]   106  
9  
10  
17250      Gavin Mabie [White]   Pine Beach Yacht Club   23   [42]   29   20   37   109  
10  
11  
5180   None   Theodore Hutler [White]   Beachwood   16   32   [45]   38   40   126  
11  
12  
14972      Owen Marcell [White]   PBYC   43   27   44   19   [46]   133  
12  
13  
19784   Lee Sadrian   Ritt Sadrian [White]   Lee Sadrian   40   39   [52]   27   29   135  
13  
14  
13245      Lilly Schlenker [White]   BHYC   45   28   39   [51]   25   137  
14  
15  
14282   Coelacanth   Colin Wohltman [White]   MRYC   36   [49]   40   44   32   152  
15  
16  
14565   Purple 1   Samantha Karam [White]   Bay Head Yacht Club   [49]   44   27   39   44   154  
16  
17  
8448   Pacifico   Leini Beavis [White]   MRYC   [51]   47   38   45   43   173  
17  
18  
5415      Sophia Wildner [White]   Beachwood   47   [53]   47   31   51   176  
18  
19  
18388      Aubree Rodriguez [White]   Shore acres   46   51   49   [53]   41   187  
19  
20  
22633   CocoNuts   Coakley Curtis [White]   Bay Head Yacht Club   48   46   48   [54]   50   192  
20  
21  
8089   None   Saoirse Connolly [White]   SAYC   [53]   50   51   52   42   195  
21  
22  
21414   Speedy Butterfly   Sarina GUERRIERI [White]   Lavallette Yatch Club   44   [55]   54   48   54   200  
22  
23  
16620   none   GC hartgers [White]   Bay Head Yacht Club   [55]   54   53   49   53   209  
23  
24  
96   Opti   Dominick Cecere [White]   Member   [56]   52   55   55   55   217  
24  
25  
23520      Gaile McNally [White]   IHYC   57   [60/DNS]   60/DNS   60/DNS   60/DNS   237  
25  
26  
15641   Ruff Seas   James Gangeri [White]   BHYC   [60/DNS]   60/DNS   60/DNS   60/DNS   60/DNS   240  
26  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 22, 2022 3:28:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (17 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
78496      Mollie Smith    PBYC   [2]   2   1   1   1   5  
1  
2  
80390      Owen Beneciuk    Pine Beach Yacht Club   1   1   [3]   2   3   7  
2  
3  
0601      Timmy Wingender    SAYC   [10]   3   2   4   2   11  
3  
4  
2560      Richard McGowan    Toms River Yacht Club   4   5   [7]   5   4   18  
4  
5  
4178      Luca Canzoneri    Beachwood Yacht Club   3   7   6   3   [8]   19  
5  
6  
55      Lilly Keenan    PBYC   [7]   4   4   7   7   22  
6  
7  
1429      Scott Tedeschi    SAYC   [11]   8   5   8   5   26  
7  
8  
5044      Molly O'Leary    TRYC   8   [9]   8   9   9   34  
8  
9  
78808      Maggie Grafas    PBYC   [18/DNF]   6   9   14   6   35  
9  
10  
1971      Chloe Tucker    OGYC   9   10   [11]   6   11   36  
10  
11  
29      Johnny Clark    Pine Beach Yacht Club   6   12   12   11   [13]   41T  
11  
12  
17      Emily Bell    BYC   [12]   11   10   10   10   41T  
12  
13  
2423      Carter Henkel    TRYC   5   [13]   13   12   12   42  
13  
14  
107      Ashley Chevasco    Beachwood Yacht Club   13   [14]   14   13   14   54  
14  
15  
7      Jared Toscan    Beachwood Yacht Club   14   15   15   [16]   15   59  
15  
16  
11      Max Silvis    Beachwood   15   16   16   15   [18/DNF]   62  
16  
17  
151   N/A   Vivienne Rios    PBYC   [18/DNS]   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   72  
17  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 22, 2022 3:28:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
215464      Jack Pentony    BYC   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
204775      Madeline Dolan    LYC   [2]   2   2   2   2   8  
2  
3  
166173      Jacob Palombo    Beachwood   4   4   3   4   [6]   15  
3  
4  
140539      Tatianna Febles-Perez    BYC   5   5   [6]   3   4   17  
4  
5  
194267      Alayna Poskay    Toms River YC   7   3   [10/DSQ]   5   3   18  
5  
6  
158659      Alexander Riley    Ocean Gate Yacht Club   [6]   6   5   6   5   22  
6  
7  
156688      Sydney Bullock    SAYC   3   [8]   7   7   7   24  
7  
8  
187854   Laser   Deklan McLaughlin    IHYC   [8]   7   4   8   8   27  
8  
9  
177137      Marilyn Winn    Shore Acres Yacht Club   9   9   [10/DNS]   9   10/DNS   37  
9  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 22, 2022 3:30:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199141      Liam Marcell    PBYC   3   1   1   [6]   1   6  
1  
2  
219287      John O'Leary    Pine Beach   1   2   [8]   2   3   8  
2  
3  
207152      Reagan Leahy    OGYC   [7]   5   2   1   2   10  
3  
4  
199773      Grayson Sinnett    IHYC   9   3   5   3   [10]   20  
4  
5  
179510   None   DYLAN APPLEGATE    OCEAN GATE YACHT CLUB   2   6   [9]   7   6   21  
5  
6  
177210      Jack O’Leary    PBYC   6   8   6   4   [11]   24  
6  
7  
212618      Ryan Hannaford    Pinebeach yacht club   8   7   3   [11]   7   25  
7  
8  
178923      Grace Hummel    Island Heights Yacht Club   13   [15]   7   5   4   29T  
8  
9  
181717      Joe Kiley    Shore Acres Yacht Club   5   [13]   4   8   12   29T  
9  
10  
162460      Joseph Krajewski    PBYC   [15]   4   10   10   5   29T  
10  
11  
164232      Reid Lomer    BYC   4   9   [12]   9   9   31  
11  
12  
196044   None   Deaglan Connolly    SAYC   11   12   [13]   12   13   48  
12  
13  
165118      Oliver Roske    TRYC   14   10   11   14   [16]   49  
13  
14  
148009      Nicholas Drake    SAYC   12   11   [14]   13   14   50  
14  
15  
200533      Marco Malgieri    Shore Acres Yacht club   10   14   [15]   15   15   54  
15  
16  
159888      Kaitlyn Di Dia    Beachwood Yacht Club   16   16   16   16   [17]   64  
16  
17  
212618      Dailey Totams    NBYC   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   21/DNS   8   71  
17  
18  
126625      Shannon Underwood    Metedeconk   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   84T  
18  
18  
218494      JULIA ARDITI    BBYC   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   84T  
18  
18  
208584      Isabel Bright    OGYC   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   84T  
18  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 22, 2022 3:29:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (1 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8298      Charlotte Cundey    BHYC   [2/DNS]   2/DNS   2/DNS   2/DNS   2/DNS   8  
1  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network