2022 Summer Classic
Ocean Gate Yacht Club | August 05, 2022

Opti Red (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 1:25:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
17337   Lily Glosenger    Lavallette Yacht Club   1   1  
1  
2  
19557   Jack McAteer    NBYC   2   2  
2  
3  
15807   Maeve Smith    TRYC   3   3  
3  
4  
5148   James McCarthy    NBYC   4   4  
4  
5  
23521   Maddy Brisby    Lavallette Yacht Club   5   5  
5  
6  
21257   charlotte (charlie) caffray    BHYC   7/DNS   7  
6  
 



Opti White (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 1:25:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (24 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
17036   Graham Soell    TRYC   1   1  
1  
2  
15503   Jack Brisby    Lavallette Yacht Club   2   2  
2  
3  
8598   Hudson West    Ocean Gate Yacht Cluv   3   3  
3  
4  
15677   Ryan Miller    Metedeconk   4   4  
4  
5  
18585   Frances Smith    BHYC   5   5  
5  
6  
3004   Brendan Lee    Lavallette Yacht Club   6   6  
6  
7  
9627   Finnian Keenan    PBYC   7   7  
7  
8  
5180   Theodore Hutler    Beachwood   8   8  
8  
9  
17220   Harper O'Leary    Pine Beach   9   9  
9  
10  
5302   Sadie Cavanaugh    IHYC   10   10  
10  
11  
11204   Dylan Brick    IHYC   11   11  
11  
12  
19784   Ritt Sadrian    BHYC   12   12  
12  
13  
2881   Landon Crinnian    Ocean Gate Yacht Club   13   13  
13  
14  
14039   Carter Mundry    Toms River Yacht Club   14   14  
14  
15  
13035   Maggie Lin    Island heights   15   15  
15  
16  
9300   Bryce Anderson    Lavallette yacht club   16   16  
16  
17  
19359   Heath Brezee    NBYC   17   17  
17  
18  
22245   Tiernan O'Rourke    BHYC   25/DNS   25T  
18  
18  
16195   Lucien Dionisio    OGYC   25/RET   25T  
18  
18  
13583   Christian Bruhn    BHYC   25/DNS   25T  
18  
18  
16195   Lucien Dionisio    OGYC   25/DNS   25T  
18  
18  
9750   Keylee Dunn    IHYC   25/RET   25T  
18  
18  
13245   Lilly Schlenker    BHYC   25/RET   25T  
18  
18  
14565   Samantha Karam    Bay Head Yacht Club   25/DNS   25T  
18  
 



Opti Blue (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 1:25:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (30 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
12880   Patrick Kennedy    Metedeconk river yc   1   1  
1  
2  
12483   Kalsin Beavis    Manasquan River Yacht Club   2   2  
2  
3  
5221   Caroline Soell    TRYC   3   3  
3  
4  
9735   Amelia Scuorzo    Lavallette Yacht Club   4   4  
4  
5  
4417   Catherine Dunn    MCYC   5   5  
5  
6  
16475   Ella Angelbeck    Bay Head Yacht Club   6   6  
6  
7  
7852   Cecilia Pasqualicchio    OGYC   7   7  
7  
8  
8013   Colin Smith    Tryc   8   8  
8  
9  
7656   Anna Hnatt    MCYC   9   9  
9  
10  
17923   Cailin Mundry    Toms River Yacht Club   10   10  
10  
11  
6151   Alexandra Kuzloski    Metedeconk River Yacht Club   11   11  
11  
12  
7821   Olivia Bencivenga    Metedeconk River Yacht Club   12   12  
12  
13  
13139   Carter Stefanacci    IHYC   13   13  
13  
14  
18124   Alexander Pistolakis    Metedeconk River Yacht Club   14   14  
14  
15  
19727   Joseph Vales    BHYC   15   15  
15  
16  
14356   Carson Telling    BHYC   16   16  
16  
17  
13345   Mason Lin    Island Heights   17   17  
17  
18  
22102   Annabel Mantone    BHYC   18   18  
18  
19  
8670   Emily Kiley    Shore Acres   19   19  
19  
20  
4178   Harrison Wasik    OGYC   20   20  
20  
21  
112233   Bryce Judge    PBYC   21   21  
21  
22  
4670   Ethan Beneciuk    Pine Beach Yacht Club   22   22  
22  
23  
11024   Perry Telling    Bay Head Yacht Club   23   23  
23  
24  
21178   Byron ("B.T") Brisby    Lavallette Yacht Club   24   24  
24  
25  
CAN1563   Ava Foerster    PBYC   25   25  
25  
26  
18466   Pippa OConnell    Bay Head Yacht Club   26   26  
26  
27  
6467   Isaac Anama    OGYC   27   27  
27  
28  
16437   TYLER APPLEGATE    OCEAN GATE YACHT CLUB   31/RET   31T  
28  
28  
6011   Bryn Phelps    Beachwood Yacht Club   31/RET   31T  
28  
28  
18028   Mae Schlenker    BHYC   31/DNS   31T  
28  
 



Opti Green (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 12:39:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (22 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
20305   Russell Telling    Bay Head Yacht Club   3   1   3   1   [11]   8  
1  
2  
23519   Colin Curry    Metedeconk River Yacht Club   2   2   6   5   [7]   15  
2  
3  
14855   Finn Carolan    Metedeconk River YC   6   [9]   1   9   3   19T  
3  
4  
11412   Jake Rickmers    PBYC   1   4   5   [13]   9   19T  
4  
5  
15957   Katherine Chen    TRYC   8   5   2   [15]   8   23  
5  
6  
21853   Anna Buttacavoli    TRYC   [17]   7   4   2   12   25T  
6  
7  
12104   Christian Magee    Pine Beach Yacht Club   4   6   7   8   [10]   25T  
7  
8  
14545   Charlotte Brooks    OGYC   7   [12]   12   4   4   27  
8  
9  
6494   Juliette Moll    Ocean Gate   5   [11]   8   11   5   29  
9  
10  
6959   Lachlan Curry    Metedeconk River Yacht Club   12   10   [15]   6   2   30  
10  
11  
11624   Georgi Palechev    MRYC   11   3   14   3   [20]   31  
11  
12  
7820   Sarah Bush    BHYC   10   8   10   7   [16]   35  
12  
13  
14240   Alessia Greco    Ocean Gate Yacht Club   9   14   [19]   17   6   46  
13  
14  
9678   Ethan Anderson    Beachwood Yacht Club   [20]   17   17   16   1   51T  
14  
15  
9319   John Hodgins    OGYC   13   [18]   13   12   13   51T  
15  
16  
19531   John Eler    Normandy Beach   [19]   15   9   14   17   55  
16  
17  
3562   Jamison Dopkin    OGYC   15   16   18   10   [21]   59  
17  
18  
4171   Zachary Maxwell    Beachwood   18   [21]   11   18   15   62  
18  
19  
6688   Eileen Hodgins    OGYC   16   [20]   20   20   14   70  
19  
20  
5145   liam Maxwell    Beachwood   [21]   13   21   21   18   73T  
20  
21  
3160   Travis Maxwell    Beachwood   [22]   19   16   19   19   73T  
21  
22  
9576   Raegan Hunnewell    Metedeconk River Yacht Club   14   [23/DNS]   23/DNS   23/DNS   23/DNS   83  
22  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 2:49:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
190209   Sam Santos    Metedeconk River Yacht Club   [5]   5   1   1   1   8  
1  
2  
215464   Jack Pentony    BYC   2   1   [4]   3   4   10  
2  
3  
194148   Alex Lambie    LYC   [8]   8   3   2   2   15T  
3  
4  
204775   Madeline Dolan    LYC   [6]   4   2   4   5   15T  
4  
5  
166173   Jacob Palombo    Beachwood   [11]   6   5   5   3   19  
5  
6  
105374   Matteo Pasqualicchio    Ogyc   1   3   9   7   [13/RET]   20  
6  
7  
135075   Phineas Manogue    Bay Head Yacht Club   10   2   6   6   [13/RET]   24  
7  
8  
184643   Chase Corbett    IHYC   3   9   [11]   8   6   26  
8  
9  
181805   Aidan Risk    Ocean Gate Yacht Club   4   7   12   10   [13/DNF]   33  
9  
10  
140539   Tatianna Febles-Perez    BYC   7   11   7   9   [13/DNF]   34  
10  
11  
200534   Anthony Feliciano    PBYC   9   12   8   [13/DNF]   13/DNF   42  
11  
12  
187854   Deklan McLaughlin    Island heights yacht club   12   10   10   [13/DNF]   13/DNF   45  
12  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 2:49:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
219287   John O'Leary    Pine Beach   1   1   [5]   1   4   7  
1  
2  
211608   Hudson DePaul    MCYC   4   4   3   2   [5]   13  
2  
3  
198363   Corey Dooren    MCYC - Metedeconk   [15]   6   7   4   1   18  
3  
4  
164232   Reid Lomer    BYC   12   [15]   4   3   2   21  
4  
5  
206136   Brady Parkes    BHYC   6   [20]   1   13   3   23  
5  
6  
172971   Matthew Chen    TRYC   13   2   2   8   [21/DNF]   25T  
6  
7  
x212618   Dailey Totams    NBYC   [11]   5   6   5   9   25T  
7  
8  
177378   Jack Tonzola    BHYC   5   8   [21/DNF]   6   6   25T  
8  
9  
199141   Liam Marcell    PBYC   2   [13]   9   9   8   28  
9  
10  
155327   Kyle Lombardino    MCYC   8   3   8   [21/RET]   21/DNF   40  
10  
11  
208584   Isabel Bright    OGYC   3   14   [21/DNF]   12   13   42T  
11  
12  
178923   Grace Hummel    IHYC   [17]   9   11   11   11   42T  
12  
13  
207152   Reagan Leahy    OGYC   9   10   [21/DNF]   16   10   45T  
13  
14  
181717   Joseph Kiley    Shore Acres   10   11   10   14   [16]   45T  
14  
15  
212618   Ryan Hannaford    Pinebeach Yacht Club   [18]   12   14   10   12   48  
15  
16  
199773   Grayson Sinnett    IHYC   19   16   [21/DNF]   7   7   49  
16  
17  
177210   Jack O’Leary    PBYC   7   7   [21/RET]   21/DNF   21/DNF   56T  
17  
18  
148009   Nicholas Drake    SAYC   14   [17]   13   15   14   56T  
18  
19  
1942   Flynn Brezee    NBYC   16   [18]   15   17   17   65  
19  
20  
156617   Taylor Brezee    NBYC   20   19   12   [21/RET]   15   66  
20  
 



Feva (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 2:17:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6343   Cole Buczkowski    Metedeconk River YC   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
88   Zoe Cunningham    BHYC   [4]   4   2   3   2   11  
2  
3  
5757   Seth Santos    Metedeconk River Yacht Club   5   [6]   3   2   3   13  
3  
4  
BHYC   Marcus O'Rourke    BHYC   [8]   7   4   4   4   19  
4  
5  
6895   Colin Sollas    Metedeconk River Yacht Club   3   8   6   5   [10/DNF]   22  
5  
6  
89   Parley Dougherty    Bay Head Yacht Club   6   2   [10/DNF]   10/DNS   5   23  
6  
7  
86   Chloe Cunningham    BHYC   2   3   [10/DNF]   10/DNS   10/DNS   25  
7  
8  
TBDetermined   Jojo Sylva    Bay Head Yacht Club   7   5   5   [10/DNS]   10/DNS   27  
8  
9  
4854   Riley Christie    Island Heights Yacht Club   [10/DNF]   10/DNS   10/DNS   10/RET   10/DNS   40  
9  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 1:28:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
79378   Daniel Maresca    PBYC   4   [7]   3   1   1   9T  
1  
2  
78496   Mollie Smith    PBYC   2   2   1   4   [6]   9T  
2  
3  
55   Lilly Keenan    PBYC   3   1   [4]   3   4   11  
3  
4  
80390   Owen Beneciuk    Pine Beach Yacht Club   1   6   [17/OCS]   7   3   17T  
4  
5  
0601   Timmy Wingender    SAYC   6   4   2   [8]   5   17T  
5  
6  
2560   Richard McGowan    Toms River Yacht Club   [7]   5   5   6   2   18  
6  
7  
17   Emily Bell    PBYC   9   [10]   6   2   7   24  
7  
8  
4473   Katelyn Ayres    OGYC   5   3   8   9   [17/DNS]   25  
8  
9  
NB27   Julia Eler    Normandy Beach   8   9   [10]   5   8   30  
9  
10  
29   Johnny Clark    Pine Beach Yacht Club   [12]   8   7   11   9   35  
10  
11  
75178   Izabella Alicia    OGYC   10   [12]   9   10   10   39  
11  
12  
107   Ashley Chevasco    Beachwood Yacht Club   [14]   14   11   12   11   48  
12  
13  
blank   Max Silvis    Beachwood   [13]   13   12   13   12   50  
13  
14  
RB33   Jack Weber    Ocean Gate Yacht Club   11   11   [17/DNS]   17/DNS   17/DNS   56  
14  
15  
78808   Maggie Grafas    PBYC   [17/DNS]   17/DNS   17/DNC   17/DNS   17/DNS   68T  
15  
15  
78344   Olivia Moramarco    SPYC   [17/DNS]   17/DNS   17/DNC   17/DNS   17/DNS   68T  
15  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, August 05, 2022 1:55:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
4115   Richard Pokorny    Metedeconk   1   1   1   [11]   1   4  
1  
2  
8298   Kip Rand    Bay Head Yacht Club   2   [7]   2   1   2   7  
2  
3  
5873   Jules Buczkowski    Metedeconk River Yacht Club   3   2   [4]   2   3   10  
3  
4  
2611   Amelia Kuzloski    Metedeconk River Yacht Club   5   [9]   5   6   4   20  
4  
5  
4329   Alexander Moeder    Bay Head Yacht Club   [12]   4   8   3   6   21  
5  
6  
2176   Grace Ciak    IHYC   4   6   7   5   [9]   22  
6  
7  
3417   Dyer Chaplick    IHYC   8   [12]   3   7   5   23T  
7  
8  
5251   Reese Auth    Metedeconk River Yacht Club   [9]   5   6   4   8   23T  
8  
9  
2626   Brynn Penque    LYC   10   3   [11]   9   11   33  
9  
10  
1819   Courtney Ayres    OGYC   7   [13]   12   8   7   34  
10  
11  
2605   Sydney Mihalko    Metedeconk River Yacht Club   11   8   9   [12]   12   40T  
11  
12  
2777   Claire Dooren    Metedeconk   [13]   10   10   10   10   40T  
12  
13  
4026   Matthew Dupree    TRYC   6   11   [14/DNF]   14/DNS   14/DNS   45  
13  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network