2022-23 Full Moon Series
DIYC |

Spinnaker (33 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 08, 2023 1:59:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
112   Ripple   39   robert glaser
Tom Barry  
DIYC   3   2   5  
1  
2  
97925   Fully Involved   135   Andrew Smith    DIYC   5   1   6  
2  
3  
27   Whiplash   75   David Clement    DIYC   1   8   9  
3  
4  
687   Firewater   75   Amanda Plewes    DIYC   2   10   12T  
4  
5  
83141   Rambunctious   105   Joel Berry    DIYC   6   6   12T  
5  
6  
511   Abracadabra   156   Doug Roberts
Emilly Read  
DIYC   10   4   14T  
6  
7  
40177   Baywolf   132   Michael Maher    DIYC   9   5   14T  
7  
8  
93   Breezin Bayou   72   Stephen Mitcham    DIYC   12   3   15T  
8  
9  
457   Rogue   75   Beth Owens    DIYC   8   7   15T  
9  
10  
48   Rocket   72   Tarry Grimsdale    DIYC   7   9   16  
10  
11  
169   Shambhala   12   J A Booker    DIYC   4   34/DNC   38  
11  
12  
56613   Cahoots   63   Dave/Steve German/Harding    DIYC   11   34/DNC   45  
12  
13  
39511   Wired   27   Stefan Achilles - Siggi Brocks    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
83170   ALPHADOG Racing   57   Gordon Latrobe    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
3203   Kraken   156   James Guarnieri    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
2217   Pigs in Hiding   156   Bill Wingrove    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
1858   Sabotage   171   Ben Givens    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
3223   Spoony Tactics   156   Todd Fedyszyn    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
1730   Mustache Ride   171   Nadia Daggett    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
39526   No Limit   42   Neal Burns    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
282   Privateer   138   Chris Jones    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
715   Fawkes   171   Kevin Holmberg    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
US155   Raptor   81   Robert / Richard Hobbs / Karran    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
168   New Wave   120   Mark Thiem    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
1293   Awaken   117   Quentin Bruhn    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
83198   Fire & Ice   81   George Cussins    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
7170   Volcano   111   Donald Rychel    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
41186   Junior   123   Frank Selph Jr    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
40688   Yard Goat   84   Jamie Myers    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
777   Long Shot   75   John Poulson    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
52088   Finesse   99   Carlos Melville    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
241   Tenacity   132   Kenneth Hardy    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
13  
40787   MELTEMI   132   Alexander Korakis    DIYC   34/DNC   34/DNC   68T  
13  
 



Non-Spinnaker (28 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 08, 2023 1:59:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
282 NS   Privateer   160   Chris Jones    DIYC   1   1   2  
1  
2  
111 NS   New Wave   172   Mark Thiem    DIYC   2   2   4  
2  
3  
53275   Wings   210   Mike Danielson    DIYC   3   3   6  
3  
4  
H-100   Another Road   175   Tim Ruman    DIYC   4   6   10  
4  
5  
007   Esperanza   172   Ralph Stoddard    DIYC   5   7   12  
5  
6  
1   Conch fritter   291   Tyler White    DIYC   6   8   14  
6  
7  
21   Satori   123   Bill Van Emburg    DIYC   29/DNC   4   33  
7  
8  
283   Komus   246   Rusty Shenk    DIYC   29/DNC   5   34  
8  
9  
33   La Gaviota   241   Richard Joyner    DIYC   7   29/DNC   36  
9  
10  
711   Va Bene   149   Michael Cichon    DIYC   8   29/DNC   37  
10  
11  
306   Intermission   247   Jack Whitwam    DIYC   29/DNC   9   38  
11  
12  
44   Shipajoy   197   Antolin Rivera    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
99   Volant II   202   John Gifford    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
40177 NS   Baywolf   154   Michael Maher    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
262   Knot At Work   258   Charlie Cushing    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
57   Boat   180   Larry & Cary Willis    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
395   Buona Vita   233   Chris DeVita    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
124   Mazel   232   Jason Baruch    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
424   WhYte Lotus   287   Yvonne White    BCYC/DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
97   WT Flyer   153   Daphne / Bill Ullman /Bostick    diyc   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
10863   Impulse   204   Robert Abberger    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
01   Ghost   250   Joe McClung    None   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
3844   Karma   160   Reg Aiken    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
244   Chamamé (CHA-muh-may)   180   Tim Rutherford    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
221   Tameless   250   Susan Cintron    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
5166   Windarra   203   Charles Hendrick    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
No Sail Number   Desert Sol   187   Bob Riding    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
12  
511   Abracadabra   180   Emily Roberts-Read    DIYC   29/DNC   29/DNC   58T  
12  
 



Racer-Cruiser (14 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 08, 2023 1:59:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
8484   Liquid Time   108   Gail/Ed Heausler/Ruark    DIYC   1   1   2  
1  
2  
42696   Sloop D'Jour   72   David Eberhart    DIYC   2   2   4  
2  
3  
53311   Ruby   90   Christopher Chow    DIYC   3   4   7  
3  
4  
120   SolRebel   117   Jon Procter    DIYC   4   5   9  
4  
5  
005   Revenge   132   Lee Burstiner    DIYC & TSS   5   6   11  
5  
6  
23656   Therapy   138   Rene Ben-Avraham    Diyc   15/DNC   3   18  
6  
7  
48RC   Rocket   72   Dale Nelson    DIYC   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
7  
31   Onde d'Argento   129   Kurt Lovell    DIYC   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
7  
1   Blue Heron   100   Russell Hoadley    DIYC   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
7  
None   Opal   168   Darrell Nicholson    Key Biscayne Yacht Club   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
7  
60740   Sacred Cow   81   Martha Bone    DIYC   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
7  
52686   Scorpion   81   Jonathan Bush    DIYC   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
7  
43620   Wing-it   111   Michael & Lesa Doyle    DIYC   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
7  
21004   Eagles Wings   174   Bill Cooper    Diyc   15/DNC   15/DNC   30T  
7  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2023 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network