Galloway Regatta
Gulfport Yacht Club | August 14-15, 2010

Laser (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 15, 2010 3:43:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
185955   Karl Kleinschrodt    Open   Buccaneer   1   1   1   2   1   6  
1  
2  
Buc 1   Paul Kleinschrodt    Open   Buccaneer YC   4   3   2   1   2   12  
2  
3  
54   Bill Kleinschrodt    Master   Buccaneer   6   6   3   3   3   21  
3  
4  
17   Joe Hart    Open   birmingham sailing club   2   2   7/DNS   7/DNS   7/DNS   25  
4  
5  
169513   Andrew Phillips    Open   Birmingham Sailing Club   3   4   7/DNS   7/DNS   7/DNS   28  
5  
6  
151007   Rob Garrison    Apprentice Master   Buc   5   5   7/DNS   7/DNS   7/DNS   31  
6  
 



Laser Radial (15 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 15, 2010 3:45:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
188852   Kohl Killeen    Junior   Southern YC   1   2   2   3   2   10  
1  
2  
181282   Dustin Brennan    Junior   Southern YC   2   5   1   2   3   13  
2  
3  
194058   Brandon Addison    Junior   Pensacola Yacht Club   3   1   6   1   5   16  
3  
4  
162502   Ben Herman    Junior   Southern YC   4   3   3   6   4   20  
4  
5  
178900   Mason Ryan    Junior   Southern YC   5   6   5   4   1   21  
5  
6  
181836   Sam Hopkins    Junior   Gulfport Yacht Club   16/OCS   4   4   5   6   35  
6  
7  
192876   Erin Keefer    Junior   lbyc   7   8   9   9   9   42  
7  
8  
182809   Jacob seicshnaydre    Junior   GYC   6   9   10   8   11   44  
8  
9  
154166   Cameron James    Junior   PCYC   11   11   11   7   8   48  
9  
10  
17   khloe ohliger    Junior   LBYC   9   12   7   11   10   49  
10  
11  
198010   Skip Webster    Junior   PontYC   8   7   8   16/DNF   15   54  
11  
12  
39   Raemie Ladner    Junior   GYC   14   16/DNS   13   10   7   60  
12  
13  
18   Jack Wacker    Junior   Buccaneer YC   13   10   12   12   14   61  
13  
14  
1   Quentin Whitsitt    Junior   Long Beach Yacht Club   10   13   14   16/DNS   13   66T  
14  
15  
182395   Devin Keister    Junior   Tammany yacht club   12   14   15   13   12   66T  
15  
 



finn (8 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 15, 2010 3:43:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
95   John Dane III       Gulfport YC   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
13   Macho Slavich       New Orleans YC   3   2   4   2   4   15  
2  
3  
?   John Marshall       Buccaneer Yacht Club   6   4   3   3   2   18  
3  
4  
23   James Hunter       Buccaneer YC   5   5   2   6   6   24  
4  
5  
37   Joey Stokes       Long Beach   4   7   5   4   5   25  
5  
6  
USA 2   Chris Jackson       Lake Lanier Sailing Club   7   6   6   5   7   31  
6  
7  
usa 117   michael mark       buccaneer yacht club   2   3   9/DNS   9/DNS   9/DNS   32  
7  
8  
1170   Robert Doolittle       Pontchartrain Yacht Club   8   8   7   7   3   33  
8  
 



optimist (17 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 15, 2010 2:50:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
16720   Jonathan Pottharst    Red   Southern Yacht Club   1   [2]   1   1   1   1   5  
1  
2  
14006   Boyd Housey    Blue   PCYC   2   3   [10]   3   3   2   13  
2  
3  
13568   Davis Friend    Blue   Southern Yact Club   4   5   2   4   2   [6]   17  
3  
4  
17722   William Breaux    Blue   Southern Yacht Club   3   1   [8]   2   7   8   21  
4  
5  
15112   Ricky Welch    White   Long Beach Yacht Club   5   4   3   7   [8]   4   23  
5  
6  
10007   Kale Killen    Blue   SYC   6   6   4   5   6   [7]   27  
6  
7  
15051   Kevin McKee    Blue   Southern Yacht Club   7   7   6   [9]   5   3   28  
7  
8  
11611   Thomas Weber    White   PCYC   8   8   7   [12]   4   9   36  
8  
9  
12707   Tom Hixon    Red   Southern Yacht Club   10   11   5   6   9   [16]   41  
9  
10  
17808   Reed Menszer    White   SYC   [11]   10   9   8   10   5   42  
10  
11  
14772   Philip Dobbins    Blue   FYC   9   9   11   10   11   [14]   50  
11  
12  
10156   Benjamin Ryan    White   SYC   12   [13]   12   11   13   13   61  
12  
13  
9817   Louis Doucet    White   GYC   13   14   [15]   13   14   10   64  
13  
14  
5926   AG Stitt    White   PYC   15   12   16   14   [19/DNF]   12   69  
14  
15  
16710   Christy Charbonnet    Blue   PCYC   [19/DNS]   19/DNS   13   17   12   11   72  
15  
16  
10199   Caroline Samson    White   PCYC   [19/DNS]   19/DNS   14   15   15   15   78T  
16  
17  
5386   Chris Hoppe    White   GUlfport   14   15   [17]   16   16   17   78T  
17  
 



green fleet (22 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 15, 2010 1:12:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
10397   Bobby White       Long Beach   1   1   1   2   4   [7]   9  
1  
2  
6752   Mary Catherine Kalil       Gulfport   [17]   5   2   3   1   2   13  
2  
3  
19   Beckett White       Long Beach   3   7   3   4   2   [13]   19  
3  
4  
9440   Aiden Keister       Tammany yacht club   [10]   2   5   1   9   5   22  
4  
5  
14107   Marie Seicshnaydre       GYC   6   4   6   9   [13]   1   26  
5  
6  
8951   Jonathan Schrantz       PCYC   2   3   [16]   5   11   6   27  
6  
7  
811   William Weber       PCYC   [11]   8   7   6   3   4   28  
7  
8  
5   Annie Lenoir       GYC   4   [21]   11   7   5   3   30  
8  
9  
006   William Diaz       Bay Waveland   5   [12]   9   8   8   10   40  
9  
10  
8233   Harrison Menszer       SYC   14   10   4   [17]   6   12   46  
10  
11  
7785   Claire Housey       PCYC   9   6   [15]   11   15   11   52  
11  
12  
96   Piper Whitsitt       Long Beach Yacht Club   8   11   12   [16]   10   15   56  
12  
13  
0000   Mallory Edwards       Bay Waveland   [20]   19   14   10   7   8   58  
13  
14  
1395   Renee Breaux       Southern Yacht Club   16   9   13   [23/DNF]   14   9   61  
14  
15  
7392   Bailey Moore       Gulfport yacht Club   12   14   8   12   [19]   16   62  
15  
16  
11   Teal Salloum       Gulfport   7   17   [21]   13   12   17   66  
16  
17  
801   Madison Clem       Tammany   13   15   18   14   [20]   19   79  
17  
18  
1   Clayton Stoddard       Biloxi Yacht Club   [21]   13   10   21   17   20   81  
18  
19  
5795   Sidney Charbonnet       PCYC   18   16   [22]   15   21   14   84  
19  
20  
4524   Caleb Keister       TYC   [23/DNS]   18   19   18   16   18   89  
20  
21  
14713   Hunter Moore       LBYC   15   [23/DNS]   17   20   18   23/DNF   93  
21  
22  
10088   Ellie Menszer       SYC   19   20   20   19   [22]   21   99  
22  
 



sunfish (20 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 15, 2010 3:43:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
75200   Hank Saurage       Pelican YC   6   1   5   1   1   14  
1  
2  
76453   Senior Todd Edwards       BWYC   1   5   7   7   4   24T  
2  
3  
7   Leslie Dane       Gulfport YC   2   2   3   11   6   24T  
3  
4  
77518   Clinton Edwards       BWYC   3   6   6   8   2   25  
4  
5  
80243   brent evans       Pelican   5   4   2   12   5   28  
5  
6  
53243   Christopher Friend       Pontchartrain YC   8   10   6/RDG   2   3   29  
6  
7  
87460   PETER WUESCHER       SYC   4   11   1   4   10   30  
7  
8  
80534   Lee Creekmore       Mobile   7   3   9   9   9   37  
8  
9  
1   Anna Gayle Christian       Gulfport YC   9   9   10   3   7   38  
9  
10  
80851   Hugh Hawkins    Junior   Gulfport YC   10   7   8   6   8   39  
10  
11  
79229   Nick Doty       Bay Waveland   15   8   4   5   12   44  
11  
12  
3   Jacob Ecker       Lake Charles Yacht Club   13   14   14   13   14   68  
12  
13  
43681   Christopher Trapani    Junior   BWYC   14   13   11   14   18   70  
13  
14  
3269   Luke Rosetti    Junior   Bay Waveland   17   15   16   10   13   71T  
14  
15  
80535   Grant Kalil    Junior   Gulfport Yacht Club   12   12   17   15   15   71T  
15  
16  
77893   JohnHarrison Doucet    Junior   Gulfport YC   11   18   13   16   16   74  
16  
17  
80736   Mason Sheen    Junior   PontYC   16   17   15   17   17   82  
17  
18  
2005   Barrow Hawkins    Junior   GYC   21/DNS   21/DNC   12   18   11   83  
18  
19  
9   Andrew Trapani    Junior   Bay Waveland   18   16   18   19   19   90  
19  
20  
76453   Alex Horthington    Junior   BWYC   19   19   19   21/DNF   21/DNS   99  
20  
 



open bic (5 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 15, 2010 2:26:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
2823   Miia Newman       Biloxi   1   1   1   1   [2]   1   5  
1  
2  
11   Luke Seicshnaydre       GYC   2   2   3   2   1   [6/DNS]   10  
2  
3  
71   Dawson Doucet       Gulfport yc   [5]   5   2   3   3   2   15  
3  
4  
7   Collin Manuel       Biloxi Yacht Club   3   3   [6/DNF]   4   4   3   17  
4  
5  
8   Maddy Murray       Long Beach Yacht Club   4   4   4   [5]   5   4   21  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network