2023 Flying Scot Florida Circuit Race Number 4
Davis Island Yacht Club | January 21-22, 2023

Flying Scot (29 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 22, 2023 10:05:33 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6133   The Scuppernong   Jeff Linton    Davis Island YC   1   1   1   1   4   8  
1  
2  
6266      David A Ames    SSS   2   5   5   3   1   16  
2  
3  
5761   Oblio   Brian Hayes    Housatonic Boat Club   10   2   3   2   3   20  
3  
4  
5020      Dave Chapin    LESC   17   3   4   5   12   41  
4  
5  
6279   Bob Cochran   Tyler Andrews    Deep Creek Yacht Racing Association   9   9   14   10   2   44T  
5  
6  
6112   Touch of Gray   John Clark
Ryan Malmgram  
Duxbury Yacht Club   7   18   6   6   7   44T  
6  
7  
5064      Timothy Porter    LNYC   20   4   7   4   10   45  
7  
8  
5871   Ack Ack   Charlie Clifton    Sss   13   14   13   7   5   52  
8  
9  
6135   Kentucky Lady   Mark Johnson
David Gorwitz  
Neenah Nodaway Yacht Club   16   11   15   9   9   60  
9  
10  
6137   Ironsides   Michael Faugust    SSS/Ephraim YC   8   12   20   13   8   61  
10  
11  
5696   Blue Chip   Chip Merlin    Davis Island Yacht Club   3   16   17   22   6   64  
11  
12  
6125   Drinks   Dave Rink
Joel Blade  
LESC   5   15   2   14   30/DNC   66  
12  
13  
5179   HopScotch   Scott Marriott    LESC/LMSA   11   19   18   12   11   71  
13  
14  
6099   M&M   Mark Taylor    Clinton Lake Sailing Association   12   7   16   11   30/DNC   76  
14  
15  
6152   Oh Henry!   Jim Signor    Upper Keys Sailing Club   4   17   9   19   30/DNC   79  
15  
16  
5457      Robert Mcelwain
Amy Bullard  
Lake Eustis Sailing Club   14   6   10   21   30/DNC   81  
16  
17  
6158   Prime Delivery   Lynn Bruss    Privateer Yacht Club   23   10   11   8   30/DNC   82  
17  
18  
6095   Yankee Belle   Tim Brown    Seaside Park Yacht Club   15   8   12   24   30/DNC   89  
18  
19  
3914   steamboat willie   Ronald Pletsch
Ronald Pletsch  
SSS   25   23   8   15   30/DNC   101  
19  
20  
5544   GOOMBA   Jim Bigham    SSS   18   22   19   16   30/DNC   105  
20  
21  
6082   Last Hurrah   Jeff Bott    SSS   6   21   25   25   30/DNC   107T  
21  
22  
5957   Jigsaw   Juan Gaitan    LESC   24   13   23   17   30/DNC   107T  
22  
23  
6164   Bugatti Scotti   Andy Rahn    SSS/CGSC   21   20   21   18   30/DNC   110  
23  
24  
5642   Orion   Keven Briggs    Lake Eustis Sailing Club   19   27   24   20   30/DNC   120  
24  
25  
6139      Dave Safirstein
Sherry Magno  
Lake Norman Yacht Club   27   24   22   23   30/DNC   126  
25  
26  
6202      Donna Mohr
Jon Hamilton  
Rudder Club of Jacksonville   22   26   26   30/DNC   30/DNC   134T  
26  
27  
5073      Pam Burke    LESC   26   25   27   26   30/DNC   134T  
27  
28  
5636   Spirit   Orenda Gregory
Martin Gregory  
Privateer Yacht Club   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   150T  
28  
28  
5810   Rosie   Tom and Melanie McNally    Bluewater Bay Sailing Club   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   30/DNC   150T  
28  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2023 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network