Spring Opti-Fest 2010
US Sailing Center - Martin County | March 13, 2010

Optimist (39 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 14, 2010 2:00:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
14595   Ethan Lounsbury [Red]   TeamFOR/USSCMC   6   1   1   2   5   [9]   8   8   2   33T  
1  
2  
17824   Martina Sly [Red]   CRYC   1   6   4   5   8   2   6   1   [9]   33T  
2  
3  
17641   Casey Klingler [Red]   Larchmont YC/Gnarly   2   2   3   3   6   [21]   9   5   10   40  
3  
4  
15531   Eliot Caple [Red]   Naples   4   12   8   9   2   1   2   [16.8/ZFP]   5   43  
4  
5  
15436   Nathaniel Johannson [Red]   CRYC/Team Chill   5   3   2   1   16   15   1   [23]   1   44  
5  
6  
11898   Andrew Clarke [Blue]   Halifax Youth Sailing   8   4   5   7   1   11   12   12   [21]   60  
6  
7  
15727   Sean Brennan [Blue]   CRYC   3   11   7   11   9   [14]   7   13   4   65  
7  
8  
15535   Ivan Shestopalov [White]   CRYC   9   9   10   8   7   [25]   5   4   15   67  
8  
9  
16180   Nathan Fields [Red]   LYC   [40/DNF]   7   9   4   3   13   18   14   8   76  
9  
10  
15644   Jack Johansson [Blue]   CRYC/Team Chill   7   5   6   10   15   5   13   18.8/ZFP   [23]   79.8  
10  
11  
16719   Elizabeth Lisich [Red]   NCSC   12   14   14   14   19   4   10   [40/OCS]   14   101T  
11  
12  
16440   Julia Leighton [Blue]   LYC   16   13   21   13   17   7   [26]   7   7   101T  
12  
13  
6487   AJ Lettengarver [Red]   USSCMC   10   8   [20]   15   20   12   14   13.8/ZFP   18   110.8  
13  
14  
USA14766   David Hein [Red]   Edgewater Yacht Club   18   22   18   [40/DNF]   12   8   11   17   12   118  
14  
15  
16763   Jaime Ramon [Red]   CGSC/CRYC   13   15   19   [40/DNS]   18   20   21   19   17   142  
15  
16  
17090   Adele Whitmyer [Blue]   Noroton YC/Gnarly   [40/DNS]   40/DNS   40/DNS   40/DNS   4   6   4   3   11   148  
16  
17  
15464   Lucas Galarza [Red]   Venice Youth Boating   15   10   13   17   [31]   22   28   24   20   149  
17  
18  
17848   Shawn Harvey [White]   Coral Reef Yacht Club   11   21   [40/DNS]   6   24   29   15   18   28   152  
18  
19  
8979   Alicia Muscato [Red]   Manatee River Pram Fleet   [25]   20   17   20   25   18   24   10   19   153  
19  
20  
13975   Clyde Wright III [Blue]   Lauderdale Yacht Club   [40/DNF]   24   25   40/DNF   14   10   20   21   6   160  
20  
21  
USA11   Adam Sandow [Red]   USSCMC   [40/DNF]   40/DNF   15   16   23   19   17   15   16   161T  
21  
22  
16702   Elizabeth Hansen [Red]   Larchmont Yacht Club   17   19   16   [40/DNF]   22   16   22   20   29   161T  
22  
23  
16022   Christine Klingler [Blue]   Larchmont YC/Gnarly   19   26   24   [40/DNF]   10   28   19   25   13   164  
23  
24  
13731   Spencer Elmslie [Blue]   CRYC   14   17   [40/DNF]   40/DNF   21   17   16   16   24   165  
24  
25  
15643   Roger Dorr [Red]   Port Washington yc/gnarly   [40/DNS]   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   3   3   2   3   171  
25  
26  
12838   Paul Lobree [White]   BISCAYNE BAY YACHT CLUB   20   16   12   18   26   27   [32]   27   27   173  
26  
27  
16325   Rebecca Stambersky [Blue]   HYS   21   18   22   [40/DNS]   27   31   27   28   30   204  
27  
28  
17235   Nicholas Giacobbe [Red]   USSCMC   [40/DNF]   40/DNF   40/DNF   19   29   23   23   22   22   218  
28  
29  
12348   Delaney Caron [Red]   HYS   23   25   [40/DNS]   40/DNF   13   32   29   32   33   227T  
29  
30  
14288   Shane Riera [White]   CRYC   [40/DNF]   27   23   40/DNC   28   24   25   29   31   227T  
30  
31  
11399   Arden Haley [Red]   Halifax Youth Sailing   22   [40/DNF]   40/DNF   40/DNF   11   30   31   31   25   230T  
31  
32  
18087   Stephan VerHulst [Red]   Venice Youth Boating Assoc.   [40/DNF]   40/DNF   40/DNF   12   30   26   30   26   26   230T  
32  
33  
12801   Paul Streater [Blue]   HYS   24   [40/DNF]   11   40/DNS   32   34   34   33   32   240  
33  
34  
14244   Sarah Streater [Red]   HYS   [40/DNF]   23   40/DNF   40/DNF   33   33   33   30   34   266  
34  
35  
13821   Dillon Riera [Blue]   CRYC   [40/DNC]   40/RAF   40/DNF   40/DNF   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   320T  
35  
35  
111   James Cheney [Blue]   Coconut Grove Sailing Club   [40/DNF]   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   320T  
35  
35  
14106   Morgan Elmslie [White]   CRYC   [40/DNF]   40/DNF   40/DNS   40/DNF   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   320T  
35  
35  
17854   Conner Harding [Red]   NCSC/Team Zoum   [40/DNS]   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   40/DNS   320T  
35  
35  
15013   Katie Delisser [Blue]   CRYC   [40/DNF]   40/DNF   40/DNS   40/DNF   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   320T  
35  
 



Optimist Green (16 boats) (top)
Series Standing - 12 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 14, 2010 12:39:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12  Total Pos
1  
15686   Jose Dapena    CGSC   6   2   2   [7]   1   1   2   2   2   1   1   1   21  
1  
2  
17087   Santiago Holz    CGSC   2   4   1   4   4   4   [7]   7   6   2   3   4   41  
2  
3  
51   Max Gold    Coconut Grove Sailing Club   1   1   3   1   8   3   3   8   7   [17/DNS]   4   3   42  
3  
4  
17407   Alejandro Holz    CGSC   4   7   6   8   3   5   1   5   5   6   9   [10]   59  
4  
5  
16608   John Toothman    PBSC   3   3   [17/DNF]   17/DNF   5   2   9   11   1   5   2   2   60  
5  
6  
9515   Jeri' Higuera    Halifax Youth Sailing Association   7   6   4   2   [13]   8   4   9   9   3   8   6   66  
6  
7  
2223   Stephen Streater    HYS   [17/DNF]   9   7.5/TIE   3   11   6   6   1   3   4   11   5   66.5  
7  
8  
4   Connor Murphy    USSCMC   8   8   5   5   9   11   8   10   4   10   6   [13]   84  
8  
9  
12802   Tucker Storrs    USSCMC   5   5   7.5/TIE   [17/DNF]   12   9   11   14   12   9   5   12   101.5  
9  
10  
1   Nicholas Ochalek    USSCMC   10   [17/DNF]   17/DNF   17/DNF   2   14   5   3   8   12   12   14   114  
10  
11  
8   Luke Sealey    USSCMC   [17/DNF]   17/DNF   17/DNF   17/DNF   14   10   12   6   11   7   7   9   127  
11  
12  
15794   Skylar Procos    Halifax Youth Sailing Association   [17/DNS]   17/DNS   17/DNS   17/DNS   6   7   14   4   13   8   17/DNS   8   128  
12  
13  
1234   Andres Dapena    CGSC   11   [17/DNF]   17/DNC   6   7   13   10   15   17/DNF   13   17/DNS   7   133  
13  
14  
16565   Denver Rozzo    Palm Beach S.C.   [17/DNF]   17/DNF   17/DNF   17/DNF   10   12   15   13   10   11   10   11   143  
14  
15  
80   Ashley Delisser    CRYC   9   [17/DNF]   17/DNF   17/DNF   15   15   13   12   14   17/DNS   17/DNC   17/DNC   163  
15  
16  
16599   Caroline Rozzo    Palm Beach S.C.   [17/DNF]   17/DNF   17/DNF   17/DNF   16   16   16   17/DNS   17/DNS   14   17/DNC   17/DNC   181  
16  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network