2010 U.S. Singlehanded Sailing Championships (O'Day Trophy)
Pensacola Yacht Club, Pensacola, FL | July 29-August 01, 2010

Laser (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 01, 2010 2:06:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. Fred Strammer, ICSA, 1-1-2-7-3-1-4-4- ; 23   
2. Sean Kelly, StFYC, 3-2-4-2-4-2-7-7- ; 31T   
3. John Wallace, St Petersburg Yacht Club, 5-4-3-6-6-3-2-2- ; 31T   
4. Zeke Horowitz, College of Charleston, 2-10-5-5-1-4-6-3- ; 36   
5. Kevin Laube, Mission Bay Yacht Club, 9-5-9-1-2-6-1-11- ; 44T   
6. Eric Reitinger, Brant Beach Yacht Club, 7-3-1-9-5-5-9-5- ; 44T   
7. William (Buzzy) Heausler, Davis Island Yacht Club, 4-9-7-3-7-8-8-8- ; 54   
8. evan Hoffmann, mission bay yacht club, 11-11-8-10-8-10-3-1- ; 62   
9. Bruce Martinson, Minnetonka/Wayzata YC, 8-7-6-4-9-11-11-10- ; 66   
10. Lance Miller, Waikiki Yacht Club, 10-6-10-8-11-9-10-6- ; 70   
11. Michael Matan, Cedar Point YC, 6-8-11-11-12-7-12-12- ; 79   
12. Billy Kelly IV, Stamford Yacht Club/Madison Beach Club, 12-12-12-12-10-12-5-9- ; 84   
 



Radial (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 01, 2010 1:49:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. Leonie Schuurmans, Houston Yacht Club, 1-1-12-1-1-2-3- ; 21   
2. Sarah Stubbs, American Yacht Club, 2-2-2-3-3-5-5- ; 22   
3. Annie Rossi, San Francisco Yacht Club, 10-7-3-6-2-3-1- ; 32   
4. Christine Neville, Malletts Bay Boat Club, 4-5-8-2-6-9-6- ; 40   
5. Alexis Aird, Seattle Yacht Club, 8-9-6-4-7-6-2- ; 42T   
6. Rebekka Urbina, Lakewood Yacht Club/ Houston Yacht Club, 5-3-4-7-5-8-10- ; 42T   
7. Mallory Buechler, Pensacola Yacht Club, 7-4-9-8-4-7-9- ; 48   
8. Kimberly Couranz, Severn Sailing Association, 13/RAF-8-5-5-10-4-4- ; 49   
9. Anne Edwards, Bay-Waveland YC, 11-10-7-11-9-1-7- ; 56   
10. Dominique Bertrand, Richmond Yacht Club, Santa Cruz Yacht Club, 6-6-11-9-8-11-8- ; 59   
11. Callie Naughton, Eastern Yacht Club, 3-13/DNF-1-10-13/DNS-13/DNS-13/DNS- ; 66   
12. Laura Hughes, Hawaii Yacht Club, 9-11-10-13/DNF-11-10-11- ; 75   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network