24th Annual Harvest Moon Regatta ®
Lakewood Yacht Club | October 21-23, 2010

Cruising with Poleless Spinnaker (33 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Corrected  1  Total Pos
1  
18364   Texas Ranger   111   Chuck Wielchowsky [A][Cat]   17:59:22   1   1  
1  
2  
52   Sodalis   159   Jim Demarest [F][PS]   18:14:04   2   2  
2  
3  
79   Tropicale   156   Wyatt Smith [E][BEN]   18:17:21   3   3  
3  
4  
138   Noble Lady   96   Russ Lundemo [A][BEN]   18:23:48   4   4  
4  
5  
3451   Cadenza   129   Alan Moore [C][BEN]   18:53:37   5   5  
5  
6  
40707   Shaken Not Stirred   96   Walter Caldwell [B][TMCA]   19:06:31   6   6  
6  
7  
52492   Ambition   81   Philip Schutts [A][BEN]   19:36:30   7   7  
7  
8  
9   Longhawk   129   Sam Crowder [B][TMCA][BEN]   19:37:40   8   8  
8  
9  
046   Makan Angin   135   Howard Hughes [C][BEN]   20:08:56   9   9  
9  
10  
118 assigned   Transcend   114   Joseph Shapiro [B][Hun]   20:10:39   10   10  
10  
11  
271   SeaFlight   149   Mark Hiler [C][Cat]   20:18:21   11   11  
11  
12  
245   Tranquility   180   Philip Beckett [F]   20:19:21   12   12  
12  
13  
37   Rapa Nui   141   John Sneider [D][BEN]   20:19:50   13   13  
13  
14  
52892   Artemis   87   Robert Thompson [B]   20:29:52   14   14  
14  
15  
40860   Tomfoolery II   114   Tom Meeh [C]   20:55:46   15   15  
15  
16  
40   Ruthless   108   Donald H. Anderson [A][Cat]   20:57:12   16   16  
16  
17  
51   La Dame Argentee   153   Stephen Hegyesi [D][BEN]   21:05:26   17   17  
17  
18  
GBR1295R   eXocet   90   George Bright [B][Jen]   21:15:41   18   18  
18  
19  
1326   le Fay   138   Erik Jansson [E]   21:59:37   19   19  
19  
20  
376   Moonlighter   186   Travis Smith [F]   22:34:32   20   20  
20  
21  
GBR 1538R   Ahoy Mon   135   Patrick Hooyman [D][Hun]   22:45:34   21   21  
21  
22  
11   Party of Five   141   Jeff Johnson [C][BEN]   23:11:42   22   22  
22  
23  
16   Curmudgeon II   132   Terry Cantrell [E]   24:11:43   23   23  
23  
24  
150   Waypoint   114   Bryan Fisher [B][Hun]   24:19:17   24   24  
24  
25  
5496   Wings   129   Todd Crowell [C][BEN]   26:16:50   25   25  
25  
26  
1847   Firefly   144   Thomas Zaal [F][Cat]   NO TIME   34/DNF2   34T  
26  
26  
270   Moon Dance   138   Mike Rossiello [D][Jen]   NO TIME   34/DNF2   34T  
26  
26  
5 assigned   Rum Runner   96   Jay Johnson [A][BEN]   NO TIME   34/DNF2   34T  
26  
26  
25   Voyager   99   Frank Easby-Smith [A][BEN]   NO TIME   34/DSQ2   34T  
26  
26  
12   Argo   138   George Loes [D][Jen]   NO TIME   34/DNF2   34T  
26  
26  
37261   Dreamboat   147   Franklin Gray [E][Hun]   NO TIME   34/DNF2   34T  
26  
26  
10095   Moxie   147   Stephen Lack [F]   NO TIME   34/DSQ2   34T  
26  
26  
119   Promise II   138   Darren Rose [E][BEN]   NO TIME   34/DNF2   34T  
26  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network