24th Annual Harvest Moon Regatta ®
Lakewood Yacht Club | October 21-23, 2010

Cruising without Spinnaker-Classic Canvas Only (51 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Corrected  1  Total Pos
1  
16   Sole Mate   161   Greg Istre [H]   17:33:05   1   1  
1  
2  
183   Fidelity   165   Kevin DeNicola [H]   17:34:45   2   2  
2  
3  
440   French Kiss   137   John Broderick [F][BEN]   17:48:15   3   3  
3  
4  
20   Makani Kai   138   Robert Mann [F][BEN]   18:17:22   4   4  
4  
5  
135   Asylum   160   Jack Seitzinger [H]   18:25:47   5   5  
5  
6  
267   Cheers   136   Terry Houwerzyl [H][Hun]   18:42:28   6   6  
6  
7  
53   Astarte   139   Cheryl Morvillo [H]   18:44:42   7   7  
7  
8  
26 Assigned   Freedom's Wing   185   James Steuwe [I][TMCA]   18:44:58   8   8  
8  
9  
128   CARAMBA   120   John LeBourhis [L][Cat]   18:54:00   9   9  
9  
10  
293   Pro Ne Nata   174   Tom Macaluso [J]   18:56:08   10   10  
10  
11  
281   Solstice   146   Ed Brauer [F][Hun]   18:56:21   11   11  
11  
12  
13   Cayenne   131   Mike Nodier [F][BEN]   19:18:58   12   12  
12  
13  
22   Sun Runner   147   Ralph Unglaube [L][BEN]   20:01:51   13   13  
13  
14  
112 assigned   Renaissance   144   Jim Hall [L][TMCA][Hun]   20:24:40   14   14  
14  
15  
3371   Sea Gypsy   175   Bill Jenko [I][TMCA]   20:44:48   15   15  
15  
16  
294   Capt. Nini   194   Randy Nini [G][Cat]   20:53:55   16   16  
16  
17  
11021   Marcela   181   Paul Ake [G][Cat]   20:54:22   17   17  
17  
18  
52846   Susanne B   166   D. Slack [I]   20:54:24   18   18  
18  
19  
342   More Good Timin'   148   Ernie Rogers [L][TMCA][Hun]   21:02:50   19   19  
19  
20  
133   Stellar of Course   175   Ronald Eddleman [J]   21:14:12   20   20  
20  
21  
777 assigned   Seafari   148   Michael Wilkinson [F][Hun]   21:15:03   21   21  
21  
22  
089   Southern Girl   146   Larry Shelton [L][Cat]   21:18:54   22   22  
22  
23  
242   APOTHEKERx   163   F.P. (Jim) Clower [J]   21:30:08   23   23  
23  
24  
73118   Forget Me Knot   204   David Steigerwald [K][TMCA]   21:39:02   24   24  
24  
25  
373   KATANA   179   Terry Young [K][TMCA][Hun]   21:42:26   25   25  
25  
26  
1984   Chakota Red   166   Carl Curtiss [J][Hun]   21:45:00   26   26  
26  
27  
38109   Wandering Star   140   Thomas Sherrill Jr [F][Hun]   21:57:47   27   27  
27  
28  
143 Assigned   Barefoot Babe   186   James Dobbins [I]   22:19:09   28   28  
28  
29  
130 Assigned   Janler II   181   Joey Abshire [G][BEN]   22:26:42   29   29  
29  
30  
132 assigned   Morning Star   169   Richard Fisher [H]   22:30:59   30   30  
30  
31  
83   ARGO   122   Ernie Lykissa [F][Cat]   22:52:06   31   31  
31  
32  
117 assigned   Semper Fi   156   Joseph Beck [F][Hun]   22:55:07   32   32  
32  
33  
55   Gemini   192   Charles Scott [K]   22:59:07   33   33  
33  
34  
2158   After Hours   214   Bill Jorgensen [K]   23:32:30   34   34  
34  
35  
565   Fun Hunter   183   Terry Hollar [K]   23:40:32   35   35  
35  
36  
35   Gypsy Wind II   145   Bob Putz [L][Cat]   23:53:15   36   36  
36  
37  
151 assigned   Pathfinder   170   Kelly Geldert [J]   24:40:50   37   37  
37  
38  
294   Barbara Ann   132   Dan Arthur [F][Cat]   25:11:23   38   38  
38  
39  
122 assigned   Moon Shadow   179   Terry Godbold [I]   29:24:07   39   39  
39  
40  
103 assigned   Starfish   177   Chip Spence [G][Cat]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
64   Grey Wolf   146   Ernest Franke [J]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
418   So Blessed   228   William Hill [K]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
1120   Hard Times   186   Shirley Hunter [G][Cat]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
165   Farther Stars   147   John Coon [I][Cat]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
4   Bonkers   165   Kyle Stallones [G]   NO TIME   52/DNF0   52T  
40  
40  
h340   Menestheus   189   Cory Harrison [G][Hun]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
194   Sun-BB   159   Alan Reeve [J][TMCA]   NO TIME   52/DNF0   52T  
40  
40  
USA 62   Cayuse   118   Hal Haltom [WDR]   NO TIME   52/DNC2   52T  
40  
40  
472   Breezing Up   183   William Howze [J]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
139   Amore   185   Marilyn Reed [K][Cat]   NO TIME   52/DNF2   52T  
40  
40  
4070   Sweet Sal   172   Sally Webster [DNC]   NO TIME   52/DNC2   52T  
40  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network