24th Annual Harvest Moon Regatta ®
Lakewood Yacht Club | October 21-23, 2010

Cruising without spinnaker (56 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 101, Frayed Knot, Ted Greak[M][Hun], 1- ; 1   
2. 146 assigned, Dazzzlr, Brad Larson[S][BEN], 2- ; 2   
3. 3607, SOEL, Oscar Latiolais[P], 3- ; 3   
4. 1, Other Woman, Brantly Minor[N][BEN], 4- ; 4   
5. 334, Cache', Robert Giles[S][BEN], 5- ; 5   
6. 141 assigned, Tarah Shell, Shannon Hicks[N][Hun], 6- ; 6   
7. 105 assigned, Bliss, Casey Fannin Jr[S], 7- ; 7   
8. 52751, Rasta Mama, Stephen Gano[O], 8- ; 8   
9. 33406, Alessandra, Treaf Andrus[N], 9- ; 9   
10. 014, BANJO GIRL, Jay Zittrer[R], 10- ; 10   
11. 697, Colour My World, Michael Veraa[O][Hun], 11- ; 11   
12. 41749, SSTV Gremlin, Rob Freas[N], 12- ; 12   
13. 114, Their tuition 3, Mark Sickafoose[S][Hun], 13- ; 13   
14. 1152, Seute Deern, Hans Knickrehm[O], 14- ; 14   
15. 1650, Starfish, Ken Weatherford[M][BEN], 15- ; 15   
16. 60187, Sea Nymph, Joan van Ravenswaay[M][BEN], 16- ; 16   
17. 125 assigned, Wild Thing, Brian DeWitt[P], 17- ; 17   
18. 246, WindSwept, Larry Frank[Q][Cat], 18- ; 18   
19. 510, Sweet Leilani, Mark Rock[P], 19- ; 19   
20. 423, Family Affair, William Goss[M][BEN], 20- ; 20   
21. 5678, Sea Bound, Ralph Lamb[O][BEN], 21- ; 21   
22. 29/525, White Nights, Terry Hurzeler[P][BEN], 22- ; 22   
23. 65, Mental Floss, Terry Pynckel[P], 23- ; 23   
24. 8, Dionysus, Trevor Rabie[P][Cat], 24- ; 24   
25. 7, Sonador, David Jupp[S][Cat], 25- ; 25   
26. 109, Sea Sharp, Gottfried Schiller[Q], 26- ; 26   
27. 34, Sails Call, Steve Weir[N][BEN], 27- ; 27   
28. 120 assigned, Moonlight Serenade, Daniel Knierien[P][Hun], 28- ; 28   
29. 293, Bon Temp, Richard Fox[N][BEN], 29- ; 29   
30. 43, Rae Sea, Robert Messer[M][BEN], 30- ; 30   
31. 007, El Viento, Jess Brooks[N][BEN], 31- ; 31   
32. 299, Serenidad, Kevin O'Neill[Q][TMCA], 32- ; 32   
33. 80, Karlita, Hugo Barrera[R], 57/DNS2- ; 57T   
33. 81, C. Rose, Ray Nardelli[O][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 10 Assigned, Heaven's Island, Jack Little[WDR], 57/DNC2- ; 57T   
33. 116 assigned, Mary O, John Coggin[P][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 48, in2wishin, Craig Warren[R], 57/DNF0- ; 57T   
33. 139 Assigned, Indulgence, Bruce Urband[M][TMCA][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 1234, Two Jay Birds, Lucy Newman[N][BEN], 57/DNF2- ; 57T   
33. 990, Tardis Two, Boris Jones[Q][Cat], 57/DNF2- ; 57T   
33. 104 assigned, Reliance, Brian Schriard[N][Hun], 57/DNF1- ; 57T   
33. 21, Hakuna Matata, Ronald Fernau[O], 57/DNF2- ; 57T   
33. 110 assigned, Peaceful Easy Feeling, John DeWitt[O][Hun], 57/DSQ2- ; 57T   
33. 106 assigned, Lagniappe, William Nees[R][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 51088, Sea Fever, Rockford Woods[O], 57/DNF2- ; 57T   
33. 28 Assigned, Hihopes, Brandon Ward[R], 57/DNF2- ; 57T   
33. 278, Xin Xin, Gary Hodges[P][Cat], 57/DNC2- ; 57T   
33. 182, Meltemi II, Christopher Logothetis[Q], 57/DNF1- ; 57T   
33. 3469, Quest, Dennis Fegan[R][Cat], 57/DNF2- ; 57T   
33. 20, Dame Alicia, Horst Albrecht[O], 57/DNF2- ; 57T   
33. 105 assigned, Stardust, Justin Tipler[N][Hun], 57/DSQ1- ; 57T   
33. 601, Zephyr, Clifford Presswood[R][Hun], 57/DNF2- ; 57T   
33. 3, La Isla, Al Poindexter[O], 57/DNC2- ; 57T   
33. 260, Starduster, Doug Drewry[P][BEN], 57/DNF2- ; 57T   
33. 137 assigned, Jezebel, Bryan Paulet[R], 57/DNC2- ; 57T   
33. 121, Second Wind, Stony Maness[R][BEN], 57/DNC2- ; 57T   
 



Cruising with Poleless Spinnaker (33 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 18364, Texas Ranger, Chuck Wielchowsky[A][Cat], 1- ; 1   
2. 52, Sodalis, Jim Demarest[F][PS], 2- ; 2   
3. 79, Tropicale, Wyatt Smith[E][BEN], 3- ; 3   
4. 138, Noble Lady, Russ Lundemo[A][BEN], 4- ; 4   
5. 3451, Cadenza, Alan Moore[C][BEN], 5- ; 5   
6. 40707, Shaken Not Stirred, Walter Caldwell[B][TMCA], 6- ; 6   
7. 52492, Ambition, Philip Schutts[A][BEN], 7- ; 7   
8. 9, Longhawk, Sam Crowder[B][TMCA][BEN], 8- ; 8   
9. 046, Makan Angin, Howard Hughes[C][BEN], 9- ; 9   
10. 118 assigned, Transcend, Joseph Shapiro[B][Hun], 10- ; 10   
11. 271, SeaFlight, Mark Hiler[C][Cat], 11- ; 11   
12. 245, Tranquility, Philip Beckett[F], 12- ; 12   
13. 37, Rapa Nui, John Sneider[D][BEN], 13- ; 13   
14. 52892, Artemis, Robert Thompson[B], 14- ; 14   
15. 40860, Tomfoolery II, Tom Meeh[C], 15- ; 15   
16. 40, Ruthless, Donald H. Anderson[A][Cat], 16- ; 16   
17. 51, La Dame Argentee, Stephen Hegyesi[D][BEN], 17- ; 17   
18. GBR1295R, eXocet, George Bright[B][Jen], 18- ; 18   
19. 1326, le Fay, Erik Jansson[E], 19- ; 19   
20. 376, Moonlighter, Travis Smith[F], 20- ; 20   
21. GBR 1538R, Ahoy Mon, Patrick Hooyman[D][Hun], 21- ; 21   
22. 11, Party of Five, Jeff Johnson[C][BEN], 22- ; 22   
23. 16, Curmudgeon II, Terry Cantrell[E], 23- ; 23   
24. 150, Waypoint, Bryan Fisher[B][Hun], 24- ; 24   
25. 5496, Wings, Todd Crowell[C][BEN], 25- ; 25   
26. 25, Voyager, Frank Easby-Smith[A][BEN], 34/DSQ2- ; 34T   
26. 270, Moon Dance, Mike Rossiello[D][Jen], 34/DNF2- ; 34T   
26. 5 assigned, Rum Runner, Jay Johnson[A][BEN], 34/DNF2- ; 34T   
26. 12, Argo, George Loes[D][Jen], 34/DNF2- ; 34T   
26. 37261, Dreamboat, Franklin Gray[E][Hun], 34/DNF2- ; 34T   
26. 1847, Firefly, Thomas Zaal[F][Cat], 34/DNF2- ; 34T   
26. 10095, Moxie, Stephen Lack[F], 34/DSQ2- ; 34T   
26. 119, Promise II, Darren Rose[E][BEN], 34/DNF2- ; 34T   
 



Multihull (19 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 215, Tribology, Paul Horton[A], 1- ; 1   
2. 140, Far Reach, Mark Meis[B], 2- ; 2   
3. 14, Ground Effect, Martin Hamilton[B], 3- ; 3   
4. 276, Abandoned Assets, Jim Van Fleet[A], 4- ; 4   
5. SW10123, Jumanji, Michael Zotzky[C], 5- ; 5   
6. 009, Nelda Ray, Peter Pattullo[A], 6- ; 6   
7. 273, Condor, Chris Croninger[A], 7- ; 7   
8. 124 assigned, Mayan Mystress, Don Harder[C], 8- ; 8   
9. 40133, Linda O., John King[B][TMCA], 9- ; 9   
10. 51231, Trilobyte, Sam Showalter[A], 10- ; 10   
11. 131 assigned, Randy Jo, Kenneth Marrs[C], 11- ; 11   
12. 853, Vivace, Scott Weaver[C], 12- ; 12   
13. 16, Double Standard, William Worsham[C], 13- ; 13   
14. 76 Assigned, Cabaret, David Trent[C], 14- ; 14   
15. USA 30, Wing and a Prayer, Bill Coxwell[B], 20/DNF2- ; 20T   
15. 113, NINNESCAH FLYER, Larry Greenwood[B], 20/DNF2- ; 20T   
15. 129, Gimme Samoa, John Williams[A], 20/DNF2- ; 20T   
15. 42, VII C's, Scott Stillman[C], 20/DNF2- ; 20T   
15. 174, Venta, Darin Keever[B], 20/DSQ2- ; 20T   
 



Cruising without spinnaker-Classic Cutter Division (12 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 4640, C'est La Vie, Thomas Sims[E], 1- ; 1   
2. 149, Rhapsody, James Greenlee[D][PS], 2- ; 2   
3. 142, Rain Dog, Brian Bearden[D][PS], 3- ; 3   
4. 121, Topaz, Tom Frankum[E][TMCA], 4- ; 4   
5. 249, Kindred Spirit, Doug Griffith[D][PS], 5- ; 5   
6. 182, Windscooter, Johnnie Eichor[D], 6- ; 6   
7. 58, Susie Q, Richard Sherman[E], 7- ; 7   
8. 126 assigned, Journey, Eric Graff[D], 8- ; 8   
9. 37007, Never Enough, Marvin Cruz[E], 13/DNS2- ; 13T   
9. 144, Kerry Ann, Kevin Kaldenbach[D], 13/DNF0- ; 13T   
9. 191, El Less Shu, Rusty Fluitt[E], 13/DNF0- ; 13T   
9. 108 assigned, Isabelle, Dan Bendig[E], 13/DNF1- ; 13T   
 



Cruising without Spinnaker-Ketch Division (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 17, Patriot, Carl Drechsel[A], 1- ; 1   
2. 888, Pleiades, Dennis Casserly[A][TMCA], 2- ; 2   
3. 84, Beachcomber, E J Heard[A][TMCA], 3- ; 3   
4. 22102, Gypsy North, Jeff Kilgore ( Boy Scout Ship 150)[A], 4- ; 4   
5. 144, Morning Star, John Gross[B], 5- ; 5   
6. 43700, No Bubbles, James Varner[A], 6- ; 6   
7. 1994, Seilche, Tom Terry[B], 12/DNF2- ; 12T   
7. 416, Star Gazer, Bob McKinzey[A], 12/DNF2- ; 12T   
7. 101, Vive Tu Vida, Lonny Doss[B], 12/DNS2- ; 12T   
7. 292, ANDANTE, Tom Taylor[B], 12/DNF0- ; 12T   
7. 329, Blame It on Buffett, James Tyson[B], 12/DNC2- ; 12T   
 



Racer-Cruiser Division of the Bacardi Racing Fleet (13 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. A122, Easy Does It, Uzi Ozeri[A], 1- ; 1   
2. 007, Parrot Tales, Larry Blankenhagen[A], 2- ; 2   
3. 27, Soy Un Gatito JPB, Bob Brindley[B][BEN], 3- ; 3   
4. 52107, Centurion, James Winton[A], 4- ; 4   
5. 147, Agape, Greg Turman[B], 5- ; 5   
6. 32887, $iphon, Peter van Oosten[A], 6- ; 6   
7. 584, Big D, Jim Foster[B], 7- ; 7   
8. 109, Material Girl, Tom Youens[A][BEN], 8- ; 8   
9. 127 Assigned, Alamanda, Daniel Malak[B][Hun], 9- ; 9   
10. 51744, White Star, John Bradford[A], 10- ; 10   
11. 312, Esperanza II, Paul Magnini[B], 11- ; 11   
12. 28422, CHIRON, Greg Gladden[A], 12- ; 12   
13. 31707, Tanura, Tim Vogelsang[B], 14/DNC2- ; 14   
 



Cruising without Spinnaker-Classic Canvas Only (51 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 16, Sole Mate, Greg Istre[H], 1- ; 1   
2. 183, Fidelity, Kevin DeNicola[H], 2- ; 2   
3. 440, French Kiss, John Broderick[F][BEN], 3- ; 3   
4. 20, Makani Kai, Robert Mann[F][BEN], 4- ; 4   
5. 135, Asylum, Jack Seitzinger[H], 5- ; 5   
6. 267, Cheers, Terry Houwerzyl[H][Hun], 6- ; 6   
7. 53, Astarte, Cheryl Morvillo[H], 7- ; 7   
8. 26 Assigned, Freedom's Wing, James Steuwe[I][TMCA], 8- ; 8   
9. 128, CARAMBA, John LeBourhis[L][Cat], 9- ; 9   
10. 293, Pro Ne Nata, Tom Macaluso[J], 10- ; 10   
11. 281, Solstice, Ed Brauer[F][Hun], 11- ; 11   
12. 13, Cayenne, Mike Nodier[F][BEN], 12- ; 12   
13. 22, Sun Runner, Ralph Unglaube[L][BEN], 13- ; 13   
14. 112 assigned, Renaissance, Jim Hall[L][TMCA][Hun], 14- ; 14   
15. 3371, Sea Gypsy, Bill Jenko[I][TMCA], 15- ; 15   
16. 294, Capt. Nini, Randy Nini[G][Cat], 16- ; 16   
17. 11021, Marcela, Paul Ake[G][Cat], 17- ; 17   
18. 52846, Susanne B, D. Slack[I], 18- ; 18   
19. 342, More Good Timin', Ernie Rogers[L][TMCA][Hun], 19- ; 19   
20. 133, Stellar of Course, Ronald Eddleman[J], 20- ; 20   
21. 777 assigned, Seafari, Michael Wilkinson[F][Hun], 21- ; 21   
22. 089, Southern Girl, Larry Shelton[L][Cat], 22- ; 22   
23. 242, APOTHEKERx, F.P. (Jim) Clower[J], 23- ; 23   
24. 73118, Forget Me Knot, David Steigerwald[K][TMCA], 24- ; 24   
25. 373, KATANA, Terry Young[K][TMCA][Hun], 25- ; 25   
26. 1984, Chakota Red, Carl Curtiss[J][Hun], 26- ; 26   
27. 38109, Wandering Star, Thomas Sherrill Jr[F][Hun], 27- ; 27   
28. 143 Assigned, Barefoot Babe, James Dobbins[I], 28- ; 28   
29. 130 Assigned, Janler II, Joey Abshire[G][BEN], 29- ; 29   
30. 132 assigned, Morning Star, Richard Fisher[H], 30- ; 30   
31. 83, ARGO, Ernie Lykissa[F][Cat], 31- ; 31   
32. 117 assigned, Semper Fi, Joseph Beck[F][Hun], 32- ; 32   
33. 55, Gemini, Charles Scott[K], 33- ; 33   
34. 2158, After Hours, Bill Jorgensen[K], 34- ; 34   
35. 565, Fun Hunter, Terry Hollar[K], 35- ; 35   
36. 35, Gypsy Wind II, Bob Putz[L][Cat], 36- ; 36   
37. 151 assigned, Pathfinder, Kelly Geldert[J], 37- ; 37   
38. 294, Barbara Ann, Dan Arthur[F][Cat], 38- ; 38   
39. 122 assigned, Moon Shadow, Terry Godbold[I], 39- ; 39   
40. 103 assigned, Starfish, Chip Spence[G][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 64, Grey Wolf, Ernest Franke[J], 52/DNF2- ; 52T   
40. 418, So Blessed, William Hill[K], 52/DNF2- ; 52T   
40. 1120, Hard Times, Shirley Hunter[G][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 165, Farther Stars, John Coon[I][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 4, Bonkers, Kyle Stallones[G], 52/DNF0- ; 52T   
40. h340, Menestheus, Cory Harrison[G][Hun], 52/DNF2- ; 52T   
40. 194, Sun-BB, Alan Reeve[J][TMCA], 52/DNF0- ; 52T   
40. USA 62, Cayuse, Hal Haltom[WDR], 52/DNC2- ; 52T   
40. 472, Breezing Up, William Howze[J], 52/DNF2- ; 52T   
40. 139, Amore, Marilyn Reed[K][Cat], 52/DNF2- ; 52T   
40. 4070, Sweet Sal, Sally Webster[DNC], 52/DNC2- ; 52T   
 



Cruising without Spinnaker-Island Packet Division (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 52356, Pilgrim, Dick Huber[C], 1- ; 1   
2. 25, Zanzibar, Marshall Leicht[C][TMCA], 2- ; 2   
3. 24, Cimboco, Phil Pierce[C], 3- ; 3   
4. 99 Assigned, Brittainie Kay, Ed Rainwater[C], 4- ; 4   
5. 67, Alter Ego, Roslyn Evans[C][TMCA], 5- ; 5   
6. 6 assigned, Low Keys, Ed Bush[C], 6- ; 6   
7. 134 assigned, Destination?, Doug Gillis[C], 7- ; 7   
 



ORC Club Spinnaker (23 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 32111, Passion, Steve Hastings[A], 1- ; 1   
2. RSA2, Dulcinea, Steve Jones[A], 2- ; 2   
3. 5598T, Kenai, Chris Lewis[B], 3- ; 3   
4. 111, creola, david wilson[D], 4- ; 4   
5. GBR 18909, NefteGaz, William Kelleher[A], 5- ; 5   
6. 51338, Musica (23), Cliff Haddox[A], 6- ; 6   
7. 649, Radiance, Bill Lakenmacher[C], 7- ; 7   
8. 10312, Danelaw, Leslie & Roy Olsen[D], 8- ; 8   
9. NA 19, ALERT, Drew Peerless[B], 9- ; 9   
10. 12039, Aeolus, James Liston[B], 10- ; 10   
11. 238, Surprise, Jim Bradley[D], 11- ; 11   
12. 296, Stinger, Kevin Bednar[C], 12- ; 12   
13. 87572, Millennium Express, John Butler[D], 13- ; 13   
14. 75, Gold Rush, Gregory Way[A], 14- ; 14   
15. 35053, coyote, mike naugher[A], 15- ; 15   
16. 44766, Rosalita, Jeff Hart[B], 16- ; 16   
17. 45, Harm's Way, Mark Smith[D], 17- ; 17   
18. 50473, Captain Midnight, Don Kugle[A], 18- ; 18   
19. 107, Proprius Munia, Heiko Mueller[C], 19- ; 19   
20. USA 14, Rented Mule, Bryan Taylor[C], 20- ; 20   
21. 15, Mystique, Allan Garvin[D], 24/DNF2- ; 24T   
21. 52684, Knockout, Gary Able[C], 24/DNF2- ; 24T   
21. 52295, Chinook, Hugh Irvine[B], 24/DNF2- ; 24T   
 



withdraw-donate fee to charity (1 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 3:25:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Boat, Skipper, Results, Total Points
1. 136 assigned, Nautilus, Ken Hutchinson[E], 1- ; 1   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network