Big Dinghy Sunday 2010
Richmond Yacht Club | April 18, 2010

Short Course (12 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 18, 2010 6:31:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
30569   90   Jybetech Snipe   Vincent Casalaina [SC]   Richmond Yacht Club   1   1  
1  
2  
1120   97.4   PS 20000 Byte CII   Michele Logan    Richmond YC   2   2  
2  
3  
2218   97.4   PS 2000 C11   Trish Sudell    Richmond Yacht Club   3   3  
3  
4  
29104   90   Persson Snipe   Dick Loomis [SC]   RYC   4   4  
4  
5  
8204   94.5   Laser Laser   Simon Bell [LC]   RYC   5   5  
5  
6  
2514   91   Vangard Laser   Roger Herbst    SLF   6   6  
6  
7  
2198   97.4   PS2000 Byte CII   Laurie Davis [SC]   Inverness   7   7  
7  
8  
31191   94.7   Sunfish   Robert Cronin [SC]   UASC   8   8  
8  
9  
89   90.5   Vanguard 15   Fred Konkel    NA   9   9  
9  
10  
57707   99.6   AMF/Alcort Sunfish   Roy Jordan    Fremont Sailing Club   10   10  
10  
11  
3288   97.9   Sailinetics FJ   Keith OHara    Fremont   13/DSQ   13T  
11  
11  
420   97.6   International 420 420   Cara DiSanti    TBD   13/DNF   13T  
11  
 



Long Course (34 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 18, 2010 6:31:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
000   59   18 foot skiff 18 foot skiff   chad freitas    ssf   1   1  
1  
2  
RED   59   Australian 18   J.V. Gilmour [LC]   Richmond YC/Lake Merritt SC   2   2  
2  
3  
Blue   59   18 18   David Rasmussen    RYC   3   3  
3  
4  
2772   90   Thistle   Michael Gillum [LC]   Lake Washington Sailing Club   4   4  
4  
5  
935   65   Hobie 20   Mark Zimmer [LC]   HCA Fleet 240   5   5  
5  
6  
15   63.5   NACRA 5.8NA with Squaretop and Spin   Peter Schmalzer [LC]   MHRA   6   6  
6  
7  
14   63.6   NACRA 5.8   Jason Smith [LC]   MHRA   7   7  
7  
8  
111   65   Hobie Cat 20 20   Tim Parsons [LC]   San Francisco   8   8  
8  
9  
9   84.5   ps 2000 29er   David liebenberg [LC]   ryc/scyc   9   9  
9  
10  
277   80   Ovington Musto Skiff   Pieter Versavel    San Franciso bay, California   10   10  
10  
11  
136   85   Johnson Johnson 18 Modified   Mark Briner    RYC   11   11  
11  
12  
USA 243   79.1   OLsen-Chase IC   Del Olsen    RYC   12   12  
12  
13  
1   80.1   Lindsay Flying Dutchman   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff [LC]   Santa Cruz YC + BVBC   13   13  
13  
14  
230   79.1   Del International Canoe   Stephen Gay    Santa Cruz YC   14   14  
14  
15  
88   80.1   Hoare/Meszaros Flying Dutchman   Mike Meszaros [LC]   Inverness Yacht Club   15   15  
15  
16  
162   86.4   Johnson Johnson18   Mark Darley [LC]   Inverness Yacht Club   16   16  
16  
17  
1167   66   Jason King,Bieker 5 Int. 14   Kirk Twardowski    Richmond Yacht Club   17   17  
17  
18  
1050   84.5   PS2000 29er   Mackenzie Cook / John Marlett [LC]   Santa Cruz Yacht Club   18   18  
18  
19  
1170   66   benji1 Internationa 14   Bradley Van Vechten [LC]   RYC   19   19  
19  
20  
2540   62.4   Hobie f18   Frank Ternullo    race visitor   20   20  
20  
21  
88   90.1   Devoti Finn   Philippe Kahn [LC]   SFYC/StFYC   35/DNF   35T  
21  
21  
111   90.1   Devoti Finn   Ed Wright [LC]   Parkstone Yacht Club   35/DNF   35T  
21  
21  
DEN   97.4   PS 2000 Byte - Regular Rig   Dan Ouellet    Encinal Yacht Club   35/DNF   35T  
21  
21  
7259   92.8   Vanguard Laser 2   Jeff Nelson    RYC   35/DNF   35T  
21  
21  
2870   94.5   Vanguard Laser   Drake Jensen [LC]   Richmond Yacht Club   35/DNF   35T  
21  
21  
2117   90.4   Bonezzi Contender   Gil Woolley [LC]   Santa Cruz Yacht Club   35/DNF   35T  
21  
21  
1515   97.4   PS2000 Byte CII   Bill Tieman [SC]   n/a   35/DNF   35T  
21  
21  
75463   94.5   Laser Performance Laser   Ryan Nelson    West Marine   35/DNF   35T  
21  
21  
9740   94.5   Laser   Richard Leland [LC]   Butte Sailing Club   35/DNC   35T  
21  
21  
17   90.1   Finn   Zachary Kavanaugh [LC]   New Bedford Yacht Club   35/DNC   35T  
21  
21  
253   90.1   Devoti Finn   David Giles [LC]   TBD   35/DNF   35T  
21  
21  
895   65   Hobie Hobie 20   Rafi Yahalom [LC]   Hobie fleet 20   35/DNC   35T  
21  
21  
150   90.9   Jim Antrim Wing Dinghy   Steve Cameron [LC]   RYC   35/DNF   35T  
21  
21  
2126   90.4   Bonezzi Contender   Jerry White [LC]   St.FYC   35/DNC   35T  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network