SPERRY TOP-SIDER MARBLEHEAD NOOD REGATTA
Hosted by Boston Yacht Club | July 22-25, 2010

Alerion Express 28(Sat & Sun) (4 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 25, 2010 1:27:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
227   Airtha   George Spiecker    piscataqua sailing association   1   2   1   4  
1  
2  
55   Pastis   Mark King    MHBC   3   1   2   6  
2  
3  
211   Sarah Lee   Jennie Aspinall    BYC   2   3   4   9  
3  
4  
77   Lumen Solare   DeWitt Brown    Nahant Dory Club   4   4   3   11  
4  
 



Etchells(Fri-Sun) (19 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 6:27:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
USA 1221   Riva   Justin Muller & Wade Edwards    CYC   3   1   [4]   1   1   6  
1  
2  
1105      Robert Hitchcock    NBYC   1   2   [8]   5   4   12T  
2  
3  
US 1078   US 1078   Don Brush Bob Schumacher    Lake Champlain YC   [6]   3   1   3   5   12T  
3  
4  
AUS1392   This will make her scream   David Rose    Royal Queensland Yacht Squadren   [7]   5   5   2   3   15  
4  
5  
USA 1061   Panache   Paul McLaughlin    Corinthian YC   5   [9]   2   4   7   18T  
5  
6  
743      John Stitzer    BYC   2   4   [13]   6   6   18T  
6  
7  
1328   Hat Trick   Mark E Toso    CYC   [10]   6   9   9   2   26  
7  
8  
495   Sour Mash   Russ Hancock    Corinthian Yacht Club   4   8   11   [13]   9   32  
8  
9  
USA1111   Crapshoot   Patricia Stadel    Corinthian YC + San Diego YC   [13]   10   3   11   11   35  
9  
10  
922   hoffman   Robert Ferro    cyc   [14]   7   14   8   8   37  
10  
11  
575   Perezoso   Mark Luckes    Corinthian Yacht Club   16   11   6   7   [20/RAF]   40  
11  
12  
1053   Slim   Allan Gray    Hudson Yacht Club   11   13   7   [14]   10   41  
12  
13  
664   Endorphin   Davie Genovese    BYC   9   12   [16]   10   12   43  
13  
14  
63   Valkyrie   Don Miller    Boston Yacht Club   8   15   10   12   [20/DNS]   45  
14  
15  
988   DESTINY   Sted Beckwith    none   12   14   [18]   16   14   56  
15  
16  
CAN321   Still Lostboys   Paul Laflamme    Hudson Yacht Club   [17]   16   15   17   13   61  
16  
17  
1071   USA 1071   Bob Meyer    Boston Yacht Club   [20/DNC]   20/DNC   12   15   15   62  
17  
18  
46   HO,G   Eugene Ho    Marblehead Boating Center   15   17   17   [18]   16   65  
18  
19  
846   Jewel   Stephen Gaynor    Corinthian   [20/DNC]   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   80  
19  
 



IOD(Thurs-Sun) (13 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 6:29:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
7   GYPSY   Bruce Dyson & Norman Cressy    Eastern Yacht Club   2   [5]   1   1   3   1   3   2   13  
1  
2  
16   Tango   Ian Morrison    Marblehead Yacht Club   4   2   3   [8]   4   4   2   4   23  
2  
3  
33   Small Hotel   Matthew Emans    Eastern Yacht Club   6   [7]   6   5   1   7   1   3   29  
3  
4  
46   EDEN   Greg Mancusi-Ungaro    EYC   7   4   [8]   2   5   2   7   5   32  
4  
5  
51   Sagacious   Timothy Dittrich    CYC   8   9   [14/DNF]   3   7   3   4   1   35  
5  
6  
130   Javelin   William Widnall    Eastern Yacht Club   1   1   2   4   2   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   38  
6  
7  
45   Pompano   Bob / Fred Lyons / Callori    CYC   3   6   4   [9]   9   8   5   7   42  
7  
8  
4   Kalliste   Api Rudich    Eastern Yacht Club   5   [10]   5   7   8   5   8   6   44  
8  
9  
49   Kungsornen   Herbert J. Motley    Dolphin   9   3   7   10   6   6   6   [14/DNS]   47  
9  
10  
136   Rythm   Richard Levine    Dolphin YC   10   [11]   9   6   10   9   10   9   63  
10  
11  
1   Baleia   Ed Crouch    Boston Yacht Club   [14/DNC]   8   14/DNS   14/DNC   14/DNC   14/DNC   9   8   81  
11  
12  
76   Spirit   Peter Stahle    Corinthian   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   98T  
12  
12  
2   ELEKTRA   Greg Mancusi-Ungaro    EYC   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   98T  
12  
 



J/24(Fri-Sun) (14 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 25, 2010 2:55:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   4   5   6  Total Pos
1  
USA 5235   Waterline Systems   Timothy Healey    Sail Newport   [15/OCS]   1   1   1   2   5  
1  
2  
4202   ZOT   Frank McNamara    Boston YC   2   [10]   2   2   3   9  
2  
3  
2109   Airodoodle   John Denman    Jubilee Yacht Club   1   2   6   4   [7]   13  
3  
4  
5320   Vanishing Act   John Surguy    Atlantic Highlands Yacht Club   3   4   3   [7]   4   14  
4  
5  
USA 3525   Vitamin 3   Ted Johnson    BYC   8   3   5   3   [9]   19  
5  
6  
1587   XINGU   Mike Taber    BYC   4   5   [7]   6   6   21  
6  
7  
USA 22   Catch 22   Brianna Grenier    Jubilee YC   [15/OCS]   8   4   5   5   22  
7  
8  
3954   Whomper   Christopher Lund    N/A   [9]   7   9   8   1   25  
8  
9  
4183   SheldonJ   John Wells    Marblehead Yacht Club   6   6   [10]   9   8   29  
9  
10  
3916   Lodon Calling   Caroline Ross    Boston YC   5   9   11   10   [15/DNC]   35  
10  
11  
5000   "5000"   Jack Miller    Marblehead Boating Center   7   [11]   8   11   10   36  
11  
12  
1021   Jubilee   John Caldwell    NA   10   12   12   13   [15/DNF]   47T  
12  
13  
2805   GraceUnderPressure   Greg Williams    Marblehead Boating Center   11   [13]   13   12   11   47T  
13  
14  
1355   Asteri   George Anagnostopoulos    Boston Yacht Club   [15/DNC]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   12   57  
14  
 



J/30(Fri-Sun) (6 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 25, 2010 2:43:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
23742   Evelyn   Luke Buxton    Palmers cove   2   [3]   1   1   1   1   6  
1  
2  
496   Jeroboam   Ken Deyett    KPYC   1   2   2   [3]   2   2   9  
2  
3  
30001   Smiles   John McArthur    Cedar Point Yacht Club   3   1   3   [4]   3   3   13  
3  
4  
32397   Mallorca   David Bows    Boston   [5]   5   5   2   4   4   20  
4  
5  
31283   VIVA   Jon Lacks    Hull Yacht Club   4   4   4   [5]   5   5   22  
5  
6  
495   Mithril   Justin Byrne    Eastern Yacht Club   6   6   [7/DNS]   6   6   6   30  
6  
 



J/105(Fri-Sun) (22 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 6:32:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
620   Steelaway 3   Peter and Doug Morgan    BYC/EYC   1   3   [8]   2   2   8  
1  
2  
304   allegro simplicita   Fred DeNapoli    Corinthian   [6]   2   3   5   5   15  
2  
3  
51306   Circe's Cup   Kevin Colcord    BYC / EYC   8   5   2   [13]   1   16  
3  
4  
50754   Dark Horse   George/Rich Lowden/Hill    Eastern   4   11   1   4   [13]   20T  
4  
5  
189   BANTRY   Jon Wales    Eastern YC   3   4   10   [12]   3   20T  
5  
6  
635   Merlin   Charlie Garrard    BYC   [15]   7   5   1   8   21  
6  
7  
317   Got Qi   Matthew Pike    Hingham YC   7   6   6   [16]   7   26  
7  
8  
579   Knotless   Ken Bowden    Corinthian Yacht Club   9   1   [19]   3   14   27  
8  
9  
456   Sterling   Mark Lindquist    Beverly Yacht Club   2   [15]   9   10   9   30  
9  
10  
526   Scimitar   Henry/Stewart Brauer/Neff    Eastern YC   5   16   7   7   [23/OCS]   35  
10  
11  
102   Jaguar   Ernie Hardy    Cottage Park YC   [16]   10   4   6   16   36  
11  
12  
USA 398   Blownaway   Jon/Robert/Mike Samel/Mann/Royer    Jubilee Yacht Club   10   12   11   [14]   4   37  
12  
13  
442   Achiever V   Jim Flanagan    BYC   12   [18]   12   8   12   44  
13  
14  
345   Eclipse   Warren Hudson    Jubilee YC   13   14   13   9   [15]   49  
14  
15  
55   UPROAR   Brian Harrington    PSA   [21]   13   14   18   10   55  
15  
16  
USA415   enerJ   William Gratrix    Boston YC   [20]   17   16   17   6   56  
16  
17  
485   Air Express   Steven Goldberg    Jubilee Yacht Club   14   9   18   [19]   17   58  
17  
18  
51563   Vigilante   Vernon Polidoro    Boston / Eastern YCs   17   [21]   15   11   18   61  
18  
19  
444   Shooting Star   Laurie Willard    Boston YC   18   8   21   15   [23/DNS]   62  
19  
20  
51459   Sirocco   Steven Hollis    Jubilee   19   [20]   17   20   11   67  
20  
21  
565   VMAX   John Sledge    Eastern   11   19   20   21   [23/OCS]   71  
21  
22  
657   Vixen   Christopher Beane    New York Yacht Club   [23/DNC]   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   92  
22  
 



Rhodes 19(Thurs-Sun) (33 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 25, 2010 1:38:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
1217   Bight Me   Charlie/Jim Pendleton/Raisides    Eastern/Corinthian   2   6   7   3   1   3   6   [11]   28  
1  
2  
982   Mo Hotta Mo Betta   Kim Pandapas    CYC   3   1   1   8   3   11   [15]   6   33  
2  
3  
1680   Swing Room   Chris Small    MRA   1   2   4   9   2   [34/DSQ]   18   1   37  
3  
4  
1926   Jabberwock   Jim Taylor    CYC   8   4   5   [19]   10   1   10   10   48  
4  
5  
2495   David Rose   David Rubin    none   5   [34/DNF]   2   2   14   2   7   17   49  
5  
6  
123   Spot   Jerry Blouin    cyc   11   10   11   [17]   9   7   3   8   59  
6  
7  
3038   Harm's Way   Mike Lane    CYC   6   9   3   13   12   14   [23]   5   62  
7  
8  
1343   Tern Too   Benjamin Richardson    Eastern Point YC / Eastern YC   4   [34/DNC]   34/DNC   6   8   4   8   3   67  
8  
9  
2648   Sundance Kid   Pete/Evan Kaznoski/Cooke    Corinthian Yacht Club   12   5   14   14   [15]   9   4   13   71  
9  
10  
3225   Jouster   Nick Cann    Marblehead Yacht Club   10   12   6   15   [20]   13   12   7   75  
10  
11  
2692   Sweep   William Heffernan    Corinthian   18   18   15   1   4   18   5   [20]   79  
11  
12  
1790   Pastiche   Chris Hutchinson    Eastern Yacht Club   [15]   15   13   10   6   15   14   9   82  
12  
13  
1299   Seguin   Conway Felton    Manchester   14   7   9   12   5   20   17   [21]   84  
13  
14  
1210   Hall Pass   John Thompson    EYC   13   14   8   [25]   19   12   1   23   90T  
14  
15  
3299   Clewless   Jan Paul Zonnenberg    Corinthian Yacht Club   9   3   10   21   11   17   19   [28]   90T  
15  
16  
722   McLovin   Jeff/Dave Shoreman/Reynolds    Parkers   16   8   12   11   21   5   [24]   19   92  
16  
17  
3161   Thrill Seeker   Rick Saunders    none   7   16   17   20   [26]   19   2   26   107  
17  
18  
1652   Rhode Hard   Tarin Comer    Jubilee Yacht Club   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   4   7   8   9   18   114  
18  
19  
1392   Q   Bruce Bolen    EASTERN YACHT CLUB   [34/DNC]   34/DNF   34/DNC   7   13   10   11   12   121  
19  
20  
3183   Manikiki   Jamie Holley    Marblehead Boating Center   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   5   18   6   13   15   125  
20  
21  
1782   Peppermint   Kathryn Pevear    EYC   17   17   19   18   23   23   [27]   16   133  
21  
22  
3194   The Present Dance   Jim Lindington    Sandy Bay Yacht Club   [34/DNC]   11   18   22   17   24   22   24   138  
22  
23  
3034   She Who Must Be Obeyed   Kevin Lane    Sandy Bay YC   19   13   16   16   25   [34/RAF]   28   22   139  
23  
24  
2435   Interlude   Kent Hallawell    Corinthian YC   [34/DNC]   34/DNS   34/DNC   24   16   21   16   4   149  
24  
25  
1228   overkill   Jennie Aspinall    BYC   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   26   27   22   26   14   183  
25  
26  
1429   TACTICS   Tom Despres    MARBLEHEAD YACHT CLUB   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   25   21   2   184  
26  
27  
2590   Marjorie Ann   Rick Berliner    -   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   23   22   26   25   34/DNC   198  
27  
28  
1643   Daft Eddy   Stuart Boyd    Jubilee Yacht Club   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   16   20   29   201  
28  
29  
2252   Two Guys   Eben Moulton    Eastern Poin Yacht Club   [34/DNF]   34/DNC   34/DNC   27   24   28   29   27   203  
29  
30  
3273   Thumper   Larry Coffin    Marblehead Yacht Club   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   28   34/DNC   27   34/DNS   25   216  
30  
31  
2561   TAHOOT   Eckart Colsman    Corinthian Yacht Club   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   238T  
31  
31  
2003   You Sexy Thing!   Michael \ BJ Carpenter \ Mansfield    MYC   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   238T  
31  
31  
2585   Woodstock   Stephen Uhl    CYC   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   238T  
31  
 



Sonar(Fri-Sun) (27 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 25, 2010 4:55:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
752   Black Tulip   Russ Silvestri    St. Francis   [19]   9   2   3   1   1   16T  
1  
2  
690   Rallie   Larry Ehrhardt    EYC   1   [6]   3   5   4   3   16T  
2  
3  
787   Resonance   Sam Altreuter    EYC   2   4   5   2   3   [11]   16T  
3  
4  
701   Fast Forward   Peter Galloway    Noroton YC   7   [12]   1   1   6   7   22  
4  
5  
506   AYC 1   Pete McChesney    Annapolis YC   4   2   [28/OCS]   4   5   15   30T  
5  
6  
689   689   Shawn Bennett    SFYC   5   3   6   [21]   11   5   30T  
6  
7  
544   Perfect Timing   Rick Myers    Eastern   [13]   11   4   10   2   8   35  
7  
8  
772   Crusher   Scott Harrison    Noroton YC   9   10   9   14   [15]   6   48  
8  
9  
605      Robert Monro    Noroton YC   18   7   [19]   6   8   10   49  
9  
10  
USA 1   For Sale   Skip Shumway    Rochester YC   16   1   16   13   [20]   4   50  
10  
11  
USA 394   mumbojumbo   Dave Curtis    Eastern   3   5   18   20   7   [21]   53  
11  
12  
564      Tyler Doyle    BYC   15   8   [28/OCS]   16   13   2   54  
12  
13  
624   Jazzed   John Fisher    Eastern   11   14   [15]   11   9   14   59  
13  
14  
753   St FYC 2   Ethan Doyle    St Francis YC   23   15   7   7   [28/OCS]   9   61  
14  
15  
546   Chill Factor   Zach Shapiro    Noroton   8   23   [28/OCS]   8   14   12   65  
15  
16  
US 7   US7   Eric Snovely    Rochester YC   17   [20]   8   15   12   16   68  
16  
17  
USA480   Goat   Brent Larlee    Corinthian   6   13   17   [23]   16   17   69  
17  
18  
566   Shearwater   Sarah Sheldon    Eastern Yacht Club   12   21   14   9   [28/OCS]   18   74  
18  
19  
810   Bandit   John Porter    USMMA-Kings Pointe Sailing Squadron   14   22   10   12   17   [23]   75  
19  
20  
547      Matthew Hooks    Eastern YC   10   17   13   17   [21]   19   76  
20  
21  
773   Jumbly   Jeremy Bloxham    Eastern YC   21   16   11   [22]   10   20   78  
21  
22  
374   (PD)2   Peter DeWolfe    Boston Yacht Club   20   18   12   18   18   [22]   86  
22  
23  
478   VIENTO   Steve Girling    IHYC   [28/DNC]   28/DNC   28/DNF   19   19   13   107  
23  
24  
618   Wayward   Rob Casper    Provincetown Yacht Club   [24]   24   20   24   22   24   114  
24  
25  
625   625   Ramsay Hoguet    BYC   22   19   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   28/DNC   125  
25  
26  
587   Lucky Dalmation   Bill Critch & Tom Robinson    EYC   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   140T  
26  
26  
672   Kate   Thomas Dailey    Kathryn Dailey   [28/DNC]   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   28/DNC   140T  
26  
 



Star (Fri-Sun) (12 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 24, 2010 6:24:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8376   8376   Jud Smith    Sandy Bay Yacht club   1   1   [3]   1   1   4  
1  
2  
8067   Pampero   Tomas Hornos    Cottage Park Y. C.   3   2   [5]   3   2   10  
2  
3  
7629      Ken Woods    Sandy Bay YC   4   6   1   2   [13/OCS]   13  
3  
4  
USA 8291   Picnic   William Swigart    Royal Hong Kong Yacht Club   2   5   2   7   [8]   16  
4  
5  
7265   More Pressure!   Josh Phypers    Sandy Bay Yacht Club   6   3   [10]   6   3   18  
5  
6  
8112   JunkYard Do   J. Joseph Bainton    New York Yacht Club/Coral Reef Yacht Club   5   4   [7]   4   7   20  
6  
7  
7621   owl   Peter Costa    cottage park yacht club   8   [9]   6   5   4   23  
7  
8  
8132   8132   Witold Gesing    Larchmont YC   [10]   7   4   8   6   25  
8  
9  
7732   Night Light   Gary MacDonald    Cottage Park Yacht Club   7   8   [9]   9   5   29  
9  
10  
6767   Speed Limit Infinity   Eric Larsen    NA   9   10   [11]   11   9   39  
10  
11  
7555      Edward Desmarais    NA   [13/DNC]   13/DNC   8   10   13/OCS   44  
11  
12  
ITA 8014      Giuseppe Ritucci    Reale Circolo Tevere Remo Italia   [13/DNC]   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   52  
12  
 



Town Class(Fri-Sun) (8 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 25, 2010 1:29:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
77   Jean   Peter Maitland    Marblehead Yacht Club   1   5   [7]   1   1   8  
1  
2  
3   Auf Blitzen   Jane Cooke    Corinthian Y C   2   [7]   1   5   2   10  
2  
3  
2091   Wabi Sabi   Dave Anderson    None   [4]   1   3   4   3   11  
3  
4  
2049   FROLIC   Arthur Tip O'Neill    MARBLEHEAD YACHT CLUB   [7]   2   2   6   4   14T  
4  
5  
28   Nolo   Jonathan Tilton    Corinthian Yacht Club   5   3   4   2   [6]   14T  
5  
6  
2074   Lille Venn   Mary Ann Solstad    Corinthian   [6]   6   5   3   5   19  
6  
7  
00   Elusive   James H. Cooke    Corinthian Y. C.   3   4   6   7   [9/DNC]   20  
7  
8  
2086   Rosy II   Ron Geddes    Corinthian Yacht Club   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   36  
8  
 



Viper 640(Fri-Sun) (19 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 25, 2010 4:21:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
18   3 Grins   David Nickerson & Moise Solomon    NA   1   5   1   3   2   [7]   2   14  
1  
2  
39   Patched Up   Daan Goedkoop    Eastern Yacht Club   [7]   3   2   1   1   3   5/TIE   15  
2  
3  
US 54      Justin Scott    Royal Thames YC   6   1   3   [8]   4   2   8   24  
3  
4  
85   Greenthumb   William Freeborn    Sail Newport   [11]   6   5   2   3   4   9   29  
4  
5  
98   Lo.Qi   Kay VanValkenburgh    none   5   2   [13]   7   8   1   13   36  
5  
6  
usa 124   Playstation   Paul Zimmerman    Marblehead Boating Center   8   4   [11]   5   5   11   10   43  
6  
7  
CAN 70   Grendel   Matt/Mark Rowlinson    Bronte Harbour Yacht Club   4   [12]   7   11   12   6   4   44  
7  
8  
22   USA 22   Benjamin Steinberg    redneck yacht club   2   9   9   6   [17]   12   7   45  
8  
9  
121   Live Wire   Joseph Healey    SMYC   12   7   12   [16]   10   10   1   52  
9  
10  
92   Fedora   Barry Canton    na   [19]   14   10   14   7   5   5   55T  
10  
11  
60   60   John Mccormack    Kittery Point YC   9   13   6   12   [14]   9   6   55T  
11  
12  
110   Rut Row   Jep Peacock    Jep Peacock   10   10   4   [20/DNS]   20/DNS   20/DNC   3   67  
12  
13  
117   String Theory   Harvey Barnes    Nepean Sailing Club   3   8   [20/OCS]   13   6   20/DNC   20/DNC   70  
13  
14  
56   USA 56   Olaf Bleck    Cottage Park YC, Winthrop, MA   13   16   8   9   11   [20/DNF]   14   71  
14  
15  
45   Timi's Sun   Chip Schwartz    Parkers Boat Yard   14   [17]   14   17   9   13   11   78  
15  
16  
55   White Snake   David Furna    WSYC   17   11   15   15   13   8   [20/DNS]   79  
16  
17  
52   Business Time   Fletcher Boland    Marblehead Boating Center   [18]   18   17   10   16   15   12   88  
17  
18  
41   Geronimo   Duncan McIntyre    Eastern Yacht Club   15   15   [20/OCS]   4   18   20/DNF   20/DNC   92  
18  
19  
050   Rattler   Daniel Tucker    SAYC   16   19   16   18   15   14   [20/DNS]   98  
19  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network