87th ANNUAL REGATTA
Edgartown Yacht Club | July 15-17, 2010

Herreshoff 12.5 (7 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 17, 2010 2:33:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
584   CALAMITY   Bob Andrews    EYC   2   1   4   2   1   5   2   17  
1  
2  
217   DORIS CLARE   Norris Darrell    Edgartown Yacht Club   6   3   1   1   6   1   3   21  
2  
3  
48   ON Y VA   Barbara-Dianne Kende-Durawa    EYC   1   5   3   6   4   2   4   25  
3  
4  
375   RUB A DUB DUB   Anne Kelly    EYC   5   2   2   5   3   4   5   26  
4  
5  
135   SO AM   Richard Vietor    Edgartown Yacht Club   8/DNS   8/DNS   8/DNS   3   2   3   1   33  
5  
6  
622   OLD SCHOOL   john stevens    edgartown yc   3   4   5   7   7   6   6   38  
6  
7  
359   BALLADEER   Clare Gesualdo    Edgartown   4   6   5/RDG   4   5   8/DNC   8/DNC   40  
7  
 



Rhodes 19 (4 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 17, 2010 4:05:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
2380   JOAN F   Don Corner    EDGARTOWN   2   1   1   1   1   2   1   9  
1  
2  
3388   AMAZON   Elizabeth Balay    EYC   1   2   3   2   3   1   2   14  
2  
3  
27   ZENITH   Carol Berwind    EYC   4   3   2   3   2   3   3   20  
3  
4  
3023   MOBY   Michael Romanowsky    EYC   3   4   4   4   4   4   4   27  
4  
 



Shields (9 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, July 17, 2010 1:44:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
239   SYRINX   Bill Berry    BYC   1   1   1   1   1   3   3   2   13  
1  
2  
230   BOLERO   Roland Vandermeer    eyc   2   2   2   2   4   2   1   1   16  
2  
3  
58   UNDERTAKER II   Tripp Potter    Edgartown   5   4   4   5   2   1   6   4   31  
3  
4  
238   WHITE RABBIT   Richard Robbins    Beverly   4   5   3   4   5   4   4   3   32  
4  
5  
223   AILEEN   Tim Bryan    Edgartown   6   6   5   3   3   10/DSQ   5   6   44  
5  
6  
11   DE'JA VU   Tim Klein    EYC   8   3   7   7   9   7   2   5   48  
6  
7  
109   IRISH TWINS   John Nugent    EYC   3   7   9   8   8   6   7   9   57  
7  
8  
219   TROUBLE   jeffrey randall    EYC   7   8   6   9   6   8   8   7   59  
8  
9  
8   GOODNEWS   George Gardner    Beverly Yacht Club   9   9   8   6   7   5   9   8   61  
9  
 



Wianno Senior (25 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 28, 2010 3:05:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
200   AURORA   Holly Edmonds    Wianno   2   2   4  
1  
2  
207   MADELINE   Gordon Burnes    Wianno Yacht Club   4   3   7  
2  
3  
188   Pieces of 8   Heather Gregg    Stage Harbor   10   1   11T  
3  
4  
214   SMOKE   Frank Saul    Wianno YC   7   4   11T  
4  
5  
206   MAD JACK   Jack Hamilton    HYC   1   11   12  
5  
6  
197   COCHENOE   john kiley    wianno   8   6   14  
6  
7  
202   EOWYN   Tim Wadlow    Wild Harbor Yacht Club   11   5   16T  
7  
8  
142   CHEERFUL   LLOYD MCMANUS    WIANNO   9   7   16T  
8  
9  
195   DAUNTLESS   Jeff Tracy    Hyannis Yacht Club   3   15   18  
9  
10  
199   HERITAGE   John Fallon    wianno   5   17   22T  
10  
11  
182   LINDY   David McDonough    Wianno   6   16   22T  
11  
12  
210   ROSCOMMON   David Kelly    Wianno   16   8   24T  
12  
13  
184   LINTE FESTINA   Kent Plunkett    Hyannisport   14   10   24T  
13  
14  
162   ODIN   Benjamin C. Blum    Bass River YC   12   12   24T  
14  
15  
191   NOVANGLUS   gregory dempsey    Hyannis Port YC   13   13   26  
15  
16  
193   GHOST   Edward Walker    Mosquito   18   9   27  
16  
17  
190   GOLDENSUMMER   w patrick lentell    Wianno   15   14   29  
17  
18  
187   QUARTER MAIN   Kevin Plunkett    Hyannisport YC   19   19   38  
18  
19  
174   SEA LYON   Charles Lyons    Hyannis Port   17   23   40T  
19  
20  
186   AMUSING   Chris Haley    Wianno Yacht Club   22   18   40T  
20  
21  
196   AEGIR   William Lawrence    Bass River YC   21   20   41  
21  
22  
211   CAIRDEAS   Ed Cusick Joe O'Neal    Hyannis Yacht Club   20   22   42  
22  
23  
201   SHADOWFAX   Toby Hynes    Thomas Hynes   23   21   44  
23  
24  
149   RIPPLE   Chris Aitken    Hyannis Yacht Club   26/DNC   24   50  
24  
25  
212   BELLONA   Bill O'Connor    Wianno Yacht Club   26/DNC   26/DNC   52  
25  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network