2011 Boomerang Regatta
Lauderdale Yacht Club | January 22-23, 2011

Optimist Green (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:30:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (31 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
17397   Tucker Weed    Coral Reef Yacht Club   1   [32/OCS]   1   3   1   1   7  
1  
2  
150   Holden Payne    Coral Reed   [4]   2   3   1   3   2   11  
2  
3  
16763   Loghlen Rickard    Coral Reef Yacht Club   2   3   [5]   2   2   4   13  
3  
4  
15705   Cameron Swain    LYC   5   1   9   [10]   7   9   31  
4  
5  
14748   Caroline Flynn    CRYC   7   6   [15]   6   8   7   34  
5  
6  
15551   Amelia Schofiels    Naples Community Sailing Center   13   5   4   [23]   10   8   40  
6  
7  
17568   Thomas Staubli    Mathias Staubli   10   4   7   8   [16]   12   41  
7  
8  
18299   Ella Marsden    MSYSP/Upper Keys Sailing Club   6   11   2   11   12   [14]   42T  
8  
9  
19092   Olivia Gonzalez    MSYSP/Upper Keys Sailing Club   3   [16]   11   14   11   3   42T  
9  
10  
14259   Evan Schuneman    Manatee River Pram Fleet   8   8   [32/OCS]   13   4   13   46  
10  
11  
11612   Winfree Loyd    SPYC   11   [25]   8   4   18   6   47  
11  
12  
3   Nicholas Abrahams    LYC   [19]   10   10   5   6   18   49  
12  
13  
714   josephine joliff    ST PETERSBURG   14   9   19   7   [20]   5   54  
13  
14  
19031   Caroline Althouse    Upper Keys Sailing Club   12   [21]   18   9   5   16   60  
14  
15  
15013   Alexander Ohrmundt    MSYSP/Upper Keys Sailing Club   9   15   12   12   21   [23]   69  
15  
16  
6905   Luke Rickard    Coral Reef Yacht Club   16   12   16   15   [17]   11   70  
16  
17  
17336   Andrew Douglas    Naples Community Sailing Center   15   13   14   16   13   [22]   71  
17  
18  
13289   Alexander Madio    Lauderdale Yacht Club   17   [26]   13   18   9   21   78  
18  
19  
6846   Tyler Baker    Halifax Youth Sailing   24   17   6   17   [29]   19   83  
19  
20  
8645   Liam O'Keefe    CRYC   [21]   19   17   21   15   15   87  
20  
21  
14261   Zachary Mayer    Bradenton River Pram Fleet   22   18   [27]   24   14   10   88  
21  
22  
14017   kayla wherry    esc   18   7   20   20   27   [28]   92  
22  
23  
12618   Joey Meagher    Luaderdale Yacht Club   [32/DNC]   14   21   19   23   17   94  
23  
24  
7177   Edward HOLDEN    LYC   20   23   23   [25]   24   24   114  
24  
25  
13   Ariel Casaretto    Lauderdale Yacht Club   26   20   [28]   28   22   20   116  
25  
26  
7740   Jayson Johnson    PCYC   23   [27]   22   26   25   26   122  
26  
27  
9843   Gabriella M Fontana    SPYC   28   22   24   22   28   [29]   124  
27  
28  
1529   Karl Wagerson    Lauderdale Yacht Club   25   [28]   26   27   26   27   131  
28  
29  
7937   Brian Cervoni    LYC   [32/DNF]   24   32/DNC   29   19   30   134  
29  
30  
110   Patrick Carney    lauderdale yacht club   27   29   25   30   [32/DNC]   32/DNC   143  
30  
31  
BAH 307   Gareth Kirkby    Grand Bahama Sailing Club   [32/DNC]   32/DNC   32/DNC   32/DNC   30   25   151  
31  
 



Optimist Red (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:30:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
17321   Wade Waddell    Lauderdale Yacht Club   [1]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
17854   Conner Harding    NCSC   [3]   3   2   2   3   2   12T  
2  
3  
18302   nic muller    lyc/team m   2   2   [6]   3   2   3   12T  
3  
4  
14898   Victoria Davis    NCSC   5   4   4   5   7   [10]   25  
4  
5  
14766   David Hein    Lauderdale Yacht Club   [7]   5   5   6   5   5   26  
5  
6  
14878   James Pulsford    LYC   4   7   7   [8]   6   4   28  
6  
7  
12801   Paul Streater    Lauderdale Yacht Club   8   [9]   3   7   4   9   31  
7  
8  
16023   Darby Capellin    Manatee River Pram Fleet   6   [12]   8   12   8   6   40  
8  
9  
12340   Andrew Clarke    Halifax Youth Sailing   11   [13]   11   4   9   13   48  
9  
10  
12581   Hannah Cantolino    MRPF   13   8   9   [14]   12   7   49T  
10  
11  
16414   Grant Dixon    Lauderdale Yacht Club   10   [16]   12   9   10   8   49T  
11  
12  
18478   Julian Blanes    Coral Reef Yacth Club   9   6   [17/OCS]   10   13   15   53T  
12  
13  
12844   Alexander Woodbridge    Manatee River Pram Fleet   [12]   10   10   11   11   11   53T  
13  
14  
9515   Arden Haley    Halifax Youth Sailing   15   15   [17/OCS]   13   14   12   69  
14  
15  
5007   Savannah Irvin    NCSC   14   11   14   [16]   15   16   70  
15  
16  
12348   Delaney Caron    HYS   [16]   14   13   15   16   14   72  
16  
 



Optimist Blue (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:30:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (30 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
18242   Eduardo Mintzias    LYC   4   1   2   1   [8]   4   12  
1  
2  
17852   Liza Toppa    LYC   [9]   4   1   2   2   5   14T  
2  
3  
16959   Sophia Reineke    Lauderdale YC   2   2   5   [12]   3   2   14T  
3  
4  
17295   Nick Hernandez    Team FOR / VYBA   1   3   6   6   [12]   6   22  
4  
5  
17853   Alie Toppa    LYC   5   8   4   5   1   [12]   23T  
5  
6  
17850   Jensen McTighe    LYC   3   [18]   3   3   7   7   23T  
6  
7  
15022   Mack fox    fox sarah   6   6   [7]   4   4   3   23T  
7  
8  
12315   max Gillette    Lauderdale Yacht Club   [14]   5   9   7   5   1   27  
8  
9  
13975   Clyde Wright III    Lauderdale Yacht Club   10   9   8   9   9   [19]   45  
9  
10  
18380   Matthew KELLER    NCSC   17   [19]   10   10   6   9   52  
10  
11  
18261   Lucie KELLER    NCSC   7   15   11   8   [19]   16   57T  
11  
12  
18081   Claire Havig    ncsc   11   7   13   13   13   [25]   57T  
12  
13  
1616   Stephen Streater    Lauderdale Yacht Club   12   12   [20]   16   14   8   62  
13  
14  
647   ciara rodriguez-horan    lyc   16   11   15   [21]   11   11   64  
14  
15  
15993   Joseph L Fontana IV    SPYC   13   13   17   [22]   10   13   66  
15  
16  
18280   Jose Dapena    Coral reef yatch club   19   17   [21]   11   15   15   77T  
16  
17  
18021   Sam Baker    CRYC   15   [22]   12   15   17   18   77T  
17  
18  
15071   Calli Lewis    Lauderdale Yacht Club   8   16   16   [25]   18   21   79  
18  
19  
19039   Estill Loyd    SPYC   [23]   10   19   14   16   22   81  
19  
20  
ECU2212   romina de iulio    syc   18   20   18   20   [21]   17   93  
20  
21  
18342   Benjamin Althouse    Upper Keys Sailing Club   21   14   [24]   19   22   23   99  
21  
22  
16715   Daniel Denison    spyc   [31/RAF]   23   14   24   26   14   101  
22  
23  
18809   Christopher Douglas    Naples Community Sailing Center   24   [31/DNC]   22   17   23   20   106  
23  
24  
15805   Carrie Marshall    ESC   20   21   23   23   20   [26]   107  
24  
25  
14618   Luke Welker    Lauderdale Yacht Club   22   24   [31/DNC]   31/DNC   24   10   111  
25  
26  
5644   Sebastian Planas    Coral Reef Yacht Club   [25]   25   25   18   25   24   117  
26  
27  
10150   paul nolan    MRPF   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   155T  
27  
27  
18277   Greyson Dixon    Lauderdale Yacht Club   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   155T  
27  
27  
15644   JACK JOHANSSON    CRYC   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   155T  
27  
27  
17774   Austin Hoaglin    Manatee River PRAM Fleet   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   155T  
27  
 



Optimist White (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:30:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (11 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
9419   Olivier Grubb    LYC   3   1   4   [5]   2   1   11  
1  
2  
111   Christopher Caldwell    LYC   2   3   3   2   [12/OCS]   3   13  
2  
3  
17629   Blaire McCarthy    SPYC   4   4   1   4   1   [5]   14  
3  
4  
12831   GERONIMO nores    MYC   1   [12/OCS]   2   6   3   4   16  
4  
5  
18278   Garrett Dixon    Lauderdale Yacht Club   [5]   5   5   1   4   2   17  
5  
6  
11398   Johnny Magardino    NCSC   6   2   [7]   3   5   7   23  
6  
7  
18811   Joshua Miller    CRYC   [12/DNC]   6   8   8   7   6   35  
7  
8  
13773   Juan Cruz Nores    MYC   9   7   6   7   [12/OCS]   9   38  
8  
9  
15706   Sarah Williford    Lauderdale Yacht Club   8   [12/DNC]   9   9   12/OCS   8   46  
9  
10  
BAH 301   Tom Paine    Grand Bahama Sailing Club   7   [12/DNC]   12/DNC   12/DNC   6   12/DNC   49  
10  
11  
16487   Max Carr    Lauderdale Yacht Club   [12/DNC]   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   60  
11  
 



Laser (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:02:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
193281   Mike Matan    Cedar Point Yacht Club   [2]   2   1   1   1   2   2   2   11  
1  
2  
5   ERICK RODRIGUEZ    LYC   1   1   3   2   3   1   [4]   1   12  
2  
3  
168422   JEFF ROBBINS    Halifax Youth Sailing   [4]   4   4   4   4   3   1   3   23T  
3  
4  
196256   Christopher Cilliers    St Thomas Yacht Club   3   [5]   2   3   2   4   5   4   23T  
4  
5  
194253   David Hartman    na   5   3   [6]   5   6   5   3   5   32  
5  
6  
181839   Michelle Davis    Coconut Grove Sailing Center   6   6   5   6   5   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   46  
6  
7  
169628   Robert Voeller    USSCMC   7   7   7   7   7   6   6   [9/DNC]   47  
7  
8  
190300   Stephen Carr    Palm Beach Sailing Club   8   [9/DNC]   9/DNC   9/DNF   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   62  
8  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:02:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (26 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
1   Nick Valente    Lauderdale   3   [27/OCS]   1   1   1   2   10   1   19T  
1  
2  
189793   Avery Fanning    Charleston YC/Lauderdale YC   1   3   4   2   2   [9]   5   2   19T  
2  
3  
192007   Susannah Spoto    LYC/DIYC   2   1   [11]   8   3   1   2   3   20  
3  
4  
191997   luke muller    lyc   4   [7]   5   6   6   3   1   4   29  
4  
5  
196283   Nathan Fields    Luaderdale Yacht Club   5   6   2   3   5   7   [11]   5   33  
5  
6  
195890   Colin Kennedy    LYC/PWYC   6   4   9   4   4   [10]   4   9   40  
6  
7  
190387   Nicole Medley    Lauderdale Yacht Club   7   2   6   [9]   9   5   6   6   41  
7  
8  
180070   Ethan Lounsbury    Lauderdale Yacht Club   [17]   5   7   10   16   4   7   8   57  
8  
9  
175084   Dana Rohde    Beaufort Yacht and Sailing, Savannah Sailing Center   [18]   9   10   7   7   8   9   11   61  
9  
10  
188920   William Livernois    Lauderdale Yacht Club/CYC   10   8   3   [17]   13   11   12   7   64  
10  
11  
188672   Devon Rohde    Beaufort Yacht and Sailing , Savannah Sailing Center   [20]   11   8   5   8   14   15   12   73  
11  
12  
192277   Haley Fox    Lauderdale Yacht Club   12   12   12   13   10   12   3   [20]   74  
12  
13  
181272   ryan clarke    HYS   8   10   15   [20]   18   15   13   10   89  
13  
14  
197591   Sarah Streater    Lauderdale Yacht Club   9   15   17   [19]   12   13   18   14   98  
14  
15  
157818   Joseph David    lake norman yacht club   11   [27/OCS]   13   12   11   21   17   18   103  
15  
16  
178919   Matias Agnese    Lauderdale Yacht Club   14   17   16   11   14   [23]   19   15   106  
16  
17  
121430   Nicholas Rolle    Grand Bahama Sailing Club   13   13   20   [23]   15   16   14   19   110  
17  
18  
180136   Elizabeth Ryder    LYC   15   [27/OCS]   21   22   19   18   16   13   124  
18  
19  
121307   Alex von Albedyhll    Grand Bahama Sailing Club   [24]   18   19   14   22   17   21   21   132  
19  
20  
173722   Amy Trainer    Halifax Youth Sailing   16   14   18   16   23   22   [26]   24   133  
20  
21  
196859   Tristan Lara    CGSC   22   22   14   15   17   [24]   22   22   134  
21  
22  
184954   Kai Friesecke    Lauderdale YC   [27/DNC]   27/DNC   27/DNC   27/DNC   27/DNC   6   8   16   138  
22  
23  
174298   Alex Vanpuffelen    CGSC   21   20   23   21   20   [25]   20   17   142  
23  
24  
121398   Andrew Hindley    Grand Bahama Sailing Club   23   19   22   18   21   [26]   24   23   150  
24  
25  
152614   REBECCA STAMBERSKY    HALIFAX RIVER YACHT CLUB   25   16   25   24   25   19   23   [26]   157  
25  
26  
121295   Alex Thompson    Grand Bahama Sailing Club   19   21   24   [25]   24   20   25   25   158  
26  
 



Laser 4.7 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:02:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
8   Adam Winton    Edison Sailing Center   [3]   1   3   1   1   3   3   3   15  
1  
2  
197584   Alicia Muscato    Edison   [4]   3   1   4   4   1   2   1   16  
2  
3  
188683   eliot caple    ncsc/st.georges   1   2   4   2   2   4   [5]   2   17  
3  
4  
185464   Jack Gower    Edison Sailing Center   [5]   4   2   5   3   2   1   4   21  
4  
5  
121411   Trevor Goodrum    Grand Bahama Sailing Club   2   5   5   3   5   5   4   [6]   29  
5  
6  
21398   Andrew Goodrum    Grand Bahama Sailing Club   [7]   6   6   6   7   6   6   5   42  
6  
7  
21430   Sophie Paine    Grand Bahama Sailing Club   6   7   7   7   6   [8/OCS]   8/OCS   7   48  
7  
 



Club 420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:02:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
3096   Axel Sly /
Scott Ewing  
CRYC/    1   2   [3]   1   1   1   1   1   8  
1  
2  
3341   Cody Stansky /
Andrew Britton  
CRYC/LYC/    2   1   5   3   3   3   4   [6]   21T  
2  
3  
7288   Taylor Scheuermann /
Jackson Fadely  
Coral Reef Yacht Club/    4   4   2   2   [5]   5   2   2   21T  
3  
4  
4119   JP Silvestri /
AJ Lettengarver  
CRYC/USSCMC/    5   3   [6]   5   2   2   3   4   24  
4  
5  
5974   Elizabeth Tell /
Katherine Naylor  
Bay Head Yacht Club/    3   5   1   4   6   [8]   5   5   29  
5  
6  
5472   Xander O'Grady /
Will Johnson  
Bay Head Yacht Club/    7   [8]   4   6   4   6   6   3   36  
6  
7  
16   Charlie Bess /
Kristen Walker  
Coral Reef Yacht Club/    [8]   6   7   7   7   7   7   7   48  
7  
8  
1   Ali Yarbrough /
Kyle Pond  
ESC/LYC/    6   [9]   8   8   8   4   8   8   50  
8  
9  
13   Ian Leclerc /
Julian Puech  
Coral Reef Yatch Club/    9   7   9   9   [10/OCS]   9   9   9   61  
9  
 



Optimist Yellow (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, January 23, 2011 1:30:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (30 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
5436   Ripley Shelley    Coral Reef Yacht Club   1   [8]   1   3   1   1   7  
1  
2  
17134   Harry W. Sanchez    Coral Reef Yacht Club   3   2   3   6   2   [9]   16  
2  
3  
7784   Julia Kowalewska    CRYC   5   5   5   [7]   4   2   21  
3  
4  
17246   Bryce Tone    UKSC   4   6   11   4   [13]   3   28  
4  
5  
17742   Chase Sabadash    LYC   8   4   7   5   7   [14]   31  
5  
6  
16608   john Toothman    PBSC   [19]   11   4   1   6   12   34  
6  
7  
12998   Justin Callahan    Edison Sailing Center   6   [15]   2   13   9   6   36T  
7  
8  
9244   Caroline DuBois-Weber    LYC   [9]   9   6   9   8   4   36T  
8  
9  
54   Coleman Glazer    Lauderdale Yacht Club   2   12   17   11   [18]   10   52  
9  
10  
11   Rebecca Gennett    Lauderdale Yacht Club   11   16   10   2   14   [23]   53  
10  
11  
18312   Emma Marsden    MSYSP/Upper Keys Sailing Club   14   [17]   12   15   10   5   56  
11  
12  
5703   Denver Rozzo    PBSC   [18]   1   18   16   5   18   58T  
12  
13  
13766   Severin Gramm    LYC   16   10   [23]   18   3   11   58T  
13  
14  
1130   Michael Macrae    Coral Reef Yacht Club   7   14   16   14   [24]   7   58T  
14  
15  
11002   Kane Aldrich    Naples Community Sailing Center   10   [18]   9   12   12   17   60  
15  
16  
5900   Steven Soza    LYC   13   [31/DNC]   8   19   19   8   67  
16  
17  
97   Zachary Kaufman    Palm Beach Sailing Club   15   [31/DNC]   14   10   15   15   69  
17  
18  
14926   Ethan Osborne    MSYSP/Upper Keys Sailing Club   17   13   15   [21]   11   16   72  
18  
19  
14258   Hayley Cantolino    MRPF   12   [22]   19   8   17   19   75  
19  
20  
BAH 302   Austin Feldman    Grand Bahama Sailing Club   24   3   20   22   [25]   21   90  
20  
21  
7   Leah Rickard    Coral Reef Yacht Club   21   [31/DNC]   22   20   16   25   104  
21  
22  
800   Oliver Mey    Naples Community Sailing Center   20   21   25   17   22   [27]   105  
22  
23  
5674   Thomas Carney    Lauderdale Yacht Club   23   7   24   24   [28]   28   106  
23  
24  
1397   Katie Havig    NCSC   22   20   26   [27]   26   20   114T  
24  
25  
723   Quinn Hawkins    St. Petersburg Yacht Club   25   23   21   25   20   [26]   114T  
25  
26  
11813   Jan Moats    Naples Community Sailing Center   [31/DNC]   31/DNC   13   31/DNC   23   22   120  
26  
27  
13755   conor utterback    LYC   [31/DNC]   24   31/DNC   28   27   13   123  
27  
28  
1570   Isabella Casaretto    LYC   [31/OCS]   31/OCS   27   23   21   24   126  
28  
29  
11021   Carla Cervoni    LCY   26   19   [31/DNC]   26   29   29   129  
29  
30  
BAH 306   Tai Moss    Grand Bahama Sailing Club   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   155  
30  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network