Fall Dinghy & Olympic Classes Regatta
St. Francis Yacht Club | October 23-24, 2010

49er (8 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:46:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1054, Jonathan Goldsberry, SFYC, 1-1-4- ; 6   
2. USA 1071, Alex Bishop, Easport Tavern yachting Squadron, 2-2-3- ; 7   
3. 1108, Jesse Kirkland, RBYC/NHYC, 5-3-1- ; 9T   
4. 1139, Joey Pasquali, stfyc, 3-4-2- ; 9T   
5. 826, Cooper Dressler, Coronado YC/Santa Cruz YC, 4-6-5- ; 15   
6. 321, Finn & Alek - TeamNilsen Nilsen, St. Francis Yacht Club, 6-7-6- ; 19   
7. 142, Maxwell Fraser, RYC/SCYC, 7-5-9/DNF- ; 21   
8. USA139, Skip Mccormack, Sfyc, 8-8-7- ; 23   
 



420 (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:34:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 11, Joe Farned, PYSF, 2-1- ; 3   
2. PYSF 1, Nicolas Delfino, PYSF, 1-3- ; 4   
3. 5180, Jack Barton, SFYC, 5-2- ; 7   
4. 2073, Kyra Bergsund, San Francisco Yacht Club, 3-5- ; 8T   
5. 2077, Graham Gooding, san francisco Yacht club, 4-4- ; 8T   
6. 1869, Kennedy Placek, SFYC, 8/DNF-8/DNF- ; 16T   
7. 350, Lauren Orloff, PYSF, 8/DNF-8/DNF- ; 16T   
 



5O5 (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 27, 2010 1:13:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 8762, Howie Hamlin, NHYC, 1-1-4- ; 6   
2. 8714, Mike Martin, Newport Harbor Yacht Club, 4-2-1- ; 7   
3. 9002, Mike Holt, Santa Cruz YC, 3-4-2- ; 9   
4. 8681, Stuart Park, TISC, 2-5-3- ; 10   
5. 7875, Jeff Miller, Richmond YC, 7-3-6- ; 16T   
6. 8878, AJ Crane, St Francis, 5-6-5- ; 16T   
7. 8965, Hasso Plattner, StFYC, 6-7-7- ; 20   
8. 8829, Eben Russell, Santa Cruz Yacht Club, 8-8-8- ; 24   
9. 8937, Tim Murphy, TISC, 9-9-9- ; 27   
10. 8680, Jason Bright, SFYC, 10-10-12/DNF- ; 32   
 



D-One (6 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 27, 2010 1:13:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Finn (11 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:06:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 60, Iain Woolward, none, 2-1-1- ; 4   
2. 74, Henry Sprague, US Finn Association, 1-2-2- ; 5   
3. POL 691, Andre Skarka, YKP-San Francisko, 4-3-3- ; 10   
4. 1213, Andras Nady, Andras Nady, 5-4-4- ; 13   
5. USA 33, Richard Stouffer, EYC, 3-12/DNS-12/DNS- ; 27   
6. USA 777, Peter Aschwanden, ENCINAL YACHT CLUB, 6-12/DNS-12/DNS- ; 30   
7. 32, Charles Heimler, Finn Club California, 12/DNS-12/DNS-12/DNS- ; 36T   
8. USA 11, Robert Carlen, CPYC/EYC, 12/DNS-12/DNS-12/DNS- ; 36T   
9. 0000, Brad Nieuwstad, scyc, 12/DNS-12/DNS-12/DNS- ; 36T   
10. 81, Garth Page, SFYC, 12/DNS-12/DNS-12/DNS- ; 36T   
11. 35, Stephen Hutchison, Persona Non Gratis, 12/DNS-12/DNS-12/DNS- ; 36T   
 



Flying Dutchman (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:47:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1444, Buzz Ballenger, SCYC, 1-2-1- ; 4   
2. 1, Zhenya Kirueshkin-Stepanoff, Santa Cruz YC, Bay View Boat Club, 2-1-2- ; 5   
3. USA 88, Mike Meszaros, Inverness YC, 3-3-7/DNS- ; 13   
4. US 1451, Jean Jimenez, JJ YC KSJC, 7/DNS-7/DNS-7/DNS- ; 21T   
5. h96, Saul Schumsky, cal sailing club, 7/DNS-7/DNS-7/DNS- ; 21T   
6. 17, henry nieuwstad, SCYC, 7/DNS-7/DNS-7/DNS- ; 21T   
 



Laser 4.7 (13 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 2:16:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 166848, Haley Kardek, Encinal, 1-5-1- ; 7   
2. 155581, Lola Bushnell, San Francisco Yacht Club, 5-1-5- ; 11   
3. 6, Kyle Larsen, PYSF/ San Francisco Yacht Club/ Sequoia Yacht Club, 8-2-2- ; 12   
4. 172450, Will Cefali, SFYC, 3-3-7- ; 13   
5. 189813, Lindsey Baab, StFYC/SFYC/PYSF, 4-4-8- ; 16   
6. 42, Joe Carter, StFYC/RYC, 2-8-9- ; 19   
7. 3, Calum Finlayson, PYSF, 9-9-4- ; 22   
8. 3912, Sterling Dreyer, RYC/JLAC, 7-10-6- ; 23   
9. 15076, Lawson Willard, SFYC, 15/DNS-6-3- ; 24T   
10. 1, Michael Tan, San Francisco Yacht Club, 6-7-11- ; 24T   
11. 3844, Francesca Dana, St. Francis, 15/DNS-11-10- ; 36   
12. TBD, Markus Suorsa, San Francisco Yacht Club/Sequoia Yacht Club, 15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 45T   
13. ??, Madeleine Pont, PYSF, 15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 45T   
 



Laser Radial (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 12:03:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 164370, Christine Neville, Malletts Bay Boat Club, 1-3-1- ; 5   
2. 189739, Kaitlyn Baab, StFYC, 3-1-2- ; 6   
3. 2201, John-Bernard Duler, St Francis Yacht Club, 2-5-3- ; 10   
4. 183013, David Wyllie, PMYC, 5-2-4- ; 11   
5. 196139, Christy Usher, St. Francis Yacht Club, 4-6-5- ; 15   
6. 9740, Richard Leland, Butte Sailing Club, 6-4-7- ; 17   
7. 1, Travis Cottle, PYSF, 7-7-6- ; 20   
8. 166835, Andrew Godfrey, EYC, 11/DNS-11/DNS-11/DNS- ; 33T   
9. 174236, Jacques Kerrest, Palo Alto, 11/DNF-11/DNS-11/DNS- ; 33T   
10. 177184, Nicklas Gardner, EYC, 11/DNS-11/DNS-11/DNS- ; 33T   
 



Laser Standard (23 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 11:43:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 171314, Stephen Bourdow, Sequoia YC, 4-2-1- ; 7T   
2. 183898, Charlie Buckingham, NHYC, 2-1-4- ; 7T   
3. 176124, Peter Phelan, Santa Cruz Yacht Club, 5-3-2- ; 10   
4. 182870, Drake Jensen, Richmond Yacht Club, 1-9-5- ; 15   
5. 153021, Chris Boome, StFYC, 11-6-3- ; 20T   
6. 9, Tracy Usher, St Francis Yacht Club, 6-7-7- ; 20T   
7. 190284, Michael Schmid, Wayzata Yacht Club, 8-5-9- ; 22   
8. 180483, David Lapier, none, 12-4-8- ; 24   
9. 176097, Todd Jackson, None, 3-18-11- ; 32   
10. 188709, jon andron, st. francis, 9-14-12- ; 35   
11. 187794, Alexander Symes, StFYC, 18-13-6- ; 37   
12. 5948, Ryan Nelson, West Marine Rigging, 15-11-14- ; 40   
13. 179426, Stephen Orosz, MBYH, 17-12-13- ; 42   
14. 173666, Mike Bishop, StFYC, 19-15-10- ; 44T   
15. 138204, Simon Bell, RYC, 13-16-15- ; 44T   
16. 180081, Mehmet Sevinc, St Francis YC, 14-8-26/DNS- ; 48   
17. 152211, Packy Davis, stfyc, 7-17-26/DNS- ; 50   
18. 75463, Luther Strayer, Barnstable YC, 16-19-16- ; 51   
19. 155477, Will Lowe, Richmond Yacht Club, 26/DNS-10-17- ; 53   
20. 173687, Tom Burden, SSS, 10-24/DNS-26/DNS- ; 60   
21. 184434, Rick Raduziner, Tahoe Yacht Club, 26/DNS-24/DNS-18- ; 68   
22. 171638, Nick Burke, RYC, 26/DNS-24/DNS-26/DNS- ; 76T   
23. 196813, Buff Wendt, n/a, 26/DNS-24/DNS-26/DNS- ; 76T   
 



Weta (11 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:56:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 373, David Anderson, Singlehanded Sailing Society, 4-1- ; 5T   
2. 375, David Berntsen, RYC, 1-4- ; 5T   
3. 376, Gordon Lyon, None, 2-6- ; 8   
4. 272, Stephan Sonnenschein, Sausalio, 6-3- ; 9   
5. 394, Jonathan Weston, Lake Lanier Sailing Club, 3-7- ; 10T   
6. 154, Dean Anderson, Richmond Yacht Club, 5-5- ; 10T   
7. 320, George Slater, SBYC, 12/DNS-2- ; 14   
8. 270, Ken Johnson, BAMA, 12/DNS-8- ; 20   
9. 148, Christopher Harvey, BAMA, 12/DNS-12/DNS- ; 24T   
10. 147, Robert Shirley, Ventura Sailing Club, 12/DNS-12/DNS- ; 24T   
11. 377, Yann Bertaud / Karen Lorentson, none, 12/DNS-12/DNS- ; 24T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network