2011 Summer Solstice Regatta
Seabrook Sailing Club | June 18-19, 2011

Laser (20 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 19, 2011 1:48:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
188149      Greg Martinez [Junior]   Texas Corinthian Yacht Club/GCYSA   2   1   1   1   [5]   2   1   4   12  
1  
2  
196162   Laser   EJ O'Mara [Open]   Lake Fenton Sail Club   1   [6]   5   3   1   1   2   2   15  
2  
3  
195916      Carson Crain [Junior]   TCYC / GCYSA   5   4   2   2   4   4   [6]   1   22T  
3  
4  
199470   First Water   Mark Eldred [Master]   SSC   4   2   3   4   2   3   4   [21/DNC]   22T  
4  
5  
USA 194084   Laser   Dodge Rees [Junior]   Pensacola YC / Lauderdale YC   3   3   4   [8]   3   5   3   3   24  
5  
6  
161116      Max Hardage [Open]   Max Hardage   8   [9]   6   5   7   6   9   6   47  
6  
7  
181131   Laser   William Heausler [Grand Master]   DIYC   6   10   7   7   6   9   7   [21/DNC]   52  
7  
8  
181854   nolo contendre   David Morgan [Master]   Seabrook Sailing Club   9   5   9   [10]   9   8   8   7   55  
8  
9  
176221      James McTurk [Open]   Seabrook Sailing Club   [14]   8   10   9   12   7   10   8   64  
9  
10  
171593      John Fricker [Apprentice Master]   Seabrook Sailing Club   11   14   12   11   [21/DNC]   10   5   5   68  
10  
11  
171032      James Freedman [Open]   FWBC   7   7   8   6   10   11   [21/DNC]   21/DNC   70  
11  
12  
164245      sebastien Dubois [Apprentice Master]   Seabrook Sealing Club   10   12   13   [15]   11   12   11   9   78  
12  
13  
187280   Spirit II   Gustavo Zapater [Master]   HYC   13   15   16   13   [21/DNC]   14   13   11   95  
13  
14  
6      eric rochard [Master]   Austin Yacht Club   12   11   11   12   8   [21/DNC]   21/DNC   21/DNC   96  
14  
15  
165979      Steven Tacconelly [Grand Master]   SSC   [16]   16   15   16   14   15   12   10   98  
15  
16  
185837      charles White [Master]   SSC   15   13   14   14   13   13   [21/DNC]   21/DNC   103  
16  
17  
161988   Laser Standard   Wellborn Jack, Jr. [Great Grand Master]   Wellborn Jack, Jr.   [21/DNC]   21/DNF   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   147T  
17  
17  
189872      Mike Lindstrom [Master]   SSC   [21/DNC]   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   147T  
17  
17  
191548   Student Driver   Frank Tamborello [Open]   GBCA   [21/DNC]   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNF   147T  
17  
17  
165928      W Tyler Geiger [Master]   Seabrook Sailing Club   [21/DNC]   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   21/DNC   147T  
17  
 



Laser Radial (11 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 19, 2011 2:36:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
195915   Laser Radial   Reed Baldridge [Open]   Houston Yacht Club/GCYSA   [1]   1   1   1   1   1   1   1   7  
1  
2  
190464      Clay Broussard [Junior]   LYC   [12/OCS]   8   3   3   3   2   2   2   23T  
2  
3  
181864      Marten Kendrick [Open]   Houston Yacht Club   2   2   [5]   5   4   3   3   4   23T  
3  
4  
175017      Leonie Schuurmans [Open]   Houston Yacht Club / GCYSA   3   3   4   2   2   [12/DNC]   12/DNC   7   33  
4  
5  
170806   Laser   Alan Rochard [Open]   Austin Yacht Club   4   4   8   4   8   [12/DNF]   4   3   35  
5  
6  
195466      Rebekka Urbina [Open]   Lakewood Yacht Club/ Houston Yacht Club   5   [7]   6   7   5   6   6   6   41  
6  
7  
56      Brad Bain [Apprentice Master]   Seabrook Sailing Club   [12/DNF]   6   7   12/DNF   6   4   5   5   45  
7  
8  
194056   Laser   Greg Dorflinger [Junior]   Lakewood Yacht Club   7   [9]   9   8   9   5   7   8   53  
8  
9  
194878      Chase Shaw [Open]   LYC   [12/OCS]   5   2   6   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   61  
9  
10  
181147      Olivia McAndrew [Junior]   Lakewood Yacht Club   6   10   10   9   7   [12/DNC]   12/DNC   12/DNC   66  
10  
11  
179936      Jay Cherin [Master]   Seabrook Sailing Club   [12/DNC]   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   12/DNC   8   12/DNC   80  
11  
 



Laser 4.7 (13 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 19, 2011 1:48:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
173662      Bradley Shaw    LYC/GCYSA   [1]   1   1   1   1   1   1   1   7  
1  
2  
187697      Thomson Butcher [Junior]   Texas Corinthian Yacht Club   3   [7]   2   2   2   2   2   5   18  
2  
3  
166899      Howdy Hughes [Junior]   Lakewood Yacht Club   2/RDG   3   4   3   [10]   5   8   2   27  
3  
4  
198011      Harlan Ticatch [Junior]   Houston Yacht Club   2   5   [14/OCS]   5   4   10   6   4   36T  
4  
5  
199144   Laser   Haddon Hughes [Junior]   TCYC   7   [11]   5   9   5   4   3   3   36T  
5  
6  
181864      Daniel Kendrick [Junior]   Houston Yacht Club   [11]   8   8   4   3   6   7   8   44  
6  
7  
199338      Marshall McCann [Junior]   TCYC   4   9   [14/OCS]   10   9   7   4   6   49  
7  
8  
199203   USA 199203   Max Guerriero [Junior]   Texas Corinthian Yacht Club   5   6   3   7   8   8   [14/DNC]   14/DNC   51  
8  
9  
176237      Hannah Hughes [Junior]   Lakewood Yacht Club   8   4   9   8   11   3   [14/DNC]   14/DNC   57  
9  
10  
158824      Hannah Goethe [Junior]   Lakewood Yacht Club   9   2   6   6   7   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   58T  
10  
11  
176238      Lenox Butcher [Junior]   Texas Corinthian Yacht Club   10   12   7   11   6   [14/DNC]   5   7   58T  
11  
12  
199339      Ford McCann [Junior]   TCYC   6   10   10   12   12   9   [14/DNC]   9   68  
12  
13  
177033      Meredith Morran [Junior]   Austin Yacht Club   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   98  
13  
 



Vanguard 15 (8 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 19, 2011 12:55:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
151      Gavin Rudolph    Corinthian Sailing Club   [9/DSQ]   2   2   2   2   2   1   4   15  
1  
2  
1068   Delicious Tamale II   Charles Shade    Royal Althea Cruising Association   [9/DSQ]   3   3   9/DNS   1   1   3   2   22T  
2  
3  
463   I wish I had a 470   Ben Robbins    SSC   1   4   4   3   3   4   [6]   3   22T  
3  
4  
1614   boomer2   thomas kaczmarek    ssc   [9/DSQ]   6   6   4   5   5   5   6   37  
4  
5  
12   Sloopy   Katherine Buras    Southern Yacht Club   [9/DSQ]   5   7   9/DNS   9/DNS   3   4   1   38  
5  
6  
1263      Luther Carpenter    SWYC   [9/DSQ]   1   1   1   9/DNS   9/DNS   9/DNS   9/DNS   39  
6  
7  
1306   Green Day   Doug Cummings    Seabrook Sailing Club   [9/DNF]   9/DNS   9/OCS   5   4   7   2   5   41  
7  
8  
777      Chris White    Seabrook Sailing club   [9/DSQ]   7   5   6   9/DNS   6   7   7   47  
8  
 



A Cat (3 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 19, 2011 12:55:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Portsmouth (7 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 19, 2011 1:02:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
777   Fearless/Harpoon5.2   Jennifer Loehlin    Austin YC   3   5   [6]   3   2   3   2   1   19  
1  
2  
USA 200   Rojo/Contender   Mike Mashl    SAYC   [8/DSQ]   1   1   4   1   2   8/DNS   8/DNS   25  
2  
3  
168   mosquito   will cox    houston yacht club   [8/DSQ]   4   4   1   4   4   3   8/DNS   28  
3  
4  
589   Laser of Awesomeness   Jesse Winterbottom    Hawaii Yacht Club   2   3   3   2   3   [8/DNS]   8/DNS   8/DNS   29  
4  
5  
usa-209   Arrested Development   David Gilliland    Rush Creek Yacht Club   1   [8/DNS]   7   8/DNS   8/DNS   1   1   8/DNS   34  
5  
6  
1741   470   Zar Wade-Gledhill    SSC   4   2   2   [8/DNF]   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   40  
6  
7  
102   Raider 2   John Luzius    SAYC   [8/DSQ]   6   5   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   51  
7  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network