2011 Area K Semi-Finals for The US Junior Championship for the Sears Cup
Grand Traverse Yacht Club & Traverse Area Community Sailing |

Interlake (5 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 08, 2011 3:10:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
AA   Alex Curtiss    Chicago Yacht Club   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
DD   Megan McMahon    South Shore Yacht Club   2   4   2   [6/RAF]   2   10T  
2  
3  
CC   Matt Arntzen    Columbia Yacht Club   [5]   2   3   2   3   10T  
3  
4  
EE   Dawson Mortenson-Chown    Grand Traverse Yacht Club   3   3   5   3   [6/DSQ]   14  
4  
5  
BB   Tim Siemers    Wayzata Community Sailing Center   4   [5]   4   4   4   16  
5  
 



C420 (28 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 08, 2011 3:10:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
10   clayton danly    Chicago Yacht Club   [6.6/ZFP]   3   2   2   3   10  
1  
2  
19   Connor Corgard    Calhoun Yacht Club   2   6   [12]   1   5   14  
2  
3  
4   BEN GARBER    Minnetonka yacht Club   6   5   3   [12]   2   16  
3  
4  
6   Eddie Cox    White Bear Sailing School   [16.6/ZFP]   2   6   3   11   22  
4  
5  
5   Elise Gehling    Wayzata Community Sailing Center   [15.2/ZFP]   7   1   11   6   25  
5  
6  
9   Rose Edwards    Chicago Yacht Club   [18.2/ZFP]   16   5   4   4   29T  
6  
7  
1   will crary    White Bear Yacht Club   [17.6/ZFP]   4   10   6   9   29T  
7  
8  
28   Christopher Beccaria    Columbia Yacht Club   15.6/ZFP   [18]   7   5   7   34.6  
8  
9  
22   Hunter Johnstone    Lake Forest Sailing   [15]   12   4   7   13   36  
9  
10  
21   Matteo Alampi    Lake Calhoun Yacht Club   17   [20]   8   13   1   39  
10  
11  
7   Jessie Olson    Wayzata Community Sailing Center   14.6/ZFP   1   [15]   14   10   39.6  
11  
12  
26   Anders Ekholm    Minnetonka Yacht Club   5   9   11   16   [21]   41  
12  
13  
18   William Curtiss    Chicago Yacht Club   13.6/ZFP   8   [23]   9   14   44.6  
13  
14  
11   Isabella Hamilton    South Shore Yacht Club   [26.6/ZFP]   10   18   10   8   46  
14  
15  
16   Samantha Foulston    Chicago Yacht Club   [16]   13   13   8   15   49  
15  
16  
14   alex dawson    chicago yacht club   [20]   11   9   18   12   50  
16  
17  
17   alexander vasiliou    cyc   3   14   [29/DSQ]   17   29/DSQ   63  
17  
18  
27   Griffin Elliott    Sheridan Shores Yacht Club   13   19   16   [21]   18   66  
18  
19  
2   Norman Berge    LTYC   19.6/ZFP   17   [21]   15   16   67.6  
19  
20  
12   Michael Duncan    Chicago Yacht Club   18   15   [19]   19   17   69  
20  
21  
8   chris thompson    Wayzata Community Sailing Center   19   [22/TLE]   20   20   20   79  
21  
22  
A   Colin McBride    Sheridan Shores Yacht Club   [24]   22/TLE   14   24   23   83  
22  
23  
13   Colin Richards    jean richards   [25]   22/TLE   17   22   24   85  
23  
24  
20   Emily Shanley-Roberts    Lake Forest Sailing   [27.6/ZFP]   22/TLE   22   25   19   88  
24  
25  
3   Ryan Clulo    Mary Clulo   23   22/TLE   [24]   23   22   90  
25  
26  
23   Harley Luplow    Little Traverse Sailors   20/TLE   22/TLE   [26]   26   25   93  
26  
27  
24   Matthew Menzi    Little Traverse Sailors   [28/TLE]   22/TLE   25   27   27   101  
27  
28  
25   Mario Bosca    Little Traverse Sailors   [28/TLE]   22/TLE   27   28   26   103  
28  
 



Laser Radial (11 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 08, 2011 3:10:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
9796   Malcolm Lamphere    Lake Geneva Yacht Club   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
6018   Thomas Schellhorn    wayzata   2   2   4   [6]   3   11  
2  
3  
7447   Dirk Phelps    GTYC   4   3   [6]   3   2   12  
3  
4  
3908   Mike Kanare    Chicago Yacht Club   3   [8]   5   5   4   17  
4  
5  
8988   Colton Gerber    Grand Traverse Yacht Club   5   6   2   [11]   6   19  
5  
6  
0979   Derek Debrauske    South Shore Yacht Club   6   4   3   [10]   7   20  
6  
7  
8415   thomas balk    lake forest   10   7   [11]   2   10   29T  
7  
8  
3998   Elle Rivard    Grand Traverse YC/Glen Lake YC   8   [9]   7   9   5   29T  
8  
9  
4193   Mitchell Gordon    Chicago Yacht Club   [9]   5   8   8   8   29T  
9  
10  
5521   Alex Comte    South Shore Yacht Club   7   [11]   9   7   9   32  
10  
11  
1   William Hoglund    little traverse yacht club   [12/ZFP]   10   10   4   11   35  
11  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network