Laser 4.7 North American Championship and Laser Masters Pacific Coast Championship 2011
South Beach Yacht Club | July 23-24, 2011

Laser 4.7 (33 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 24, 2011 6:34:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. NZL 193141, Ryan Amlehn[Junior], Nelson Yacht, 1-1-1-1-1-[34/DNC]-5 ; 5   
2. 187886, Taylor Burn[Junior], Queen Charlotte Yacht Club, NZ, [4]-2-2-2-2-1-9 ; 9   
3. 197626, Jack Marshall[Junior], FAST/CYC, 2-3-3-3-[4]-3-14 ; 14   
4. 180568, Adrian Vlasic[Junior], Royal Vancouver Yacht Club, 6-5-[11]-4-3-4-22 ; 22T   
5. 199169, Brendan Shanahan, DIYC/Stamford, 3-4-5-5-5-[12]-22 ; 22T   
6. 173662, Bradley Shaw, LYC/GCYSA, 5-6-6-6-[11]-2-25 ; 25   
7. 196405, Liam McDonald[Junior], Murray's Bay Sailing Club, [11]-10-4-8-8-5-35 ; 35   
8. 199991, Graham Harney[Junior], WVYC/RVYC, 8-8-[16]-7-6-9-38 ; 38   
9. 165073, Lola Bushnell[Junior], San Francisco YC, St Francis YC, Richmond YC, 10-[11]-8-9-10-7-44 ; 44   
10. 184441, Markus Suorsa[Junior], San Francisco Yacht Club/Sequoia Yacht Club, 13-9-7-15-[19]-6-50 ; 50   
11. 195637, Kyle Larsen[Junior], PYSF/ Sequoia Yacht Club/SFYC, 14-7-9-11-[21]-11-52 ; 52   
12. 198652, Alexander Fritz[Junior], Royal Vancouver YC, 12-[16]-13-12-13-8-58 ; 58   
13. 199144, Haddon Hughes[Junior], TCYC, [23]-14-14-17-7-10-62 ; 62   
14. 85453, William Livernois[Junior], Lauderdale Yacht Club, 7-[20]-19-16-9-15-66 ; 66   
15. 170402, Michael Tan[Junior], StFYC/SFYC, 9-13-17-[22]-12-19-70 ; 70T   
16. 176237, Hannah Hughes[Junior], Lakewood Yacht Club, [24]-17-10-14-15-14-70 ; 70T   
17. 199203, Max Guerriero[Junior], Texas Corinthian Yacht Club, 18-12-15-18-[23]-13-76 ; 76   
18. 197571, Liam McCarthy[Junior], Saint Petersburg Yacht Club, [21]-21-12-10-20-16-79 ; 79   
19. 187697, Thomson Butcher[Junior], Texas Corinthian Yacht Club, 17-[19]-18-13-16-18-82 ; 82   
20. 194043, Calum Finlayson[Junior], PYSF, 16-24-[26]-19-14-25-98 ; 98   
21. 186558, Maxence Hamker[Junior], STFYC, [31]-15-21-26-22-17-101 ; 101   
22. 15076, Lawson Willard[Junior], StFYC / SFYC, 19-22-[23]-23-18-21-103 ; 103   
23. 191985, Sophie Naughton[Junior], Eastern Yacht Club, 15-30-22-20-[34/OCS]-23-110 ; 110   
24. 194291, Howdy Hughes[Junior], Lakewood Yacht Club, 22-[28]-20-25-17-27-111 ; 111   
25. 171007, Jonathan Cannard[Junior], Willamette Sailing Club, Columbia Gorge Racing Association, 20-18-[34/DNC]-30-29-20-117 ; 117   
26. 199347, Haley Kardek[Junior], Metedeconk River YC/ Encinal YC, [30]-25-25-24-25-22-121 ; 121   
27. 192958, Will Dana[Junior], St Francis Yacht Club, 25-26-24-[28]-24-26-125 ; 125   
28. 197606, Diego Campos[Junior], Club Nautico San Juan, [34/DNF]-23-28-29-26-24-130 ; 130   
29. 181864, Daniel Kendrick[Junior], Houston Yacht Club/GCYSA, 27-[32]-31-21-27-29-135 ; 135   
30. 158824, Hannah Goethe[Junior], Lakewood Yacht Club, 26-[31]-30-27-28-30-141 ; 141   
31. 192949, Francesca Dana[Junior], St Francis Yacht Club, 28-29-27-[31]-30-28-142 ; 142   
32. 184640, Will Cefali[Junior], SFYC, 29-27-29-[34/DNC]-34/DNC-34/DNC-153 ; 153   
33. 182311, Stefano Peschiera[Junior], YCA, [34/DNC]-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-170 ; 170   
 



Laser (16 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 24, 2011 6:34:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 193065, Wolfgang Gerz[Grand Master], SVW, 1-[2]-2-2-1-1-7 ; 12   
2. 132889, Emilio Castelli[Grand Master], Santa Rosa Sailing Club, 3-6-[7]-5-4-3-21 ; 26   
3. 173666, Mike Bishop[Apprentice Master], StFYC, [4]-4-3-1-2-2-12 ; 27   
4. 198379, David LaPier[Master], --, 5-3-5-4-3-[17/RAF]-20 ; 30   
5. 153021, Chris Boome[Grand Master], St.FYC, [17/OCS]-5-6-6-6-5-28 ; 33   
6. 188888, Kurt Wessels[Apprentice Master], St Francis YC, 2-[7]-4-3-5-4-18 ; 33   
7. 183013, David Wyllie[Great Grand Master], LWSC, 8-10-[11]-9-8-7-42 ; 42   
8. 174236, Jacques Kerrest[Grand Master], PRSA, 7-[11]-9-8-9-6-39 ; 44   
9. 173687, Tom Burden[Grand Master], SSS, 11-9-10-7-7-[17/DNC]-44 ; 49   
10. 174241, John Barrere[Great Grand Master], Lake Yosemite SA, 10-12-[17/DNF]-11-11-8-52 ; 52   
11. 174350, Jim Christopher[Great Grand Master], Humboldt Y C, 12-[14]-13-10-10-10-55 ; 55   
12. 189740, Richard Leland[Grand Master], Butte Sailing Club, 9-[13]-12-12-12-9-54 ; 59   
13. 180509, Scott Ferguson[Master], Sail Newport, [17/DNS]-1-1-17/DNC-17/DNC-17/DNC-53 ; 63   
14. 179426, Stephen Orosz[Master], SSC, 6-8-8-[17/DNC]-17/DNC-17/DNC-56 ; 66   
15. 191697, russ silvestri[Master], STFYC, [17/DNC]-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-85 ; 95   
16. 173200, Sean McGinn[Master], Cottage Park YC, Winthrop, MA, [17/DNC]-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-85 ; 95   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network