Big Dinghy Regatta 2011 - Saturday
Richmond Yacht Club | April 16, 2011

Byte (4 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 6:46:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
1120   97.4   Byte   Michele Logan    RYC   1   1   1   1   3   1   8  
1  
2  
2198   97.4   performance 2000 Byte CII   Laurie Davis    inverness   5/DNS   2   2   2   1   2   14  
2  
3  
2218   97.4   Byte   Elmar Grom    Fremont   2   4   3   3   2   3   17  
3  
4  
1566   97.4   byte   Claire Arbour    richmond yacht club   3   3   5/DNS   5/DNS   5/DNS   5/DNS   26  
4  
 



El Toro Sr (11 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 6:21:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
11500   126.6   my small Yellow boat   Gordie Nash    RYC/CYC   1   1   2   5   1   1   11  
1  
2  
11820   126.6   Moore El Toro   John Pacholski    SCYC   4   3   4   3   3   2   19  
2  
3  
11649   126.6   Moore El Toro   Fred Paxton    richmond YC   2   5   1   1   6   6   21  
3  
4  
11760   126.6   Moore's Sailboat Shop El Toro   Chris Straub    Richmond Yacht Club   8   2   5   2   5   7   29T  
4  
5  
11714   126.6   Moore    Vickie Gilmouor    Richmond YC/Lake Merritt SC   3   4   8   7   2   5   29T  
5  
6  
11746   126.6   Moore Redhead   Bruce Bradfute    RYC   9   8   7   4   4   3   35T  
6  
7  
11783   126.6   Moore El Toro   Arthur Lange    HPSC, FSC   5   7   6   6   7   4   35T  
7  
8  
11914   126.6   Moore Boat Works El Toro   Hill Blackett III    Richmond Yacht Club   6   6   3   8   12/DNS   12/DNS   47  
8  
9  
11816   126.6   Moore El Toro   John Liebenberg    Richmond YC   7   9   9   9   12/DNF   8   54  
9  
10  
11710   0   El toro    Charles Barthrop    None   11   10   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   69T  
10  
11  
11918   126.6   JAS    JAMES SAVATTONE    SCYC   10   11   12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   69T  
11  
 



El Toro Jr (10 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 6:22:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
11914   126.6   Cabelero El Toro   David Halman    RYC   2   2   1   2   1   1   9  
1  
2  
11747   126.6   Moore 11747   Emma Drejes    santa Cruz Yacht Club   1   1   3   1   2   2   10  
2  
3  
11424   126.6   Moore El Toro   Robbie Englehart    RYC   3   3   2   3   5   4   20  
3  
4  
8   126.6   El Toro   Little Bear Lundegaard    RYC   6   7   4   4   3   3   27  
4  
5  
11793   126.6   Moore El Toro   Nicholas Lenz    Santa Cruz Yacht Club   4   6   5   5   4   5   29  
5  
6  
11223   126.6   Cabalero El Toro   Michael Levy    Santa Cruz Yacht Club   8   5   7   6   7   7   40  
6  
7  
11854   126.6   Moore El Toro   Josselyn Verutti    Santa Cruz   5   4   6   11/DNS   11/DNS   11/DNS   48T  
7  
8  
11740   126.6   Molnar El Toro   Charlotte Lenz    Santa Cruz Yacht Club   7   10   8   7   8   8   48T  
8  
9  
11760   126.6   Sailnetics El Toro   Josh Lemme    RYC   9   8   10   8   6   9   50  
9  
10  
11353   126.6   Caballero El Toro   Olivia Beers    SCYC   10   9   9   9   9   6   52  
10  
 



Snipe (7 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 8:31:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
30733   91.9   Jibe Tech snipe   Packy Davis    stfyc   3   1   1   4   2   1   4   16T  
1  
2  
30569   91.9   Jybetech Snipe   Vincent Casalaina /
tba tba  
RYC/    1   4   3   2   3   2   1   16T  
2  
3  
30652   91.9   Jibetech Snipe   Doug Howson /
Eric Mickelson  
SRSC/    2   3   2   1   4   4   2   18  
3  
4  
28536   91.9   Eclipse Snipe   Michael Mack /
Chris McAfee  
Richmond Yacht Club/    4   2   5   5   1   3   3   23  
4  
5  
29104   91.9   Persson Snipe   Dick Loomis /
Kelly Loomis  
RYC/    6   6   4   3   8/DNS   8/DNS   8/DNS   43  
5  
6  
28445   91.9   snipe   David Bacci /
David W. Bacci  
David Bacci/    5   5   6   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   48  
6  
7  
29104   91.9   Mclaughlin Snipe   John Kelly /
Daniel Kelly  
EYC/    7   7   7   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   53  
7  
 



I-14 (4 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
1143   85.3   Paul Bieker Bieker 3   Rand Arnold /
Gary Gremaux  
RYC/    1   5/DNF   2   1   9  
1  
2  
1479   85.3   Ovington Bieker 4   Avram Dorfman /
Toby Lunt  
Sail Newport/    5/DNS   5/DNS   1   2   13  
2  
3  
1145   85.3   Ovington Bieker 3   Graham Skinner /
Chris Hsu  
RYC/    2   5/DNS   5/DNS   5/DNS   17  
3  
4  
1176   85.3   I14   Christoph Rutz /
Adam Ruscitto  
RYC/    5/DNS   5/DNS   5/DNS   5/DNS   20  
4  
 



Laser (7 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
8204   91.1   Laser Master   Simon Bell    RYC   1   4   1   2   8  
1  
2  
2514   91.1   Vangard Laser   Roger Herbst    SLF   6   1   2   3   12T  
2  
3  
4415   91.1   Laser Laser Standard   hendrik bruhns    RYC   5   3   3   1   12T  
3  
4  
7644   91.1   Vanguard Laser   Tim Knowles    Richmond Yacht Club   3   2   4   4   13  
4  
5  
1838   91.1      steve hendricks    Morro Bay   2   5   8/DNS   8/DNS   23  
5  
6  
5237   91.1   Laser Standard   Ralph Pombo    TISC   4   6   8/DNS   8/DNS   26  
6  
7  
4520   91.1   Vanguard Laser   Terry Paris    Morro Bay Yacht Club   7   8/DNS   8/DNS   8/DNS   31  
7  
 



Laser Radial (1 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
8989   96.7   Laser Radial   Elisabeth Russell    RYC   2/DNS   2/DNS   2/DNS   2/DNS   8  
1  
 



Weta (7 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
151   81.2   Weta Marine Weta   Robert Hyde    Richmond Yacht Club   1   1   1   1   4  
1  
2  
373   81.2   Weta 4.4   David Anderson    BAMA   4   3   2   2   11T  
2  
3  
376   81.2   Weta    Gordon Lyon    BAMA   2   2   3   4   11T  
3  
4  
395   81.2   Weta Weta   Christophe Allie    N/A   5   4   5   3   17T  
4  
5  
389   81.2   Weta Marine 4.4 Trimaran   G. Marc Simmel    SAYC   3   5   4   5   17T  
5  
6  
320   81.2   Weta 4.4   George Slater /
Ellen Lowry  
SBYC/    8/DNF   6   6   6   26  
6  
7  
270   81.2   Weta Weta   Ken Johnson    BAMA   8/DNS   8/DNS   8/DNS   7   31  
7  
 



29r (4 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
125   84.5   Ps2000 29er   Jessica Bernhard /
Matt Van Rensselaer  
Encinal Yacht Club/    2   1   1   1   5  
1  
2  
112   84.5      annie schmidt /
john gray  
ryc/    1   5/DNS   2   2   10  
2  
3  
128   84.5      Joao Villas-Boas /
Nicolas Delfino  
Associacao Naval Lisboa / PYSF/    3   2   3   3   11  
3  
4  
215   84.5   Ps2000 29er   Michael Pacholski /
Haydon Stapleton
Michael Pacholski  
RYC/
/   
4   3   4   4   15  
4  
 



Thistle (8 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
1285   83   D&M Thistle   Ron Smith /
Steve Smith
Jillian Moritz  
Fremont Sailing Club/
/   
1   2   2   1   6  
1  
2  
1010   83   Schock Thistle   Michael Gillum /
Mardi Gillum
Alison Gillum  
Lake Washington Sailing Club/
/   
2   3   1   2   8  
2  
3  
3905   83   GMW Thistle   David Keran /
Janette Zeman
Craig Lee  
Fresno Yacht Club/
/   
4   1   4   4   13  
3  
4  
3685   83   GMW Thistle   Dean Iwahashi /
Robyn Gillium
Steve Fishman  
Fresno YC/
/   
5   7   3   3   18  
4  
5  
2789   83   Thistle   Karl Bradely /
Ben Mercer
Aisha Steger  
North Cape Yacht Club/
/   
3   6   6   5   20  
5  
6  
3347   83   Clark Thistle   Dan Clark    Lake Washington Sailing Club   7   5   5   6   23  
6  
7  
3960   99.6   NWOD Thistle   Brian Bauman    FYC   6   4   7   8   25  
7  
8  
4010   83   Great Midwest Thistle   Mike Arrow /
Greg Pfeiffer  
Lake Washington SC/    8   8   8   7   31  
8  
 



Wabbit (6 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
11   126   North Coast Wylie Wabbit   Tim Russell    SFYC   2   2   1   1   6T  
1  
2  
8426   126   North Coast Yachts Wylie Wabbit   Kim Desenberg /
John Groen
Terry White  
Richmond Yacht Club/
/   
1   1   2   2   6T  
2  
3  
35   126   K.I.M. Wabbit   erik menzel /
Easter Bunny
velvetine rabbit  
RYC/
/   
5   3   3   3   14  
3  
4  
26   126   North Coast Yachts Wabbit   Colin Moore /
Richard Jarrett
Bill Sistek  
Richmond/
/   
3   4   5   5   17T  
4  
5  
18   126   North Coast Yachts Wylie Wabbit   Marceline Therrien /
Jim Noble
John Phelan  
Richmond YC/
/   
4   5   4   4   17T  
5  
6  
47   126   North Coast Yachts Wabbit   Ethan Petersen /
Jesse Gage
Carmalyn Lubawy  
RYC/
/   
6   6   7/DNS   7/DNS   26  
6  
 



Potrero Open Class (6 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 6:46:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
307   98.5   O'Day Day Sailer   Steve Lowry /
Tony Castruccio  
RYC/    1   1   1   2   1   1   7  
1  
2  
3935   99.6   Alcort Sunfish   George Wilson    Mooredale Sailing Club   2   2   3   1   5   5   18  
2  
3  
150   90.9   Jim Antrim Wing Dinghy   Steve Cameron    Richmond Yacht Club   3   3   6   6   2   2   22  
3  
4  
31191   99.6   Sunfish   Robert Cronin    UALSC   4   7/DNS   2   4   3   4   24T  
4  
5  
4245   97.9   Sailnetics FJ   Neil van der Plas /
Anke Rademacher  
FSC/    5   4   5   3   4   3   24T  
5  
6  
57707   99.6   AMF-Alcort Sunfish   Roy Jordan    Fremont Sailing Club   7/DNS   5   4   5   6   6   33  
6  
 



Southampton Open Class (12 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 8:01:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
2117   90.1   Bonezzi Contender   Gil Woolley    Santa Cruz Yacht Club   1   1   2   3   7  
1  
2  
207   90.1   Rondar Contender   Mike Mashl    SAYC   3   2   3   4   12  
2  
3  
14305   87   Allen Lightning   Michael Molina /
Ron Snetsinger
Karen Baumgartner  
RYC/
/   
5   13/DNS   1   1.5/TIE   20.5  
3  
4  
111   80.1   Lindsay Flying Dutchman   Gary Boell /
Craig Perez  
RYC/    7   13/DNS   4   1.5/TIE   25.5  
4  
5  
13   79   ME i550   Ben Doolittle /
Brandt Adornato
John Perrault  
Lake Washington Sailing Club/
/   
8   3   13/DNS   13/DNS   37  
5  
6  
2396   90.1   Contender    Jerome White    St. F.Y.C.   2   13/DNF   13/DNS   13/DNS   41  
6  
7  
13938   87   Allen Lightning   Wayne Clough    Encinal   4   13/DNS   13/DNS   13/DNS   43  
7  
8  
10275   87   Allen Lightning   Beth Richard /
Teresa Richard  
Folsom Lake yacht Club/    6   13/DNS   13/DNS   13/DNS   45  
8  
9  
3593   63   McConaughy Moth   paul kilkenny    /   9   13/DNS   13/DNS   13/DNS   48  
9  
10  
7069   79.8   Hamlin 5o5   Christopher O.Leary    B.Y.C   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   52T  
10  
10  
92   90.1   Jason King Contender   Kirk Price    Cal SC   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   52T  
10  
10  
277   80   Ovington Musto Performance Skiff   Pieter Versavel    San Franciso Bay, California   13/DSQ   13/DSQ   13/DSQ   13/DSQ   52T  
10  
 



Multi-Hull (11 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 16, 2011 7:35:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
207   62.4   Hobie Wild Cat - F18   Phillip Meredith /
Bill Tieman  
Sequoia Yacht Club/    1   2   1   6   10  
1  
2  
31   57   NACRA F20C   Peter Schmalzer    MHRA   4   3   4   1   12  
2  
3  
2540   62.4   Hobie F-18   Frank Ternullo /
Brian Hern  
Fleet 281/    3   5   3   3   14  
3  
4  
1378   66.5   Nacra 5.8 NA   Marco Vailetti /
Alexander Vailetti  
MHRA/    8   1   6   4   19  
4  
5  
451   64.4   Prindle 19MX   Phil DeGaa /
Phil Krasner  
RYC/    5   6   2   7   20  
5  
6  
228   59.3   NACRA 20   Jason Smith /
Paul Thurman
Paul Thurman  
MHRA/
/   
7   8   5   2   22  
6  
7  
667   62.4   Nacra F18   Michael Butler /
Jose Castello  
MHRA/    2   4   12/DNS   12/DNS   30  
7  
8  
325   62.6   Nacra 6.0   Jason Deal /
Candice Roper  
MHRA/    9   9   8   5   31  
8  
9  
747   72.1   NACRA 5.2   Tom Cobarrubia    MHRA   10   10   7   8   35  
9  
10  
691   65   Hobie Miracle 20   Michael Spitz /
Dirk Jagdmann  
Hobie/    6   7   12/DNS   12/DNS   37  
10  
11  
5150   62.4   Hobie Tiger F-18   Richard Vilvens /
Daisy Eng  
USF-18/    12/DNS   12/DNS   12/DNS   12/DNS   48  
11  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network