17th Annual Opti Regatta
Stage Harbor Yacht Club | July 08, 2011

Opti Green (33 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 08, 2011 2:31:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
19092   Olivia Gonzalez    SHYC/UKSC   1   1   1   3  
1  
2  
18802   India Daniel    SHYC   6   5   2   13  
2  
3  
8021   CJ McKenna    West Dennis Yacht Club   2   9   3   14  
3  
4  
5380   Tommy Szymanski    Chatham Yacht Club   3   8   6   17  
4  
5  
18810   Ashley Dart    Chatham Yacht Club   5   7   7   19  
5  
6  
17997   Allison Krauss    Stage Harbor Yacht Club   7   11   12   30  
6  
7  
12645   Sam Royal    SHYC   12   16   4   32T  
7  
8  
S1   Ryan Flynn    stage harbor yacht club   21   6   5   32T  
8  
9  
15474   Abby Loftus    Stage Harbor   13   10   9   32T  
9  
10  
10644   Jack evans    stage harbor yacht club   4   12   19   35  
10  
11  
12528   Kate Hyde    stage harbor   9   13   16   38  
11  
12  
32699   Tess Avery    Chatham Yacht Club   23   3   14   40  
12  
13  
12845   Julia Royal    SHYC   16   15   10   41  
13  
14  
8182   Abigail Lenox    Chatham Yacht Club   11   21   13   45  
14  
15  
13560   Taylor Eastman    Barnstable Yacht Club   10   2   34/DNF   46T  
15  
16  
13889   marni clary    Chatham Yacht Club   8   4   34/DNS   46T  
16  
17  
13551   Isabelle Maggioni    Chatham Yacht Club   18   14   18   50  
17  
18  
SH10   Michael Glauninger    Stage Harbor Yacht Club   19   24   8   51  
18  
19  
12531   Amelia Tavarnesi    Stage Harbor Yacht Club   17   22   15   54  
19  
20  
19270   Alex Gonzalez    SHYC/UKSC   34/DNF   19   11   64  
20  
21  
13557   Maddie Heavey    CYC   14   18   34/DNF   66T  
21  
22  
3877   Grant Robinson    Stone Horse Yacht Club   15   17   34/DNF   66T  
22  
23  
9198   Sheila Gadbois    Hyannis Yacht Club   20   20   34/DNS   74  
23  
24  
SH8   Conor Bradley    Stage Harbor Yacht Club   34/DNF   25   17   76  
24  
25  
4217   David Barrell    Dennis Yacht Club   22   23   34/DNF   79  
25  
26  
18676   Joe Hanson    SHYC   34/DNF   26   34/DNF   94  
26  
27  
18724   Jack Byrne    Stone Horse Yacht Club   34/DNS   34/DNS   34/DNS   102T  
27  
27  
14073   Julie Coffman    Hyannis Yacht Club   34/DNS   34/DNS   34/DNS   102T  
27  
27  
1562   Brendan Murphy    Chatham Yacht Club   34/DNF   34/DNS   34/DNS   102T  
27  
27  
SH9   Amanda Brooks    Stage Harbor Yacht Club   34/DNF   34/DNS   34/DNS   102T  
27  
27  
SH5   Hammond Hearle    Stage Harbor   34/DNF   34/DNS   34/DNS   102T  
27  
27  
12080   Lindsay McManus    Hyannis   34/DNF   34/DNS   34/DNS   102T  
27  
27  
SH4   Brit Hyde    SHYC   34/DNF   34/DNS   34/DNS   102T  
27  
 



Opti Red (19 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 08, 2011 3:13:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
URU328   Olivia Zerbino    Stage Harbor yacht Club   1   4   3   8  
1  
2  
URU376   Lucia Zerbino    Stage Harbor yacht Club   3   6   1   10  
2  
3  
16164   Julia Downey    Hyannis Yacht Club/FAST   4   3   5   12  
3  
4  
18318   Sebastian Halpern-Reiss    West Dennis Yacht Club   8   5   2   15T  
4  
5  
16316   Parker Loftus    Stage Harbor   6   2   7   15T  
5  
6  
89306   Sean Melville    Stage HArbor Yacht Club   5   8   4   17  
6  
7  
9849   Matthew Sweeney    west Dennis   9   1   9   19  
7  
8  
16980   Sophie Hibben    Barnstable Yacht Club   2   15   6   23  
8  
9  
16494   Jud Hawk    West Dennis Yacht Club   10   7   10   27  
9  
10  
10162   Annie Spence    Hyannis Yacht Club   7   9   12   28  
10  
11  
13889   sydney clary    Chatham Yacht Club   11   14   11   36  
11  
12  
18672   Cortie Gensler    Kinzie Gensler   20/DNS   10   8   38  
12  
13  
10722   Julia Fuller    Chatham YC   16   12   14   42  
13  
14  
7   CONNOR MCAVOY    STONE HORSE YC   13   17   13   43  
14  
15  
12533   Sonia Lingos-Utley    Hyannis Yacht Club   17   11   17   45T  
15  
16  
13557   Meg Sullivan    chatham yacht club   12   13   20/DNF   45T  
16  
17  
13904   Will Batchelder    Stage Harbor Yacht Club   14   18   16   48  
17  
18  
16629   Grace Heavey    CYC   15   16   20/DNF   51  
18  
19  
13436   Lawson Lewis    Stage Harbor Yacht Club   18   20/DNF   15   53  
19  
 



Opti Blue (38 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 08, 2011 3:13:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
16778   Charlie hibben    Barnstable Yacht Club   2   1   2   5  
1  
2  
11691   Zoe carlson    Stage Harbor Yacht Club   7   2   1   10  
2  
3  
17841   Theo Bartlett    stage harbor yacht club   1   4   6   11  
3  
4  
440   Ellen Fuller    Chatham YC   6   5   7   18  
4  
5  
16305   Kerry Sullivan    Stage Harbor Yacht Club   8   7   4   19  
5  
6  
11386   Helen Field    Barnstable YC   3   6   13   22T  
6  
7  
310   Abigail Turner    Nantucket Community Sailing   11   8   3   22T  
7  
8  
16994   Jack Murphy    Chatham Yacht Club   5   9   9   23  
8  
9  
16307   OLIVIA VAN DEN BORN    Nantucket Community Sailing   9   11   10   30  
9  
10  
1000   Drew Kelly    Stone Horse   15   14   8   37  
10  
11  
19412   Harris Padegs    CYC   18   10   11   39T  
11  
12  
4   Jonathan Noyes    Stone Horse   10   12   17   39T  
12  
13  
18018   Louise Conaty    Hyannis Yacht Club   4   3   39/DNF   46T  
13  
14  
14264   Chris Adams    Hyannis Yacht Club   13   18   15   46T  
14  
15  
4927   Danny Murray    Stone Horse Yacht Club   22   20   5   47T  
15  
16  
10858   Matthew Brunstad    Stage Harbor   12   17   18   47T  
16  
17  
5896   Ed Goggin    West Dennis Yacht Club   20   15   16   51  
17  
18  
15000   Owen Ward    Stone Horse YC   19   23   14   56  
18  
19  
16312   Lucas Shapiro    Nantucket Community Sailing   24   16   22   62  
19  
20  
12529   Jake Cummings    SHYC   39/DNS   13   12   64  
20  
21  
6134   Dale Estes    Chatham Yacht Club - CYC   27   26   20   73  
21  
22  
19210   Mark McCullough    Hyannis Yacht Club   14   24   39/DNF   77T  
22  
23  
10717   Drew Willett    Stone Horse YACHT CLUB   26   28   23   77T  
23  
24  
12666   Jack Shakin    Stage Harbor Yacht Club   16   25   39/DNF   80T  
24  
25  
17991   Cole Ehret    Barnstable Yacht Club   39/DNF   22   19   80T  
25  
26  
8062   Clayton Kincaid    Chatham Yacht   21   21   39/DNF   81  
26  
27  
13323   Alexandra Rooney    Member   25   19   39/DNF   83  
27  
28  
18797   Andrew Kettle    SHYC   23   27   39/DNF   89  
28  
29  
214   Westby Caspersen    Nantucket Community Sailing   17   39/DNF   39/DNF   95  
29  
30  
18671   Cole Potter    SHYC   39/DNF   39/DNF   21   99  
30  
31  
10079   Ellie Mitchell    Stone Horse Yacht Club   28   39/DNS   39/DNF   106  
31  
32  
16308   Evan Cabre    Nantucket Community Sailing   39/DNF   39/DNF   39/DNF   117T  
32  
32  
13643   Colin Steiger    Stone Horse Yacht Club   39/DNF   39/DNF   39/DNF   117T  
32  
32  
11990   Megan McCullough    Hyannis Yacht Club   39/DNF   39/DNF   39/DNS   117T  
32  
32  
10299   Jose daSilva    Hyannis Yacht Club   39/DNF   39/DNF   39/DNS   117T  
32  
32  
10164   Cole Willett    Stone Horse YACHT CLUB   39/DNF   39/DNF   39/DNF   117T  
32  
32  
9546   Cam McManus    Hyannis Yacht Club   39/DNS   39/DNF   39/DNF   117T  
32  
32  
5456   Riley Noyes    Stone Horse   39/DNS   39/DNF   39/DNF   117T  
32  
 



Opti White (7 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, July 08, 2011 3:13:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
14577   Jack Howard    Hyannis Yacht Club   1   1   1   3  
1  
2  
8054   Hayden Earl    Stage Harbor Yacht Club   3   2   3   8  
2  
3  
11591   Ian Smith    Hyannis   4   3   2   9  
3  
4  
18370   Spencer Macchia    Stage Harbor Yacht Club   2   8/DNF   8/DNF   18  
4  
5  
15479   Charles Downey    Hyannis Yacht Club/FAST   5   8/DNF   8/DNF   21  
5  
6  
12672   Matthew Hersey    Hyannis YC   8/DNF   8/DNF   8/DNF   24T  
6  
6  
10252   Graham Robinson    Stone Horse Yacht Club   8/DNF   8/DNS   8/DNF   24T  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network