2011 Junior Regatta
GIYS | July 12, 2011in

Club 420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 12, 2011 3:33:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
5582      Charlie Lomax    Eva Lomax   1   [5]   1   1   3   6  
1  
2  
6267      Rohan Bhatia-Newman    AYC   4   1   [7]   2   1   8  
2  
3  
111   420   Nick Floyd    Annapolis Yacht Club   5   2   2   [6]   2   11  
3  
4  
5583   C420   Sean Walker    Annapolis Yacht Club   3   [7]   5   4   6   18  
4  
5  
5531      Kyle Camelford    AYC   6   6   [9]   3   4   19  
5  
6  
007      Colin Wick    SSA   7   [10]   3   5   5   20  
6  
7  
5525      Chase Wood    SSA   2   3   8   [10]   8   21  
7  
8  
5523      Phillip Schofield    SSA   9   [12]   4   7   9   29  
8  
9  
3231      Christian Scheidt    AYC   8   8   [12]   8   7   31  
9  
10  
4114      Elliot Greenwald    AYC   [12]   4   6   12   11   33  
10  
11  
2419      Allison Guerra    Cape   [13]   9   13   9   10   41  
11  
12  
2668      Brian Hill    YCCSC   10   11   11   [13]   12   44  
12  
13  
3443      Connor Frey    WRSC   11   [13]   10   11   13   45  
13  
 



Laser (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 12, 2011 8:19:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
118951      Aidan Toms    Fishing Bay   1   [4]   2   1   2   6  
1  
2  
188903      Mark Dragon    BCSC   [4]   2   1   3   3   9T  
2  
3  
193990      Bryan Bay    SSA/WRSC   3   1   3   2   [4]   9T  
3  
4  
169588      Collin Kroh    bcsc   2   3   [4]   4   1   10  
4  
5  
173711      Sean Reidy    St Michaels   [6/DNC]   6/DNC   6/DNC   6/DNC   6/DNC   24  
5  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 12, 2011 8:17:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (15 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
168574      Matthew Schofield    Severn Sailing Association   1   2   1   1   [3]   5  
1  
2  
182738      Josh Dragon    BCSC   3   1   3   3   [6]   10  
2  
3  
172027      Zach Hill    SSA   4   4   [6]   2   2   12T  
3  
4  
191513      Read Beigel    Annapolis Yacht Club   2   [6]   2   4   4   12T  
4  
5  
148085      Gabe Watson    BCSC   5   3   5   [6]   1   14  
5  
6  
48888      Brendon Wilkins    NERYC   6   5   4   [8]   8   23  
6  
7  
181254   Blue Whale   Jerry Sturmer    SSA   [8]   7   7   5   7   26  
7  
8  
157845      Katherine Robinson    North East River Yacht Club   7   [10]   9   9   5   30  
8  
9  
176087      Geoffrey Calderone    BCSC   9   8   [10]   10   9   36  
9  
10  
132899   Wind Dancer   Rachel Wagner    North East River Yacht Club   10   [12]   8   11   10   39  
10  
11  
6      Kip Strong    GIYS   11   11   11   7   [16/DNF]   40  
11  
12  
85447      Aubrey Barringer    GIYC   12   9   12   [16/OCS]   12   45  
12  
13  
2009      Will Sernyak    North East River Yacht Club   [13]   13   13   12   11   49  
13  
14  
150935      Hannah Schmidt    MRYC   [16/DNC]   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   64T  
14  
14  
143220      Lydia Dickmyer    MRYC   [16/DNC]   16/DNC   16/DNC   16/DNC   16/DNC   64T  
14  
 



Optimist (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2011 12:15:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (24 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
17424   Lively up yourself   Hannah Steadman [Blue]   Fishing Bay Yacht Club/Team FOR   6   [12]   4   4   3   17  
1  
2  
15033      Leo Boucher [Blue]   west river saling club   1   [13]   9   11   1   22  
2  
3  
18457      Garrett Levy [Blue]   FBYC   5   [16]   6   10   13   34  
3  
4  
12947      Casey Cabot [Blue]   AYC   8   9   3   17   [25]   37  
4  
5  
18962      Porter Kavle [Blue]   AYC   13   [18]   8   18   6   45T  
5  
6  
9754      Stephanie Houck [Blue]   AYC   11   [19]   14   6   14   45T  
6  
7  
4730      John Mount [Blue]   SSA   16   15   17   3   [21]   51  
7  
8  
18231      Aidan Morgan [Blue]   AYC   7   22   15   [30]   11   55  
8  
9  
18471      Trent Levy [Blue]   FBYC   19   10   21   [32]   10   60  
9  
10  
16321      Luke Hayes [Blue]   FBYC   27   6   [33]   22   18   73  
10  
11  
9503      Nicholas Salvesen [Blue]   Annapolis Yacht club   18   [32]   10   24   26   78  
11  
12  
4302      Ralph Levy [Blue]   FBYC   24   7   27   29   [38]   87  
12  
13  
4939   Flips Ahoy   Evan Yeigh [Blue]   Annapolis Yacht Club   15   31   19   [38]   23   88  
13  
14  
14702      Harrison Koller [Blue]   AYC   33   [39]   30   15   16   94  
14  
15  
12180      Morgan Sailer [Blue]   AYC   23   28   13   [36]   35   99  
15  
16  
14858      Kimmie Leonard [Blue]   AYC   34   21   [36]   27   20   102T  
16  
17  
16070      Christopher Gibbs [Blue]   TAYC   26   [29]   24   28   24   102T  
17  
18  
5811      Nicholas Papadopoulos [Blue]   SSA   25   27   23   [39]   29   104  
18  
19  
13706      Nolan Irey [Blue]   WRSC   17   34   37   [40]   19   107  
19  
20  
10415      Rod Van Pelt [Blue]   SSA   37   [41]   35   16   33   121  
20  
21  
3940   No Name   Caroline McNeil [Blue]   AYC   29   [37]   28   37   34   128  
21  
22  
15054   Snap   Emily Harrison [Blue]   Annapolis Yacht Club   32   [40]   38   34   36   140  
22  
23  
3932   Freedom   Sophie Cooper [Blue]   Miles River Yacht Club   [47/DNC]   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   188T  
23  
23  
4871   Froggie   Samantha Magrath [Blue]   Miles River Yacht Club   [47/DNC]   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   188T  
23  
 



Division: Red (12 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
17990   opti red   Alexander hanna [Red]   HYC   [2]   2   1   1   2   6  
1  
2  
14730      Erin Jacob [Red]   FBYC   [30]   1   2   8   4   15  
2  
3  
9752   little marliN   Jed Londrey [Red]   FBYC   3   3   5   [9]   5   16  
3  
4  
15678      Claire Lennarz [Red]   Fishing Bay Yacht Club (FBYC)   9   8   [25]   7   9   33  
4  
5  
8407      Christian Filter [Red]   Severn Sailing Association   14   [17]   12   2   8   36T  
5  
6  
14378      Josh Paper [Red]   SSA   4   [14]   7   13   12   36T  
6  
7  
18996   Carolyn Helmly   Aaron Helmly [Red]   Tred Avon Yacht Club   10   11   11   [12]   7   39  
7  
8  
16135      Riley Chadwick [Red]   SSA/EYC   [28]   20   26   5   22   73  
8  
9  
15787      Peter Collins [Red]   BCSC   [36]   5   34   21   31   91  
9  
10  
11567      Brendan Barger [Red]   BCSC   21   24   [31]   25   27   97  
10  
11  
8040   XLR8   Jordan Kimmel [Red]   BCSC   [35]   30   22   26   32   110  
11  
12  
14033      Aidan Molesky [Red]   YCCSC   39   33   41   [47/DNC]   47/DNC   160  
12  
 



Division: White (10 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
12923      Nicolas Lennarz [White]   Fishing Bay Yacht Club (FBYC)   12   4   18   [23]   17   51  
1  
2  
12118      Benton Amthor [White]   HYC   20   [25]   20   14   15   69  
2  
3  
13186      James Golden [White]   Annapolis Yacht Club   22   26   16   19   [28]   83  
3  
4  
9550      Connor Kavle [White]   AYC   31   35   39   20   [40]   125  
4  
5  
11337   Eagle   Ben Merz [White]   SSA   40   23   42   33   [47/DNC]   138  
5  
6  
11239      Charlie Marculewicz [White]   SSA   38   36   [40]   35   30   139  
6  
7  
1615   Fins   Liam McCann [White]   BCSC   [43]   42   29   31   39   141  
7  
8  
19187      Mariner Fagan [White]   Annapolis Yacht Club   [41]   38   32   41   37   148  
8  
9  
4021      Jack Bragaw [White]   None   42   [47/DNC]   47/DNC   47/DNC   47/DNC   183  
9  
10  
17111      benjamin marculewicz [White]   SSA   [47/DNC]   47/DNC   47/DNC   47/DNC   47/DNC   188  
10  
 



Opti Green Fleet (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2011 1:24:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (23 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
11555      Brent Calabresi    BCSC   2   1   2   [4]   1   6  
1  
2  
13937      Sienna Broglie    WRSC   4   4   1   1   [16]   10  
2  
3  
15073      Jalce Vickers    AYC   [6]   3   3   3   5   14  
3  
4  
11036      Maggie Anne Clifton    SSA   1   8   [14]   2   4   15T  
4  
5  
556      Benjamin Steall    BCSC   3   2   7   [13]   3   15T  
5  
6  
USA 333      Aden Hutchinson    AYC   7   5   4   5   [8]   21  
6  
7  
13790      Connor Bayless    AYC   [13]   9   5   10   2   26  
7  
8  
179   Redrum   Harrison Reisinger    AYC   8   7   6   7   [11]   28  
8  
9  
14931      Caroline Bayless    AYC   9   [10]   8   6   7   30  
9  
10  
NERYC7      Brenna Robinson    North East River Yacht Club   5   6   13   9   [17]   33  
10  
11  
17111      Benjamin Marculewicz    SSA   10   [14]   9   8   12   39  
11  
12  
2966   red lightning   gunti Weissenberger    Claudia Weissenberger   12   12   10   [14]   10   44  
12  
13  
7963      Conor Kennedy    GIYS   11   [15]   15   15   6   47  
13  
14  
14917      Fuller Clement    AYC   14   11   11   [18]   13   49  
14  
15  
227      Charlie Carty    AYC   [15]   13   12   12   14   51  
15  
16  
16   yellow jacket   Bonnie Cabot    AYC   [18]   17   17   11   9   54  
16  
17  
15683      magnus Weissenberger    Claudia Weissenberger   [17]   16   16   16   15   63  
17  
18  
8152      Tyler Deane    GIYS   16   18   18   [24/DNF]   24/DNF   76  
18  
19  
5641      Andrew Hohlt    Gibson Island Yacht Squadron   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   17   24/DNC   89  
19  
20  
25      Thomas Casasola    Gibson Island Yacht Squadron   [24/DNF]   24/DNC   19   24/DNC   24/DNS   91  
20  
21  
0000      Henry New    GIYS   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   96T  
21  
21  
1      Jack Savage    Gibson Island   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   96T  
21  
21  
01      Max Boubin    GIYS   [24/DNS]   24/DNS   24/DNF   24/DNC   24/DNS   96T  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network