Open Orange Bowl Regatta
Coconut Grove Sailing Club | December 27-30, 2011in

29ER (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, December 30, 2011 2:09:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (25 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 23, Carlos Robles/Florian Trittel, c.n. el Balis, 2-[4]-2-3-1-[26/RAF]-2-1-1-2-1- ; 15   
2. SWE 1733, Johanna Sommarlund/Marcus Anjemark, Royal Swedish Yacht Club, 8-3-3-5-4-2-[9]-2-3-[12]-3- ; 33   
3. USA20, Judge Ryan/Hans Henken, SDYC, 1-1-1-1-7-5-14-[18]-5-1-[15]- ; 36   
4. 111, Duncan Williford/Matthew Mollerus, Lauderdale Yacht Club, 4-2-4-2-8-[26/OCS]-10-8-[14]-6-12- ; 56   
5. USA 1995, Zack Downing/Andrew Cates, San Diego Yacht Club, [18]-10-9-4-5-13-1-3-9-3-[21]- ; 57   
6. USA 22, Tyler Macdonald/Mike Deady, Newport Harbor Yacht Club, 7-[26/DNF]-8-9-3-7-7-[26/DSQ]-4-4-9- ; 58   
7. USA 510, Paris Henken/Connor Kelter, San Diego Yacht Club, 5-5-7-12-2-4-4-[26/OCS]-15-11-[20]- ; 65   
8. USA 1268, Patrick Snow/Storm Brown, San Diego Yacht Club, 10-6-10-[16]-9-3-[17]-13-7-9-8- ; 75   
9. USA 227, Scott Buckstaff/James Moody, San Francisco Yacht Club, 3-[26/OCS]-6-15-[26/OCS]-9-11-4-2-10-17- ; 77   
10. 001, Campbell D'Eliscu/William McBride, NHYC, 11-9-14-6-14-6-3-10-6-[20]-[18]- ; 79   
11. USA 490, Sterling Henken/JP Barnes, San Diego Yacht Club, 13-8-13-7-[19]-1-[18]-5-17-8-14- ; 86   
12. USA 927, Annie Schmidt/Helena Scutt, SFYC, 12-12-16-[17]-13-[26/DSQ]-6-7-12-5-6- ; 89   
13. 259, Christopher Williford/Kai Friesecke, Lauderdale Yacht Club, 6-11-12-11-12-[26/OCS]-[15]-15-11-7-5- ; 90   
14. USA 200, Daniel Goldman/Chris Price, RWU, 14-14-[24]-[19]-10-10-12-9-10-15-2- ; 96   
15. 1472, Rob Rice/Matt McDermaid, ABYC, 16-13-[23]-8-11-15-20-11-13-[21]-4- ; 111   
16. USA 1446, A. Tucker Atterbury/Newt Cutcliffe, Santa Barbara yacht Club, 19-[26/OCS]-5-13-6-[26/DSQ]-8-26/OCS-8-18-10- ; 113   
17. 418, Cody Stansky/Scott Ewing, CRYC, 9-7-11-14-17-14-19-14-[20]-14-[22]- ; 119   
18. USA 841, Adele Whitmyer/Katie Kelley, Noroton YC, 21-18-17-10-[26/OCS]-[26/DSQ]-5-6-22-13-24- ; 136   
19. CAN1047, Lauren Laventure/Danielle Boyd, PCYC, 20-[26/OCS]-18-18-15-11-[21]-19-18-17-11- ; 147   
20. GER955, Laura Block/Moritz Block, KYC, [26/DNF]-[26/OCS]-22-22-20-16-16-12-21-22-7- ; 158T   
21. USA 267, Jack Toland/Nate Clemett, Seattle Yacht Club, 15-15-19-[26/DNS]-[26/DNS]-26/DNS-13-16-19-19-16- ; 158T   
22. CAN 241, Jean Matthieu Bolland/Ben Strickland, Barrie YC, [23]-17-20-23-18-8-[24]-20-16-16-23- ; 161   
23. USA 1445, Kyle Cobbs/Brendon Bottom, CCYC, 22-16-21-21-16-12-22-21-[23]-[23]-13- ; 164   
24. 888, Jackson Fadely/Pere Puig, CRYC, 17-19-15-20-21/TLE-17-23-17-[24]-[24]-19- ; 168   
25. USA270, Devon Feusahrens/Lauren Feusahrens, SMSA, [26/DNS]-[26/DNS]-26/DNS-26/DNC-26/DNC-26/DNC-25-22-26/DNF-25-25- ; 227   
 



I420 (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, December 30, 2011 2:08:32 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (20 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 3, Raul Rios/Fernando Monllor, FVPR, 6-5-3-[9]-3-1-3-3-6-2- ; 32   
2. 72, Nikole Barnes/Agustina Barbuto, St. Thomas Yacht Club, 4-6-2-1-1-[21/OCS]-1-1-7-12- ; 35   
3. 54067, Reinier Eenkema van Dijk/Matt Wefer, Larchmont Yacht Club / LISOT, 1-1-1-3-6-[21/DNS]-21/DNS-5-1-1- ; 40   
4. 53718, Sarah Williams/Haley Fox, Bay Head Yacht Club, 5-[9]-7-2-4-2-6-2-8-7- ; 43   
5. 53896, Harry Koeppel/Charles Bocklet, Larchmont YC/LISOT, 3-3-6-5-[13]-3-9-6-2-13- ; 50   
6. 54065, Lily Katz/Fiona Walsh, Bellport Bay YC, 7-4-13-7-5-4-7-[15]-5-3- ; 55   
7. 53818, Ian Robinson/Alex Hume, Bayview Yacht Club/LISOT, 2-2-5-4-9-7-11-8-15-[21/OCS]- ; 63T   
8. 53782, Megan Grapengeter-Rudnick/Abby Rohman, Noroton Yacht Club/LISOT, 8-8-8-8-7-[21/OCS]-2-13-4-5- ; 63T   
9. 53629, Casey Klingler/julia rew, Larchmont YC, 10-11-4-[21/OCS]-8-6-10-4-11-8- ; 72   
10. 54066, Ty Ingram/Henry Fernberger, Larchmont YC/LISOT, [21/DNS]-13-14-6-11-5-16-7-12-4- ; 88   
11. 53963, Drew Gallagher/Finn Mundinger, LarchmontYC, 14-7-15-10-14-[21/OCS]-14-11-3-6- ; 94   
12. 53177, Thomas Gallagher/john gallagher, Larchmont YC, 13-10-9-16-10-9-4-[19]-14-10- ; 95   
13. 53337, Claudia Taselaar/Amanda Taselaar, Larchmont Yacht Club, 12-12-11-12-2-[21/OCS]-17-12-9-16- ; 103   
14. 54243, Max Flinn/Andrew Burns, RNSYS, 9-16-12-[17]-12-10-15-9-16-9- ; 108   
15. 53656, Georgie Ryan/Greer Wattson, San Diego Yacht Club, [21/RAF]-14-17-11-21/OCS-12-5-10-10-14- ; 114   
16. 53655, Jack Ryan/Charlie Miller, San Diego Yacht Club, [18]-18-10-13-17-11-13-14-17-17- ; 130   
17. 53791, Hailey Ullmann/Samantha Robinson, IHYC, 15-19-20-15-[21/OCS]-8-8-17-19-11- ; 132   
18. 53899, Liam Harr/Gabriel Smith, Severn Sailing Association, 16-17-[18]-14-15-13-12-18-18-15- ; 138   
19. 53961, Jared Gaynes/John Sipp, Beach Point Yacht Club, 17-15-19-19-16-14-19-20-13-[21/OCS]- ; 152   
20. 54069, Chuck Eaton/Kyle Sutter, Coronado Yacht Club, 11-20-16-18-[21/OCS]-15-18-16-20-21/OCS- ; 155   
 



Laser (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, December 30, 2011 2:08:32 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (27 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 166839, Kyle Rogachenko, CGSC/Toms River Yacht Club, 1-1-1-2-1-2-1-1-1-[28/OCS]- ; 11   
2. 199551, Peter Shope, Sail Newport, 2-4-[14]-8-6-6-4-5-6-1- ; 42   
3. 197052, Peter Vessella, saint francis, 4-3-7-[28/OCS]-4-4-10-3-4-6- ; 45   
4. 187117, erick rodriguez, none, [14]-7-6-12-5-9-3-11-3-4- ; 60   
5. 196157, Roman Plutenko, Chicago, 3-5-9-10-10-10-6-4-5-[13]- ; 62   
6. 195425, Christine Neville, ilca, 7-12-3-[28/OCS]-3-3-9-10-9-9- ; 65   
7. 199516, Dave Magno, Lavallette, 5-9-[16]-5-13-7-15-15-2-15- ; 86   
8. 187277, Matthew Sullivan, Kingston YC, [28/DNC]-28/DNC-8-3-7-5-8-2-7-28/OCS- ; 96   
9. 187663, Erik Bowers, Minnetonka Yacht Club, [28/OCS]-2-2-1-2-1-5-28/DNS-28/DNS-28/DNS- ; 97   
10. 191467, Jeff Duval, Parque La Alameda, 11-14-18-[28/OCS]-15-8-2-14-10-7- ; 99   
11. 199145, Konrad Davy, RCYC/EYC, 19-[28/DNF]-11-6-9-12-21-6-11-10- ; 105   
12. 199205, R J Graef, Eagle Creek Sailing Club, 15-17-13-7-14-[20]-14-9-15-2- ; 106   
13. 194253, David Hartman, na, 10-15-12-[28/OCS]-28/RAF-11-7-7-16-3- ; 109   
14. 193322, Harumitsu Yamamoto, CLSA, 8-8-10-16-16-15-[18]-16-12-11- ; 112   
15. 187975, Tyler Andrews, Eagle Creek Sailing Club, [28/OCS]-6-5-9-8-17-16-18-8-28/OCS- ; 115   
16. 176078, Rick Strilky, CCYC, 9-13-15-18-[22]-22-12-8-13-12- ; 122   
17. 175529, Paul Wurtzebach, chicago corinthian, 12-16-19-14-18-[25]-17-12-18-5- ; 131   
18. 182870, Drake Jensen, Richmond Yacht Club, 6-10-4-13-11-13-22-[28/DNS]-28/DNS-28/DNS- ; 135   
19. 177637, John Staff, California Yacht Club, 16-[18]-17-15-17-14-13-13-17-16- ; 138   
20. 200184, Kenneth Davy, Etobicoke Yacht Club, 18-[28/DNF]-24-4-12-21-20-20-19-8- ; 146   
21. 173187, Evan Olson, sailfit, 21-[28/DNF]-21-28/OCS-21-16-11-17-14-28/OCS- ; 177   
22. 199728, John Brown, seaside park yacht club, [28/DNS]-19-20-17-20-19-19-19-21-28/DNF- ; 182   
23. 185425, Bob Lippincott, Tred Avon Yacht Club, 17-20-23-11-[28/OCS]-24-23-28/DNF-28/DNF-14- ; 188   
24. 181839, Michelle Davis, Coconut Grove Sailing Club, 13-11-22-[28/OCS]-28/OCS-18-24-28/DNS-28/DNS-28/DNS- ; 200   
25. 182029, Duncan Lamphere, Lake Geneva Yacht Club, [28/DNC]-28/DNC-25-19-19-23-25-28/DNF-20-17- ; 204   
26. 181800, Jacy Haff, OSSC, 20-[28/DNF]-28/DNS-28/DNS-28/DNS-28/DNS-28/DNS-28/DNS-28/DNS-28/DNS- ; 244   
27. 172975, Augie Diaz, CGSC, [28/DNC]-28/DNC-28/DNC-28/DNC-28/DNC-28/DNC-28/DNC-28/DNC-28/DNC-28/DNC- ; 252   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network